Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Następna strona
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 14:10
Posty: 80
Post Re: nadużycia liturgiczne
Gdzie można znaleźć przepis mówiący o tym, że na ołtarzu powinny być 2, a nie 3 świece?


Cz lip 07, 2011 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: nadużycia liturgiczne
viewtopic.php?p=223061#p223061 - Liczba i symbolika świec na ołtarzu

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz lip 07, 2011 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 14:10
Posty: 80
Post Re: nadużycia liturgiczne
Dziękuję za szybką odpowiedź


Cz lip 07, 2011 18:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Bozena napisał(a):
Gdzie można znaleźć przepis mówiący o tym, że na ołtarzu powinny być 2, a nie 3 świece?

O ilości świec na ołtarzu wspomina OWMR. Ale to nie jedyne nadużycie spotykane na codzień w celebracji liturgii Mszy św. Popularne (nie tylko w neokatechumenacie) staje się podnoszenie rąk przez wiernych w trakcie odmawiania "Ojcze nasz" (wierni zachęcani sa do takiej postawy przez celebransa :roll: ), lub komentarze do słów Konsekracji czynione bezpośrednio przez modlitwą konsekracyjną.


N wrz 25, 2011 11:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: nadużycia liturgiczne
szumi napisał(a):
Wszyscy wierni mają prawo do prawdziwej liturgii, a w sposób szczególny do celebracji Mszy św., która winna być taka, jaką chciał i ustanowił Kościół, tak jak określają przepisy w księgach liturgicznych oraz w innych normach i aktach prawnych. Podobnie lud katolicki ma prawo, aby Ofiara Mszy św. była celebrowana w sposób niezmieniony, zgodny z całym nauczaniem Magisterium Kościoła. Wspólnota katolicka ma wreszcie prawo do celebracji dla niej Ofiary Mszy św. w taki sposób, aby prawdziwie ukazywała sakrament jedności, czyli z wykluczeniem uchybień i wszelkich gestów, które mogłyby zrodzić w Kościele podziały i stronnictwa

Słusznie.Wierni maja prawo do godziwej Ofiary Mszy Świętej, więc pewnie chodzi o Ordo Misae w/g KRR?

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Śr wrz 28, 2011 20:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
Chodzi o celebrację Mszy według rytu rzymskiego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr wrz 28, 2011 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Endek napisał(a):
szumi napisał(a):
Wszyscy wierni mają prawo do prawdziwej liturgii, a w sposób szczególny do celebracji Mszy św., która winna być taka, jaką chciał i ustanowił Kościół, tak jak określają przepisy w księgach liturgicznych oraz w innych normach i aktach prawnych. (...)

Diecezja łomżyńska:
"Zasady funkcjonowania i formacji służby liturgicznej ..." z 16 marca 2011r, pkt.15 (podpisał bp Stanisław Stefanek) - "przygotowania ołtarza nie należy rozpoczynać przed zakończeniem modlitwy powszechnej".
A w katedrze w Łomży ministranci podchodzą do przygotowania ołtarza już w drugim wezwaniu modlitwy powszechnej.

Niezłe "róbta co chceta" albo "nie wie lewica co czyni prawica".
Ciekawe, kto powinien w katedrze w Łomży panować nad służbą liturgiczną ołtarza? A może jest wakat?
Chyba, że ... nowy ordynariusz łomżyński zmienił przepisy?


So sie 25, 2012 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 25, 2008 11:25
Posty: 12
Post Re: nadużycia liturgiczne
Osobiście uważam, że wszelkie "przegięcia" w sferze liturgii ze strony kapłanów swój początek znajdują w niewłaściwym zrozumieniu swojej roli. Prawo Kościelne kładzie obowiązek troski o liturgię na biskupów, a co za tym idzie także na kapłanów, którzy reprezentują biskupa w konkretnej wspólnocie. Wszelkie przepisy liturgiczne zostały "wymyślone" przez kompetentna władzę kościelną (najczęściej w komisjach złożonych z biskupów) Tak czy inaczej przez,nazwijmy ich "Ludzi mądrzejszych". Zostały uświęcone świętością Kościoła przez ich zatwierdzenie przez Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Każdy więc kapłan, diakon, a nawet biskup występujący na liturgii "contra legem" moim zdaniem burzy ducha posłuszeństwa w hierarchii Kościoła oraz grzeszy puchą.

_________________
Łukasz <><


Wt wrz 11, 2012 14:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Jaki przepis dotyczący LSO dopuszcza adeptów na ministrantów do prezbiterium wraz z ministrantami? Zauważam taki system w okolicznych kościołach.
Są to chłopcy w ubraniach codziennych, bez komży i zachowują się dowolnie: nie klęczą podczas Podniesienia i Komunii św., tylko siedzą i zabawiają się np. machając nogami.
A gdy sami (np. podczas udzielania Komunii św.) pozostają w prezbiterium, to bywa, że kładą się na ławkach i podobnie dowolnie się zachowują.
A nawet młodzi ministranci bywają tak niedouczeni, że co chwila podchodzą do celebransa by zapytać, co mają dalej robić.


N paź 07, 2012 8:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
To kwestia kultury. Jak rodzice nie nauczyli, jak się zachowywać w kościele, to mamy później takie sytuacje. Jako adepci ministranccy z pewnością otrzymają formację, która wyruguje takie zachowania.
Za moich młodocianych czasów adepci (wówczas nazywani 'kandydatami na kandydata na ministranta ;) ) siadali na najniższym stopniu prezbiterium (kandydaci na ministrantów na wyższym, ministranci na najwyższym). Jakoś dawaliśmy radę siedzieć. Czasy się zmieniają, kultury coraz mniej, więc się dzieci kładą na ławkach i nie wiedzą kiedy się klęka.

Chyba, że są to trzylatki, to mogę wówczas zrozumieć...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N paź 07, 2012 11:01
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Mam pytanie:
- Czy podczas "Ojcze nasz" wierny może złożyć ręce tak jak do modlitwy?
- Czy dopuszczalne jest dalsze klęczenie gdy kapłan wypowiada słowa "oto wielka tajemnica wiary".
- Czy ksiądz spowiadający podczs Mszy św.(co już jest błędem moim zdaniem) widząc, że jego osoba przyśpieszy rozdawanie Komunii św. może czmychnąć po Pana Jezusa i rozdawać go w 1. samej albie, 2. albie ze stułą?


Pn gru 17, 2012 21:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
sharp7 napisał(a):
Mam pytanie:
- Czy podczas "Ojcze nasz" wierny może złożyć ręce tak jak do modlitwy?

Co to znaczy 'jak do modlitwy'?
Masz na myśli starożytny gest oranta, czy utrwalony od średniowiecza gest złożonych rąk?
Wierni nie wykonują podczas Ojcze nasz żadnego gestu, więc stoją w pozycji 'podstawowej' (dla mnie to złożone na piersi ręce).

sharp7 napisał(a):
- Czy dopuszczalne jest dalsze klęczenie gdy kapłan wypowiada słowa "oto wielka tajemnica wiary".

Zasadniczo wstaje się przed aklamacją po przeistoczeniu. Wyjątkiem może być zwyczaj w parafii. OWMR wspomina o zwyczaju klęczenia aż do skończenia wielkiej doksologii ('Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie...')
W Szczecinie są parafie, gdzie klęczy się także podczas aklamacji po przeistoczeniu. Jeśli taki jest zwyczaj, to na mocy przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego można go zachować.

sharp7 napisał(a):
- Czy ksiądz spowiadający podczs Mszy św.(co już jest błędem moim zdaniem) widząc, że jego osoba przyśpieszy rozdawanie Komunii św. może czmychnąć po Pana Jezusa i rozdawać go w 1. samej albie, 2. albie ze stułą?

Po pierwsze: podczas Mszy można spowiadać (i są na to przepisy).
Po drugie: ksiądz może rozdawać Komunię w albie/komży i stule. Bez stuły nie, gdyż jako (zwyczajny) szafarz Komunii świętej spełnia funkcję wynikającą z przyjętych święceń, więc powinien mieć stułę, która symbolizuje władzę święceń.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 18, 2012 8:03
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Cytuj:
Co to znaczy 'jak do modlitwy'?
Masz na myśli starożytny gest oranta, czy utrwalony od średniowiecza gest złożonych rąk?
Wierni nie wykonują podczas Ojcze nasz żadnego gestu, więc stoją w pozycji 'podstawowej' (dla mnie to złożone na piersi ręce).

Chodzi mi o to, że normalnie mam dłonie założone na siebie i spuszczone na dół. Gdy odmawia się "Ojcze Nasz" składam je i unosze na wysokość klatki piersiowej (tak jak aniołki na obrazkach uczące dzieci paciorka ;) ), po czym opuszczam znowu. Czy to jest dopuszczalne?
A gest oranta jak mniemam to rozłożenie rąk u kapłana przy odmawaniu np.właśnie "Ojcze Nasz"? Nie tak nie robie, ale widziałem u mnie w parafii jedną osobą, która tak robiła. Wydaje mi się, że jest on "zarezerwowany" tylko dla księży.


Cytuj:
Po pierwsze: podczas Mszy można spowiadać (i są na to przepisy).
Po drugie: ksiądz może rozdawać Komunię w albie/komży i stule. Bez stuły nie, gdyż jako (zwyczajny) szafarz Komunii świętej spełnia funkcję wynikającą z przyjętych święceń, więc powinien mieć stułę, która symbolizuje władzę święceń.

Tak wiem, że można, ale zgadzam się z opinią, że w ten sposób "rozprasza się" w przeżywaniu Eucharystii i finalnie odbywają się dwa sakramenty podczas jednego.


Wt gru 18, 2012 14:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
sharp7 napisał(a):
Chodzi mi o to, że normalnie mam dłonie założone na siebie i spuszczone na dół. Gdy odmawia się "Ojcze Nasz" składam je i unosze na wysokość klatki piersiowej (tak jak aniołki na obrazkach uczące dzieci paciorka ;) ), po czym opuszczam znowu. Czy to jest dopuszczalne?

Moim zdaniem najlepiej by było, gdybyś cały czas miał je złożone na wysokości klatki piersiowej.

Ale wracając do pytania: tak jest to dopuszczalne (a wręcz zalecane).

sharp7 napisał(a):
Tak wiem, że można, ale zgadzam się z opinią, że w ten sposób "rozprasza się" w przeżywaniu Eucharystii i finalnie odbywają się dwa sakramenty podczas jednego.


Spowiadanie raczej rzadko rozprasza. Chyba, że mówisz o spowiadającym się, to wówczas faktycznie nieco wyłączy się z Eucharystii.

Nie mniej sprawowanie dwóch sakramentów w czasie jednego jak to ująłeś jest dość powszechne, bo często się chrzci, bierzmuje, błogosławi małżeństwa, udziela święceń podczas Mszy.
Co więcej! Jest to zalecana forma.

A jak się postarać, bo można starożytnym wzorem sprawować nawet i trzy podczas jednego (wtajemniczenie chrześcijańskie).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 18, 2012 15:19
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Ok, dzięki za odpowiedzi, a co do tego spowiadania to chodzi mi oczywiście o spowiadającego się i jednak z tego co wyczytałem i zrozumialem to spowiadanie się w niedziele i święta nakazane jest niewskazane. Inaczej jest jeśli chodzi o dni powszednie:
http://mateusz.pl/czytelnia/ck-swcms.htm

bo po przeczytaniu tego artykułu:
http://ekai.pl/diecezje/poznanska/x2546 ... szkodliwa/

i odpowiedzi na niego:
http://dominikanie.pl/aktualnosci/news/ ... zy_sw.html

mialem mały mętlik w głowie jak to zwylke po czytaniu kościelnych dokumentów. Jak się ich wszystkich nie zbierze do kupy i nie przeanalizuje danego tematu to można robić coś zupelnie innego niż jest zalecane (np. sprawa mszy w sobote wieczorem)


Wt gru 18, 2012 15:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL