Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Następna strona
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość
Post Re: nadużycia liturgiczne
Tak, i napisane jest, że Judasz poszedł i się powiesił i ...idź i czyń podobnie :?
Naucz sie czytać Biblię w całości, biorąc pod uwagę konteksty.


So lip 09, 2016 21:15
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
napisane jest, że Judasz poszedł i się powiesił i ...idź i czyń podobnie

Chroń nas Boże od takich nauk.
I chroń Boże nasze dzieci od tego.


So lip 09, 2016 21:20
Post Re: nadużycia liturgiczne
Tu pomoc moze tylko wiedza, a nie wyrywkowe czytanie Biblii i modlitwy.
Wlasnie przed takim wyrywkowym czytaniem Helenka przestrzega Hominibusa. Na pewno wlasciwie to zrozumiales.


So lip 09, 2016 21:32
Post Re: nadużycia liturgiczne
veros napisał(a):
Chroń nas Boże od takich nauk.
I chroń Boże nasze dzieci od tego.

Oczy wyszły mi z orbit widząc Twoje rozumienie mojego posta.
Kael Ci wyjaśniła i dobrze, bo ja nie mam siły.


So lip 09, 2016 21:34

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: nadużycia liturgiczne
Widzę, że dalszy przebieg "dyskusji" w wątku dopisał znakomitą konkluzję do tego, co pisałem rano ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 10, 2016 1:42
Zobacz profil WWW
Post Re: nadużycia liturgiczne
Hominibus napisał(a):
Helenka napisał(a):
Hominibus napisał(a):
A Ty masz prawo zabraniać mi ich nie oceniać?

Nie zabraniam Ci, ale zwracam uwagę, a to jest różnica. Biblia mówi: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, (Mt 7,1-2).

Owszem. Również napisane jest ,, Na to Jezus rzekł do niego: "Szymonie, mam ci coś powiedzieć". On rzekł: "Powiedz, Nauczycielu!" 41 "Pewien wierzyciel miał dwóch dłużników. Jeden winien mu był pięćset denarów, a drugi pięćdziesiąt. 42 Gdy nie mieli z czego oddać, darował obydwom. Który więc z nich będzie go bardziej miłował?" 43 Szymon odpowiedział: "Sądzę, że ten, któremu więcej darował". On mu rzekł: "Słusznie osądziłeś". Łk 7, 40 - 43

Szymon osądził tylko konkretny czyn i jego konsekwencje, nie osądził człowieka.
Faryzeusze fałszywie ją pojmowani jako zakłamani ludzie, prawdziwie to byli patrioci, narodowcy stojący w obronie tożsamości narodu, a co za tym idzie tradycji, obrzędów, obyczajów.
Nie po drodze im było z Jezusem podkreślającym wielokrotnie fakt, że Bóg nie dzieli ludzi na "swoich" i obcych.


N lip 10, 2016 8:28

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
W mojej okolicy, Grobu Pańskiego w kościołach strzegą strażacy. W jednym z kościołów można zauważyć dziwne zachowania: co kilkanaście minut przy Grobie zmieniana jest warta, również podczas trwania liturgii Mszy św.
Strażacy wchodzą do kościoła głównym wejściem, ale po zmianie warty, od grobu kierują się do zakrystii, przechodząc przez wąskie prezbiterium obok ołtarza, mimo, że przy ołtarzu trwa celebracja Mszy świętej.
Wydaje mi się takie zachowanie nie przemyślane: trwa celebracja liturgiczna, a strażacy spacerują, jakby "byli z innej bajki". Swoim zachowaniem rozpraszają uwagę modlitewną zgromadzenia liturgicznego, a nie muszą stawać w centrum liturgii, bo mogą wrócić drogą, którą weszli.
Czy ktoś spotkał się z podobnym folklorem? Co jest ważniejsze: folklor czy liturgia?


Pn kwi 22, 2019 0:32
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Oczywiście, że liturgia, ale jak naruszysz folklor, to za rok żadnej straży przy Grobie nie będzie. To nie są sprawy, które załatwia się od ręki.
https://info.wiara.pl/doc/5462920.Myslac-o-Triduum

Ale warto zapytać proboszcza, czy nie można by zmienić trasy wyjścia?

I na jakiej Mszy św oni stoją??? Liturgii Wielkiej Soboty???


Pn kwi 22, 2019 1:05

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kael napisał(a):
I na jakiej Mszy św oni stoją??? Liturgii Wielkiej Soboty???

Owszem, również na Mszy Wigilii Paschalnej. Co ciekawsze: w liturgii mszalnej wybrzmiewają słowa, że Pan Jezus zmartwychwstał, Alleluja!
Ale grób nadal ukazuje nie osłoniętą figurę (nie)Zmartwychwstałego. Więc straż nadal czuwa 🙃
Oczywiście, rozpoczęcie liturgii Wielkosobotniej ustalono na godzinę 18:00, więc nie tylko, że słońce świeciło bez zakłóceń 😊 to i Msza skończyła się mocno przed zmrokiem ...


Pn kwi 22, 2019 9:26
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
A mój link przeczytałeś? Wszystko w rękach proboszcza...
Jeśli jemu nie zależy a ludziom nie przeszkadza ("bo zawsze tak było") to można tylko pójść na celebrację Wigilii Paschalnej tam, gdzie dbają bardziej o Liturgię.

Choć i święcenie pokarmów wodą święconą w Wielką Sobotę jest polskim liturgicznym anachronizmem.


Pn kwi 22, 2019 10:49
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kael napisał(a):
Choć i święcenie pokarmów wodą święconą w Wielką Sobotę jest polskim liturgicznym anachronizmem.

Taki swojski regionalny mikro-klimacik w dniu ciszy w którym to nasz Pan zszedł do Otchłani.
Ale można za święconko parę złociszów wyrwać to czemu nie! Bogu i tak nic nie pomoże, a klerowi to i owszem.

Mam nadzieję, że jak dojdzie do rozdziału kościoła od państwa, to ich jeszcze opodatkują jak należy. Najlepiej na wzór niemiecki, o którym to z takim zapałem mówił sam najwyższy, najjaśniejszy prezes, gdy odwoływał się do euro-monet. Zobaczymy wtedy ilu tak naprawdę będzie w Polsce zadeklarowanych katolików.


Wt kwi 23, 2019 16:41
Post Re: nadużycia liturgiczne
Za swieconke pare zlociszow? Widac dawno mnie w Polsce nie bylo....
Ciekawe, ze i niewiezacy leca ze swieconka do kosciola, bo inaczej to zadne Swieta.

Cytuj:
Według badań CBOS (2000) w zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uczestniczy 95% obywateli Polski


https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Święconka


Wt kwi 23, 2019 17:03
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kael napisał(a):
Za swieconke pare zlociszow? Widac dawno mnie w Polsce nie bylo....

Widać baaardzo dawno nie było Cię w Polsce. Ta "wiekopomna tradycja" sięga korzeniami pamięci do mojego dzieciństwa. A to już w dziesiątki leci.

Kael napisał(a):
Ciekawe, ze i niewiezacy leca ze swieconka do kosciola, bo inaczej to zadne Swieta.

To tylko dowodzi, jak wiele niezbadanych wymiarów ma w sobie słowo Święta. Mam nadzieję że świętujemy choć to samo - Zmartwychwstanie.


Wt kwi 23, 2019 17:15
Post Re: nadużycia liturgiczne
Believing napisał(a):
Kael napisał(a):
Za swieconke pare zlociszow? Widac dawno mnie w Polsce nie bylo....

Widać baaardzo dawno nie było Cię w Polsce. Ta "wiekopomna tradycja" sięga korzeniami pamięci do mojego dzieciństwa. A to już w dziesiątki leci.

Aktualnie może jedynie na prowincji - w parafiach miejskich nie słychać w ogłoszeniach prośby o datki, i nie ustawiane są koszyczki na ofiarę.
Zresztą ludzie coraz mniej chętnie spieszą z datkami do puszek....owszem dają pokaźne datki, ale dla misjonarzy pracujących w Rosji, na Ukrainie, na kontynencie afrykański, czy Ameryki Płd.
Na zbiórki lokalne zebrane kwoty są raczej symboliczne.


Wt kwi 23, 2019 18:09

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: nadużycia liturgiczne
Believing napisał(a):
Kael napisał(a):
Choć i święcenie pokarmów wodą święconą w Wielką Sobotę jest polskim liturgicznym anachronizmem.

Taki swojski regionalny mikro-klimacik w dniu ciszy w którym to nasz Pan zszedł do Otchłani.
Ale można za święconko parę złociszów wyrwać to czemu nie! Bogu i tak nic nie pomoże, a klerowi to i owszem.
.

Widać,że kościoła nie chodzisz. W Polsce nikt za święcenie nie daje grosza.


Wt kwi 23, 2019 21:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL