Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 22  Następna strona
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
veros napisał(a):
Mnie uczono na katechezie jaką odebrałem, że Łaska Uświęcająca to stan bez grzechu śmiertelnego.
Uczyli mnie zakonnica i ksiądz.

A przypadkiem nie uczyli Cię, że spowiedź powszechna (o ile szczera) na początku Mszy sw. "Spowiadam się..." gładzi grzechy powszednie? Grzech powszedni nie dyskwalifikuje możliwości przystąpienia do Stołu Pańskiego, zwłaszcza, że Komunia św. tez gładzi te grzechy. Także wzbudzony żal je gładzi.


Uczyli mnie, że przystępowanie do Komunii Świętej bez Łaski Uświęcającej jest grzechem śmiertelnym. I uczyli, że jeśli jest się obciążonym grzechem śmiertelnym, to aby odzyskać stan Łaski Uświęcającej należy przystąpić do Sakramentu Pokuty, który obejmuje m.in. spowiedź uszną u księdza. Inne formy spowiedzi, w tym tzw. Spowiedź Powszechna nie gładzą grzechów śmiertelnych.


So lip 09, 2016 18:46
Post Re: nadużycia liturgiczne
veros napisał(a):
Uczyli mnie, że przystępowanie do Komunii Świętej bez Łaski Uświęcającej jest grzechem śmiertelnym. I uczyli, że jeśli jest się obciążonym grzechem śmiertelnym, to aby odzyskać stan Łaski Uświęcającej należy przystąpić do Sakramentu Pokuty, który obejmuje m.in. spowiedź uszną u księdza. Inne formy spowiedzi, w tym tzw. Spowiedź Powszechna nie gładzą grzechów śmiertelnych.

Ale przeczytaj dokładnie co napisałam wczesniej:
Cytuj:
Przynajmniej dwa razy w roku uczestniczę w Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w Kościele Greckokatolickim. Do Komunii św. podchodzi się na stojąco, nie odpowiada się Amen na słowa kapłana. Jest to obrządek wschodni od początku chrześcijaństwa. Nie widzę nic zdrożnego w przyjmowaniu Komunii św. Na stojąco, bo postawa stojąca jest symbolem wolności dzieci Bożych. Komunię św. przyjmuje się w łasce uświęcającej czyli wolni od grzechów.
viewtopic.php?p=912291#p912291

Grzech śmiertelny i grzech powszedni to dwa różne wymiary, dwie wago grzechu. Jednakże nie nalezy lekcewazyc grzechów lekkich, bo mogą one doprowadzić człowieka do popełnienia grzechu śmiertelnego. Jednakże grzech powszedni nie powoduje odejścia od Boga (grzech śmiertelny powoduje to odejście i konieczna jest spowiedź sakramentalna). Więcej o wadze grzechów masz tu:
http://pierzchalski.ecclesia.org.pl/ind ... 03-01&t=53


So lip 09, 2016 19:02
Post Re: nadużycia liturgiczne
Wiadomo każdy grzech jest niedobry. Ciężki bardzo niedobry. Jednak takie dopatrywanie się u siebie grzechów lekkich prowadzi do skrupulatyzmu czyli psychologicznie nazywając nerwicy.
Zaś co do grzechu ciężkiego - wiadomo trzeba przystąpić do spowiedzi. Jednak również Apostoł napisał ,, Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska".
Król Dawid był wielki bo widział swój grzech. Najgorsi byli faryzeusze bo uważali się za poprawnych. Najgorszym grzechem jest ubóstwianie siebie - swojej prawości i poprawności spod której wystaje pycha czyli wyważszanie siebie a pogarda dla innych.
Ksiądz Pawlukiewicz powiedział ,, Lepiej wpaść w grzechy ciężkie niż w pychę".


So lip 09, 2016 20:09
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
veros napisał(a):
Uczyli mnie, że przystępowanie do Komunii Świętej bez Łaski Uświęcającej jest grzechem śmiertelnym. I uczyli, że jeśli jest się obciążonym grzechem śmiertelnym, to aby odzyskać stan Łaski Uświęcającej należy przystąpić do Sakramentu Pokuty, który obejmuje m.in. spowiedź uszną u księdza. Inne formy spowiedzi, w tym tzw. Spowiedź Powszechna nie gładzą grzechów śmiertelnych.

Ale przeczytaj dokładnie co napisałam wczesniej:
Cytuj:
Przynajmniej dwa razy w roku uczestniczę w Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w Kościele Greckokatolickim. Do Komunii św. podchodzi się na stojąco, nie odpowiada się Amen na słowa kapłana. Jest to obrządek wschodni od początku chrześcijaństwa. Nie widzę nic zdrożnego w przyjmowaniu Komunii św. Na stojąco, bo postawa stojąca jest symbolem wolności dzieci Bożych. Komunię św. przyjmuje się w łasce uświęcającej czyli wolni od grzechów.
viewtopic.php?p=912291#p912291

Grzech śmiertelny i grzech powszedni to dwa różne wymiary, dwie wago grzechu. Jednakże nie nalezy lekcewazyc grzechów lekkich, bo mogą one doprowadzić człowieka do popełnienia grzechu śmiertelnego. Jednakże grzech powszedni nie powoduje odejścia od Boga (grzech śmiertelny powoduje to odejście i konieczna jest spowiedź sakramentalna). Więcej o wadze grzechów masz tu:
http://pierzchalski.ecclesia.org.pl/ind ... 03-01&t=53


Napisałaś błąd, który według mojej wiedzy sprostowałem.
Bo Łaska Uświęcająca jest wolnością od grzechu śmiertelnego, a nie jakiegokolwiek.
Tak mnie uczono na katechezie, tak uczą moje dzieci, tak wyjaśnia inny serwis Wiara.pl Kościół:

Cytuj:
Łaskę uświęcającą otrzymujemy przez sakrament chrztu oraz sakrament pokuty i pojednania. (...) Człowiek traci łaskę uświęcającą tylko przez grzech ciężki. Gdy utraci łaskę uświęcającą, może i powinien ją odzyskać przez godne przyjęcie sakramentu pokuty lub przez żal doskonały.
Ze wszystkich darów Bożych, Jego łaska jest darem największym i najważniejszym. Trzeba się modlić o łaskę Bożą, szanować ją, unikać starannie sposobności do grzechu, a tym bardziej strzec się każdego grzechu, zwłaszcza ciężkiego. Trzeba się starć, by przez dobre uczynki, modlitwę i częste i godne przyjmowanie sakramentów świętych pomnażać i umacniać w sobie łaskę uświęcającą.


http://kosciol.wiara.pl/doc/489480.co-to-jest-laska

Helenko,
obrządek grecko - katolicki nie jest mi znany, jednak nie sądzę by tam obowiązywały inne Prawdy Wiary o Łasce Uświęcającej.
Może Ty za często bywasz w Niemczech lub Francji, gdzie z kościołów poznikały konfesjonały i ludzie tam rzadko się spowiadają?
Z tego, co mnie uczono, z braku księdza i możliwości spowiedzi usznej, a w zagrożeniu utraty życia, można odmówić akt pokuty w formie Spowiedzi Powszechnej równocześnie wzbudzając w sobie żal doskonały za grzechy i prosić Boga w ten sposób o przebaczenie grzechów śmiertelnych. Jednak to są sytuacje wyjątkowe, tylko w krajach gdzie nie ma księży i w zagrożeniu życia. Jest jeszcze jeden warunek ważności takiej spowiedzi i pokuty. Kiedy tylko zostanie przywrócona możliwość spowiedzi usznej u księdza, należy koniecznie, niezwłocznie z niej skorzystać.


So lip 09, 2016 20:11
Post Re: nadużycia liturgiczne
Hominibus napisał(a):
Ksiądz Pawlukiewicz powiedział ,, Lepiej wpaść w grzechy ciężkie niż w pychę".

Pycha jest bardzo ciężkim grzechem śmiertelnym.
Koniecznie trzeba się z niego spowiadać zanim się przystąpi do Komunii Świętej.
No i ciągle starać się z tego grzechu wychodzić.


So lip 09, 2016 20:14

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: nadużycia liturgiczne
Zwykle samemu pychy się nie widzi, widzą inni, jak zobaczą, trzeba się nad sobą zastanowić, a nie myśleć że to mi wielkiemu utrudniają życie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lip 09, 2016 20:17
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Andy72 napisał(a):
Zwykle samemu pychy się nie widzi, widzą inni, jak zobaczą, trzeba się nad sobą zastanowić, a nie myśleć że to mi wielkiemu utrudniają życie

No właśnie samemu się nie widzi, widzą inni.


So lip 09, 2016 20:19
Post Re: nadużycia liturgiczne
Andy72 napisał(a):
Zwykle samemu pychy się nie widzi, widzą inni, jak zobaczą, trzeba się nad sobą zastanowić, a nie myśleć że to mi wielkiemu utrudniają życie


Myślę, że swojej pychy można nie dostrzegać, gdy nie jest się świadomym czym ta pycha jest. Oczywiście nieświadomość grzechu uwalnia od odpowiedzialności za niego, bo pojęcie grzechu odnosi się do czynów świadomych.

Myślę, że katecheci powinni dołożyć wszelkich starań, by dzieciom przed komunijnym wyjaśnić zarówno różnice między grzechami powszednimi i śmiertelnymi, jak pojęcie pychy, grzechu nieczystego i temu podobnych trudnych dla kilkulatka pojęć.
Bo w konfesjonale to jest już za późno.

Skądinąd nie wyobrażam sobie dorosłego katolika, który nie jest świadomy czym jest pycha i nie umie rozpoznać tego grzechu w sobie.


So lip 09, 2016 20:25

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kilkulatek idący do Pierwszej Komunii nie musi zaprzątać sobie głowy grzechami nieczystymi. Gorzej jest z bierzmowaniem, bo moim zdaniem, bierzmuje się za wcześnie, zanim ktoś dojrzeje, niedługo potem jak zacznie interesować się seksem. I tak bierzmowanie staje się sakramentem pożegnania Kościoła.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lip 09, 2016 20:28
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Andy72 napisał(a):
Kilkulatek idący do Pierwszej Komunii nie musi zaprzątać sobie głowy grzechami nieczystymi. Gorzej jest z bierzmowaniem, bo moim zdaniem, bierzmuje się za wcześnie, zanim ktoś dojrzeje, niedługo potem jak zacznie interesować się seksem. I tak bierzmowanie staje się sakramentem pożegnania Kościoła.


Tam jest trochę inny mechanizm z tym sakramentem pożegnania Kościoła, a właściwie kilka mechanizmów nakładających się, przynajmniej w Kościele w Polsce. Jednak to nie ten temat.

Co do grzechów nieczystych, wyobraź sobie, że gdy przygotowywałem się do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej myślałem, że chodzi o niemycie nóg, albo ewentualnie niemycie genitaliów.

Wiem, ze podobne wątpliwości miewają młode osoby przygotowujące się do pierwszej spowiedzi. I to jest oczywiście niedobrze. Jednak to też jest nie temat liturgii, na litość Boską.


So lip 09, 2016 20:34
Post Re: nadużycia liturgiczne
Hominibus napisał(a):
Król Dawid był wielki bo widział swój grzech.

Król Dawid zobaczył swój grzech dzięki upomnieniu przez proroka Natana.
Hominibus napisał(a):
Najgorsi byli faryzeusze bo uważali się za poprawnych.

Najgorsi? Masz prawo tak ich oceniać? "Kto z was jest bez grzechu..."
veros napisał(a):
Napisałaś błąd, który według mojej wiedzy sprostowałem.

Fakt, nie dopisałam, że chodzi o grzech śmiertelny, ale to jest tak powszechnie wiadome, ze nie pomyślałam o dopisku. Ale błąd, to błąd.
veros napisał(a):
Helenko,
obrządek grecko - katolicki nie jest mi znany, jednak nie sądzę by tam obowiązywały inne Prawdy Wiary o Łasce Uświęcającej.

A gdzie powiedziałam o róznym rozumieniu łaski uświęcającej? Mówiłam o postawie stojącej przy przyjmowaniu Komunii św. A grekokatolicy mają ten sam ryt i kalendarz liturgiczny co prawosławni (wschodni), ale są w łaczności z papieżem. Uznają wszystkie dogmaty katolickie. https://www.youtube.com/watch?v=gKyAjVQTZu4
Cytuj:
Może Ty za często bywasz w Niemczech lub Francji, gdzie z kościołów poznikały konfesjonały i ludzie tam rzadko się spowiadają?

O czym Ty w ogóle mówisz i skąd wyciągnąłeś taki wniosek?
veros napisał(a):
Z tego, co mnie uczono, z braku księdza i możliwości spowiedzi usznej, a w zagrożeniu utraty życia, można odmówić akt pokuty w formie Spowiedzi Powszechnej równocześnie wzbudzając w sobie żal doskonały za grzechy i prosić Boga w ten sposób o przebaczenie grzechów śmiertelnych. Jednak to są sytuacje wyjątkowe, tylko w krajach gdzie nie ma księży i w zagrożeniu życia.

Zgadza się. Mało tego, jeśli będzie inny kapłan, np. prawosławny, też można przystąpić do sakramentu pokuty mimo, że nie ma między KK a Cerkwią Prawosławna interkomunii.
veros napisał(a):
Pycha jest bardzo ciężkim grzechem śmiertelnym.

Pycha jest grzechem głównym, a nie bardzo ciężkim. http://www.fronda.pl/blogi/o-jerzy-skaw ... 35418.html
Cytuj:
Grzech śmiertelny popełniamy wówczas, gdy dokonujemy czynu zakazanego przez Boże przykazania lub nie wypełniamy nakazów z nich wypływających w sposób całkowicie dobrowolny i świadomy. Ciężka materia grzechu polega na tym, że „występuje on przeciwko życiu lub Bogu (np. morderstwo, bluźnierstwo, zdrada małżeńska itd.)” (Youcat, 316). Ciężar grzechu dotyczy także wielkości winy (czym innym jest kradzież owoców z ogrodu, a czym innym kradzież emerytury staruszce; podobnie jak czym innym bójka nastolatków, a czym innym pobicie własnych rodziców(!)). Nawet tysiące grzechów powszednich nie składają się na jeden grzech śmiertelny, bo grzechy – choć obciążają sumienie – jednak się nie sumują.
http://www.bosko.pl/wiara/Grzech-smiertelny.html

Andy72 napisał(a):
Zwykle samemu pychy się nie widzi, widzą inni, jak zobaczą, trzeba się nad sobą zastanowić, a nie myśleć że to mi wielkiemu utrudniają życie

I dlatego nie jest grzechem smiertelnym, a grzechem głównym lub inaczej wadą główną. KKK 1866 Wady można porządkować według cnót, którym się przeciwstawiają, jak również zestawiać je z grzechami głównymi, wyróżnionymi przez doświadczenie chrześcijańskie za św. Janem Kasjanem i św. Grzegorzem Wielkim (Św. Grzegorz Wielki, Moralia in Job, 31, 45: PL 76, 621 A). Nazywa się je "głównymi", ponieważ powodują inne grzechy i inne wady. Są nimi: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo lub znużenie duchowe.


So lip 09, 2016 20:57
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
Hominibus napisał(a):
Najgorsi byli faryzeusze bo uważali się za poprawnych.

Najgorsi? Masz prawo tak ich oceniać? "Kto z was jest bez grzechu..."


A Ty masz prawo zabraniać mi ich nie oceniać?


So lip 09, 2016 21:01
Post Re: nadużycia liturgiczne
Hominibus napisał(a):
A Ty masz prawo zabraniać mi ich nie oceniać?

Nie zabraniam Ci, ale zwracam uwagę, a to jest różnica. Biblia mówi: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, (Mt 7,1-2).


So lip 09, 2016 21:04
Post Re: nadużycia liturgiczne
Chciał nie chciał każdy podlega ocenianiu przez innych. A dlaczego miałbym nie oceniać pewnych ludzi - święte krowy są w Indiach.


So lip 09, 2016 21:05
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
Hominibus napisał(a):
A Ty masz prawo zabraniać mi ich nie oceniać?

Nie zabraniam Ci, ale zwracam uwagę, a to jest różnica. Biblia mówi: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, (Mt 7,1-2).

Owszem. Również napisane jest ,, Na to Jezus rzekł do niego: "Szymonie, mam ci coś powiedzieć". On rzekł: "Powiedz, Nauczycielu!" 41 "Pewien wierzyciel miał dwóch dłużników. Jeden winien mu był pięćset denarów, a drugi pięćdziesiąt. 42 Gdy nie mieli z czego oddać, darował obydwom. Który więc z nich będzie go bardziej miłował?" 43 Szymon odpowiedział: "Sądzę, że ten, któremu więcej darował". On mu rzekł: "Słusznie osądziłeś". Łk 7, 40 - 43


So lip 09, 2016 21:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL