Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Następna strona
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenko, nie jesteś nietykalna. Nie poświęcam czasu na analizę tego co piszesz (bo specjalnie nie ma po co) ale też nie licz na immunitet.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lip 09, 2016 14:45
Zobacz profil WWW
Post Re: nadużycia liturgiczne
Marek_Piotrowski napisał(a):
Helenko, nie jesteś nietykalna. Nie poświęcam czasu na analizę tego co piszesz (bo specjalnie nie ma po co) ale też nie licz na immunitet.

Aha, czyli ad personam jest w granicach braku nietykalności, tak? Bo własnie w ten sposób mnie zaczepiłeś, bezpodstawnie zresztą.


So lip 09, 2016 14:50
Post Re: nadużycia liturgiczne
Nie rozumiem co mają katechetki do liturgii, bo przecież taki jest temat.

Skoro jednak przytoczono tu szereg wymagań jakie trzeba spełnić, by zostać katechetką, cytowanych ze strony antykatolickiej, to może warto też uzupełnić, że misja kanoniczna do nauczania religii w szkole nie jest dana na zawsze i może być cofnięta, lub wygasnąć bez przedłużania.

Serwis Wiara.pl Zapytaj mówi prosto i jasno:

Cytuj:
Kiedy może być cofnięta i w jakich przypadkach misja kanoniczna katechecie???
Czy jeżeli ubliża innym swoim koleżankom po fachu, bez sensownego powodu???
Czy też gdy dopuszcza się czynów seksualnych nie mając ślubu, czy takie rzeczy wpływają na odebranie misji czy tylko tyczy się kwestia odebrania misji odnośnie przekazywanych treści religijnych????

Odpowiedź:

Niewłaściwe zachowanie (np. powodowanie zgorszenia) może mieć wpływ na cofnięcie misji kanonicznej...

J.

http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/815a2


So lip 09, 2016 16:05
Post Re: nadużycia liturgiczne
veros napisał(a):
Nie rozumiem co mają katechetki do liturgii, bo przecież taki jest temat.

No własnie (Twój post):
Cytuj:
A nie Kuria, ani nie jakieś panie katechetki ubierające się fałszywie w Nauczycielski Urząd Kościoła, do czego nie mają najmniejszego prawa.
viewtopic.php?p=912179#p912179

I na ten zarzut odpowiedziałam.
veros napisał(a):
Skoro jednak przytoczono tu szereg wymagań jakie trzeba spełnić, by zostać katechetką, cytowanych ze strony antykatolickiej, to może warto też uzupełnić, że misja kanoniczna do nauczania religii w szkole nie jest dana na zawsze i może być cofnięta, lub wygasnąć bez przedłużania.

Ów cytat to zarządzenie MEN podane w Dz.U.
Misja może wygasnąć jedynie, jesli religia zostanie wycofana z programu szkolnego. Misję otrzymuje się na czas nieokreślony i nie wymaga przedłużenia, chyba że jest to misja dana na zastępstwo. Cofnąć misję można tylko, jesli katecheta głosi herezje (naucza niezgodnie z UNK, niemoralnie się prowadzi lub dopuści się przestępstwa.


So lip 09, 2016 16:20
Post Re: nadużycia liturgiczne
Moim zdaniem prawo do wypowiedzi w tym temacie ma kazdy, kto ma kontakt z liturgia na co dzien. Osoby z odpowiednim przygotowaniem, czyli szczegolnie po studiach teologicznych, pisza co wiedza o liturgii, a nie co im sie wydaje.
Katecheci, jak wlasnie Helenka wykazala, maja dodatkowo misje od biskupa, wiec mozna uznac, ze pisza co glosi Kosciol w tym temacie. I zamiast mieszac ich z blotem, nalezaloby sie przynajmniej zastanowic, czy to nie Kosciol tak naucza, a my sie mylimy.

Ale na to trzeba nieco pokory.


So lip 09, 2016 16:52

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: nadużycia liturgiczne
Katecheci mają konkretną misję kanoniczną na konkretną rzecz (nauczanie katechezy), a nie na reprezentowanie UNK. To tak jakbym ja myślał, że jak dostałem imprimatur to mogę się wypowiadać w imieniu UNK.
A już szczególnie nie ma "licencji" na wymyślanie różnych rzeczy, po czym opatrywanie ich etykietką że są rzekomo firmowane przez Magisterium - jak to niestety się tu dość często zdarza.

Wracając do tematu - chyba idzie na lepsze http://gosc.pl/doc/3279924.Zmiany-w-lit ... cze-lepsze

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lip 09, 2016 17:03
Zobacz profil WWW
Post Re: nadużycia liturgiczne
Zamiast się kłócić nie wiadomo o co i po co, napełnijmy się radością, bo idą czasy odnowy liturgii świętej w Kościele, a raczej powrotu do obrządków odwiecznych.
Kardynał Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów Świętych oświadczył jasno i wyraźnie, że kapłan powinien w trakcie Mszy Świętej zwracać się w kierunku Pana w kierunku wschodnim (ad orientem), razem z wiernym ludem, a nie tyłem do Boga i przodem do ludu, jak w tej chwili się dzieje w typowym obrządku od czasów po Soborze Watykańskim II.

http://www.pch24.pl/kard--rober-sarah-- ... 615,i.html


So lip 09, 2016 17:04
Post Re: nadużycia liturgiczne
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wracając do tematu - chyba idzie na lepsze http://gosc.pl/doc/3279924.Zmiany-w-lit ... cze-lepsze


Marku, jakbyś mi z ust wyjął temat :lol:
Chwała Bogu, że Kongregacja dostrzega problem rozbiegających się wiernych, którzy tracą więź z Kościołem z powodu modernistycznych liturgii. Wiele osób biło na alarm wiele lat w tej sprawie, teraz mamy widoki na lepszą pogodę.

Pamiętam dawną, przedsoborową liturgię, uczestniczyłem we uroczystej Mszy polowej w Gliwicach w obrządku ormiańskim, która tamte obrządki przypominała. Było bardzo uroczyście i setki zgromadzonych ludzi klękało przed Bogiem na zakurzonej ziemi bez wahania.

Najważniejsze funkcje liturgii to oddawanie chwały Bogu tak dobrze jak tylko potrafimy i wzmacnianie naszej własnej wiary przez uczestnictwo w liturgii chwalącej Boga.

Obyśmy w tym kierunku zmierzali.


So lip 09, 2016 17:13
Post Re: nadużycia liturgiczne
Marek_Piotrowski napisał(a):
Katecheci mają konkretną misję kanoniczną na konkretną rzecz (nauczanie katechezy), a nie na reprezentowanie UNK. To tak jakbym ja myślał, że jak dostałem imprimatur to mogę się wypowiadać w imieniu UNK.
A już szczególnie nie ma "licencji" na wymyślanie różnych rzeczy, po czym opatrywanie ich etykietką że są rzekomo firmowane przez Magisterium - jak to niestety się tu dość często zdarza.

Wracając do tematu - chyba idzie na lepsze http://gosc.pl/doc/3279924.Zmiany-w-lit ... cze-lepsze

Udowodnij, że gdziekolwiek wypowiadam się w imieniu UNK. Bezczelność Twoich zarzutów jest porażająca, bo nie sądzę, abys nie rozumiał tekstu pisanego.


So lip 09, 2016 17:33
Post Re: nadużycia liturgiczne
Czyli ktos, kto jako samouk (a nawet “po szkoleniach na katechete“, zgaduje, ze na kursach w latach osiemdziesiatych?) dokopal sie do takiego a nie innego rozumienia nauki Kosciola, ma prawo chwalic ludzi po studiach teologicznych, ze pisza to co on zrozumial (“brawo“). Ale jak ktos pisze cos, co on inaczej rozumie, to juz sie go sprowadza na ziemie, czyli niech (baba) siedzi cicho i nie gada, ze Kosciol cos tak naucza.Nie jest biskupem, czy tez w ostatecznosci samoukiem w sprawach wiary, to niech wie gdzie jej miejsce!

Szumi juz ciebie, Marku . wyprowadzil z blednego rozumienia, ze biskup nie sprawuje funkcji w imieniu papieza.
Papiez to tez biskup.
Kardynal Ratzinger to dobrze wyjasnil w ksiazce “Sol ziemi“, ze papiez nie jest od zastepowania biskupow w ich diecezjach. To oni maja tam pelnie odpowiedzialnosci. Papiez (czy Watykan) ingeruje ewentualnie wtedy, gdy sprawy przekraczaja ramy jednej diecezji, tudziez gdy biskup nie ma mozliwosci kierowac diecezja. Np ze wzgledu na zgorszenie jego osoba.
Ale biskup nie jest delegatem papieza.


So lip 09, 2016 17:48
Post Re: nadużycia liturgiczne
veros napisał(a):
Pamiętam dawną, przedsoborową liturgię, uczestniczyłem we uroczystej Mszy polowej w Gliwicach w obrządku ormiańskim, która tamte obrządki przypominała. Było bardzo uroczyście i setki zgromadzonych ludzi klękało przed Bogiem na zakurzonej ziemi bez wahania.

Przynajmniej dwa razy w roku uczestniczę w Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w Kościele Greckokatolickim. Do Komunii św. podchodzi się na stojąco, nie odpowiada się Amen na słowa kapłana. Jest to obrządek wschodni od początku chrześcijaństwa. Nie widzę nic zdrożnego w przyjmowaniu Komunii św. Na stojąco, bo postawa stojąca jest symbolem wolności dzieci Bożych. Komunię św. przyjmuje się w łasce uświęcającej czyli wolni od grzechów.
Postawa klęcząca to postawa człowieka skruszonego poczuciem winy, ale też wyrażająca miłość Bogu. Obie te postawy są godne i nie uwłaczają w żaden sposób przyjmowaniu Ciała Chrystusa w Komunii św.

Natomiast klaskanie i tańce jak najbardziej nie powinny mieć miejsca podczas Mszy św.

Ciekawa jestem jaką postawę zachowują ci, którzy przypisują sobie imprimatur, podczas Credo, gdy wypowiadanie są słowa: "i za sprawą Ducha Świętego przyjął Ciało z Maryi Panny".


So lip 09, 2016 17:51
Post Re: nadużycia liturgiczne
Cytuj:
Eucharystia musi się ponownie znaleźć w centrum naszego życia, a Bóg w centrum liturgii – podkreśla kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W wywiadzie dla tygodnika Famille chrétienne zauważa on, że wiele liturgii to dziś niestety swoiste spektakle. Kapłan nie sprawuje już ofiary Chrystusa, lecz prowadzi spotkanie w gronie przyjaciół. Kiedy wymyślamy sobie własne liturgie kreatywne, grozi nam, że popadniemy w kult czysto ludzki, na miarę naszych pragnień i aktualnej mody, a wierni oddalą się stopniowo od tego, co jest źródłem życia – mówi kard. Sarah. Jego zdaniem Eucharystia to dla chrześcijan kwestia życia lub śmierci. Bo jeśli w centrum liturgii znajduje się człowiek, również i Kościół staje się organizacją ludzką, światową, przed czym przestrzega Papież Franciszek. Kiedy, przeciwnie, w centrum stoi Bóg, Kościół odzyskuje żywotność – zapewnia szef watykańskiej dykasterii ds. liturgii.


http://pl.radiovaticana.va/news/2016/05 ... ii/1232913

Chwała Bogu, że pozwala Kościołowi na powrót do tradycyjnych form liturgicznych, prowadzących ludzi do Boga, a nie odwracających od Niego.


So lip 09, 2016 17:55
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
w łasce uświęcającej czyli wolni od grzechów


Mnie uczono na katechezie jaką odebrałem, że Łaska Uświęcająca to stan bez grzechu śmiertelnego.
Uczyli mnie zakonnica i ksiądz.


So lip 09, 2016 18:01
Post Re: nadużycia liturgiczne
Helenka napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Katecheci mają konkretną misję kanoniczną na konkretną rzecz (nauczanie katechezy), a nie na reprezentowanie UNK. To tak jakbym ja myślał, że jak dostałem imprimatur to mogę się wypowiadać w imieniu UNK.
A już szczególnie nie ma "licencji" na wymyślanie różnych rzeczy, po czym opatrywanie ich etykietką że są rzekomo firmowane przez Magisterium - jak to niestety się tu dość często zdarza.

Wracając do tematu - chyba idzie na lepsze http://gosc.pl/doc/3279924.Zmiany-w-lit ... cze-lepsze

Cytuj:
Udowodnij, że gdziekolwiek wypowiadam się w imieniu UNK. Bezczelność Twoich zarzutów jest porażająca, bo nie sądzę, abys nie rozumiał tekstu pisanego.

Koniecznie dopominasz się stwierdzenia, iż nie jesteś godna wiązać sznurowadła u butów......


So lip 09, 2016 18:19
Post Re: nadużycia liturgiczne
veros napisał(a):
Mnie uczono na katechezie jaką odebrałem, że Łaska Uświęcająca to stan bez grzechu śmiertelnego.
Uczyli mnie zakonnica i ksiądz.

A przypadkiem nie uczyli Cię, że spowiedź powszechna (o ile szczera) na początku Mszy sw. "Spowiadam się..." gładzi grzechy powszednie? Grzech powszedni nie dyskwalifikuje możliwości przystąpienia do Stołu Pańskiego, zwłaszcza, że Komunia św. tez gładzi te grzechy. Także wzbudzony żal je gładzi.
Alus napisał(a):
Koniecznie dopominasz się stwierdzenia, iż nie jesteś godna wiązać sznurowadła u butów......

Ja już to wiem, ale ponoć powtórzone wiele razy nabiera mocy :D.


So lip 09, 2016 18:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL