Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Reforma Novus Ordo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post Reforma Novus Ordo
Ponieważ wycięto mój post z innego wątku, chciałbym ponownie poruszyć temat reformy reformy. Przypuszczam, ze w najbliższych latach Novus Ordo zostanie zreformowany w duchu tradycji. Moje przypuszczenia to:

- Przywrócenie starych modlitw Offertorium
- Zakaz Komunii św. na rękę
- Odwrócenie księdza we właściwą stronę
- Zakaz używania II ME w niedziele i święta

Czy uważacie takie (bardzo delikatne zresztą) reformy za możliwe do przeprowadzenia? Co jeszcze należy zmienić w mszy Novus Ordo?

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


N lip 08, 2007 21:26
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2007 19:55
Posty: 452
Post 
Przede wszystkim należy sprawić, aby hierarchom się chciało patrzeć na to co się dzieje (albo zmienić hierarchów). Jeśli dalej księża będą mieć przepisy tam, gdzie mają teraz, to nic nam nie wyjdzie z żadnej reformy. Ja zakazał bym Komunii na rękę, poza zamkniętymi, przygotowanymi grupami. Potem kiedyś obrócić księdza przodem do Tabernakulum, na stary ołtarz, ale trzeba to zrobić "w dobrym momencie", żeby nie odbiło się na frekwencji.

_________________
Respexit orationem humilium, non sprevit preces eorum...


N lip 08, 2007 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
problem tkwi też w mentalności naszych kapłanów... "żeby nie przedłużać". Wg mnie powinny być z góry narzucone ME skoro już tyle ich jest. Do każdego formularza oprócz prefacji, dopisana jedna z ME której TRZEBA użyć. Podobnie z formami Aktu Pokuty... W każdą niedzielę pokropienie obowiązkowe, w zwykłe dni np: Panie, ktory (...) zmiłuj się nad nami. Również zakaz śpiewu z innym instrumentem niż organy. Więcej łaciny. Ale np Msza do ludu może, wg mnie, zostać.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


N lip 08, 2007 22:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
- Zakaz Komunii św. na rękę

Nie widzę żadnych przeciwwskazań wobec przyjmowania Komunii Świętej na rękę, i mam nadzieję że nie zostanie tozlikwidowane

Cytuj:
- Odwrócenie księdza we właściwą stronę

Ksiądz jest przecież odwrócony we właściwą stronę, do ołtarza. Ma stać tyłem do ołtarza?

Cytuj:
- Zakaz używania II ME w niedziele i święta

O a to dlaczego? Bo Ty nie lubisz II ME? Fakt, jest to najkrótsza modlitwa, ale to jeszcze nie powód, by jej nie używać


N lip 08, 2007 22:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Kamyk napisał(a):
Ksiądz jest przecież odwrócony we właściwą stronę


Na wschód? Pierwsze słyszę.

Kamyk napisał(a):
Cytuj:
- Zakaz używania II ME w niedziele i święta

O a to dlaczego? Bo Ty nie lubisz II ME?


Bo skoro w OWMR jest napisane, że II ME jest na dni powszednie, a mimo to nasi księża kochani używają jej na 70% Mszy niedzielnych, to chyba trzeba wprost napisać, że w niedziele nie wolno.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


N lip 08, 2007 23:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 08, 2007 11:55
Posty: 17
Post Re: Reforma Novus Ordo
vox de profundis napisał(a):
Moje przypuszczenia to:

- Zakaz Komunii św. na rękę


Czyli pierwsi chrześcijanie z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy włącznie popełnili świętokradztwo...

Cytuj:
odwrócenie
księdza we właściwą stronę


A która jest niby właściwa? Czy Jezus był zwrócony do Uczniów tyłem w Wielki Czwartek? Ani to prawdopodobne, ani logiczne. Odwołanie do sceny wielkoczwartkowej jest bowiem oczywiste. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego wyjaśnia: "We Mszy, czyli Wieczerzy Pańskiej, lud Boży gromadzi się pod przewodnictwem kapłana, aby sprawować pamiątkę Pana (...) Chrystus jest rzeczywiście obecny w samym zgromadzeniu zebranym w Jego imię." "Co do istoty Mszy św. niczym nie różni się od Ostatniej Wieczerzy, bowiem powtarza w niej kapłan to wszystko, co uczynił Jezus w Wieczerniku w kręgu swoich uczniów".

Cytuj:
Zakaz używania
II ME w niedziele i święta


Według od dawna obowiązujących zaleceń liturgicznych II ME jest zalecana na dni powszednie.

Zresztą i tak najbardziej przemawia do mnie V ME. Może dlatego, że nawołuje do tego, by "wszystkie dzieci Kościoła umiały rozpoznawać znaki czasu i ofiarnie oddawały się służbie Ewangelii". No właśnie - Ewangelii, a nie walce o przywrócenie starego rytu liturgii.


Pn lip 09, 2007 1:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
vox de profundis napisał(a):
Kamyk napisał(a):
Ksiądz jest przecież odwrócony we właściwą stronę


Na wschód? Pierwsze słyszę.

1. Czyli wszystko jest ok kiedy kościół jest orientowany odwrotnie :D
2. Czy to ważne w którym kierunku leży Mekka?
3. Co z kościołami na dalekiej Syberii czy w Korei? Mają być orientowane, czy określać kierunkiem Jerozolimę?

Jestem za zwiększeniem (albo wogóle obecnością) łaciny.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pn lip 09, 2007 6:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
goostaf napisał(a):
vox de profundis napisał(a):
Kamyk napisał(a):
Ksiądz jest przecież odwrócony we właściwą stronę


Na wschód? Pierwsze słyszę.

1. Czyli wszystko jest ok kiedy kościół jest orientowany odwrotnie :D
2. Czy to ważne w którym kierunku leży Mekka?
3. Co z kościołami na dalekiej Syberii czy w Korei? Mają być orientowane, czy określać kierunkiem Jerozolimę?


Ad 1. Tak, jest OK. Bazylika św. Piotra w Rzymie jest zorientowana na zachód, i dlatego papież odprawiając mszę zwrócony jest na wschód, czyli w stronę wejścia.

2 i 3. W odróżnieniu od żydów i muzułmanów, chrześcijanie nie zwracają się w stronę żadnego miejsca na ziemi, lecz w stronę wschodnią symbolizującą Chrystusa. Dlatego kościoły na Syberii również powinny być orientowane na wschód.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Pn lip 09, 2007 7:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
No dobrze, ale co z kościołami, które nie są orientowane ani orientowane odwrotnie, tylko prezbiterium skierowane jest na wsch. albo zach.? (W moim mieście jest co najmniej jeden taki kościół)

Czy ksiądz ma odprawiać mszę bokiem do ołtarza i bokiem do ludzi?
Zburzyć kościół?

I w końcu o co chodzi: o to żeby odprawiać mszę plecami do ludzi, czy o to żeby odprawiać "na wschód" - bo jak widać jedno nie wynika z drugiego.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pn lip 09, 2007 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
goostaf napisał(a):
I w końcu o co chodzi: o to żeby odprawiać mszę plecami do ludzi, czy o to żeby odprawiać "na wschód" - bo jak widać jedno nie wynika z drugiego.


Chodzi o to, że określenia "tyłem do ludzi" czy "przodem do ludzi" są totalnym nieporozumieniem, bo nie ludzie są punktem odniesienia.

Temat jest generalnie ciekawy i obszerny. Niestety nie będę miał dziś czasu, by szczegółowo go zreferować. Proszę o parę dni cierpliwości.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Pn lip 09, 2007 8:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2007 19:55
Posty: 452
Post 
Ja za punkt odniesienia uważam budowę świątyni, i to gdzie jest główny ołtarz, a nie obchodzi mnie to, czy jest na wschód, zachód, czy w kosmos. Moja kolegiata (XVIIIw.) jest zorientowana równo na północ.

_________________
Respexit orationem humilium, non sprevit preces eorum...


Pn lip 09, 2007 11:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 9:34
Posty: 352
Post 
vox de profundis napisał(a):
Chodzi o to, że określenia "tyłem do ludzi" czy "przodem do ludzi" są totalnym nieporozumieniem, bo nie ludzie są punktem odniesienia.

Temat jest generalnie ciekawy i obszerny. Niestety nie będę miał dziś czasu, by szczegółowo go zreferować. Proszę o parę dni cierpliwości.

Może takie opracowanie pomoże:
http://liturgia.wiara.pl/index.php?grup ... 8719&katg=


Pn lip 09, 2007 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Co do "orientacji" - jak sądze istotne jest zwrócenie wszystkich na ołtarz - bo to i to co sie na nim dokonuje, stanowi centrum liturgii Wieczerzy Pańskiej. U luteran wiekszość kościołów jest tak zorientowana, iż pastor wraz ze zborem staja po tej samej stronie ołtarza (tak jak w rycie trydenckim), sa tez parafie KEA gdzie po VatII :-D liturgia komunijna odbywa się jak u katolików, duchowny stoi za ołtarzem, zbór przed.

Co do reform reformy - patrzac z boku jako protestant miałbym takie uwagi, jesli wolno tak z dystansu coś dorzucić:

1. Dowartościujcie Modlitwe Eucharystyczną. Zwykle kiedy jestm na rzymskiej Mszy i po uoczystym dialogu Pan z wami... w góre serca... dookoła zaczynaja wszyscy siegac do kieszeni, bo idzie wikary z koszykiem na składkę... to chyba nie moment na to. To chyba najistotniejsza modlitwa, kiedy przewodniczacy duchowny staje sie przed Bogiem ustami całego Koscioła. Wypadałoby wytrzymać do samego konca (to przecież nie trwa az tak długo), do Aman doksologii. Jezeli juz sie ma w liturgii Anaforę to niech ona bedzie celebrowana z szacunkiem. Nie wiem tez czy najwłasciwsze sa wstawania, klekania, aklamacje w czasie anafory - wypadałoby albo kleczeć, albo stać przez cały czas (np. metodysci, takze duchowny wypowiadajacy modlitwy eucharystyczne, klęczą)

2. Druga rzecz to udzielanie Ciała i Krwi Pańskiej. Czemu - wbrew zreszta papiekiemu nauczaniu - udziela się normalnie (nie w sytuacji nadzwyczajnej) Ciała Pańskiego z rezerwy przechowywanej dla nieobecnych? To w wymierze znaku jest chyba istotniejsze niż kwestia 'na rekę" czy " do ust".

3. co do "orientacji na wschód" - w epokach, w których strony swiata odgrywały w codziennym zyciu ludzi ogromna rolę, zwrócenie się ku wschodowi (zwłaszca że chrzescijanie zbierali sie "o swicie") było czyms naturalnym. "Odgórne" przywracanie pewnych reguł pierwszych wieków, nawet szlachetnych i pieknych, nie stanowiłoby zadnego "znaku", lecz byłoby zbędnym archeologizmem, zrozumiełym dla specjalistów, nie mającym wiekszego sensu a wprowadzajacym zamieszanie i odwracającym uwage od tego, co najistotniejsze. W liturgii ostatecznie nie celebrujemy wschodu Słońca lecz Chrystusa.


Pn lip 09, 2007 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Cytuj:
Czyli wszystko jest ok kiedy kościół jest orientowany odwrotnie
ja mam taki kościół.

Osobiście nie mam nic ani do Komuni na rękę, ani do Mszy versus populum, ani do Komunii pod obiema postaciami. Oby było z szacunkiem: jak komunia na rękę to w małej grupie najlepiej, z możliwością obmycia ręki po Komunii (a nawet takim obowiązkiem), jeśli pod dwiema postaciami to dwa kielichy od początku (jeden dla kapłana drugi dla wiernych). Popieram zakaz (a nie sugestię nie używania, tak jak jest obecnie) używania 2 ME w niedzielę. Najlepiej, jak już mówiłem, odgórny nakaz użycia danej modlitwy do formularza.. powiedzmy na Pasterce Kanon I, a np w Święto Matki Kościoła IIIME. Jestem także za powróceniem do używania dalmatyk przez biskupów, obowiązkowo. I zakaz koncelebry, poza Triduum, Świętami Nakazanymi, Święceniami oczywiście, szczególnymi okazjami, np kanonizacja, bierzmowanie w parafii, konsekracja kościoła. I zaostrzenie kar za przegięcia, bo za np napaść na Papieża ekskomunika jest, a za Mszę w samej stule (nie mówimy o syt nadzwyczajnych) co jest?? W sumie niewiele. A wg mnie powinno być chociaż zakazanie sprawowania Mszy i innych sakramentów, albo nawet ekskomunika.. Przecież Eucharystia, Sakramenty, są najważniejsze na drodze do zbawienia. I za ich profanowanie kary.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


Pn lip 09, 2007 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Co do udzielania Komunii Świętej w pełni zgadzam się z Piotrem. Dla podkreślenia wagi symbolu wierni powinni być komunikowani z hostii konsekrowanych na danej Eucharystii. Konsekrowane Hostie są odkładane z założenia dla tych, którzy nie mogą na Eucharystii być i/lub przyjąć Komunii
Również z utęsknieniem czekam na wprowadzenie powszechnego zwyczaju Komunii Świętej pod dwiema postaciami


Pn lip 09, 2007 20:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL