Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Szafarz nadzwyczajny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Szafarz nadzwyczajny
Cawilian napisał(a):
A co powiesz o wpadnięciu Ciała Pańskiego do dziury w zębie?

Ślina Je rozpuści.


So lut 16, 2013 21:41
Zobacz profil
Post Re: Szafarz nadzwyczajny
Przeprowadziłeś doświadczenie, czy widziałeś to na jutubie?


N lut 17, 2013 15:05

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Szafarz nadzwyczajny
Czytałem wyjaśnienie na http://zapytaj.wiara.pl, autorstwa kogoś z moderacji (chyba jot_ki).


N lut 17, 2013 19:48
Zobacz profil
Post Re: Szafarz nadzwyczajny
Acha, a ja to sprawdziłem doświadczalnie. Mam bowiem taką przypadłość, że jak coś połykam na sucho, to zawsze mi staje w gardle i muszę popić przynajmniej półszklanką płynu. Toteż każda konsekrowana hostia przebywa w moim gardle średnio 10 minut, zanim się ostatecznie nie rozmięknie na tyle, żeby się zsunąć wraz z uporczywie przełykana śliną. Tak więc, wiem na pewno, że czas rozpuszczania się hostii to około 10 minut. Z czego płyną co najmniej dwa wnioski.
  1. Jeśli komunikant trafi do miejsca, gdzie ślina trudno dochodzi (a czymś takim jest dziura w zębie), to przebywać będzie tam b. długo i może nawet jej resztki wydłubie dopiero stomatolog.
  2. Komunikant, nawet gdy bez przeszkód zsuwa się do żołądka (gdzie ulega w końcu rozkładowi), to łączy się tam z takimi substancjami, które, gdy przypadkowo trafią na światło dzienne, budzą wyjątkowy wstręt. Zawartość żołądka, gdy ją widzimy, nazywamy po prostu wymiocinami.
Zdając sobie sprawę z tych dwóch spraw, trudno nazywać karykaturalne skrupulanctwo związane z kultem Eucharystii inaczej, jak tylko śmiesznym rytuałem bez żadnych sensownych podstaw.


Pn lut 18, 2013 22:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Szafarz nadzwyczajny
Mam nadzieję, że tym postem już wyczerpaliście iście faryzejskie podejście do podejmowanej kwestii.

Zachęcam, by kontynuować bez tak wnikliwych analiz rozpuszczalności chleba i dziur w zębach.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lut 18, 2013 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2015 17:51
Posty: 16
Post Re: Szafarz nadzwyczajny
Trafiłem w sieci na bardzo trafny komentarz kanadyjskiego księdza co do szafarzy. Powołaniem kapłana jest posługa sakramentalna, przepowiadanie Słowa Bożego, prowadzenie do Boga. Powołaniem świeckich natomiast jest apostolat - rozprzestrzenianie nauki Chrystusa w środowisku, z którego się wywodzi, tak by byli solą ziemi i światłem świata. Świeccy wypełniając swoje obowiązki w świecie są na tym odcinku frontu walki o Królestwo Boże, na którym księża nigdy nie będą. Błędna interpretacja zaangażowania świeckich w Kościele doprowadziła do wzmożonej ich posługi w świątyniach, a nie w świecie. Tak rozbudowana posługa szafarza (niezgodna z wytycznymi Rzymu, co skwapliwie przedstawił jeden z forumowiczów), jak to ma miejsce w praktyce wywraca ten porządek do góry nogami. I wprowadza jeszcze gorszą tendencje - utratę poczucia tożsamości kapłanów i oddawanie przez ich pola świeckim, którzy powinni w inny sposób rozszerzać Królestwo Boże. Przytaczane szeroko przykłady potwierdzające ten stan rzeczy, w którym kapłani przez lenistwo, wygodę, brak dogłębnego zrozumienia swej posługi, delegują do czynności będących ich obowiązkiem ludzi, którzy mają inne zadanie w świecie. Jednym ze składowych kryzysu wiary jest właśnie pomieszanie porządku rzeczy i poplątanie funkcji w Ciele Chrystusa przez Jego członki


Pt lis 06, 2015 14:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL