Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Szafarz nadzwyczajny 
Autor Wiadomość
Post Szafarz nadzwyczajny
Czy instytucja szafarza nadzwyczajnego nie jest w kościele katolickim żle rozumiana i nadużywana?

Co wy sadzicie na ten temat?


Wt lip 08, 2008 12:49

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ja sądzę, że w bardzo wielu regionach jest wciąż niedoceniana rola nadzwyczajnych szafarzy. A osobiście nie spotkałem się raczej z przypadkami nadużywania tej funkcji


Wt lip 08, 2008 13:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Niestety czasem się tak zdarza, że jest nadużywana. Zdarza się, że Komunię rozdają nadzwyczajni szafarze, gdy jest możliwość by to czynili zwyczajni. Często do chorych wysyła sie nadzwyczajnych, bo zwyczajnych się nie chce. Niestety jak duchowni mają już kogoś takiego kto ich "wyręczy" to sami odpoczywają...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 08, 2008 14:08
Zobacz profil
Post 
W 1988r. wydano interpretację Responsio ad propositum dubium: AAS 80 (1988) 1373. gdzie można przeczytać że:


- Funkcja szafarza świeckiego ma charakter zastępczy i nadzwyczajny
- Szafarz nadzwyczajny może rozdzielać komunię św. podczas liturgii eucharystycznej tylko w sytuacji, gdy szafarze wyświęceni są nieobecni albo gdy ci ostatni, chociaż obecni, nie mogą tego czynić z powodu jakichś rzeczywistych przeszkód Może pełnić tę funkcję także wówczas, gdy z powodu szczególnie licznego udziału wiernych, którzy pragną przyjąć komunię św., oraz braku dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych liturgia eucharystyczna nadmiernie by się przedłużyła.
–należy wyeliminować praktykę stałego korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy podczas Mszy św. i uzasadnianie tego dowolnie rozszerzonym pojęciem „licznego udziału wiernych”.


.....................................................................................................



To samo potwierdza INSTRUKCJA REDEMPTORIS SACRAMENTUM


157. Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim258.


158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła259. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca

.........................................................................................................


Przekształcenie szafarza nadzwyczajnego w świeckiego szawarza zwyczajnego jest cięzkim nadużyciem i przestępstwem. Nadzwyczajny to nadzwyczajny tylko w wyjątkowych sytuacjach !!!


Wt lip 08, 2008 14:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
U mnie w parafii szafarz nadzwyczajny rozdziela Komunię jakieś 3-4 razy w tygodniu. Do tej pory myślałem, że to nic niezwykłego, ale teraz widzę, że to chyba dużo- choć mi to nie przeszkadza ;)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Wt lip 08, 2008 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
A mnie przeszkadza to że do skrzynek pocztowych, do drzwi, za wycieraczki samochodów wkładają reklamy, mimo iż są one w prasie, radiu telewizji. I co poradzę coś na to? nie bo to 21 wiek, wszystko jest dostępne dla wszystkich.

Szafarz nadzwyczajny to posługa, do której trzeba również mieć powołanie, jak i do posługi ministranta, lektora, tyle że te 3 psługi nie mają święceń, jedynie zezwolenie. Szafarzami zwyczajnymi zaś są Księża i Diakoni, ale tych ostatnich jest za mało, bo ci którzy są, są tylko tymczasowymi, a stałych w Polsce jest aż 3. Dlatego Nadzwyczajni chodzą do chorych z kkomunią w każdą niedzielę, podczas gdy księża w tym czasie odprawiają mszę. Księża zaś chodzą co miesiąc ze spowiedzią i komunią.

Kiedyś, przed reformą Watykańską, istnieli Diakoni, subdiakoni akolici, to oni spełniali te czynności.

Jak na wstępie napisałem jest 21 wiek, więc pora iść z postępem a nie cofać się.

I na koniec: na tym forum jest już conajmniej 5 tematów w Archiwum dotyczących tegoż problemu, czy warto się powielać? Może lepiej poszperać w Archiwum, przeczytać, wyciągnąć wnioski, zamiast pisać po raz kolejny to samo?

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Wt lip 08, 2008 21:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Szafarz nadzwyczajny to posługa, do której trzeba również mieć powołanie


"- Funkcja szafarza świeckiego ma charakter zastępczy i nadzwyczajny "

Powołanie do funkcji nadzwyczajnej i zastępczej?

Kolega albo nie wie co mówi, albo sam jest szafarzem i próbuje usprawiedliwiać nadużywanie swojej posługi.

Bo tak się składa, że nie spotkałem jeszcze parafii, w której byliby świeccy szafarze, i posługa ta nie była nadużywana. Typowe przykłady: msza wieczorna w niedzielę, do Komunii przystępuje 30 osób, szafarz - szafarzy; msza niedzielna, 3 księży + 2 szafarzy = Komunia św. trwa 2,5 minuty; parafia z 8 księżmi, do świeckich w niedziele chodzą szafarze; szafarz świecki wyjmujący Sanctissimum z Tabernakumum etc. - przykłady można mnożyć.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Śr lip 09, 2008 8:03
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 7:25
Posty: 325
Post 
Znam osobiście szafarza, którego posługa zajmuje w niedzielę maksymalnie godzinę. Księży na parafii jest pięciu, sprawowanych jest 7 Mszy, do dyspozycji są 4 samochody.

Komentowanie postów o 21 wieku (do numeracji wieków używamy liczebników rzymskich) mija się z celem, bo to jeden wielki bełkot porównujący Komunię św. do reklamowych postów.

Cytuj:
Kiedyś, przed reformą Watykańską, istnieli Diakoni, subdiakoni akolici, to oni spełniali te czynności.
A to już jest najlepsze. Diakoni nie rozdawali Komunii św. w czasie Mszy! Do tego potrzebny był specjalny indult bodajże od biskupa (jak się mylę to pan Vox mnie poprawi). Ówcześni zaś akolici nie mieli nic wspólnego z rozdawaniem Komunii św. Proszę doczytać i potem wygłaszać wspaniałe peany na cześć postępu "21." wieku.

_________________
wiara to pewność bez dowodu


Śr lip 09, 2008 10:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 26, 2005 18:42
Posty: 20
Lokalizacja: Barczewo, Warmińsko-mazurskie
Post Naduzycia w posłudze szafarzy nadzwyczajnych
W 1990 roku Biskupi podjęli decyzję o wprowadzeniu poslugi szafarza nadzwyczajnego. Jaka była wtedy sytuacja? Na rok 1991 zapowiedziana byla kolejna pielgrzymka Jana Pawła II. Doświadczenia poprzednich pielgrzymek podpowiadały, że wielkie zgromadzenia liturgiczne wymagają większej ilości szafarzy Komunii sw. Oprócz ksiezy i kleryków nie było skąd i wziąć. Pewnym doraźnym rozwiązaniem było upoważnienie świeckich mężczyzn. Potem, gdy opracowano juz program formacji, doszły inne zadania, czyli posluga chorym. I gdyby wtedy nastąpiłyby precyzyjne (a nie jak mamy dotychczas ogólne) określenia, co to jest "zbyt długi czas komunikowania" wtedy nie byłoby naciągania faktów do przepisow. Drugi punkt: szafarz idzie komunikować tylko wtedy, gdy jest wyraźnie poproszony (poprzez wręczenie puszki). A tu odpowiedzialność spoczywa na duszpasterzu. Nie wyobrażam sobie żeby szafarz odstawił puszkę i powiedział NIE. Później w zakrystii może przypomniec kaplanowi o tym czego uczono ich na kursie przygptowawczym. Niestety obecność szafarza jest wielka pokusą dla księży , aby sie dyspensować od swoich obowiązków. i od jego odpowiedzialności wiele zależy.

Gdy w 1991 roku juz było blisko do pielgrzymki jeden z księży napisał artykuł , w ktorym zawarł takie spostrzeżenie: dlaczego powołuje się szafarzy nadzwyczajnych, skoro w Kościele jest możliwośc zwiększenia liczby szafarzy zwyczajnych , diakonów stałych, którzy nie podlegają rygorom "nadzwyczajności" , pomagają w udzielaniu Komunii, mają znacznie szersze uprawnienia i są duzo bardziej pożyteczniejsi w parafii. Odpowiedź była taka: szafarza łatwiej przygotować, a diakon to juz są specjalne studia, święcenia, nowe ciało ( corpus diaconorum) i wiecej obowiążków i dla Kurii , dla Biskupa, dla prezbiterów. W związku z tym wniosek nasuwa się sam: trzeba patrzeć perspektywicznie a nie krótkowzrocznie, praktycznie. Reasumując: szafarze nadzwyczajni są potrzebni przy chorych w domach opieki, przy łożkach samotnych i opuszczonych, w naprawde duzych zgromadzeniach (rekolekcje, Wielkanoc, Boze Narodzenie, odpust). Mimo że życie zmieniło kolejność (najpierw nadzwyczajni a potem zwyczajni) szafarze zrobili dobrą robotę: zmienili przeświadczenie ze przy ołtarzu mogą być celibatariusze ....albo dzieci. Pojawienie się dorosłych żonatych mężczyzn stało sie czym normalnym, bo nie ma tu nic złego. Manicheizm Kościół dawno odrzucił, ale mentalności manichejskiej nie trzeba daleko szukać. Dlatego, gdy w czerwcu biskup Suski z Torunia i biskup Szlaga z Pelplina wyświęcili pierwszych w Polsce diakonów obrządku łacińskiego dali dowód łaczności z kościołem powszechnym, gdzie posługuje juz ponad 32 tysiące diakonów. W Polsce szczególnie jest to znamienne, że ma to wymiar eklezjalny, bo diakon jest w strukturze Kościoła nie tylko tam, gdzie brakuje prezbiterów, ale własnie dlatego, że ma swoją funkcję i miejsce, nie wkraczając w ich kompetencje , przeciwnie stajac sie ich wspólpracownikiem i pomocnikiem. ( z racji stopnia święceń nie jest w stanie prezbitera zastąpic w każdym miejscu).

Drugie:

Aby uporządkować nieco sprawę szafarzy nadzwyczajnych mamy jeszcze jeden punkt do omówienia.

Otóz KEP pracuje nad programem formacji lektora i akolity ustanowionego. Skupię sie tylko na akolicie ustanowionym. Jest on również szfarzem nadzwyczajnym, ale ma jeszcze inne funkcje przy ołtarzu. Byłoby to pożyteczne dla zaangażowania świeckich mężczyzn w liturgii, a tylko w rzeczywiście nadzwyczajnych sytuacjach pomagać w rozdawaniu Komunii św. Gdy zostanie to zatwierdzone wrócę do tego.

Trzecie: odpowedzialność za nadużycia w największym stopniu ponoszą duszpasterze, ponieważ ono mają pełnie władzy przy ołtarzu. Szafarz sam nie weźmie puszki, dopoki mu duszpasterz nie pozwoli. Nie widzialem takiej sytuacji. Jeśłi szafarz zaprotestuje......to moze być jego ostatnia posługa, a ma on swiadomość, że jego posluga jest potrzebna w innym miejscu i szkoda, że dobro które niesie może juz nie być wykorzystane.


Śr lip 09, 2008 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Mogę. Celowo to jednak zrobiłem, żeby się przekonać, czy naprawdę myślisz dosłownie tak, jak to napisałeś w tych cytatach...


Cz lip 10, 2008 10:49
Zobacz profil
Post 
W 1988r. wydano interpretację Responsio ad propositum dubium: AAS 80 (1988) 1373. gdzie można przeczytać że:


- Funkcja szafarza świeckiego ma charakter zastępczy i nadzwyczajny
- Szafarz nadzwyczajny może rozdzielać komunię św. podczas liturgii eucharystycznej tylko w sytuacji, gdy szafarze wyświęceni są nieobecni albo gdy ci ostatni, chociaż obecni, nie mogą tego czynić z powodu jakichś rzeczywistych przeszkód Może pełnić tę funkcję także wówczas, gdy z powodu szczególnie licznego udziału wiernych, którzy pragną przyjąć komunię św., oraz braku dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych liturgia eucharystyczna nadmiernie by się przedłużyła.
–należy wyeliminować praktykę stałego korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy podczas Mszy św. i uzasadnianie tego dowolnie rozszerzonym pojęciem „licznego udziału wiernych”.





Jest to jasne i oczywiste!
Także w 95% przypadków, gdy szafarz nadzwyczajny rozdaje Komunię w czasie mszy św. jest naduzyciem!!!


Wt gru 23, 2008 15:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Zoltan napisał(a):

Szumi na forum głosi protestanckie i heretyckie poglądy!!!



Za to stwierdzenie otrzymujesz ode mnie ostrzeżenie! Jeśli dalej będziesz uważał, że nauka Kościoła Katolickiego na temat Eucharystii jest heretycka osobiście będę optował za zbanowaniem Ciebie!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 24, 2008 13:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Nie jest to dyskusja o tym czym jest Eucharystia, dlatego proponuję zakończyć ten temat.
Msza jest i Ucztą, i Ofiarą.
A Zoltan, podał wiele cytatów, w których widzimy tę podwójną rzeczywistość (mimo, że on tendencyjnie, dla osiągnięcia swoich celów pomijał części mówiące o Uczcie).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz gru 25, 2008 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Ok - koniec dyskusji o istocie Mszy.

Wracają co tematu: w mojej parafii jest dwu szafarzy nadzwyczajnych z czego jeden wykonuje swoje zadanie średnio raz w tygodniu (przynajmniej tak było jeszcze kilka miesięcy temu), natomiast drugi jest faktycznie "od wielkiego dzwonu", czyli raz na jakiś czas, z reguły przy większych świętach. Ów pierwszy zanosi Komunię chorym każdego niedzielnego poranka, a że chorych niewielu, więc daje sobie radę sam :)

Nie zauważyłem żadnych nadużyć ze strony szafarzy w mojej parafii :)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Cz gru 25, 2008 16:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Jacson, daruj sobie takie uwagi.
Jest to prawnie ustanowiona posługa w Kościele i należy ją uszanować.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz gru 25, 2008 21:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL