Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 ubrania ministranta 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 23, 2007 19:41
Posty: 21
Post 
Wracając do głównego tematu(czyli ubioru poza strojem liturgicznym) to myślę, że na przykład dobrym zwyczajem jest w tradycjonalnych kościołach, gdzie ministranci mają sutanny.

_________________
Quoniam et Iudaei signa petunt et Graeci sapientiam quaerunt nos autem praedicamus Christum crucifixum Iudaeis quidem scandalum gentibus autem stultitiam.(1 Cor 22-23)
http://www.krzyzsercajezusowego.bnx.pl/ ... page_id=98


Cz lip 31, 2008 22:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 9:38
Posty: 342
Post 
Wróciłem właśnie ze Słowacji, mam dobre wrażenia. Msza liturgicznie jak u nas, kapłan nieco za bardzo może wyluzowany, w sumie wrażenie pozytywne. Ministranci.. w czarnych sutannach i komżach dzwonili aż miło, żadnych gongów hindusko-dworcowych - kolejowych ! Szafarz - lektor w porządnej albie, prezentowali sie nieźle i tak też wykonywali obowiązki.


N sie 03, 2008 21:43
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Wyjaśnijmy to sobie:
komże są dla ministrantów
a alby dla lektorow
tak ?

bo u mnie w parafii to funkcję lektora czynią ministranci ubrani w komże

a bywałem w parafiach, gdzie cała służba liturgiczna była tylko w albach

a co z klerykami gdy służą - czy też mają się stosować do tego jw czyli np. podczas służby bez lektoratu - komża na sutannę ?

I jeszcze jedno, może to niejest właściwy temat, ale coś słyszałem, że lektorzy nie powinni wykonywać innych czynności liturgicznych, czy tak jest ?
bo w Kościołach to nie widać, żeby się do tego stosowano, zresztą pamiętam za swoich starych czasów, jak ministrant najstarszy (największy, najsilniejszy...) brał to co "najlepsze" - czytał a przy tym inne czynności liturgiczne ... i teraz z tego co widzę jest podobnie, a nawet w seminariach pewnie podobnie, bo w nowicjacie klerycy zakonni tak też robią ...


N sie 03, 2008 23:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Alby są dla wszystkich. Komże dla wszystkich. Różnica polega na tym że do komży trzeba coś mieć, np sutannę, sutankę, kapturek. Alba wystarczy sama, chociaż może mieć dwa dodatki. Klerycy po obłóczynach zasadniczo służą w komżach sutannach, niezależnie od funkcji. Chociaż są wyjątki. Przed obłóczynami w albach, lub (o zgrozo) w samych komżach. Każdy lektor (chodzi tu o stopień w Sł. Liturgicznej) może pełnić funkcje od choralisty, na ceremoniarzu kończąc. Co więcej, każdy ministrant (znów mowa o stopniu) może czytać (o ile potrafi, a poprosi go celebrans). W Mszach z liczną asystą, nie ma potrzeby żeby lektor (funkcja) pełnił inne funkcje. Za to lektorzy (stopien), którzy nie czytają na danej Mszy, mogą np nieść świece, rozkładać kielich itd.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


Pn sie 04, 2008 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 20:51
Posty: 21
Post 
Aż sie przeraziłem tym co piszecie jak u Was służy Służba Liturgiczna. U mnie każdy: ministrant = kołnierzyk + komża + sutannka (kolory zależnie od koloru celebransów) a lektorzy tylko alby. Nie ma mowy żeby lektor nosił komże. Czytania czytają wyłącznie lektorzy.

PS.
Jestem ministrantem, na wiosne lektorem :)

_________________
Wieczny pielgrzym....


Pt sie 08, 2008 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 20:51
Posty: 21
Post 
Ah, zapomniałem. Jak powtarza nasz Proboszcz: lektor jest także ministrantem. Czyli każdy lektor dzwoni dzwonkami, gdy jest taka potrzeba nosi akolitki, jest przy ampułkach itd.

_________________
Wieczny pielgrzym....


Pt sie 08, 2008 20:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
KrzysiekPL napisał(a):
U mnie każdy: ministrant = kołnierzyk + komża + sutannka (kolory zależnie od koloru celebransów)


Czyli białe, czarne i żółte? ;)
Nie mogłem się powstrzymać :P

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt sie 08, 2008 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 07, 2008 20:51
Posty: 21
Post 
Prawie xD
Znaczy sie mamy takie: czerwone, zielone, fioletowe, czarne. Czyli nei zawsze takie jakie księża, ale cóż :)

_________________
Wieczny pielgrzym....


Pt sie 08, 2008 22:35
Zobacz profil
ks. jeszcze nie potwierdzony

Dołączył(a): Wt gru 02, 2008 20:01
Posty: 2
Post 
Formalnie obowiązują 4 kolory liturgiczne: biały, czerwony, zielony, fioletowy. Koloru czarnego można używać zamiast fioletowego na pogrzebach osób, które ukończyły 14 lat, i we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Koloru różowegu używa się w niedzielę LAETARE i GAUDETE. Zamiast nich wolno używać koloru fioletowego.

_________________
"Gdzie miłość wzajemna i dobroś, tam znajdziesz Boga Żywego"


Wt gru 02, 2008 21:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Można również używać szat koloru srebrnego i złotego- w uroczystych celebracjach.
I to też są formalne kolory ;)

Co do czarnego OWMR podaje:
Cytuj:
346. Co do koloru szat liturgicznych należy zachować tradycję, mianowicie:
e) Koloru czarnego można używać w Mszach za zmarłych.


W każdych Mszach za zmarłych i nie tylko pogrzebowych.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 03, 2008 7:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
szumi napisał(a):
KrzysiekPL napisał(a):
U mnie każdy: ministrant = kołnierzyk + komża + sutannka (kolory zależnie od koloru celebransów)


Czyli białe, czarne i żółte? ;)
Nie mogłem się powstrzymać :P

A mnie byś już dawno za to złajał :P

Żartuję :D

Jeśli chodzi o temat: niestety w mojej parafii alby dostaje każdy, kto nie duka czytając a młodsi ministranci to najczęściej lewusy niezdolne do prostych czynności. Czasem będąc przy ołtarzu pytam w duchu "Boże! Widzisz, a nie grzmisz?"

Spróbowałem sobie wyobrazić "moich" ministrantów w sutankach... i nie wiem, czy mam się śmiać czy płakać...

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Cz gru 04, 2008 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: ubrania ministranta
A powiem jak nas uczyli na kursie ceremoniańskim, uprzedzając pytania uczył nas wykładowca liturgiki z seminarium i ksiądz ceremoniarz biskupi.
Strój powinien być elegancki, należy pamiętać, że przystępujemy wraz z Panem do uczty eucharystycznej a nie idziemy na boisko! Krótkie portki i podkoszulek bez ramiączek mimo alby odpada, bo nawet nad wejściem do kościoła powinna być tabliczka zakaz wstępu w w/w stroju
Wiadomo, że nie codziennie w garniturze, ale na święta nie zaszkodzi. W podkoszulku czy z krótkim, czy bez to też dla nas nie ma różnicy, a w ten sposób oddaje się szacunek domu Bożemu.
Zganianie na gorąc to też żaden powód, księża mają po 70 lat i wkładają na koszulę, sutannę, humerał, albę, przewiązują się cingulum, wkładają ornat i nie narzekają, a tym bardzie nastoletni ministrant.
Zganianie, że Pan Jezus chodził w jednej szacie i sandałach to też żadne tłumaczenie. Bo Msza rozważa życie, nauczanie i zbawczą śmierć, ale jest przede wszystkim odwzorowaniem zbawczej liturgii świętych i Boga w Niebie. Jest zbawczą ofiarą podczas, której przychodzi do nas sam Chrystus Jezus, a przez swój strój my musimy mu oddać szacunek.
Myślę, że to wszystko.


Pt sie 14, 2015 18:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: ubrania ministranta
http://www.bochnianin.pl/bochnianin/fot ... _large.jpg


Pt sie 14, 2015 18:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: ubrania ministranta
MistrzCeremonii napisał(a):
A powiem jak nas uczyli na kursie ceremoniańskim, uprzedzając pytania uczył nas wykładowca liturgiki z seminarium i ksiądz ceremoniarz biskupi.
Strój powinien być elegancki, należy pamiętać, że przystępujemy wraz z Panem do uczty eucharystycznej a nie idziemy na boisko! Krótkie portki i podkoszulek bez ramiączek mimo alby odpada, bo nawet nad wejściem do kościoła powinna być tabliczka zakaz wstępu w w/w stroju
Wiadomo, że nie codziennie w garniturze, ale na święta nie zaszkodzi. W podkoszulku czy z krótkim, czy bez to też dla nas nie ma różnicy, a w ten sposób oddaje się szacunek domu Bożemu.
Zganianie na gorąc to też żaden powód, księża mają po 70 lat i wkładają na koszulę, sutannę, humerał, albę, przewiązują się cingulum, wkładają ornat i nie narzekają, a tym bardzie nastoletni ministrant.
Zganianie, że Pan Jezus chodził w jednej szacie i sandałach to też żadne tłumaczenie. Bo Msza rozważa życie, nauczanie i zbawczą śmierć, ale jest przede wszystkim odwzorowaniem zbawczej liturgii świętych i Boga w Niebie. Jest zbawczą ofiarą podczas, której przychodzi do nas sam Chrystus Jezus, a przez swój strój my musimy mu oddać szacunek.
Myślę, że to wszystko.


Dobrze mówisz i to jest bardzo ważne, wszak najważniejsze jest serce i życie jak chrześcijanin prawdziwy. Brakuje nam prawdziwych świadków wiary teraz, w tak trudnych czasach.Odważnych i mądrych, i świętych.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Śr wrz 09, 2015 13:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL