Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 O udzielaniu Komunii Świętej 
Autor Wiadomość
Post 
HAUNEBU III napisał(a):
Odnośnie Komunii podawanej na rękę:

http://www.mateusz.pl/mt/ba/ba-knr.htm
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm

Sądzę,że rozwieje to wątpliwości co do przyjmowania Komunii Świętej. :aniol:



Przyjmowanie Komunii św. na rękę wynika moim zdaniem głównie z niezrozumienia jej istoty.

Czy aby większość katolików wierzy w to, że kazdy komunikant to żywy i prawdziwy Chrustys Pan, ze swoim Ciałem i Krwią, Duszą i Bóstwem? Czy aby większość przyjmujących Komunię świętą jest świadomych, że z chwilą konsekracji zarówno chleb jak i wino przestają istnieć, a pozostają jedynie ich przypadłości (widok, zapach, smak itp)?

Ze swoich obserwacji moge wysnuć wniosek, że większość katolików pojmuje Komunię Świętą na sposób luterański, to znaczy, że chleb i wino pozostają, a Chrystus staje się w nich obecny w sposób bardziej symboliczny niż rzeczywisty.

Gdybyśmy naprawdę wierzyli, że konsekrowana hostia to żywy i prawdziwy Bóg, to leżelibyśmy plackiem na ziemi i bali się spojrzeć do góry, a profanowanie Ciała Zbawiciela brudnymi łapami w ogóle by nam do głowy nie przychodziło...[/url]


Pn kwi 03, 2006 17:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Tomku, polecam książeczkę, o której napisałem poprzedniego posta :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 03, 2006 17:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Tomek Torquemada:
Cytuj:
Przyjmowanie Komunii św. na rękę wynika moim zdaniem głównie z niezrozumienia jej istoty

Gdyby przyznać rację temu twierdzeniu oznaczałoby to, że przez około 1000 pierwszych lat istnienia Kościoła chrześcijanie nie rozumieli istoty Komunii świętej, a co za tym idzie nie rozumieli jej istoty apostołowie i ewangeliści.


Pn kwi 03, 2006 19:14
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Tomek Torquemada:
Cytuj:
Przyjmowanie Komunii św. na rękę wynika moim zdaniem głównie z niezrozumienia jej istoty

Gdyby przyznać rację temu twierdzeniu oznaczałoby to, że przez około 1000 pierwszych lat istnienia Kościoła chrześcijanie nie rozumieli istoty Komunii świętej, a co za tym idzie nie rozumieli jej istoty apostołowie i ewangeliści.


1000? Proszę zajrzeć do: Klaus Gamber "Ritus Modernus"

Proszę też poczytać o przesłankach wprowadzania w pierwszym tysiącleciu zakazów rozdawania Komunii do rąk.

Proszę też wyjaśnić, dlaczego żaden z obrządków wschodnich nie utrzymał do dzisiaj tego zwyczaju.


Pn kwi 03, 2006 20:47
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Gdyby przyznać rację temu twierdzeniu oznaczałoby to, że przez około 1000 pierwszych lat istnienia Kościoła chrześcijanie nie rozumieli istoty Komunii świętej, a co za tym idzie nie rozumieli jej istoty apostołowie i ewangeliści.


Nie pisałem o Apostołach, tylko o przeciętnym Kowalskim. Czy Kowalski jest świadomy, że ten "opłatek" to Jezus Chrystus z Ciałem i Krwią, Duszą i Bóstwem? I że cały Jezus Chrystus jest obecny w każdym okruchu hostii, który zostanie na jego ręce?[/quote]


Pn kwi 03, 2006 20:49

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Nie mam się z czego tłumaczyć. Wypisujesz głupstwa, nie znasz historii Kościoła, a deprecjonując przyjmowanie Komunii świętej na rękę, tym samym deprecjonujesz Jana Pawła II i Benedykta XVI, który choćby dzisiaj w taki właśnie sposób udzielał Komunii świętej.
A odsyłanie do książki propagowanej przez tradycjonalistów i lefebrystów nie ma najmniejszego sensu. O fakcie istnienia przez co najmniej 900 lat udzielania Komunii świętej na rękę mówił niedawno Benedykt XVI.


Pn kwi 03, 2006 20:55
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Tomek Torquemada:
Cytuj:
Przyjmowanie Komunii św. na rękę wynika moim zdaniem głównie z niezrozumienia jej istoty

Gdyby przyznać rację temu twierdzeniu oznaczałoby to, że przez około 1000 pierwszych lat istnienia Kościoła chrześcijanie nie rozumieli istoty Komunii świętej, a co za tym idzie nie rozumieli jej istoty apostołowie i ewangeliści.


To zadam zagadkę: co z istoty Komunii Świętej rozumie ta pani w fioletowej bieliźnie rozdająca Ciało Pańskie (?) do łapki z fajansowej popielniczki?

Obrazek


Pn kwi 03, 2006 20:57
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
A odsyłanie do książki propagowanej przez tradycjonalistów i lefebrystów nie ma najmniejszego sensu.


ROTFL :) Deprocjonowanie źródła tylko dlatego, że ktoś je propaguje?

OK. Przepraszam, że nie cytowałem Tygodnika Powszechnego ani książek o. Malińskiego. Następnym razem przed podaniem źródła trzy razy sprawdzę, czy czasem tradycjonaliści się na nie nie powołują :-PPPPPPPPP


Pn kwi 03, 2006 21:00
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
nie znasz historii Kościoła


Nie znam historii Kościoła. Cóż... Trudno... Może Pan mnie oświeci, w którym okresie historycznym Komunii udzielały na stojąco do łapy kobiety w krótkich sukienkach? Bo ja niedouk nie dałem rady....

Obrazek


Pn kwi 03, 2006 21:11
Post 
Na tym obrazu to jest akurat do ust ;)

Tomku, może lepiej skupić się na Chrystusie, a nie na wyglądzie kobiet ? ( który nie jest jakiś nieprzyzwoity zresztą )


Pn kwi 03, 2006 21:39
Post 
baranek napisał(a):
Na tym obrazu to jest akurat do ust ;)

Tomku, może lepiej skupić się na Chrystusie, a nie na wyglądzie kobiet ? ( który nie jest jakiś nieprzyzwoity zresztą )


Zarzucono mi nieznajomość historii Kościoła. Dlatego się pytam, w jakim okresie:
- Komunia św. była rozdawana na stojąco
- przez kobiety
- w krótkich sukienkach
- i to jeszcze z odkrytą głową (wbrew zakazowi św. Pawła)
???[/img]


Pn kwi 03, 2006 21:52
Post 
O diakonisach słyszałam ;)

Tomku, nie wiem, czy ktoś znajdzie taki dokument- ale weź pod uwagę, że dopóki nie znajdziesz dokumentu, który stwierdzałby coś przeciwnego ( np. zakazywał udzielania Komunii przez kobiety ) jego brak nie świadczy o tym że nie można było akurat tak :)

Zapominasz też chyba o kontekście kulturowym Biblii. :)


Pn kwi 03, 2006 22:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Komunia podawana na rękę wynika z Tradycji wczesno chrześcijańskiej, zresztą nawet Chrystus podczas ostatniej wieczerzy również podawał chleb do ręki, natomiast ręce winny być złożone w krzyż, jako pamiątka Ofiary Krzyżowej. Komunię do ust zaczęto podawać ze względu na wiele nieprawidłowości, oraz profanacji z tym związanych, inna sprawa że tak nam to weszło głęboko w umysł że niewyobrażamy sobie innej formy. No cóż zastanowić się nad tym czasami warto :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pn kwi 03, 2006 22:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
I jeszcze jedna uwaga:

Podawanie na rękę dotyczy tylko i wyłącznie formy jednopostaciowej.

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pn kwi 03, 2006 22:37
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Tomku!
1) Udowdnij, że prezentowane przez Ciebie zdjęcia były wykonane podczas katolickiej Mszy. Jeśli nawet- jaki jest sens skupiać się na patologiach? Jedno ze zdjęć pochodzi ze strony austryjackiej, drugie również jest nie-polskie. Nie dokumentują więc ne problemu polskiego Kościoła lokalnego. W Polsce-jak zapewne wiesz- nadzwyczajnymi szafarzami eucharystii mogą być tylko mężczyźni i osoby konsekrowane- panie [również te w różnej długości kieckach i kolorowej bieliźnie odpadają].
2) A o co chodzi w związku z ta odkrytą głową? Bo argument jak od Świadka Jechowy, nie porównując.
3) Gdzie nauczyłeś się tego fundamentalizmu? W karłowickiej parafii, gdzie diakon- łajza rozsypuje konsekrowane komunikanty? Bo jakoś nie kojarzę, żeby oo franciszkanie takie hasła u siebie głosili.

wiesz- internet nie zawsze zapewnia totalną anonimowość :)

pozdrawiam- nocna Kawka


Wt kwi 04, 2006 2:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL