Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 O udzielaniu Komunii Świętej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Zarzucono mi nieznajomość historii Kościoła. Dlatego się pytam, w jakim okresie:
- Komunia św. była rozdawana na stojąco
- przez kobiety
- w krótkich sukienkach
- i to jeszcze z odkrytą głową (wbrew zakazowi św. Pawła)

- Jeżeli nie wiesz kiedy rozdawano Komunię świętą do ręki i na stojąco, przeczytaj na ten temat u św. Cyryla Jerozolimskiego.
- Poczytak książki z historii Kościoła, które mówią o tym, że nie tylko przyjmowano Komunię świętą na rękę, ale i przetrzymywano konsekrowane hostie w domach.
- To jeszcze nie wiesz, że św. Paweł wyznawał zasady savoir-vivre obowiązujące w jego epoce?

Dziwi mnie to, że przeciwnicy udzielania Komunii świętej na rękę w ogóle nie zajmują się sprawami istotnymi, a mianowicie nauczanie Kościoła w tym względzie, ale cała ich uwaga kieruje się na sprawy zgoła drugorzędne.


Wt kwi 04, 2006 8:13
Zobacz profil
Post 
baranek napisał(a):
Tomku, nie wiem, czy ktoś znajdzie taki dokument- ale weź pod uwagę, że dopóki nie znajdziesz dokumentu, który stwierdzałby coś przeciwnego ( np. zakazywał udzielania Komunii przez kobiety ) jego brak nie świadczy o tym że nie można było akurat tak :)


Ciężar dowodu spoczywa na tym, kto wywodzi skutki prawne z danego faktu. Skoro nie było praktyki udzielania Komunii przez kobiety, a ktoś chce ten zwyczaj wprowadzić, argumentując, że tak kiedyś było, to POWINIEN TO UDOWODNIĆ.

Nie znajdziesz nigdzie zapewne dokumentu zabraniającego odprawiania mszy z czerwonym nosem klaunowskim lub też noszenia pod ornatem skórzanej bielizny sado-maso. Jeśli uważasz, że jednak takie rzeczy są dopuszczalne, to TY musisz to udowodnić.

baranek napisał(a):
Zapominasz też chyba o kontekście kulturowym Biblii. :)


Radziłbym tutaj ostrożnie, bo np. zwolennicy pederastii używają "kontekstu kulturowego" do obejścia biblijnego zakazu sodomii.


Wt kwi 04, 2006 15:55
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Komunia podawana na rękę wynika z Tradycji wczesno chrześcijańskiej, zresztą nawet Chrystus podczas ostatniej wieczerzy również podawał chleb do ręki


Chleb? Jaki chleb?!! Podawał SWOJE CIAŁO!!!!

I komu podawał do ręki? Świeckim? Bo mi się wydaje, że Apostołom, a w Wieczerniku świeckich nie było...

kefas_piotr napisał(a):
, natomiast ręce winny być złożone w krzyż, jako pamiątka Ofiary Krzyżowej. Komunię do ust zaczęto podawać ze względu na wiele nieprawidłowości, oraz profanacji z tym związanych


A teraz nie ma profanacji? Niedawno na e-bayu ktoś próbował sprzedać hostię konsekrowaną przez Benedykta XVI.

Podczas wyjazdów zagranicznych zauważyłem również, że wymóg spożycia hostii na oczach szafarza to czysta fikcja. Można się spokojnie odwrócić i schować do kieszeni.[/url]


Wt kwi 04, 2006 16:00
Post 
kawa napisał(a):
Tomku!
1) Udowdnij, że prezentowane przez Ciebie zdjęcia były wykonane podczas katolickiej Mszy.


Domeny z których pochodzą zdjęcia pochodzą z instytucji "katolickich". Sprawdziłem to przed wrzuceniem tutaj tych zdjęć. Jak chcesz, mogę to forum nimi zasypać, bo takie przegięcia to na zachodzie istna plaga.

kawa napisał(a):
Jeśli nawet- jaki jest sens skupiać się na patologiach? Jedno ze zdjęć pochodzi ze strony austryjackiej, drugie również jest nie-polskie. Nie dokumentują więc ne problemu polskiego Kościoła lokalnego.


NA RAZIE. W "polskim Kościele lokalnym" jeszcze kilka lat temu, Komunia św. na stojąco i do ręki, oraz świeccy szafarze byliby nie do pomyślenia. Idę w zakład, że najdalej za 10 lat u nas będzie to samo. Chyba, że Ojcu Świętemu nie zabraknie sił do zrobienia z tym porządku.

kawa napisał(a):
W Polsce-jak zapewne wiesz- nadzwyczajnymi szafarzami eucharystii mogą być tylko mężczyźni i osoby konsekrowane- panie


NA RAZIE. Uwaga jak wyżej.

kawa napisał(a):
[również te w różnej długości kieckach i kolorowej bieliźnie odpadają].
2) A o co chodzi w związku z ta odkrytą głową? Bo argument jak od Świadka Jechowy, nie porównując.


Jeszcze naszym prababciom nie przyszłoby do głowy, że można pójść z okdrytymi włosami do kościoła. Patrz moje uwagi odnośnie "kontekstu kulturowego" w poprzednich postach.

kawa napisał(a):
3) Gdzie nauczyłeś się tego fundamentalizmu? W karłowickiej parafii, gdzie diakon- łajza rozsypuje konsekrowane komunikanty? Bo jakoś nie kojarzę, żeby oo franciszkanie takie hasła u siebie głosili.

wiesz- internet nie zawsze zapewnia totalną anonimowość :)

pozdrawiam- nocna Kawka


Anonimowość? Ja wcale się nie ukrywam. Jeśli Cię interesuje moja tożsamość, to wyślij wiadomość na priva, a zaspokoję Twoją ciekawość.

I jaki fundamentalizm? Ja po prostu NADAL TRAKTUJĘ SERIO to, czego nauczono mnie podczas katechezy przed Pierwszą Komunią Świętą. Skoro Najświętszy Sakrament to prawdziwy Bóg, to należy mu się najwyższa cześć i szacunek. I bardzo mnie boli lekceważenie, z którym spotyka się Najświętszy Sakrament.[/url]


Wt kwi 04, 2006 16:10

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
NA RAZIE. W "polskim Kościele lokalnym" jeszcze kilka lat temu, Komunia św. na stojąco i do ręki, oraz świeccy szafarze byliby nie do pomyślenia. Idę w zakład, że najdalej za 10 lat u nas będzie to samo. Chyba, że Ojcu Świętemu nie zabraknie sił do zrobienia z tym porządku.

W jakim ty świecie żyjesz, inkwizytorze? Z czym ma Papież robić porządek, skoro sam udziela Komunii świętej ludziom stojącym, przy czym oni sami wybierają sposób przyjęcia Chrystusa Eucharystycznego: do ust lub na rękę?


Wt kwi 04, 2006 17:06
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Cytuj:
NA RAZIE. W "polskim Kościele lokalnym" jeszcze kilka lat temu, Komunia św. na stojąco i do ręki, oraz świeccy szafarze byliby nie do pomyślenia. Idę w zakład, że najdalej za 10 lat u nas będzie to samo. Chyba, że Ojcu Świętemu nie zabraknie sił do zrobienia z tym porządku.

W jakim ty świecie żyjesz, inkwizytorze? Z czym ma Papież robić porządek, skoro sam udziela Komunii świętej ludziom stojącym, przy czym oni sami wybierają sposób przyjęcia Chrystusa Eucharystycznego: do ust lub na rękę?


A więc za 10 lat będziemy mieli w Polsce świeckie szafarki w minispódniczkach i Ciało Chrystusa rozdawane z fajansowych popielniczek.

Skoro można "na łapę", to proponuję, by następnym krokiem było "na wynos" - do kieszeni.


Wt kwi 04, 2006 17:20

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Jeżeli wolisz trwać w grzechu niż się nawrócić, twoja sprawa. Poza tym każdy ma dowolność w sposobie przyjmowania Komunii św.; nikt nikogo nie zmusza do przyjmowania Jej na rękę.


Wt kwi 04, 2006 19:56
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Jeżeli wolisz trwać w grzechu niż się nawrócić, twoja sprawa.


Chrystus będzie mi sędzią, a nie Ty.


Wt kwi 04, 2006 20:02
Post 
A ja poproszę o powrót do tematu i powstrzymanie się od wzajemnego obrażania.


Wt kwi 04, 2006 20:10

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Tomku! A co złego jest w świeckich szafarzach? :o ich posługa ma korzenie w starożytnym Kościele,znam kilka naprawdę budujących przykładów osób pełniących tę funkcję.
Nikt nie mówi o komunii św. "na wynos"... W Zachodniej Europie zdarza się, że świadomość eucharystyczna jest na żenującym poziomie, stąd incydenty na eBayu. Są też jednak Kościoły niezwykle żywe, piękne- nie ma sensu uogólniać. Jeżeli ktoś nie wierzy w obecność Chrystusa w Konsekrowanym Chlebie to obostrzenia w stylu komunii tylko do ust na klęcząco niczego nie załatwią...

Cytuj:
Jeszcze naszym prababciom nie przyszłoby do głowy, że można pójść z okdrytymi włosami do kościoła. Patrz moje uwagi odnośnie "kontekstu kulturowego" w poprzednich postach.

Mojej prababce nie mieściło się też w głowie, że w telewizorze nie siedzą małe ludziki... A za noszenie spodni zapewne wyklęłaby mnie z rodziny. Internet leżałby daleko poza granicami jej wyobraźni. I co z tego?

btw- czym poprzesz swoje "na razie"? to twoje obawy? z czego wyciągasz takie wnioski?


Wt kwi 04, 2006 21:48
Zobacz profil
Post 
kawa napisał(a):
Nikt nie mówi o komunii św. "na wynos"... W Zachodniej Europie zdarza się, że świadomość eucharystyczna jest na żenującym poziomie, stąd incydenty na eBayu.


A czy u nas w krajy świadomość eucharystyczna jest lepsza? Z moich obserwacji wynika, że jest fatalnie...

kawa napisał(a):
btw- czym poprzesz swoje "na razie"? to twoje obawy? z czego wyciągasz takie wnioski?


Z rozwoju sytuacji na Zachodzie od lat 60-tych do dzisiaj, oraz z rozwoju sytuacji u nas od lat 80-tych do teraz. Komunię św. "na wynos" zaczną IMO niedługo lansować. Wszak była taka praktyka w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a skoro świeccy szafarze nadzwyczajni mogą wynosić Chrystusa z kościoła do chorych, to dlaczego zwyczajni świeccy są dyskryminowani?

Teraz te słowa brzmią absurdalnie, ale za 10 lat taka argumentacja nie będzie nikogo dziwić...


Wt kwi 04, 2006 21:58

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
skończyły mi się argumenty. nie mam pojęcia, do czego chcesz dojść z tym malkontenctwem, tomku...


Wt kwi 04, 2006 23:54
Zobacz profil
Post 
kawa napisał(a):
skończyły mi się argumenty. nie mam pojęcia, do czego chcesz dojść z tym malkontenctwem, tomku...


Do traktowania mojego Pana ukrytego w Najświętszym Sakramencie z szacunkiem naleznym Bogu?


N kwi 16, 2006 22:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 22, 2006 15:02
Posty: 25
Post 
Chciałbym nawiązać do sprawy nadzwyczajnych szafarzy . jak sama zazwa wskazuje są oni NADZWYCZAJNYMI szafarzami i ich posługa nie ma na celu umożliwić świeckim większego udziału we mszy ale zapobiec skutką braku kapłanów tj. aby rozdzielanie Komunii nie trwało zbyt długo i nie potrzebnie nie przedłużało liturgii. W związku z tym oczywistym nadużyciem jest gdy kaplan siada na miejscu przewodniczenia a szafarze świeccy komunikują to samo dotyczy akolitów alumnów który również są szafarzami nadzwyczjanymi

98. Akolita jest ustanowiony po to, aby usługiwał przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz w razie potrzeby rozdawać wiernym Eucharystię, której jest szafarzem nadzwyczajnym (owmr)[/i]


Wt kwi 18, 2006 20:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Gorącym głowom przypomnę tylko, że jednym z męczenników kościoła starożytnego jest św. Tarsycjusz. Dwunastoletni chłopiec, zamordowany (ok. roku 250) przez rówieśników, gdy niósł do więzienia oczekującym na egzekucję chrześcijanon Komunię św.

Przy okazji: ten wątek powtarza się chyba już w dwudziestym temacie na forum Liturgia. Naprawdę, warto poczytać, co już napisali inni. Choćby po to, by nie przypominać dziecka, otwierającego łomem drzwi już dawno otwarte.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Wt kwi 18, 2006 21:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL