Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 13:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 szafarze komuni św. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 26, 2004 18:02
Posty: 5
Post szafarze komuni św.
Witam wszystkich

Mam nadzieje że możecie mi pomóc pare informacji o szafarzach komuni św mile widziane.
Ja próbowalam coś znaleźć w www.google.pl , ale tam za dużo tych informacji nie było , a są mi potrzebne bardzo szczególne informacje.

Szczegolnie zależy mi na:

-kto to jest szafarz? ( definicja)
-kto może nim zostać?
-do czego on jest dopuszczony?
-kto go wyznacza?
-czy musi przejść jakieś szkolenie?

Prosze o odpowiedź tutaj , albo adresy stron gdzie moge to znaleźć.

Z góry dziękuje.

Anita


Wt paź 26, 2004 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
To ja polecam zapoznanie sie z tekstem: TUTAJ
Mam nadzieje, ze tam zniejdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania :)

Pozdrawiam serdecznie :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt paź 26, 2004 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 14, 2004 15:10
Posty: 2
Post 
Jest taka książeczka: http://www.pascha.org.pl/biblioteka/szafarz.php


Śr paź 27, 2004 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
polecam rowniez "liturgike" ks. Sinki tam jest tez czesciowo to opisane :)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Śr paź 27, 2004 22:24
Zobacz profil
Post 
A czy ktoś z Państwa zna może jakiegoś świeckiego nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, który po wykonaniu swoich czynności puryfikuje swoje ręce i wypija ablucję?


N maja 01, 2005 21:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Po pierwsze - czy pytasz o szafarzy zwyczajnych, czy nadzywczajnych :?:

Co do "LIturgiki" Tarsycjusza Sinki CM, to o szafarzach masz dokładnie na stronach: 14, 26, 195, 219, 273, 290, 292 oraz 26, 273, 326 (o nadzwyczajnych).

Jeśli chodzi o nadzwyczajnych szfarzy - polecam http://www.szafarze.archpoznan.org.pl/ :biggrin:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 02, 2005 11:00
Zobacz profil WWW
Post 
Szarafki w akcji:

http://bishop-mcnamara.org/images/masse ... nd_ash.jpg

http://bishop-mcnamara.org/images/masse ... leanup.jpg

O, nawet się jeden szafarz załapał!

http://bishop-mcnamara.org/images/masse ... _peggy.jpg

Szanowni Państwo, czy młodzież z powyższych zdjęć zdaje sobie sprawę z tego, czyje Ciało i Krew trzymają w swoich rękach?


Pt maja 06, 2005 19:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
pjo napisał(a):
Szanowni Państwo, czy młodzież z powyższych zdjęć zdaje sobie sprawę z tego, czyje Ciało i Krew trzymają w swoich rękach?


Pytanie pomocnicze:
a skad forumowicze (głównie z Polski, ale nie tylko) mogą to wiedzieć czy ktoś zdaje sobie sprawę z czegoś jak nawet nie miał tej osoby szansy nigdy spotkać?

Pjo czytam Cię co jakiś czas zastanawiając się co tak naprawdę chcesz osiągnąć... ostatnio odpowiedziałeś mi, że nie trzymasz się tematu tylko dlatego, że nie chcesz zakładać kolejnego - ale w takim razie to jaki porządek może panować na forum skoro Ty tutaj rzucisz kilka zdjęc i retoryczne pytania, tam napiszesz coś bo wpadnie Ci do głowy, jeszcze w innym miejscu coś innego, co również jest tylko i wyłącznie próbą przepchnięcia "swojej wizji świata"... forum jednak ma być miejscem poszukiwania odpowiedzi a nie tylko prób zarzucenia czegoś (czego tak właściwie? bo przecież zdjęcia każdy interpretuje inaczej). Tak to póki co odbieram...


Pozdrawiam

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt maja 06, 2005 21:25
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
a skad forumowicze (głównie z Polski, ale nie tylko) mogą to wiedzieć czy ktoś zdaje sobie sprawę z czegoś jak nawet nie miał tej osoby szansy nigdy spotkać?


A czyż po tych zdjęciach nie widać (chociażby po ubiorze "szafarek"), że ta młodzież przyszła na piknik, a nie na Mszę świętą?


Pt maja 06, 2005 21:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Ja na Msze równiez nie przychodzę w worze pokutnym... (dygresja głośno pomyślana)

Na podstawie ubioru młodzieży na tym zgromadzeniu raczej trudno jest jednoznacznie stwierdzić, iz ci młodzi ludzie przyszli na piknik? Poza tym co rozumiesz jako piknik... może jestem staroświecka ale dla mnie to wypad na łono natury na kocyku z wielkim koszem piknikowym... bynajmniej moja wizja nie pokrywa się z tym co prezentują te zdjęcia...

No i na koniec co to wszystko (nasze pomocnicze dygresje) mają wspólnego z pytaniami zawartymi w poście Anity? Ja rozumiem, że chcesz coś zarzucić, ok ale proszę najpierw zbierz się "do kupy" a potem w końcu napisz coś co byłoby odzwierciedleniem teog co chcesz przekazać a jednoczśnie było kontynuacją (nawiązaniem/rozwinięciem) głównego wątku.

Pozdrawiam serdecznie :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt maja 06, 2005 23:03
Zobacz profil
Post 
[quote="zielona_mrowka"][color=green]Ja na Msze równiez nie przychodzę w worze pokutnym.[/i]

ale chyba nie w bluzeczce na ramiączkach, jak te dwie niewiasty po lewej na zdjęciu "cleanup.jpg"? Św. O. Pius z Pietrelciny by je z hukiem wyrzucił z kościoła.

A co to ma do tematu? Zawsze mi się wydawało, że posługa szafarza wymaga chociażby stosownego do sprawowanej funkcji UBIORU. Ale może się mylę?


Pt maja 06, 2005 23:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Pjo pozostajesz w sferze domysłów nazwia zdjęcia wskazuje że to jakieś sprzątanie a więc hipoteza o szafarkach jest zgoła mocno naciągana...

pytam dalej gdzie w tym wszystkim nawiązanie do tematu... nie musisz zaraz odpisywać forum nie czat, nie ucieknie... pomyśl napisz coś zwięzłego i logicznego bo póki co to czepianie oparte na domysłach...

Pozdrawiam śpiąco już bardzo do zobaczenia w świetle popołudniowego sobotniego słońca :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt maja 06, 2005 23:22
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
[color=green]Pjo pozostajesz w sferze domysłów nazwia zdjęcia wskazuje że to jakieś sprzątanie a więc hipoteza o szafarkach jest zgoła mocno naciągana...


Pani chyba sobie z nas kpi. Przecież na tym zdjęciu wyraźnie widać kapłana "puryfikującego" "salaterki" po Komunii świętej, u góry dwie "szafarki" z pustymi "salaterkami", na środku szafarkę, która właśnie komunikuje swoją koleżakę, która trzyma złożone łapki w oczekiwaniu na Ciało Chrystusa, a u dołu jakąś niewiastę, która właśnie wypiła lub wypije Krew Pańską z kieliszka. Oczywiście nikt nie klęczy.

zielona_mrowka napisał(a):
pytam dalej gdzie w tym wszystkim nawiązanie do tematu...


Skoro Pani twierdzi, że to "sprzątanie" i wszystko jest w najlepszym porządku, to pewnie nigdzie.

A wracając do ubioru "szafarek":
http://www.mpslakers.com/StudentLife/Eu ... r_copy.jpg
ta to przynajmniej ma krawat :-)

Za to pan Józek mógłby się postarać o godniejsze odzienie:
http://www.ths.org/ministry/ministries/ ... 010010.jpg
(ale to są rekolekcje, więc mu tym razem podarujemy)


So maja 07, 2005 8:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Ja nadal prosze Ciebie pjo abyś określił co Ci się nie podoba zamiast wklejać kolejne zdjęcia. Widzę że masz taki styl pisania - rzucę coś, ewentualnie wyśmieję i na tym koniec. Ja proszę o napisanie merytorycznie (czyli bez rzucania kolejny linków do zdjęć) co jest nie tak, jak powinno wyglądać. To jest forum a nie galeria :)

Pozdrawiam w dalszym ciągu serdecznie :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So maja 07, 2005 13:08
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
[color=green]Ja nadal prosze Ciebie pjo abyś określił co Ci się nie podoba zamiast wklejać kolejne zdjęcia.


Rozumiem, że Pani się wszystko podoba?

IGMR 336. Szatą liturgiczną wspólną dla wszystkich szafarzy wyświęconych i ustanowionych jakiegokolwiek stopnia jest alba, przepasana na biodrach paskiem [...]

IGMR 328. Naczynia liturgiczne należy wykonywać ze szlachetnego metalu. Jeśli zostały wykonane z metalu ulegającego korozji lub mniej szlachetnego od złota, winny być zasadniczo wewnątrz pozłocone.

IGMR 329. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu, zaaprobowanej przez Stolicę Apostolską, naczynia liturgiczne mogą być wykonywane także z innych materiałów trwałych i takich, które w powszechnym przekonaniu danego kraju są materiałami szlachetnymi [...]

RS 151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa

RS 157. Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. [...]

Tak na marginesie, niedawno zakończony Synod Diecezjalny w Opolu pokazał instrukcji Redemptionis Sacramentum (i paru innym jeszcze przepisom), gdzie jest jej miejsce, gdyż orzekł, że w KAŻDEJ parafii na terenie diecezji opolskiej MUSI być świecki szafarz Komunii Świętej.


So maja 07, 2005 17:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL