Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Konsekracja kościoła i ołtarza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 14:25
Posty: 13
Post Konsekracja kościoła i ołtarza
Cześć, jestem nowy. Mam mały problem nie mogę poszukać tekst konsekracji kościoła i ołtarza, może być nie tylko we liturgii NOM, ale także mszy trydenckiej jeżeli jest łacina:) Mam nadzieję że ktoś mnie pomoże :)


Śr sie 26, 2009 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Konsekracja kościoła i ołtarza
Przedsoborowe obrzędy "De Ecclesiae Consecratione" oraz "De Altaris Consecratione" znajdują się w Pontificale Romanum, którego ostatnie przedsoborowe wydanie typiczne niedawno wznowiła Libreria Editrice Vaticana. Możesz znaleźć w Internecie księgarnie oferujące jej sprzedaż.

Wersja Pontificale Romanum z czasów pontyfikatu Leona XIII znajduje się online, interesujące Cię obrzędy mają następujące linki:
http://www.liturgialatina.org/pontificale/041.htm,
http://www.liturgialatina.org/pontificale/043.htm.


Śr sie 26, 2009 17:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Po pierwsze dobrze jest pisać po polsku. Bo i nam łatwiej będzie zrozumieć, o co chodzi i estetyczniej to wygląda.
Kwestia owych tekstów, to mogę Ci przesłać wersję NOM'ową (dostałem od kolego mikiego ;) ).
Sprawdź pocztę powinno to tam być.

EDIT:
Jednak nie mam :P Musiałem usunąć, ale miki z chęcią Ci je podeśle :) Przepraszam za zamieszanie ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr sie 26, 2009 17:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 14:25
Posty: 13
Post 
Dzięki za tekst po łacinie :) trochę ledwo rozumiem, ale postaram się zrozumieć, jeżeli ktoś znajdzie jeszcze inne teksty nie tylko po łacinie :)


Śr sie 26, 2009 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 14:25
Posty: 13
Post 
Szumi no jasne że możesz przesłać wersji NOM i czekam na moim pocztę i jaki jest języku ten tekst masz ???


Śr sie 26, 2009 20:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Jak już dopisałem nie mam tych tekstów. Ale jeden z forumowych kolegów powinien mieć więc jak zajrzy tutaj to podeśle Tobie. Po polsku są te teksty.

A co do tych, które masz z linków, pamiętaj, że jeśli chcesz je gdzieś wykorzystać, to nas obowiązują nieco inne księgi zreformowane jeszcze przed Soborem Watykańskim II. Nie wiem na ile się różnią teksty których potrzebujesz, ale różnice mogą być.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sie 27, 2009 7:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 14:25
Posty: 13
Post 
Wiesz że konsekracja kościoła i ołtarz sprzed Soborem Watykańskim był nieco inaczej poświęcenie rozpoczynało przed mszą pontyfikalną :) ale nigdy nie dokonywano w trakcie mszy świętej. A teraz w NOM jest właśnie rozpoczynało podczas mszy świętej :)
Jeżeli ktoś ma inne teksty przedsoborowe- chętnie bym były po polsku, jeżeli jest inaczej, czyli tłumaczenie jest po polsku, a tekst obrzędu jest po łacinie to też można :)


Cz sie 27, 2009 19:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Jak masz znajomego księdza, to niech Ci pozwoli zajrzeć do Mszału - w starszych parafiach na bank znajdziesz też Mszał przedsoborowy, więc sobie znajdziesz bez najmniejszego problemu :) Tylko błagam- pisz bardziej po polsku...

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Cz sie 27, 2009 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
A tu Cie Nomines muszę zdziwić.

W wielu starych parafiach nie znajdziesz nic przedsoborowego... Moja parafia jest z XIVw., a kościół z XVIII, a nie znajdziesz ani mszału przedsoborowego, ani manipularza ani innych rzeczy przedsoborowych - z wyjątkiem kilku ornatów i kap;)

Większość kościołów po reformie Vaticanum II pozbyło się nieużywanych rekwizytów...


So sie 29, 2009 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Bob421 napisał(a):
A tu Cie Nomines muszę zdziwić.

W wielu starych parafiach nie znajdziesz nic przedsoborowego... Moja parafia jest z XIVw., a kościół z XVIII, a nie znajdziesz ani mszału przedsoborowego, ani manipularza ani innych rzeczy przedsoborowych - z wyjątkiem kilku ornatów i kap;)

Większość kościołów po reformie Vaticanum II pozbyło się nieużywanych rekwizytów...


Więc zapraszam do siebie :) Co prawda manipularza też nie znalazłem, ale stare mszały, lekcjonarze itd wielokrotnie miałem w rękach :) nie mówiąc już o płycie z relikwiami wyjętej ze starego ołtarza (nazwy tej płyty za nic w świecie nie mogę sobie przypomnieć).

http://historiarabki.blog.pl/archiwum/i ... d=14217949
Znalazłem to przypadkiem. Może coś rozjaśnić :P

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


So sie 29, 2009 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Portatyl się taka płyta z relikwiami nazywa. :-)

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


So sie 29, 2009 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 29, 2010 21:06
Posty: 2
Post Re: Konsekracja kościoła i ołtarza
Cytuj:
wielokrotnie miałem w rękach (...) nie mówiąc już o płycie z relikwiami wyjętej ze starego ołtarza


- pozostaje zapytać dlaczego została wyjęta i jakim prawem możesz się nią bawić???


N sie 29, 2010 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re:
nomines napisał(a):
nie mówiąc już o płycie z relikwiami wyjętej ze starego ołtarza (nazwy tej płyty za nic w świecie nie mogę sobie przypomnieć).

Portatyl.

Schowaj w bezpiecznym miejscu, aby nikt głupi nie wpadł na pomysł wyrzucić / zniszczyć. A jeśli kompetentna władza zechce upierać się za usunięciem, zapłacę Ci za przesyłkę pocztową do osób, które się tym bezpiecznie zaopiekują (a być może nawet przywrócą do stosowania).

_________________
Dominik Jan Domin


Wt sie 31, 2010 11:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL