Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Przeistoczenie 

Czy kapłani w NOM klękają po Przeistoczeniu?
Ankieta wygasła Wt sty 04, 2005 2:04
Tak 60%  60%  [ 3 ]
Nie 40%  40%  [ 2 ]
Liczba głosów : 5

 Przeistoczenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Belizariusz napisał(a):
Twierdzisz zatem, ze bulla św.Piusa V nosi znamie "niezmienialności", a każdy kto cokolwiek zmieni staje sie heretykiem?

No cóz....zatem do grona heretyków należy także sw. Pius X.
Gdyż odnowił on brewiarz, którego ta klauzula rowniez dotyczyła....Ponadto wypowiedział te słowa:
„Zaprawdę wszystko to — według opinii ekspertów — wymaga wielkiej długotrwałej pracy; dlatego musi upłynąć wiele jeszcze lat, zanim ta, rzec można liturgiczna budowla… oczyszczona ze smutnych przejawów starzenia się, na nowo się ukaże w splendorze swojej godności i harmonii”

Hmmm czyżby przewidział zmiany?

Kolejnym heretykiem jest Pius XII, który wprowadził wydanie nowego Psałterza, zlagodził zasady postu eucharystycznego, zmienił obrzędy Triduum Paschalnego i całego Wielkiego Tygodnia.

Dziwne, ze tamtych nie krytykujecie, a czepiacie sie SVII.

Bulla św. Piusa V dotyczy Mszy św. Niczego więcej. :)

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


So gru 25, 2004 22:57
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Zważywszy, iż, pośród innych dekretów Świętego Soboru Trydenckiego, powierzono nam również obowiązek zrewidowania i ponownego wydania świętych ksiąg, a mianowicie Katechizmu, Mszału i Brewiarza; i zważywszy, że z woli Bożej wydaliśmy Katechizm dla nauczania wiernych oraz gruntownie zrewidowany Brewiarz, następnie, dla właściwego wywiązania się z Boskiego Urzędu, aby Mszał i Brewiarz były w doskonałej harmonii, co jest prawe i właściw


Ktos tutaj zatem nie potrafi czytac........ja juz wiem kto


So gru 25, 2004 23:13
Post 
Konserwtysto - tekst przydługi , aczkolwiek można znaleźć w nim kilka interesujących spostrzeżeń .
Tradycja nie wyklucza postępu :

Cytuj:
Jednorodny postęp Tradycji jest wyłącznie postępem w precyzji i wyjaśnianiu



W dalszym ciągu tekstu postęp jest porównany do szlifowania diamentu, który w surowej postaci nie zachwyca pięknem.
Jest także postawiona granica rozwoju:

Cytuj:
Jednorodny rozwój prowadzi do punktu, który nie może być przekroczony, jest nim zdefiniowana prawda



Tą granicą są dogmaty. Raz ustanowiony dogmat nie podlega zmianom.

Mam pytanie: Jaki dogmat został zmieniony w wyniku wprowadzenia zmian do Mszału?
Czyż Najświętsza Ofiara nie jest diamentem, który nie tylko został oszlifowany ( ryt trydencki) ale także oprawiony w drogocenne ramy ( NOM) poprzez fakt, że w uczestnictwo został zaangażowany cały lud, który obecnie rozumie , w czym bierze udział, jest świadomy, co zachodzi na ołtarzu?
Dostaliśmy do rąk diament . SV II pozwolił nam go zobaczyć. Niczym jest bowiem świadomość posiadania cennego klejnotu bez możliwości podziwiania jego piękna.

A wracając do pytania postawionego na samym początku : dlaczego kapłani w NOM nie klękają po przeistoczeniu .

Przeczytałam z uwagą tekst liturgii mszy w rycie trydenckim i mogę odpowiedzieć pytaniem: A dlaczego nie czynią tego kapłani sprawujący Eucharystię w rycie trydenckim?
Bo o ile w Mszale Rzymskim pisze : kapłan przyklęka, to w mszale trydenckim jest wzmianka tylko o pochyleniu się kapłana nad Hostią i Kielichem.
Przynajmniej w wersji polskiej :) W wersji łacińskiej występuje określenie: genuflexus ( na kolanach) , ale tutaj znowu pojawia się pytanie: niedokładne tłumaczenie na polski, czy jakieś rozbieżności? :?
( pomijając taki szczegół, że nie ma obowiązku znania łaciny.... więc możemy przyjąć, że tego w ogóle nie byłam w stanie przetłumaczyć ... widzisz, jakie zrozumienie, takie uczestnictwo ( w dyskusji lub we mszy) - rozumiejąc tylko polski tekst, czytam, że kapłan pochyla się :D

A tak poważnie : W obydwu mszałach pisze, że kapłan przyklęka ( klęka) . Dlaczego zdarza się, że nie czynią tego poszczególni księża, należałoby spytać każdego z nich osobno. Każdy ma swoje sumienie i sam odpowiada za swoje czyny.
Przeistoczenie nie jest zależne od zewnętrznej postawy kapłana ... Tym bardziej, że jak już pisałam w pierwszym poście do tego tematu, różne mogą być przyczyny niewykonania takiego gestu ( chociaż Twoje pytanie jest wielkim uogólnieniem, bo dotyczy wszystkich księży) oraz różne są sposoby okazania Bogu szacunku.
No i najważniejsze pytanie: traktujesz Eucharystię jako spotkanie z Chrystusem, czy pokaz gimnastyki..? ( sory za mocne określenie, ale jeśli dla Ciebie najważniejsze są gesty ;) )


N gru 26, 2004 11:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Ponieważ na tym forum kasuje sie moje wypowiedzi, tak że trudno mi sie połapać co powiedziałem a co nie, opuszczam to forum i pozostawiam proch z moich sandałów na świadectwo wam, jak polecił Pan Jezus.
Żegnam.

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


N gru 26, 2004 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post 
Konserwatysta napisał(a):
Ponieważ na tym forum kasuje sie moje wypowiedzi, tak że trudno mi sie połapać co powiedziałem a co nie, opuszczam to forum i pozostawiam proch z moich sandałów na świadectwo wam, jak polecił Pan Jezus.
Żegnam.

Przeprasz ze to skomentuje - ale Ty piszesz z reguly to samo... wiec nie powinnies miec klopotow z stwierdzeniem co pisales a co nie... PO drugie teraz calkiem na zarty zeby w zimie chodzic w sandalach .... :biggrin:

_________________
Obrazek


N gru 26, 2004 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Dlaczego Kapłan przyklęka podczas Przeistoczenia bo to pamiątka najwyższej ofiary Chrystusa, ale nie tylko klęka kiedyś Kapłam miał obowiązek żegnać się znakiem krzyża ponad 40 razy.

"Zresztą Krzyż jest głównym przedmiotem na ołtarzu, a na każdym Mszale widzimy zwykle przed Kanonem wizerunek Ukrzyżowanego. Na humerale widnieje krzyż, podobnie na manipularzu, na stule, ornacie i patenie. Podczas Mszy żegna się Kapłan 16 razy, Ofiarę zaś samą 27 razy. Cóż innego oznaczają te ustawiczne znaki krzyża, jak nie to właśnie, że Ofiara Mszy przedstawia i odnawia krwawą Ofiarę Krzyżową Chrystusa, mianowicie Jego gorzką Mękę i śmierć."

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Wt lut 15, 2005 15:17
Zobacz profil WWW
Post 
Konserwatysta napisał(a):
Cytuj:
Niestety ze względu na to, ze Bractwo sw. Piusa X pozostaje pod karą ekskomuniki. To pomimo, ze posługuja sie rytem trydenckim, uczestnictwo w Mszach odprawianych przez ich kapłanów jest dla katolika zabronione.

Kto Ci to objawił? :o


Przyłączam się do pytania Konserwatysty. Dysponuję pismem watykańskiej Komisji "Ecclesia Dei" (odpowiedź na moje zapytania skierowane tamże w ubiegłym roku), z którego wynika, że: "każdy katolik ma prawo wysłuchania Mszy świętej w kaplicy FSSPX", że "taka Msza święta wysłuchana w niedzielę wypełnia obowiązek niedzielny", mało tego - że nawet "jest usprawiedliwione złożenie skromnego datku na tacę w takiej kaplicy".

No, ale niektórzy biskupi polscy i tak wiedzą lepiej...


N maja 01, 2005 21:07
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Dlaczego Kapłan przyklęka podczas Przeistoczenia bo to pamiątka najwyższej ofiary Chrystusa


Konserwatyście zapewne chodziło o to, że w "starej" Mszy kapłan klęka po przeistoczeniu a przed podniesieniem:

(pochyla się nad Hostią)
HOC EST ENIM CORPUS MEUM
(trzymając oburącz Ciało Chrystusa klęka, wstaje i podnosi Ciało Chrystusa, po czym odkłada Je na patenę i przyklęka jeszcze raz)

przyklęknięcie po wypowiedzeniu słów konsekracji czytelnie wyrażało prawdę, iż to słowa konsekracji powodują sprowadzenie Chrystusa na ołtarz.

natomiast w Nowej Mszy przyklęka dopiero po podniesieniu i ukazaniu Hostii ludowi. Jest to kalka z protestantyzmu, gdyż Luter twierdził, że to wiara ludu powoduje "konsubstancjację"


N maja 01, 2005 21:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL