Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
szumi napisał(a):
(...)
Ponadto, orkiestry w ogóle nie powinny grać w kościele.

Może jakieś uzasadnienie takiego stwierdzenia? Bo instrukcja (wciąż obowiązująca) "Musicam Sacram" wydana w Watykanie w 1967 roku mówi wyraźnie:
Cytuj:
62. Instrumenty muzyczne mogą być bardzo pożyteczne przy sprawowaniu świętych obrzędów czy to do akompaniamentu, czy to do gry solowej.
"W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych porywa do Boga i spraw niebieskich.
Inne natomiast instrumenty można dopuścić do kultu Bożego według uznania i za zgodą kompetentnej władzy terytorialnej, jeżeli nadają się albo mogą być przystosowane do użytku sakralnego, jeżeli odpowiadają godności świątyni i rzeczywiście przyczyniają się do zbudowania wiernych"

Sama zaś konstytucja soborowa "Sacrosanctum Concilium" mówi:
Cytuj:
114. Z największą troskliwością należy zachowywać i otaczać opieką skarbiec muzyki kościelnej. (...)

116. (...) Nie wyklucza się ze służby Bożej innych rodzajów muzyki kościelnej, zwłaszcza polifonii, byleby odpowiadały duchowi czynności liturgicznej, zgodnie z art. 30.


W repertuarze znajduje się wiele Mszy na chór i orkiestrę (np. Bach, Mozart, Haydn, Faure, Kilar) i te z nich, które mają liturgiczny charakter mogą być wykorzystane w celebracji Mszy w sposób całkiem prawny i godny. Dla przykładu papież Benedykt XVI odprawiał Mszę 31 maja 2009 roku (Zesłanie Ducha św.) w bazylice św. Piotra z wykorzystaniem Missa Solemnis B-dur Haydna (tzw. "Harmoniemesse") wykonywanej przez Orkiestrę Kameralną z Kolonii (oczywiście z towarzyszeniem chóru).

Natomiast co do fanfar na Podniesienie - wydaje się, że są one zakazane w rycie "posoborowym" przez następujący akapit "Musicam Sacram":
Cytuj:
65. Gra na organach czy innym uznanym instrumencie muzycznym dopuszczalna jest we Mszy śpiewanej i czytanej jako akompaniament podczas śpiewu zespołu i ludu. Gra solowa możliwa jest jedynie na początku, zanim kapłan przyjdzie do ołtarza, na ofiarowanie, podczas Komunii i na końcu Mszy świętej.
(choć być może takie fanfary - powszechne w katedrach w czasach Renesansu i Baroku - można uznać raczej za rodzaj bardzo ozdobnego sygnału, analogicznego do dzwonków?).

Natomiast w rycie "przedsoborowym" można zagrać coś po Podniesieniu - jest to dopuszczone przy założeniu, że stosowna muzyka pomaga wiernym skupić się na modlitwie i nakierowuje wewnętrzne nastawienie ku Bogu i jego adoracji. Jest wiele wybitnych utworów organowych "per l'Elevatione" - zwłaszcza z XVII/XVIIIw, miałem okazję uczestniczyć w Mszach, gdzie stosowano praktykę wykonywania takich utworów i zwykle dopomagało mi to w modlitwie. Jak pisał Hans Urs von Balthasar: "gdzie nie ma piękna tam nie ma modlitwy" :-)


Pn sty 11, 2010 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Halo- Szumi! Tasiemiec nam się tu robi.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn sty 11, 2010 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
szumi napisał(a):
Odpowiedź, która jest zacytowana jest interpretacją przepisów liturgicznych obowiązujących w Kościele katolickim podczas Mszy sprawowanej w zwyczajnej formie rytu rzymskiego. Bo OWMR nie wspomina o tym geście. Zaś o wszystkich jakie należy wykonać mówi, więc pominięcie tego gestu podczas Baranku Boży jest przepisem kościelnym. Nie jest to jedynie opinia, ale wyłożenie przepisów prawa.


To, że w OWMR nie jest napisane, że kapłan bije się w piersi NIE jest przepisem zabraniającym wiernym wykonywania takiego gestu. Dla porównania wskazującego na właściwy kierunek interpretacji poniżej cytat z Kodeksu Prawa Kanonicznego:
Cytuj:
Kan. 21 - W wątpliwości nie domniemywa się, że ustawa poprzednia została odwołana, lecz ustawy późniejsze należy odnieść do poprzednich i wedle możności z nimi uzgodnić.


Pn sty 11, 2010 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Wiem, że to poleci ale to nic.
Chciałbym tylko przypomnieć, że tutaj działa się na zasadzie "pytanie-odpowiedź" a nie "rozciągnij to, co masz powiedzieć możliwie jak najdłużej".

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn sty 11, 2010 22:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
nomines napisał(a):
Wiem, że to poleci ale to nic.
Chciałbym tylko przypomnieć, że tutaj działa się na zasadzie "pytanie-odpowiedź" a nie "rozciągnij to, co masz powiedzieć możliwie jak najdłużej".

Nomines - celem moich wypowiedzi jest podanie pełnego wyjaśnienia z uzasadnieniem. Nie sądzę, żeby był sens umieszczania obok siebie postów: "Orkiestry nie mogą grać w kościołach" i "Orkiestry mogą grać w kościołach" - bez żadnego wyjaśnienia dlaczego tak się twierdzi. Jeżeli jakiś tekst jest dla Ciebie zbyt długi to go nie czytaj, ale próba wymuszenia kasowania merytorycznych postów pod pozorem ich długości nie jest w porządku wobec innych czytelników.


Pn sty 11, 2010 22:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Co do orkiestr wypowiedział się na ten temat już Pius X w Inter pastoralis officii sollicitudines nr 20. Można dyskutować o aktualności tego przepisu, nie mniej nie zostały wskazane te instrumenty jako dopuszczone do użytku liturgicznego bezpośrednio, zaś jest bezpośredni zakaz.


Zaś co do samej Modlitwy Eucharystycznej to jest konkretny zakaz wyrażony w Instrukcji Redeptionis Sacramentum:
Cytuj:
53. W czasie gdy celebrujący kapłan wypowiada Modlitwę eucharystyczną, „nie można wykonywać innych modlitw ani śpiewów; nie wolno też wtedy grać na organach ani na innych instrumentach” , chyba że podczas prawnie zatwierdzonych aklamacji, o których mowa poniżej.


Czyli jest to wprost zakazane i należy tego przestrzegać.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sty 12, 2010 7:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
JerzM napisał(a):
To, że w OWMR nie jest napisane, że kapłan bije się w piersi NIE jest przepisem zabraniającym wiernym wykonywania takiego gestu.

Oczywiście, wierni zawsze mogą robić to co chcą. Ale pytanie brzmi: czy powinni! Skoro liturgia tego nie przewiduje, to oczywiście można sobie z pobożności dodać taki gest, ale nie jest to zgodne z tym, co nam daje prawodawca. Tak samo jak nie zamierzam ludzi 'prostować' gdy Ci biją się w pierś na czas podniesienia, tak samo i tu, jak ktoś chce niech robi, ale przepisy kościelne nie przewidują tego gestu. Zatem jeśli ma być tu dyskusja prowadzona na podstawie przepisów prawa liturgicznego, a nie 'pobożności poszczególnych wiernych' to uczciwie trzeba stwierdzić, że jest to wyjście poza przepis prawny.

Nomines - nie denerwuj się. Panuję nad tematem ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sty 12, 2010 7:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
szumi napisał(a):
(...) uczciwie trzeba stwierdzić, że jest to wyjście poza przepis prawny.

Nie ma przepisu, który regulowałby użycie gestu bicia w piersi przez wiernych podczas Mszy, dlatego trudno mówić, że wierni, którzy to robią wykraczają poza prawo. Przy Twoim rozumowaniu wierni w Polsce wychodzą poza przepis prawny klęcząc przed i podczas konsekracji, bo OWMR wspomina tylko o przyklęknięciu.


Wt sty 12, 2010 7:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
szumi napisał(a):
Co do orkiestr wypowiedział się na ten temat już Pius X w Inter pastoralis officii sollicitudines nr 20.
Ten dokument Piusa X powszechnie jest cytowany jako "Tra le Sollecitudini" (ze względu na język włoski użyty w oryginale). Na poniższej stronie znajduje się cały tekst: http://introibo.pl/dokumenty/pius12_3.html - warto się z nim zapoznać w całości. Jeżeli chodzi o punkt 20 to tam mamy następujący tekst:
Cytuj:
20. Ostro zakazujemy grać w kościele chórom trębaczów. W wyjątkowych wypadkach i za zgodą Ordynariusza dozwolony jest ograniczony, rozumnie dobrany i do obszaru kościoła dostosowany zespół instrumentów dętych, byleby styl utworu takiego lub tego rodzaju towarzyszenia do śpiewu posiadały cechy poważne i przypominały styl organowy
Nie ma tu żadnego zakazu wykorzystywania orkiestr w liturgii mszalnej. Owszem, Kościół zawsze uważał, że śpiew "a cappella" jest najdoskonalszym wyrazem modlitwy (w szczególności chorał gregoriański), ale stosowna muzyka instrumentalna (solo lub towarzysząca śpiewowi) była i jest dopuszczona do użytku liturgicznego.

Jeżeli Szumi chodzi Ci o zespoły dęte to pisz o tym wyraźnie, a nie używaj sformułowań:
szumi napisał(a):
orkiestry w ogóle nie powinny grać w kościele.
Orkiestra a zespół dęty to dwie różne rzeczy. Ponadto - jak widać z powyższej lektury - nawet co do zespołów dętych zakaz nie był bezwzględny i biskup miejsca mógł dopuścić je do kościoła.


Wt sty 12, 2010 8:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Po pierwsze: moja odpowiedź była na konkretne pytanie, a pytanie tyczyło gry właśnie na instrumentach dętych.

Polecam lekturę OWMR'u i zapewniam, że przeczytasz tam o klęczeniu podczas słów przeistoczenia (a Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR potwierdzają to, że się wówczas klęczy).

OWMR wielokrotnie mówi o tym jakie gesty wykonują w danym momencie wierni, więc jeśli nie mówi o wykonywaniu jakiegoś gestu, to znaczy, że nie ma go wówczas.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sty 12, 2010 14:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Ten temat dotyczy pytań o sprawowanie ceremonii liturgicznych, a nie o ich teologię. Post nie na temat i wszystkie na niego odpowiadające znalazły się w koszu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lut 03, 2010 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 15, 2010 17:22
Posty: 10
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Ja mam kolejne pytanie. Kapłani podczas ,,Chwała na wysokości Bogu" kałaniają się na słowa ,,Jezu Chryste" czy my zwykli wierni też mamy się kłaniać, to samo dotyczy w credo(wyznaniu wiary(,,Wierzę w jwdnwgo Boga")), słów ,,i stał się człowiekiem", a dokładniej chcę się dowiedzieć czy liturgia przewiduje kłanienie się podczas mszy św.?


Pn lut 15, 2010 18:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego podaje:
Cytuj:
275. Ukłon wyraża uszanowanie i cześć oddawaną osobom lub ich wyobrażeniom. Rozróżnia się dwa rodzaje ukłonów: pochylenie głowy i pochylenie ciała.
a) Pochylenie głowy czyni się, wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich, imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę.
b) Pochylenie ciała, czyli głęboki ukłon, czyni się: przed ołtarzem; podczas wypowiadania modlitw: Wszechmogący Boże, oczyść i Przyjmij nas, Panie; w czasie wyznania wiary na słowa: I za sprawą Ducha Świętego; w Kanonie Rzymskim na słowa: Pokornie Cię błagamy. W ten sposób pochylony stoi diakon, gdy prosi o błogosławieństwo przed głoszeniem Ewangelii. Ponadto kapłan pochyla się nieco, kiedy w czasie konsekracji wymawia słowa Pańskie.

Dlatego jeśli tylko wymawia się w/w imiona należy się pokłonić (czyli w Gloria dwa razy: raz na imię Jezusa i na końcu przy wymienianiu Trzech Osób Boskich).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lut 15, 2010 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 15, 2010 17:22
Posty: 10
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Bardzo dzię kuję za odpowiedź :brawo:


Pn lut 15, 2010 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 15, 2010 17:22
Posty: 10
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Jeszcze jedno pytanie jakbym mugł. Trochę odbiegnę od tematu ale mam nadzieję że nie postawicie mnie przed inkwizycją. Otóż rozchodzi mi się o ołtarz mszalny chcę się upewnić w swoim przekonaniu że nie powinno na nim leżeć od groma książek, lekcjonarzy, powiedzmy pomocy dla księdza itp. i nie powinien być przesadnie udekorowany kwiatami że prawie go nie widać. Mam nadzieję że mam rację bo jestem ministrantem od wielu lat no i trochę mi to przeszkadza, byłbym wdzięczny gdyby ktoś przyznał mi rację lub mnie oświecił. Pozdro dla wszyskich :heej:


Pn lut 15, 2010 21:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL