Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 3:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Mężczyzna i czapka w kościele 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
Ja niedawno widziałem liturgię z udziałem bożogrobców - Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Panowie ubrani byli tak:

Obrazek

Ja nie wiem - uważam, że w kościele powinno się uszanować to miejsce, i - mundur, nie mundur - czapkę z łba zdjąć.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr kwi 07, 2010 9:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 21:27
Posty: 331
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
AHAWA napisał(a):
MARKO2010, co ma czapka do slubu:D???

Mysle ze dobrze wiesz co mialem na mysli.
Nigdzie nie pisze o obowiazku klekania przed Najsw.Sakramentem a jednak wszyscy to robia. Kleczenie wcale nie jest wygodniejsze od chlodu w glowe, ale jakos nikt tego nie bojkotuje dla wlasnego komfortu.


Śr kwi 07, 2010 11:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
MARKO2010 napisał(a):
Nigdzie nie pisze o obowiazku klekania przed Najsw.Sakramentem a jednak wszyscy to robia. Kleczenie wcale nie jest wygodniejsze od chlodu w glowe, ale jakos nikt tego nie bojkotuje dla wlasnego komfortu.

Zanim coś napiszesz, może jednak sprawdź, bo o klękaniu przed Najświętszym Sakrametem jak najbardziej Kościół mówi.
Księga liturgiczna Komunia Święta i kult Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą świętą we wprowadzeniu teologiczno-pastoralnym podaje:
Cytuj:
60. Przed Najświętszym Sakramentem, zarówno przechowywanym w tabernakulum, jak i wystawionym do publicznej adoracji, klęka się na jedno kolano.


To tak tylko odnosząc się do postu przedmówcy.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 07, 2010 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
A tym żeś mnie zaskoczył. Powszechnie bowiem przed Najświętszym Sakramentem wystawionym do adoracji przyklęka się na DWA kolana. Kapłani tego uczą ministrantów. Ten nowy przepis jest... ignorowany.

_________________
Dominik Jan Domin


Śr kwi 07, 2010 15:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
Owszem wiem, że tak czynią, dlatego tym bardziej warto o tym przypominać.
Zwłaszcza, że mało który kapłan czytał to wprowadzenie i dlatego tak jest...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 07, 2010 16:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 21:27
Posty: 331
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
djdomin napisał(a):
A tym żeś mnie zaskoczył.

Przyznam sie ze mnie tez.
Ale to nie zmienia faktu, ze czapke nalezy zdjac, nawet gdy jest zimno.


Śr kwi 07, 2010 17:13
Zobacz profil
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
Szumi czy dotyczy to sytuacji modlitwy przed Najświętszym Sakramentem czy np. sytuacji, gdy ktoś przechodzi przed tabernakulum lub wystawionym Najświętszym Sakramentem?

Co do czapki to zasady savoir-vivre mówią o zdejmowaniu czapki w kościele, chyba, że ktoś jest w mundurze,


Śr kwi 07, 2010 17:18
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
Jest tam mowa o klękaniu, nie o klęczeniu. Czyli jest to gest, a nie postawa.
Zatem chodzi o moment pozdrowienia Najświętszego Sakramentu, a nie o modlitewne trwanie przy nim.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 07, 2010 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
ToMu napisał(a):
Ja niedawno widziałem liturgię z udziałem bożogrobców - Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Panowie ubrani byli tak:


Ja nie wiem - uważam, że w kościele powinno się uszanować to miejsce, i - mundur, nie mundur - czapkę z łba zdjąć.


eee tam bzdura, górnicy na śląsku też w czapkach z pióropuszami stoją całą msze i jakoś to nikomu nie przeszkadza

MARKO2010 napisał(a):
Nigdzie nie pisze o obowiazku klekania przed Najsw.Sakramentem a jednak wszyscy to robia. Kleczenie wcale nie jest wygodniejsze od chlodu w glowe, ale jakos nikt tego nie bojkotuje dla wlasnego komfortu.


nie wszyscy kleczą przed Najswietszym, zresztą w większości przypadków postawa ciała nie pokrywa się z postawą życiową, na mszach charyzmatycznych przeważnie się stoi bo trudno by było 3 godziny klęczeć na twardej kamiennej posadzce, co oczywiście jest możliwe bo sam to kiedyś praktykowałem jednak obecnie stwierdzam że to zakrawa o średniowieczne samobiczowanie bo Bóg nie chce żebym na starość musiał przechodzić operacje stawów kolanowych...

szumi, to raczej chodzi o przyklęknięcie i co to jest wogóle za dokument który przytaczasz ma pieczątke Episkopatu?

kacperek, tak jak to ktos wczesniej na pisal te zasady odnosza sie tylko do naszej kultury, to jest tak samo glupie jak budowanie domow z zimnego betonu i wykladanie ich plytkami ceramicznymi w kraju w którym pół roku tj. 6 miesięcy panuje zima...., ja czapki jak mi bedzie zimno sciagal nie bede, zrobie to jedynie na podwyzszenie i podczas przyjmowania Komunii. Jeszcze niedawno reagowalem dosc wybuchowo gdy widzialem mezczyzne w kosciele w czapce, potrafilem upomniec z oburzeniem, teraz jednak powoli dojrzewam i dostrzegam tez inne aspekty wiary, niz faryzejskie trzymanie sie prawa...

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr kwi 07, 2010 19:20
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
AHAWA napisał(a):

szumi, to raczej chodzi o przyklęknięcie i co to jest wogóle za dokument który przytaczasz ma pieczątke Episkopatu?


Jest to księga liturgiczna, której tytuł podałem. I jest to polskie wydanie zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu.
Wystarczy czytać i będzie wszystko jasne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 07, 2010 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
AHAWA napisał(a):
eee tam bzdura, górnicy na śląsku też w czapkach z pióropuszami stoją całą msze i jakoś to nikomu nie przeszkadza

No widzisz, nie nikomu. Mnie przeszkadza. Właśnie żeby przez szacunek do kościoła, do Eucharystii - żeby te czapy zdjęli.

A w ogóle to x postów na tej stronie w ogóle nie na temat jest - bo nie o nakryciach głowy, a o klękaniu.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 08, 2010 8:34
Zobacz profil WWW
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
.
ToMu, mundurowi mają własne przepisy odnośnie stroju. Nie wiem czy górnicy też, ale żołnierze na pewno. Mnie jednak bardziej rażą kwiatki w stylu zakładania nogi na nogę, co całkiem niedawno widziałem. I wcale nie podczas ogłoszeń parafialnych... Aż mnie zabolało. Zwykle się po kościele nie rozglądam, ale byłem w takim, gdzie nawy się rozchodzą w kształcie krzyża, więc siedzi się na przeciwko siebie. Ja nie wiem, ale na miejscu księdza to bym zwyczajnie zwrócił uwagę bo panowie (i jedna pani!) wyglądali, jakby za chwilę jeszcze papierosa mieli wyciągnąć.


Cz kwi 08, 2010 11:11

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
szumi napisał(a):
Owszem wiem, że tak czynią, dlatego tym bardziej warto o tym przypominać.
Zwłaszcza, że mało który kapłan czytał to wprowadzenie i dlatego tak jest...
Jest to uproszczenie starych zasad - dawniej zawsze przed wystawionym Najświętszym Sakramentem przyklękano na dwa kolana i dodawano skłon głowy. Część kapłanów może to pojedyncze przyklęknięcie odrzucać z pobożności.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz kwi 08, 2010 14:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
Uznając w marginalnych przypadkach słuszność tezy djdomina, wzywam jednak do pisania na temat ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz kwi 08, 2010 16:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 16:42
Posty: 9
Post Re: Mężczyzna i czapka w kościele
AHAWA napisał(a):
dzieki Fingon, za rozsadne podsumowanie, dlatego nie bede w przyszlosci mial wyrzutow sumienia bedac w zimnym nieogrzewanym kosciele w czapce, pozdrawiam

Oj, chyba sie nie zrozumieliśmy. Wydaje mi sie, że żyjąc w naszej kulturze zdjęcie czapki w Kościele jest koniecznie własnie ze względu na normy w tej kulturze obowiązujące.
Pisałem jedynie o tym, że w różnych częściach świata różnie może z tym być.


Cz kwi 08, 2010 16:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL