Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 2:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Lektorzy 
Autor Wiadomość
Post Re: Lektorzy
A na co "lapie sie " przyszle zakonnice? :x
Jak tu Kosciol sie o nie stara?

Jezeli ktos idzie do seminarium, bo "chcialby stac przy oltarzu", to ja juz rozumiem, dlaczego co rusz ksieza odchodza i sie nie sprawdzaja w funkcjach typowo duszpasterskich....
Ale to chyba juz nie na temat.


Pn lip 07, 2014 18:54

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
Cytuj:
Czytania mszalne może wykonywać lektor ustanowiony do tej posługi (...) osoba, która pełni funkcję lektora (czyli ci "standardowi" parafialni lektorzy) i osoba, która nie została wyznaczona do pełnienia funkcji lektora, ale czyni to niejako "po cywilnemu" (sytuacja omawiana dziewcząt).
I nie może czytać czytań taki lektor "parafialny" jeśli jest lektor ustanowiony.

A co w sytuacji gdy jest obecny jeden lektor ustanowiony? Czy ma wykonywać oba czytania czy jedno może przeczytać tzw. lektor "parafialny"?

Cytuj:
Dziewczęta jako osoby czytające czytania sporadycznie są dopuszczone w Polsce przez Episkopat Polski. Ale już "regularne" lektorki czy ministrantki muszą mieć na to zgodę swojego biskupa miejsca.

Co to znaczy sporadycznie? Jest parafia gdzie w niedziele jest sporo Mszy Św. i trzeba czytania jakoś obstawić a nie ma wystarczającej ilości lektorów ustanowionych i też nie na każdej Mszy takowy w ogóle jest. Proboszczowi zależy by wierni świeccy angażowali się więc zachęca każdego by włączył się w funckcję czytania. Są więc osoby świeckie w tym kobiety, które regularnie czytają na Mszy nie będąc ustanowionymi lektorami. Czy te osoby też muszą mieć zgodę biskupa? Czy pisząc "regularne" lektorki miałeś na myśli kobiety które w normalnym świeckim stroj stale czytają czy kobiety ubrane w albę i posługujące jako lektorki ustanowione oficjalnie?

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Pn lip 07, 2014 21:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Lektorzy
ConVivaA napisał(a):
co w sytuacji gdy jest obecny jeden lektor ustanowiony? Czy ma wykonywać oba czytania czy jedno może przeczytać tzw. lektor "parafialny"?

Moim zdaniem lektor ustanowiony, bo to jest jego zadanie.

Gdy jest kilku "równoprawnych" do wykonywania danej funkcji wówczas dzielą się zadaniami.

ConViva napisał(a):
Czy pisząc "regularne" lektorki miałeś na myśli kobiety które w normalnym świeckim stroj stale czytają czy kobiety ubrane w albę i posługujące jako lektorki ustanowione oficjalnie?

Ubrane w alby.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 08, 2014 9:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
Wiec jak to ma sie do sytuacji obecnej w wielu parafiach gdzie sa wyznaczone osoby do czytania i wykonuja to stale. Tacy parafialni lektorzy w stroju swieckim, wyznaczeni przez ksiedza albo sami sie zglosili na ochotnika. Nie sa lektorami ustanowionymi ale wykonuja czytania stale a nie tylko okazyjnie. Rowniez na Mszy w tygodniu gdzie lektorzy ustanowieni sa rzadziej obecni.

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Wt lip 08, 2014 10:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Lektorzy
To, że ktoś wykonuje czytania mszalne regularnie będąc w stroju świeckim, nie w liturgicznym, dla mnie jest kategorią opisywaną jako czytanie "przygodne".

I jestem jak najbardziej zwolennikiem, by takie osoby były i czytały, gdy nie ma lektorów ustanowionych lub pełniących funkcję lektora (ci w albach).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 08, 2014 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
Również kobiety stale czytajace bez alb są ok?

Cytuj:
I jestem jak najbardziej zwolennikiem, by takie osoby były i czytały, gdy nie ma lektorów ustanowionych lub pełniących funkcję lektora (ci w albach)

Jezeli to sa przepisy oficjalne to mam wrazenie ze ten przepis jest czesto lamany gdyz czytania sa dzielone miedzy lektorow ustanowionych i parafialnych :/

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Wt lip 08, 2014 14:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Lektorzy
ConViva napisał(a):
Również kobiety stale czytajace bez alb są ok?


Tak. Nie mam nic przeciwko takim rozwiązaniom. Jeśli nie ma mężczyzn/chłopców, którzy mogą czytać to i kobiety niech to robią.

Choć jest kwestią osobna sposób tego czytania. Zwłaszcza, gdy są to już lekko starsze kobiety, bo często mają tendencję czytania czytań jak bajki i jest to irytujące.

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego podaje:
Cytuj:
99. Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami.
W celebracji eucharystycznej lektor ma właściwą mu funkcję (por. nry 194-198), którą on sam winien pełnić.

[...]

101. Gdy nie ma ustanowionego lektora, do wykonywania czytań z Pisma świętego winny być upoważnione inne osoby świeckie, nadające się do pełnienia tej funkcji i starannie przygotowane, ażeby wierni, słuchając natchnionych czytań, przejęli się żywą miłością Pisma świętego .


Wynika z tego jasno, że lektor ustanowiony ma pierwszeństwo do czytania lekcji mszalnych. Inne osoby czytać mogą tylko wówczas, gdy nie ma lektora.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 08, 2014 14:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
Cytuj:
Jeśli nie ma mężczyzn/chłopców, którzy mogą czytać to i kobiety niech to robią

Mimo przewagi liczebnej kobiet to jacys przedstawiciele płci meskiej na Mszy są. Prosi sie Panią zeby przeczytala to przeczyta. Prosi sie Pana - nie bo w to bawią sie kobiety i on nie miesza sie do babskich spraw. I kolo sie zamyka. Eh...

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Wt lip 08, 2014 14:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Lektorzy
[quote="ConViva Prosi sie Pana - nie bo w to bawią sie kobiety i on nie miesza sie do babskich spraw. I kolo sie zamyka. Eh...[/quote]
Znasz to z doświadczenia? Bo ja jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
Wyobrazić sobie mogę to, że mężczyzna odmawia, ale argumentacja jest moim zdaniem dziwna...

No i jeśli w jakiejś parafii już jest "standardem", że czytanie lekcji mszalnych to 'babska sprawa' to nie jest to dla mnie dobrą nowiną.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 08, 2014 17:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
szumi napisał(a):
Dlaczego zaangażowanie kobiet w czytanie i inne posługiwanie w prezbiterium miałoby szkodzić powołaniom? W taki sposób, że wówczas kobiety (dziewczęta) "wypychają" mężczyzn (chłopców) z prezbiterium. W jaki sposób? Ano tak, że dziewczęta są zazwyczaj "lepsze" do tej roboty. Z czysto pragmatycznego punktu widzenia. Zazwyczaj dziewczęta są bardziej sumienne, potrafią lepiej czytać, bardzie się angażują. I to sprawia, że chłopcy zauważają, że tu nie mają szans więc odpuszczają


Oraz

szumi napisał(a):
Mi dużo do myślenia w tej kwestii (w ramach potwierdzenia tych prawideł) dały badania i doświadczenie szkół jednopłciowych (męskich/żeńskich). (...) Jak dowodzą prowadzący badania tego typu, z faktu, że chłopcy bardzo szybko odkrywają w grupie mieszanej (damsko-męskiej), że dziewczętom lepiej wychodzi z literaturą i nie chcą się ośmieszyć

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Wt lip 08, 2014 20:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Lektorzy
Jakiś komentarz, czy tylko uznanie dla moich tekstów?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 09, 2014 6:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
Jasne, chodzi o to, że wcześniej sam wskazałeś, że faceci nie angażują się tam gdzię są obecne kobiety gdyż wydaje im się to "niemęskie". Ja się w tym względzie z Tobą zgadzam więc napisałam, że gdy
Cytuj:
prosi sie Pana - nie bo w to bawią sie kobiety i on nie miesza sie do babskich spraw. I kolo sie zamyka.
Dlaczego więc stwierdziłeś, że:
szumi napisał(a):
Wyobrazić sobie mogę to, że mężczyzna odmawia, ale argumentacja jest moim zdaniem dziwna...
skoro przytoczyłam Twoją argumentację?

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Śr lip 09, 2014 11:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Lektorzy
Już rozumiem.

Mi chodziło o fakt, że w tych parafiach, gdzie bywam, czytające kobiety/dziewczęta to ciągle wyjątek, a nie reguła. Dlatego zdziwił mnie zwrot "babska sprawa".
Jeśli są miejsca, gdzie kobiety/dziewczęta czytające lekcje, to norma, to jest to dla mnie przykra wiadomość.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 09, 2014 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 16, 2007 19:00
Posty: 41
Post Re: Lektorzy
Są takie miejsca. Oczywiscie czytaja lektorzy ustanowieni w albach ale zwykli parafianie rowniez i jest to norma. I wsrod osob wyznaczonych przez ksiedza do czytania sa zarowno mezczyzni jak i kobiety. Nie zwrocilam uwagi jak to wyglada jak jest obecny lektor ale sa Msze ktore sa jakby slabiej obstawione i na nich tacy lektorzy parafialni w tym kobiety to norma. A gdyby kobiet w ogole do czytania nie dopuszczono to moze panowie czuliby sie bardziej w obowiazku by czytania sie podjac. Czy w takim przypadku mozemy mowic o naduzyciu?
Mam nadzieje ze sie teraz rozumiemy :)

_________________
"Dobre Niebo Kiedy Wszyscy Śpią
Pochlipuje Modlitwami Niestrudzonych Ust ..."


Śr lip 09, 2014 13:42
Zobacz profil
Post Re: Lektorzy
Na Fundamencie rekolekcji ignacjańskich zapytano mnie, czy nie zechciałabym przeczytać czytania na Eucharystii. Pomyślałam, ze skoro w swojej dobroci Pan mnie do tego zaprasza, to nie odmówię.

Mój lektorski debiut miał miejsce w kaplicy Domu rekolekcyjnego oo. Jezuitów, 15 sierpnia 2008 r.

To nie jedyny owoc tamtych rekolekcji.

Ad maiorem Dei Gloriam!

Ps. Mam piękny głos, świetną dykcję, a moje serce jest rozmiłowane w Słowie. Dodatkowym atutem jest fakt bycia kobieta, ponieważ kobieta nie podchodzi do czytanego Słowa zadaniowo jak mężczyzna, ale wkłada swoje kobiece serce.

Pozdrawiam,
M-M


Cz lip 10, 2014 12:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL