Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Propria.... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 14:25
Posty: 13
Post Propria....
Hej, mam pytanko: ja interesuję się starożytną liturgię tzw. liturgia trydencka, ale znam cały mszał po łacinie, tylko nie mogę znaleźć propria: intronit, Offerium itd. Chciałem znależć szczególnie propria na uroczystości św. Wojciecha, ślubne, święcenia kapłańskie itp. Chciałbym te propria po łacinie i jeszce tłumaczone po polsku... :-D Mam nadzieję, że pomożecie :-D


Cz maja 06, 2010 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Propria....
1. Liturgia "trydencka" nie jest starożytna. Rozwijała się od starożytności, ale w całości starożytna nie jest.

2. Przydatne bywają mszaliki łacińsko-polskie.

3. Mam nadzieję, ze nie wytną za reklamę "konkurencji" - ale zajrzyj na Forum Krzyż. Tam jest zgromadzonych WIELE osób, doskonale obeznanych z tą liturgią, w tym kapłani, którzy regularnie odprawiają msze łacińskie.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz maja 06, 2010 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 14:25
Posty: 13
Post Re: Propria....
Ojejku, wiem że liturgia rozwijała już od starożytności, a msza trydencka od XVI wieku, ale napisałem słowo "starożytna" chodzi o to że nie o antyk grecki i rzymski, tylko symboliczne znaczenie :D a czy ktoś ma propria???


Cz maja 06, 2010 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Propria....
W języku staro- i średniopolskim "starożytność" była synonimem dawności, stąd można np. przeczytać o licznych "starożytnych kościołach" na terenie Polski :)

Ad rem:
Wykonałem fotki formularzy mszalnych, o które pytasz. Jakość taka sobie, ale do odczytania wystarczy.
http://www.multiupload.com/61M4E7BSV8


Pt maja 07, 2010 14:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL