Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 9:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ofiara, taca - teologia. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Ofiara, taca - teologia.
Nie mieszkam w Polsce od juz dluzszego czasu, wiec pobrzek monet w czasie kazania juz troche uciekl mi z pamieci. W roznych miejscach, krajach roznie rzeczy sie odbywaja. Np. w niektorych miejscach na Zachodzie, kolekta nie jest zbierana w czasie innych czynnosci liturgicznych, ale w czasie tzw. przygotowania darow, czyli po modlitwie wiernych i jest "ofiarowana" wraz z darami chleba i wina, ktore maja byc nastepnie konsekrowane. Idea jest taka, ze jak na poczatku kosciola ludzie przynosili dary (glownie jedzenie) aby podzielic sie z potrzebujacymi, tak teraz czynia ofiare pieniezna, aby nie przynosic kur, ziarna, itp. W krajach misyjnych, tj. w Afryce np. w czasie skladki sa do dzisiaj przynoszone dary nie-pieniezne, ktore pozniej sa rozdawane potrzebujacym.

Idealnie oczywiscie jest, aby tych datkow wystarczylo na wiecej niz na zaplacenie rachunkow i pensji dla ksiedza i innych pracownikow, tj. sekretarki, sprzataczki, itp., ale takze na wiele roznych lokalnych i nie tylko celow charytatywnych. Wiele parafii tak to robi.

Dodam troche na temat teologii ofiary. Istnieje takie bardzo tradycyjne okreslenie mszy sw. jako „ofiary". Msza jednak to nie jest takie jednowymiarowe wydarzenie. I nie chodzi wg mnie o przezywanie wylacznie krwawego ukrzyzowania Jezusa za kazdym razem uczestniczenia w eucharystii.

Msza sklada sie z liturgii slowa, kiedy wierni sluchaja czytan i tez homilii (kazania), rowniez modlitwy wiernych, kiedy rozne intencje w potrzebach kosciola jak i swiata sa wyglaszane.

Dopiero po ofiarowaniu darow rozpoczyna sie liturgia eucharystyczna, czyli tak z greckiego dziekczynienie. I tutaj mamy do czynienia z ta "ofiara". Dla wiekszosci kojarzy sie to z prawdziwa obecnoscia Jezusa w tym konsekrowanym chlebie i winie - takie przypomnienie Ostatniej Wieczerzy, po ktorej nastapilo ukrzyzowanie, czyli tradycyjnie "ofiara", ktora w jakis sposob jest urzeczywistniona w obecnosci wiernych. Prawdziwa obecnosc wiekszosci ludzi kojarzy sie z fizyczna obecnoscia ciala i krwi Jezusa, tj. w jakis cudowny sposob Jego tkanki sa obecne, choc fizycznie sa inne (ciagle wygladaja i smakuja jak chleb i wino). Moim zdaniem jest to zupelnie bledna teologia, gdyz mowimy "cialo Chrystusa" a nie „cialo Jezusa”, czyli mowimy o Jego mistycznej obecnosci jako CHRYSTUSA zarowno w konsekrowanym chlebie i winie, ale przede wszystkim w komunii czyli jednosci wiernych, ktorzy przyjmuja te konsekrowane elementy. Stwierdzenie „Cialo Chrystusa” i odpowiedz AMEN sa afirmacja, ze my, tj. KOSCIOL jestesmy Cialem Chrystusa i komunia sw. jest tego sakramentalnym wyrazeniem. Chrystus jest prawdziwie obecny, ale w mistyczny sposob wsrod wiernych, ktorzy razem przyjmuja komunie i Jego obecnosc maja manifestowac swiatu po zakonczeniu liturgii, kiedy udaja sie do domow, pracy, itp.

Dodam jeszcze, ze dla mnie slowa: " to jest moje cialo i moja krew, czyncie to na moja pamiatke" dotycza daru Jezusa i postawy calego Jego zycia, ktorego ukrzyzowanie bylo konsekwencja, a nie jedynym najwazniejszym aktem. "Cialo i krew" jest okresleniem, ktore wtedy opisywalo calego czlowieka, tj. osobe ludzka, czyli Jezus (pomijajac juz historycznosc wydarzenia tutaj) wypowiadajac te slowa ofiarowuje sie calkowicie swoim uczniom i ludziom wszystkim w sensie calosci jego Osoby i zycia. "Czyncie to na moja pamiatke" nie znaczy tyle co powtarzajcie teraz te slowa i pamietajcie jak mnie ukrzyzowali za wasze grzechy, a raczej czyncie to, czyli ofiarowujcie sie tak calkowiecie sobie nawzajem, jak Ja wam pokazalem, badzcie darem motywowanym miloscia do Boga i wszystkich ludzi.

Teraz ta kolekta (skladka) tez tu pasuje to tej teologii: daje z tego co mam, aby innym pomoc i byc darem dla innych, wspierajac swoja parafie i takze wszystkie akcje chrytatywne i pomoc, w ktore parafia sie angazuje.

Zdaje sobie sprawe, ze co bardziej tradycyjni katolicy moga byc co najmniej zdziwieni takim punktem widzenia, ale takie jest moje teologiczne zdanie na ten temat.

Pozdrawiam wszystkich.

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 5:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Pięknie protestantyzujesz. Rozumiem, że na Zachodzie może zachodzić taki synkretyzm, ale jest to niekatolickie.

Są tu podstawowe błędy teologiczne.
Szkoda komentować.

No i oczywiście ostrzeżenie za nieprzestrzeganie zasad pisowni słownictwa religijnego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn cze 14, 2010 7:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Cytuj:
Są tu podstawowe błędy teologiczne.
Szkoda komentować.


Witaj szumi,
rozumiem, ze jest to dosc inne spojrzenie na ta kwestie, ale nie uwazam, ze popelnilem podstawowe bledy teologiczne.
Mysle, ze nalezy sie czytelnikom specyficzne wskazanie, co twoim zdaniem nie zgadza sie z doktryna katolicka.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 8:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
frank04 napisał(a):
Mysle, ze nalezy sie czytelnikom specyficzne wskazanie, co twoim zdaniem nie zgadza sie z doktryna katolicka.

Zaprzeczanie substancjalnej obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Nie trzeba być tzw. tradycyjnym katolikiem, żeby ten błąd zauważyć.


Pn cze 14, 2010 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Bartek napisał(a):
frank04 napisał(a):
Mysle, ze nalezy sie czytelnikom specyficzne wskazanie, co twoim zdaniem nie zgadza sie z doktryna katolicka.

Zaprzeczanie substancjalnej obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Nie trzeba być tzw. tradycyjnym katolikiem, żeby ten błąd zauważyć.


Witaj Bartek,
ja nie zaprzeczam obecnosci Chrystusa substancjalnie czy inaczej w Eucharystii. Uwazam, ze jest On zupelnie wszedzie obecny, w sposob przekraczajacy nasze zrozumienie rzeczy i oczekiwania.
Z drugiej strony, mysle, ze kategorie substancji i przemiany transsubstancjalnej sa jezykiem przeszlosci. Definicje te mialy sens dla tych, ktorzy je tworzyli, ale dzisiaj nikt zupelnie nie widzi juz swiata w ten sposob w kategoriach substancji, formy, itp. Mysle, ze teologia powinna byc uwspolczesniana, aby byla zrozumiala dla ludzi takze naszych czasow. Tajemnica obecnosci wg mnie nie jest zamknieta raz na zawsze w jednym dogmatycznym stwierdzeniu, bez mozliwosci nowej interpretacji, ktora moze byc zrozumiala dla ludzi, ktorzy zyja w swiecie, ktory rozumie, ze rzeczy nie sa jakie sie wydaja, tj. np. fizyka kwantowa pokazuje. Zatrzymanie sie przy sztywnej definicji moze prowadzic do fundamentalizmu, a to nigdy nie jest dobre.
Tajemnica obecnosci przekracza nasze ludzkie mozliwosci definicji tej rzeczywistosci moim zdaniem i wymaga nowego spojrzenia w nowych czasach ponownie i ponownie dla kazdej nowej epoki.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 13:19
Zobacz profil
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
I uwazasz, ze Kosciol od poczatku zle zrozumial slowa Jezusa "to Jest Cialo moje, to jest Krew moja"?
I Zydzi dlatego odeszli od Niego, kiedy im wprost mowil:
Cytuj:
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
J 6,53-56
ze nie zrozumieli, ze mowi to "symbolicznie"?

No i oczywiscie zakladasz, ze akurat ty zroumiales to poprawnie? Tak samo jak teologie Mszy sw zrozumiales inaczej niz rozumie ja Kosciol? I twoja jest poprawna?


Pn cze 14, 2010 13:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Kamala napisał(a):
I uwazasz, ze Kosciol od poczatku zle zrozumial slowa Jezusa "to Jest Cialo moje, to jest Krew moja"?
I Zydzi dlatego odeszli od Niego, kiedy im wprost mowil:
Cytuj:
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
J 6,53-56
ze nie zrozumieli, ze mowi to "symbolicznie"?


Witaj.
Cytowana przez ciebie Ewangelia sw. Jana byla napisana przynajmniej 60 lat po smierci Jezusa, inne kanoniczne Ewangelie rowniez wiele lat po Jego smierci, choc nieco mniej niz Ewangelia Jana. Ciezko jest tutaj mowic o opisie wiec wydarzenia historycznego w takim sensie, ktory odpowiadalby wymogom, kryteriom stawianym tekstom historycznym w naszych czasach. Moim zdaniem teksty ewangeliczne odzwierciedlaja zrozumienie teologiczne juz tego, co sie wydarzylo ich Nauczycielowi, a nie stanowia opisu wydarzen, ktory odzwierciedla dokladnie, co wtedy zaszlo.

Kamala napisał(a):
No i oczywiscie zakladasz, ze akurat ty zroumiales to poprawnie? Tak samo jak teologie Mszy sw zrozumiales inaczej niz rozumie ja Kosciol? I twoja jest poprawna?


Mysle, ze moje zrozumienie jest takim poszukujacym odpowiedzi, jednoczesnie rozpoznajacym moje wlasne ograniczenia w kwestii zglebienia Tajemnicy.
Co to znaczy "rozumiec tj. Kosciol?" - Kosciol to my i jakikolwiek rozwoj teologii nastapil wlasnie dlatego, ze ludzie probowali zglebic tajemnice wiary i je opisac w sposob, ktory mial sens dla nich i ludzi ich czasow. Teologia to nie konczacy sie proces probowania zglebienia Tajemnicy Boga w relacji do naszej rzeczywistosci.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Obecny wątek: Ofiara, taca - teologia.

Komunia Święta/Eucharystia/Przeistoczenie: :arrow: viewtopic.php?f=27&t=24669

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 13:53
Zobacz profil
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Elbrus, nie badz taki "moderator". "Ofiara, taca -teologia", ma jak najbardziej zwiazek z ofiara Eucharystyczna (w koncu o tym jest watek), a ta z realna obecnoscia Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
Jezeli zle zrozumiesz Ofiare Eucharystyczna, to i zrozumienie Mszy sw nie jest mozliwe.
Na pewno nie chodzi na Mszy sw tylko o pomoc biednym.


Pn cze 14, 2010 14:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Kamala napisał(a):
Elbrus, nie badz taki "moderator".
Nie lubię dziadostwa.
Kamala napisał(a):
"Ofiara, taca -teologia", ma jak najbardziej zwiazek z ofiara Eucharystyczna (w koncu o tym jest watek), a
ta z realna obecnoscia Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
Chciałem tam o tym rozmawiać,
bo tutaj widzę, ze frakn04 więcej pisał o pieniężnych ofiarach na tacę.
Po co zresztą wciskać dwa wątki w jeden temat, skoro jest już stary?
Kamala napisał(a):
Jezeli zle zrozumiesz Ofiare Eucharystyczna, to i zrozumienie Mszy sw nie jest mozliwe.
Rzeczywiście - jakoś nie potrafię powiązać Ofiary eucharystycznej z pieniędzmi
(powiązać logicznie i "chrześcijańsko" - nie synonimicznie).
Kamala napisał(a):
Na pewno nie chodzi na Mszy sw tylko o pomoc biednym.
A chodzi?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 14:47
Zobacz profil
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Cytuj:
Pojęcie "liturgia" w Nowym Testamencie jest używane nie tylko na oznaczenie celebracji kultu Bożego 7 , lecz także głoszenia Ewangelii 8 i pełnienia czynów miłości 9 . We wszystkich tych przypadkach chodzi o służbę Bogu i ludziom. W celebracji liturgicznej Kościół jest sługą na obraz swojego Pana, jedynego "Liturga" 10 , uczestnicząc w Jego kapłaństwie (kult), które ma charakter prorocki (głoszenie słowa) i królewski (służba miłości): KKK 1070


Cytuj:
W liturgii Nowego Przymierza każda czynność liturgiczna, szczególnie celebracja Eucharystii i sakramentów, jest spotkaniem Chrystusa i Kościoła KKK1097


Cytuj:
Liturgia chrześcijańska nie tylko przypomina wydarzenia, które dokonały naszego zbawienia, ale aktualizuje je i uobecnia. Misterium Paschalne Chrystusa jest celebrowane, a nie powtarzane. Powtarzane są poszczególne celebracje; w każdej z nich następuje wylanie Ducha Świętego, który aktualizuje jedyne Misterium.

Epikleza ("wzywanie-na") jest modlitwą wstawienniczą, w której kapłan prosi Ojca o posłanie Ducha Uświęciciela, by składane ofiary stały się Ciałem i Krwią Chrystusa i aby wierni, przyjmując je, sami stawali się żywą ofiarą dla Boga.

Anamneza i epikleza stanowią centrum każdej celebracji sakramentalnej, a szczególnie Eucharystii:

Pytasz, jak chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino Jego Krwią? Odpowiadam: Duch Święty wkracza i wypełnia to, co przerasta wszelkie słowo i wszelką myśl... Zauważ, dzieje się to przez Ducha Świętego, podobnie jak przez Ducha Świętego Chrystus przyjął ciało z Dziewicy Maryi KKK 1104-1106


Cytuj:
1110 W liturgii Kościół błogosławi i wielbi Boga Ojca jako źródło wszelkich błogosławieństw stworzenia i zbawienia, jakimi pobłogosławił On nas w swoim Synu, by udzielić nam Ducha przybranego synostwa.

1111 Dzieło Chrystusa w liturgii ma charakter sakramentalny, ponieważ Jego misterium zbawienia uobecnia się w niej mocą Ducha Świętego; Jego Ciało, którym jest Kościół, jest jakby sakramentem (znakiem i narzędziem), w którym Duch Święty rozdziela misterium zbawienia. Przez swoje czynności liturgiczne Kościół pielgrzymujący uczestniczy już w Iiturgii niebieskiej, otrzymującjej przedsmak.

1112 Posłanie Ducha Świętego w liturgii Kościoła ma na celu przygotować zgromadzenie na spotkanie z Chrystusem; przypominać i ukazywać Chrystusa wierze zgromadzenia; uobecniać i spełniać zbawcze dzieło Chrystusa swoją przekształcającą mocą oraz sprawiać, by owocował dar komunii w Kościele. KKK 1110-1112


Dalej cytowac?


Pn cze 14, 2010 15:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Elbrus napisał(a):
jakoś nie potrafię powiązać Ofiary eucharystycznej
Proszę admina o nie banowanie mnie. :(
Powinno być: "Eucharystycznej".
Kamala napisał(a):
Dalej cytowac?
Mm... a co to ma wspólnego z pieniędzmi?
Przepraszam że jestem taki bezpośredni, ale nie lubią rozmawiać nie na temat
(mówiłaś coś o pomocy ubogim, a potem już zupełnie o czym innym).
Rozumiem jaki jest temat zatytułowany przez franka04, dlatego
ta składka (jej cel? symbolika? przeznaczenie) mi jakoś nie pasowała.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 15:43
Zobacz profil
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Elbrus napisał(a):
Mm... a co to ma wspólnego z pieniędzmi?
Przepraszam że jestem taki bezpośredni, ale nie lubią rozmawiać nie na temat
(mówiłaś coś o pomocy ubogim, a potem już zupełnie o czym innym).
Rozumiem jaki jest temat zatytułowany przez franka04, dlatego
ta składka (jej cel? symbolika? przeznaczenie) mi jakoś nie pasowała.



frank04 napisał(a):
Dodam troche na temat teologii ofiary. (...)
Dopiero po ofiarowaniu darow rozpoczyna sie liturgia eucharystyczna, czyli tak z greckiego dziekczynienie. I tutaj mamy do czynienia z ta "ofiara". Dla wiekszosci kojarzy sie to z prawdziwa obecnoscia Jezusa w tym konsekrowanym chlebie i winie - takie przypomnienie Ostatniej Wieczerzy, po ktorej nastapilo ukrzyzowanie, czyli tradycyjnie "ofiara", ktora w jakis sposob jest urzeczywistniona w obecnosci wiernych. Prawdziwa obecnosc wiekszosci ludzi kojarzy sie z fizyczna obecnoscia ciala i krwi Jezusa, tj. w jakis cudowny sposob Jego tkanki sa obecne, choc fizycznie sa inne (ciagle wygladaja i smakuja jak chleb i wino). Moim zdaniem jest to zupelnie bledna teologia, gdyz mowimy "cialo Chrystusa" a nie „cialo Jezusa”, czyli mowimy o Jego mistycznej obecnosci jako CHRYSTUSA zarowno w konsekrowanym chlebie i winie, ale przede wszystkim w komunii czyli jednosci wiernych, ktorzy przyjmuja te konsekrowane elementy. Stwierdzenie „Cialo Chrystusa” i odpowiedz AMEN sa afirmacja, ze my, tj. KOSCIOL jestesmy Cialem Chrystusa i komunia sw. jest tego sakramentalnym wyrazeniem. Chrystus jest prawdziwie obecny, ale w mistyczny sposob wsrod wiernych, ktorzy razem przyjmuja komunie i Jego obecnosc maja manifestowac swiatu po zakonczeniu liturgii, kiedy udaja sie do domow, pracy, itp.

Dodam jeszcze, ze dla mnie slowa: " to jest moje cialo i moja krew, czyncie to na moja pamiatke" dotycza daru Jezusa i postawy calego Jego zycia, ktorego ukrzyzowanie bylo konsekwencja, a nie jedynym najwazniejszym aktem. "Cialo i krew" jest okresleniem, ktore wtedy opisywalo calego czlowieka, tj. osobe ludzka, czyli Jezus (pomijajac juz historycznosc wydarzenia tutaj) wypowiadajac te slowa ofiarowuje sie calkowicie swoim uczniom i ludziom wszystkim w sensie calosci jego Osoby i zycia. "Czyncie to na moja pamiatke" nie znaczy tyle co powtarzajcie teraz te slowa i pamietajcie jak mnie ukrzyzowali za wasze grzechy, a raczej czyncie to, czyli ofiarowujcie sie tak calkowiecie sobie nawzajem, jak Ja wam pokazalem, badzcie darem motywowanym miloscia do Boga i wszystkich ludzi.

Teraz ta kolekta (skladka) tez tu pasuje to tej teologii: daje z tego co mam, aby innym pomoc i byc darem dla innych, wspierajac swoja parafie i takze wszystkie akcje chrytatywne i pomoc, w ktore parafia sie angazuje.


A wydawalo mi sie, ze to na tej samej stronie....


Pn cze 14, 2010 15:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
frank04 napisał(a):
mowimy o Jego mistycznej obecnosci jako CHRYSTUSA zarowno w konsekrowanym chlebie i winie

viewtopic.php?f=27&t=24669&p=509621 <=komunia św.
Mówiąc po "moderatorowemu": po co mnożyć byty?

Kamala napisał(a):
A wydawalo mi sie, ze to na tej samej stronie....
Mówiłem o tym:
Kamala napisał(a):
Na pewno nie chodzi na Mszy sw tylko o pomoc biednym.
Od kiedy w Kościele Katolickim chodzi na Mszy św. "też"o pomoc biednym?
//chyba nie powiesz mi, że miałaś na myśli 'biedę duchową"?
//i nie mam na myśli Kościoła Apostołów, bo tam rzeczywiście taki był cel składki

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 16:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Elbrus napisał(a):
Elbrus napisał(a):
jakoś nie potrafię powiązać Ofiary eucharystycznej
Proszę admina o nie banowanie mnie. :(
Powinno być: "Eucharystycznej".

Nadgorliwość gorsza od...

Ofiara eucharystyczna jest poprawna i nie biczuj się już tak, gdy nie ma potrzeby ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn cze 14, 2010 17:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL