Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ofiara, taca - teologia. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Elbrus napisał(a):
Przepraszam że jestem taki bezpośredni, ale nie lubią rozmawiać nie na temat
(mówiłaś coś o pomocy ubogim, a potem już zupełnie o czym innym).
Rozumiem jaki jest temat zatytułowany przez franka04, dlatego
ta składka (jej cel? symbolika? przeznaczenie) mi jakoś nie pasowała.


Chodzi o to, ze skladka jest zbierana w czasie liturgii a nie przed, albo po, wiec jest jej integralna czescia. O tym tez jest ten watek, miedzy innymi.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 11, 2009 18:21
Posty: 3
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Dodam troche na temat teologii ofiary. Istnieje takie bardzo tradycyjne okreslenie mszy sw. jako „ofiary". Msza jednak to nie jest takie jednowymiarowe wydarzenie. I nie chodzi wg mnie o przezywanie wylacznie krwawego ukrzyzowania Jezusa za kazdym razem uczestniczenia w eucharystii.


Śr cze 16, 2010 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 11, 2009 18:21
Posty: 3
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Zainteresował mnie fragment wypowiedzi franka04. Błąka mi się pod czaszką takie pytanie: kto i komu właściwie składa ofiarę podczas liturgii eucharystycznej?


Śr cze 16, 2010 18:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Eucharystia nie jest krwawą ofiarą,ale bezkrwawym uobecnieniem ofiary złożonej na krzyżu.
Składa ją Chrystus swojemu Ojcu. Tak samo jak na krzyżu, gdyż jest to ta sama ofiara.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr cze 16, 2010 19:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Jarema napisał(a):
Zainteresował mnie fragment wypowiedzi franka04. Błąka mi się pod czaszką takie pytanie: kto i komu właściwie składa ofiarę podczas liturgii eucharystycznej?


hej witaj,
no wlasnie wg teologii katolickiej to Jezus sklada ofiare Ojcu - choc nie w krwawy sposob, ale pamietajac ta krwawa ofiare. Widzisz, ja tutaj nie za bardzo chce i potrafie widziec Ojca, ktory ma byc Bogiem absolutnie kochajacym i jednoczesnie wymagajacym takiej okropnej ofiary w torturach na krzyzu, aby zaspokoic swoje poczucie sprawiedliwosci czy cos takiego. Dla mnie to zdecydowanie kloci sie z idealem Boga, ktory jest doskonala Miloscia.
Sama idea ofiary jest spadkiem dla nas z kultury zarowno judaistycznej jak i greko-rzymskiej, ktore skladaly ofiary ze zwierzat Bogu albo Bogom. Taka idea nie pasuje zupelnie do naszych czasow kultuty i KRK z czasem zmieni ta teologie jesli bedzie chcial byc atrakcyjny dla ludzi wspolczesnych.
Ofiara ma byc rozumiana jako gotowosc bycia darem Bogu i innym, w ktorych Bog takze jest obecny.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


N cze 20, 2010 5:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
frank04 napisał(a):
ja tutaj nie za bardzo chce i potrafie widziec Ojca, ktory ma byc Bogiem absolutnie kochajacym i jednoczesnie wymagajacym takiej okropnej ofiary w torturach na krzyzu, aby zaspokoic swoje poczucie sprawiedliwosci czy cos takiego. Dla mnie to zdecydowanie kloci sie z idealem Boga, ktory jest doskonala Miloscia.

No najgorzej jest, gdy człowiek sobie tworzy obraz Boga, a jeszcze gorzej od najgorzej, jest, gdy Bóg nie pasuje do tego wymyślonego ideału...

To musi być smutne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N cze 20, 2010 5:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
szumi napisał(a):
frank04 napisał(a):
ja tutaj nie za bardzo chce i potrafie widziec Ojca, ktory ma byc Bogiem absolutnie kochajacym i jednoczesnie wymagajacym takiej okropnej ofiary w torturach na krzyzu, aby zaspokoic swoje poczucie sprawiedliwosci czy cos takiego. Dla mnie to zdecydowanie kloci sie z idealem Boga, ktory jest doskonala Miloscia.

No najgorzej jest, gdy człowiek sobie tworzy obraz Boga, a jeszcze gorzej od najgorzej, jest, gdy Bóg nie pasuje do tego wymyślonego ideału...

To musi być smutne.


Witaj,
mysle, ze kazdy tworzy sobie jakis obraz Boga, czesto w oparciu o to co inni mowia, tj. rodzice, czy katecheta czy kaznodzieja. Nasz obraz Boga jest uzalezniony od naszych doswiadczen. Uwazam, ze Bog w calosci jest niepoznawalny i nieopisywalny w zakresie naszego doswiadczenia i slownictwa, choc niektore proby okreslenia GO sa blizej PRAWDY niz inne.
Nie uwazam poszukiwania Boga jako smutnego zasadniczo zajecia, ale jak to w zyciu: jak raz smutek to potem radosc.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


N cze 20, 2010 6:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ofiara, taca - teologia.
Bóg dał się sam poznać, poprzez Objawienie, którego szczytem było Wcielenie Jego Syna, uwieńczone śmiercią, zmartwychwstanie, wniebowstąpieniem i zesłaniem Ducha Świętego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N cze 20, 2010 6:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL