Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 1 Msza czy 2 Msze św.? 
Autor Wiadomość
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
"Dwa w jednym".....podobnie jak mój znajomy - chodzi trochę dalej do sasiedniej parafii - bo tam Msza św trawa 40 minut, nie tak jak w jego parafialnym kościele 60 minut.


N sty 02, 2011 17:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Już to podawałem na forum, przytoczę jeszcze raz:
Cytuj:
1. Komunikat Biskupów w sprawie obowiązku Mszy św.
w niedziele, który może być spełniony w sobotę wieczorem:
„Biskupi uważają za swój pilny obowiązek zwrócić uwagę na
przepis kan. 1248 KPK obowiązujący wszystkich wiernych.
Wymieniony przepis kanonu rozszerza czas sposobny dla
spełnienia obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej na
sobotnie popołudnie, a w święta nakazane na popołudnie
poprzedzające święta" (Okólnik 9/83);
2. Pouczenie dla kapłanów w sprawie Mszy św. niedzielnej
odprawianej w wigilie niedziel i świąt nakazanych:
– na podstawie przepisów liturgicznych i uchwały Konferencji
Episkopatu Polski z dnia 1 XII 1983, zadośćuczyni niedzielnemu
i świątecznemu obowiązkowi uczestniczenia w liturgii
Najświętszej Ofiary Msza św. odprawiana po południu w soboty
i wigilie świąt nakazanych. Konsekwentnie uczestniczenie we
Mszach odprawianych wcześniej, np. z racji pogrzebu, ślubu nie
zadośćuczyni ww. obowiązkowi;
– obowiązują w w.w. Mszach następujące przepisy liturgiczne:
formularz Mszy z niedzieli, recytowane lub śpiewane Chwała
i Wierze, czytania z niedzieli, obowiązek wygłoszenia homilii;
– Msza sobotnia lub w Wigilie świąt nakazanych winna być
odprawiana o stałej godzinie i zasadniczo jedna w danym
kościele, dlatego należy dobrać czas najbardziej korzystny;
– dopuszczalna jest także Msza św. tzw. ślubna odprawiana
według zasad liturgicznych przytoczonych w punkcie II. W tych
Mszach obowiązują przepisy zawarte w nr 110 Obrzędów
Sakramentu Małżeństwa (Okólnik 9/83).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sty 02, 2011 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 15:49
Posty: 216
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Alus napisał(a):
"Dwa w jednym".....podobnie jak mój znajomy - chodzi trochę dalej do sasiedniej parafii - bo tam Msza św trawa 40 minut, nie tak jak w jego parafialnym kościele 60 minut.


Nie rozumiem Alus, czy to miało być zgryźliwe? Bo tak brzmi. Nie radziłabym oceniać innych, co robią i dlaczego. Bo możesz się bardzo pomylić.........

_________________
dawniej monika001 ;)


N sty 02, 2011 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 15:49
Posty: 216
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Szumi, ale fragment, który przytaczasz jest pouczeniem dla kapłanów. Tak więc widać, że na nich spoczywa obowiązek zachowania formularza. Nijak nie zmienia to obowiązku wiernych.


I jeszcze link wyjaśniający kwestię mszy sobotniej:
http://mateusz.pl/pow/040603.htm

_________________
dawniej monika001 ;)


N sty 02, 2011 21:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
A do kogo ma być to pouczenie?
Do wiernych? Po co? Oni celebrują Mszę?
Nie!
Na kapłanach spoczywa obowiązek sprawowania Mszy. Zatem do nich kierowane są przepisy, co do tego jak należy ją sprawować.
Obowiązkiem kapłanów jest później poinformować parafian, czy Msza w sobotni wieczór jest sprawowana jako niedzielna, czy jako sobotnia. Bo wierni nie muszą się znać. Znać ma się kapłan, bo do on przygotowuje i celebruje Mszę. I dlatego też do niego są kierowane takie dekrety.

To naprawdę nie jest trudne, gdy tylko chce się zrozumieć.
Ja nie wiem, czy Ty naprawdę nie widzisz tego, że Mszę niedzielną w sobotni wieczór należy sprawować według obrzędów niedzielnych, czy po prostu na siłę już chcesz obronić zaprezentowane wcześniej zdanie... Nie wiem, naprawdę nie wiem...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sty 02, 2011 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 15:49
Posty: 216
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Szumi, ochłoń a potem prowadź dyskusje, bo ponoszą cię emocje. 8)
Z twojej strony niezbędne wyjaśnienia już uzyskałam i za nie również dziękowałam. Dalsze nie są mi potrzebne.

A co do kapłanów prowadzących, różnie bywało. Jedni informują i wygłaszają homilię, inni nie. A skoro nie informują jaka to msza to nie widzę powodu, aby wiernych obciążać dodatkowymi skrupułami czy uczestniczyli we właściwej mszy czy też nie. To wszystko.

Pozdrawiam.

_________________
dawniej monika001 ;)


N sty 02, 2011 22:12
Zobacz profil
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Cytuj:
Nie rozumiem Alus, czy to miało być zgryźliwe? Bo tak brzmi. Nie radziłabym oceniać innych, co robią i dlaczego. Bo możesz się bardzo pomylić.........

Nie oceniam :) .....tylko tak się dochodzisz, jakby godzina uczestnictwa w Mszy św. coś radykalnie zmieniała w życiu.
Niemożliwość uczestnictwa w niedzielnej Mszy skutkuje automatycznie uznaniem tej sobotniej.
A gdy nie zachodzą żadne przeszkody, to naturalne, że w niedzielę uczstniczymy we Mszy.


N sty 02, 2011 23:10

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 15:49
Posty: 216
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Alus napisał(a):
Nie oceniam :) .....tylko tak się dochodzisz, jakby godzina uczestnictwa w Mszy św. coś radykalnie zmieniała w życiu.


Widocznie mam ku temu powody, wbrew pozorom poważne...

_________________
dawniej monika001 ;)


N sty 02, 2011 23:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
*MoniQue* napisał(a):
A co do kapłanów prowadzących, różnie bywało. Jedni informują i wygłaszają homilię, inni nie. A skoro nie informują jaka to msza to nie widzę powodu, aby wiernych obciążać dodatkowymi skrupułami czy uczestniczyli we właściwej mszy czy też nie. To wszystko.

Pozdrawiam.


Ja również nie widzę powodu.
Nie mniej na tym polega szukanie prawdy, że docieka się, co jest tą prawdą, a co nie.
Dlatego jednym taka dyskusja o tym, czy Msza jest sobotnia, czy niedzielna wyda się bezsensowna i dzieleniem włosa na czworo, a dla innych, to będzie kwestia ważna, jak zawsze, gdy idzie o odnalezienie prawdy.

Mam nadzieję, że to koniec.

Pozdrawiam również.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 03, 2011 8:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
Cytuj:
Chodzi mi o rozważenie sytuacji kiedy mamy święto kościelne w sobotę (...) czy wtedy jedna msza św zastępuje dwie? Czy nie?

Bardzo skomplikowane wyjaśnienia, cytaty ...i?
Pytanie było proste i choć nie jestem znawcą tematu, to uważam, że mam obowiązek być na Mszy św. i w święto nakazane i w niedzielę. Czyli dwa razy. A że to jest sobota obok niedzieli to nie zwalnia z jednego obowiązku. Ale też można sobie postawić inne pytanie: czy chodzę na Mszę św. by chwalić Boga czy chwalić siebie, jaki to jestem obowiązkowy :oops:


Pn sty 03, 2011 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
ratio napisał(a):
Bardzo skomplikowane wyjaśnienia, cytaty ...i?


I ci którzy przeczytali, czegoś się dowiedzieli :) Jak pisał szumi:

szumi napisał(a):
Nie mniej na tym polega szukanie prawdy, że docieka się, co jest tą prawdą, a co nie.
Dlatego jednym taka dyskusja o tym, czy Msza jest sobotnia, czy niedzielna wyda się bezsensowna i dzieleniem włosa na czworo, a dla innych, to będzie kwestia ważna, jak zawsze, gdy idzie o odnalezienie prawdy.


Ja np. się na tym nie znam, brakuje mi determinacji do poszukiwań, ale jak trafię na taki temat to z przyjemnością przeczytam. Lepiej chyba wiedzieć niż nie wiedzieć jak przepisy regulują różne kwestie?


Pn sty 03, 2011 14:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
A jak rozwiązać sytuację, gdy z racji zatrudnienia lub uczestnictwa w zajęciach (studia wyższe) w sobotę wieczorem i w niedzielę nie ma możliwości spełnienia obowiązku czestniczenia we Mszy św. niedzielnej. O pracę teraz nie jest łatwo a środki utrzymania dla siebie i rodziny należy zapewnić. Studia wyższe też pomagają w zdobyciu pracy.
Problem w tym, że w okolicy zamieszkania nie ma możliwości uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej ani wcześnie rano (np. o 7:00), ani wieczorem (np. o 18:00 lub 19:00). Ponadto do miejsca zatrudnienia czy na uczelnię trzeba jeszcze dojechać i to nieraz wiele kilometrów :cry:


Cz sty 06, 2011 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
A w miejscu zatrudnienia czy studiów również nie ma możliwości uczestnictwa we Mszy Św.?
Dla mnie jest to kwestia priorytetów, hierarchii wartości czy też wyboru: życie z Bogiem czy bez Boga. Uważam, że jeśli się naprawdę PRAGNIE uczestniczyć we Mszy Św., to znajdzie się sposób. To tak jak zawsze znajdzie się czas i sposób, by spotkać się z ukochaną/ym. :-)

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


Cz sty 06, 2011 17:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
aprylka napisał(a):
A w miejscu zatrudnienia czy studiów również nie ma możliwości uczestnictwa we Mszy Św.?
Dla mnie jest to kwestia priorytetów, hierarchii wartości czy też wyboru: życie z Bogiem czy bez Boga. Uważam, że jeśli się naprawdę PRAGNIE uczestniczyć we Mszy Św., to znajdzie się sposób. To tak jak zawsze znajdzie się czas i sposób, by spotkać się z ukochaną/ym. :-)

Podsumowanie twojej wypowiedzi jest piękne. Niestety nieraz praca lub studia odbywają się w miejscach odludnych jak również droga do tych miejsc wiedzie przez tereny nie bardzo bogato wyposażone w kościoły, otwarte od wczesnego rana do nocy. Nie wszyscy mieszkają w Warszawie a realia prowincjonalne są jakie są :razz: Widać, że nie znasz warunków na prowincji, choć i tam są filie SGH, SGGW, UJ czy innych znanych uczelni.
I nie wiem czy pod hierarchię wartości należy podpisać konieczność wykonywania pracy służebnej. Konieczność - bo ważne "byście swój chleb jedli" (tak chyba powiedział św.Paweł?). A zdobyć pracę na prowincji nie jest łatwo.


Cz sty 06, 2011 17:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: 1 Msza czy 2 Msze św.?
W przypadku uczestniczenia dziś w dwóch rannych Mszach św. i przyjęciu Komunii św. na obu Mszach czy można przyjąć Komunię św. również na wieczornej Mszy jeżeli stanowić ona będzie Mszę św. niedzielną? Będzie to już jednak trzecia Msza św. w danym dniu.


So mar 19, 2011 17:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL