Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Co się stało z Rzymskim Kanonem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 28, 2004 15:04
Posty: 74
Post 
pjo napisał(a):
Panie Jakubie, a czym według Pana należy tłumaczyć powszechne dziś "niechlujstwo" liturgiczne, wybieranie tekstów jak najkrótszych (uzasadnienie: przecież wolno?!?!), usuwanie "nadmiarowych" modlitw, które można opuścić (uzasadnienie: przecież wolno?!?!) czy też wprowadzanie całej masy nadzwyczajnych świeckich szafarzy tylko po to, aby skrócić Mszę świętą o 5-6 minut?

Cóż, księża, tak jak wszyscy inni ludzie, są zawsze dziećmi swojej epoki. W dzisiejszych czasach dużo ludzi ma tendencje do "chodzenia na skróty", więc księża również, skoro więc stworzono im rozmaite "furtki" w liturgii, to dlaczego z nich mieliby nie korzystać?! Smutne to, ale prawdziwe.
Pamiętam, jak chodziłem na lekcje religii w podstawówce, siostra zakonna tak nam tłumaczyła sens istnienia kilku zamiennie używanych modlitw eucharystycznych: "rozumiecie dzieci, księża są cwani, gdy kazanie jest długie, a już następna Msza się zbliża, to ksiądz wtedy wybiera krótką modlitwę eucharystyczną". Pamiętam te słowa do dziś, chociaż już ponad 20 lat minęło. Na usprawiedliwienie księży z tamtej konkretnej parafii można powiedzieć, że była to ogromna parafia na blokowisku, w Nowej Hucie (ok. 100 tys. parafian), aby pomieścić wszystkich wiernych Msze w niedziele były odprawiane od 6 do 19 co godzinę (dziś na tym terenie jest 5 parafii!!). Dziś już w mało którym kościele odprawia się Mszę co godzinę, więc księża mogliby nie przesadzać z tym dążeniem do skracania Mszy (np. gdy jest adoracja, to praktycznie zawsze pomija się kazanie - ten obyczaj krytykowałem już w innym wątku). Niestety, ciągle księżą idą "na skróty" i najgorszym jest fakt, że jest to zupełnie akceptowane przez ich przełożonych. Niedawno spotkałem się z taką sytuacją w krakowskim kościele Jezuitów (bazylika NSPJ przy ul. Kopernika), że celebrans po rozpoczęciu Mszy znakiem krzyża... od razu przeszedł do czytania Ewangelii (w tym przypadku Męki Pańskiej, bo było to w Niedzielę Palmową), pomijając wszystkie części Mszy będące pomiędzy. Oburzony, opuściłem kościół i poszedłem na inną Mszę, następnie napisałem emaila do przełożonego zakonnego owego kapłana. Dostałem odpowiedź w tym stylu: "ojciec X (tu padło nazwisko owego celebransa, którego z oczywistych względów tu nie podaję) jest wybitnym kapłanem i naukowcem, ma tytuł doktora, jego Msze gromadzą mnóstwo wiernych, więc nie ma pan prawa go krytykować". Tak więc można już dziś robić dowolne rzeczy z Mszą świętą bez żadnych konsekwencji kościelnych. Zgroza.


Pt kwi 29, 2005 11:34
Zobacz profil
Post 
Jakub napisał(a):
Tak więc można już dziś robić dowolne rzeczy z Mszą świętą bez żadnych konsekwencji kościelnych.


Myli się Pan. Niech Pan namówi znajomego księdza do odprawienia w najbliższą niedzielę Mszy św. Trydenckiej ;-) Zobaczy Pan, jak szybko służby w kurii zareagują. I jak zareagują. I to jest dopiero zgroza :-(

A propos "robienia dowolnych rzeczy", to co Pan myśli o tym czymś:
http://www.kath-kirche-kaernten.at/page ... nuopt=1000

bo ja już nie wiem, co mam myśleć...


Pt kwi 29, 2005 11:50

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Jakub, proszę, powiedz, że z tymi Jezuitami to żartowałeś...
:(:(:(

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pt kwi 29, 2005 13:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 28, 2004 15:04
Posty: 74
Post 
angua napisał(a):
Jakub, proszę, powiedz, że z tymi Jezuitami to żartowałeś...
:(:(:(

Niestety, to jest prawda, sam byłem zszokowany, że tak można potraktować liturgię Najświętszej Ofiary. O ile pominięcie aktu pokutnego w Niedzielę Palmową jest dopuszczalne i praktykowane, o ile jest zastępowane przez obrzęd poświęcenia palm w tym samym czasie (na tamtej Mszy jednak nie został zastąpiony przez nic, zapewne poświęcenie palm odbyło się pod koniec), to dla pominięcia pozostałych części właściwie nie można znaleźć żadnego wytłumaczenia.
pjo napisał(a):
A propos "robienia dowolnych rzeczy", to co Pan myśli o tym czymś:
http://www.kath-kirche-kaernten.at/page ... nuopt=1000

bo ja już nie wiem, co mam myśleć...

A to jest Msza święta czy jakiś bal przebierańców? Bardzo prosiłbym o objaśnienie, co tam jest napisane, bo niestety nie władam językiem niemieckim. Czy ten mężczyzna w ornacie na zdjęciach to jest rzeczywiście kapłan czy też "tylko" ktoś, kto przebrał się za księdza? W pierwszym przypadku - po prostu zgroza, że coś takiego można zrobić z Mszy świętej, w drugim - też jest to na pewno brak szacunku.


Pt kwi 29, 2005 13:39
Zobacz profil
Post 
Jakub napisał(a):
A to jest Msza święta czy jakiś bal przebierańców?


"Bóg kocha Czerwonych, Żółtych, Czarnych, Białych - Wszystkich!"
Pod tym hasłem wspólnota dzieci z parafii św. Ruprechta w Völkermarkt zorganizowała w sobotę 1 marca w swoim kościele parafialnym Mszę karnawałową"

jeśli ktoś będzie zainteresowany, mogę przetłumaczyć resztę. Włącznie z "modlitwą wiernych" i ze słowami piosenki, którą śpiewały dzieci tańczące w kółko podczas ofiarowania.

Jakub napisał(a):
Czy ten mężczyzna w ornacie na zdjęciach to jest rzeczywiście kapłan


Oczywiście! To ksiądz proboszcz Józef Damej. Jeśli chce Pan napisać mu kilka ciepłych słów, adres znajdzie Pan tutaj:
http://www.rupertutanet.at/impressum.htm


Pt kwi 29, 2005 18:45
Post 
angua napisał(a):
Jakub, proszę, powiedz, że z tymi Jezuitami to żartowałeś...
:(:(:(


Niestety proszę Pani. Jezuci nie żartują. Ten też nie żartował:
http://ochwal.net/piknik.jpg
Jeśli bywa Pani na Rakowieckiej w Warszawie, to powinna go Pani kojarzyć.

żeby było ciekawiej - to zdjęcie jeszcze do niedawna leżało sobie tutaj:
http://www.jezuici.pl/dawaw/img.php?nam ... &n=49&k=35

aż łobuzy napisały o nim tutaj:
http://www.fidelitas.pl/index2.php?sort ... ala&id=558

i zdjęcie - zdjęto :-)

Ciekawe, dlaczego?


Pt kwi 29, 2005 19:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL