Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 22, 2011 18:25
Posty: 1
Post "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
W jednej z polskich diecezji podczas procesji eucharystycznych na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na polecenie biskupa ordynariusza zamiast homilii które mogą być wygłaszane po każdej z 4 stacji ("ołtarzy") przewodniczący procesji prezbiter ma odczytywać "katechezy" związane tematyką niedzieli jako dnia Pańskiego przygotowane przez osoby świeckie. Taka praktyka wydaje mi się sporym nadużyciem liturgicznym i teologicznym. Co o tym myślicie?


Śr cze 22, 2011 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 05, 2011 18:22
Posty: 109
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
Ja uważam , że to bardzo dobry pomysł . Świecy tez maja swoje prawa i miejsce przy sterach . Inaczej księża będą liderami a wierni całe życie martwymi członkami Kościoła-statystami . Oczywiscie katechezy muszą przygotowac ludzie wyrobieni duchowo nie jacyś pierwsi z brzegu na chybił trafił .


Śr cze 22, 2011 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 21:14
Posty: 8
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
Mam odmienne zdanie . Spojrzenie z "zewnątrz" na sprawy wiary, oparte na przemyśleniach i doświadczeniach życia codziennego osoby świeckiej , na pewno wniosą do tych czytań coś nowego i świeżego.Osobiście znam osobę/kobietę/ która nie raz przygotowywała homilię dla księdza a nawet cykl katechez rekolekcyjnych .


Śr cze 22, 2011 19:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
Osoba świecka nie może wygłaszać homilii, ale nie znaczy to, że nie może przygotować tekstu, który posłuży jako wzór dla duchownego głoszącego słowo.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr cze 22, 2011 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
Z tego, co wiem, teoretycznie, kazanie podczas procesji może wygłosić osoba świecka, nie tylko może je napisać. Jednak ze względów pastoralnych tego się nie stosuje. Zdarza się natomiast, że świecki (kleryk-lektor lub kleryk-akolita), wygłasza kazanie przy okazji nabożeństw np. Gorzkich Żali, lub Nieszporów. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego przewiduje wyłączność dla duchownych jedynie w przypadku homilii mszalnych.

Rzeczywiście, tak jak Szumi powiedział, nie ma przeszkód, by teksty homilii mszalnych opracowywali też świeccy.


Śr cze 22, 2011 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
No, niezupełnie "nie ma przeszkód". Tzn. oczywiście tak się dzieje, ale to wcale nie znaczy, że jest to zjawisko chwalebne. Zauważcie, że co do zasady homilię na Mszy św. powinien głosic celebrans (nie, jak to bywa zazwyczaj, tzw. dyżurny kaznodzieja wyskakujący co godzinę z kartka z zakrystii jak kukułka z zegara). A dlaczego? Ano dlatego, że jest to integralna częśc liturgii. A skoro tak, to nawet najgłębsze przemyślenia osoby trzeciej się tu... nie mieszczą (co pisze z pełną świadomością, jak marnymi kaznodziejami bywają czasem niektórzy księża, tym pełniejszą, że kiedyś zawodowo się zajmowałam pisaniem cudzych przemówień ;-)).
Bo to nie jest referat na tematy teologiczne, ani nauka moralna z życia wzięta, tylko zwiastowanie w tej liturgii Słowa, tak jak potem następuje przemienienie Ciała.


Cz cze 23, 2011 14:24
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
Trzeba wziąć pod uwagę, że w ścisłym sensie procesja teoforyczna nie jest liturgią. Tak jak np. nabożeństwa czerwcowe. Dlatego prawodawstwo liturgiczne nie tyczy tych nabożeństw wprost.

Tak jak świecki może przewodniczyć nabożeństwu czerwcowemu i wygłosić podczas tego nabożeństwa pewną naukę (tutaj: nie homilię!).
Oczywiście nie ma mowy tu o wystawieniu Najświętszego Sakramentu (chyba, że jest nadzwyczajnym szafarzem).

Inną nieco sprawą jest to, że w przypadku procesji Bożego Ciała słowo głoszone przy poszczególnych ołtarzach powinno być nauką na temat przeczytanej nieco wcześniej perykopy Ewangelii. W związku z tym ja raczej nie widziałbym osoby świeckiej głoszącej w tej sytuacji. Nie mniej nie widzę nic przeciwko odczytaniu przez duchownego pewnych rozważań tematycznych stworzonych przez świeckiego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz cze 23, 2011 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
A, nienie, ja sie tylko odnosiłam do wypowiedzi Meritusa, ktory powołując się na Ciebie twierdził, że "nic nie stoi na przeszkodzie, aby teksty homilii mszalnych przygotowywali też świeccy".
Co do procesji, podzielam Twoje zdanie.


Cz cze 23, 2011 17:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 20, 2007 10:20
Posty: 22
Lokalizacja: Winnica
Post Re: "Katecheza" osoby świeckiej zamiast homilii?
Darujmy sobie czytanie cudzych tekstów
jaki to ma sens?

_________________
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
++++++++++++++++++++++
Mój blog i kazania:
http://zpm.natan.pl
++++++++++++++++++++++
Internetowy Kurs Modlitwy:
http://InternetowyKursModlitwy.pl
++++++++++++++++++++++
Bierzmowanie
http://bierzmowanie.natan.pl


Cz cze 23, 2011 21:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL