Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kto może błogosławić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 19, 2010 18:21
Posty: 267
Post Re: Kto może błogosławić?
zosiam chyba wyczerpała odpowiedź :)

Małe ad vocem
MARIEL napisał(a):
Tego nie wiem..Jest on line Instrukcja Episkopatu Polski o Obrzędach Błogosławieństw
na http://www.kkbids.episkopat.pl, ale nie mogę tego otworzyć.
Pozdro.

Ps. Rodzice z pewnością mogą a nawet powinni błogosławić
dzieciom, sama często to robię jak już nie daję rady :D

MARIEL, genialny link. Człowiek uczy się całe życie :)

Przeszukany KKBiDS na stronie Episkopatu Polski przez Google następującą komendą:
Cytuj:
site:kkbids.episkopat.pl błogosławić może


Daje wyniki jak poniżej:
rytuał - OBRZĘDY BŁOGOSŁAWIEŃSTW
INSTRUKCJA EPISKOPATU POLSKI O OBRZĘDACH BŁOGOSŁAWIEŃSTW (25 XI 1993)

Wyjątki z tych zapisów potwierdzają to co napisała zosiam i MARIEL
OBRZĘDY BŁOGOSŁAWIEŃSTW napisał(a):
d) Akolitom i lektorom, którzy wykonują w Kościele własne posługi na podstawie specjalnego upoważnienia, słusznie udziela się prawa sprawowania niektórych błogosławieństw z racji pierwszeństwa w stosunku do pozostałych wiernych i na mocy zarządzenia miejscowego ordynariusza28.
Również inni wierni świeccy, mężczyźni i kobiety, na mocy wspólnego kapłaństwa, które otrzymują w sakramencie chrztu i bierzmowania, czy to dzięki własnym uprawnieniom (jako rodzice wobec dzieci), czy to wykonuj ąc posługę nadzwyczajną lub szczególne zadanie w Kościele jako zakonnicy albo katecheci w niektórych krajach, na podstawie zarządzenia miejscowego ordynariusza, o ile znane jest ich należyte przygotowanie duszpasterskie i roztropność w wykonywaniu własnego zadania apostolskiego, mogą sprawować niektóre błogosławieństwa, z zastosowaniem czynności i formuł dla nich przewidzianych, zgodnie z przepisami podanymi w każdym obrzędzie błogosławieństwa.
Gdy zaś jest obecny kapłan lub diakon, jemu przysługuje prawo przewodniczenia obrzędowi.

INSTRUKCJA napisał(a):
8. Należy wiernie zachować zasady dotyczące szafarza, miejsca i formy błogosławieństw.:
a) Wszystkie błogosławieństwa związane ze Mszą św. sprawuje biskup albo kapłan. Podobnie biskupowi lub kapłanowi są zastrzeżone błogosławieństwa, które przeznaczają jakąś rzecz do kultu Bożego. W innych błogosławieństwach kapłana może zastąpić diakon lub wierny świecki, odpowiednio przygotowany i upoważniony przez ordynariusza miejscowego;
b) W świątyniach powinni udzielać błogosławieństw kapłani lub diakoni. Na mocy starożytnego zwyczaju, pokarmy na stół wielkanocny mogą błogosławić akolici i lektorzy;
c) Poza miejscami świetnymi, te błogosławieństwa, w których przewidziano możliwość sprawowania ich przez świeckich, mogą sprawować upoważnieni przez miejscowego ordynariusza zakonnicy, katecheci i wierni świeccy. Zawsze, gdy jest obecny kapłan lub diakon, do niego należy przewodniczenie obrzędowi. Jeżeli obrzędowi przewodniczy akolita lub lektor, używa formuł przewidzianych dla świeckich, a nie dla kapłana lub diakona;
d) Rodzice zawsze mogą udzielać błogosławieństwa swoim dzieciom w domach rodzinnych.

_________________
Wspólnota Domowego Kościoła
Crux sacra sit mihi lux! Nunquam draco sit mihi dux!
Vade retro Satana! Nunquam suade mihi vana!
Sunt mala quae libas. Ipse venena bibas!


Wt paź 16, 2012 12:49
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
szumi napisał(a):
Po pierwsze: czym innym jest zgromadzenie liturgiczne, a czym innym prywatne praktyki pobożnościowe. I owszem błogosławieństwo dzieci przez rodziców jest gestem 'naturalnym' i zawsze jest dopuszczalne (patrz: Wprowadzenie do Obrzędów błogosławieństw).

Natomiast czym innym jest już kwestia czynienia tego podczas liturgii. I jak już wspomniałem czynienie znaku krzyża nad zgromadzonymi oraz błogosławienie ich (a nie nas) jest przynależne funkcji pasterskiej. To duchowny występuje, jako przewodniczący i on błogosławi zgromadzonych.


I jeszcze raz apelowałbym o niemieszanie liturgii i pobożności prywatnej.


Niby nie moja broszka ale ... sam mieszasz kilka spraw.
Dlaczego u was rodzice nie mogą udzielić błogosławieństwa dzieciom czyniąc znak krzyża i/lub używając formy słownej "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty" ??

Apeluję o odpowiedź na temat.


Wt paź 16, 2012 22:30
Post Re: Kto może błogosławić?
Cytuj:
Dlaczego u was rodzice nie mogą udzielić błogosławieństwa dzieciom czyniąc znak krzyża i/lub używając formy słownej "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty"


A z czego ty to wywnioskowałeś?
szumi pisał, ze forma słowna "was" przysługuje tylko funkcji pasterskiej czyli duchownemu przewodniczącemu zgromadzeniu.

Rodzina to Kościół i w rodzinie tę funkcje sprawują ojciec i matka. Tak wiec nic nie stoi na przeszkodzie by oni błogosławiąc dzieci wypowiedzieli w stosunku do nich forme "was" czyniąc równoczesnie nad nimi znak krzyża.


Wt paź 16, 2012 22:50

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Kto może błogosławić?
Kiedyś po rozmowie mój kierownik duchowy udzielił mi błogosławieństwa i poprosił, bym ja też mu udzieliła błogosławieństwa.
To był pierwszy raz gdzie kiedykolwiek ktoś mnie o to poprosił, i to w dodatku kapłan.
Widząc moje zmieszanie, powiedział mi, że tak normalnie, "niech cie błogosławi Bóg wszechmogący".
CIE nie NAS...


Śr paź 17, 2012 5:49
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
Oczywiście! Dlaczego nie można komuś życzyć powodzenia, darów/opieki Boga ?
Bo czymże innym jest błogosławieństwo?


Śr paź 17, 2012 6:37
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto może błogosławić?
Czym innym jest błogosławienie podczas liturgii, a czym innym prywatnie.
To nie jest tak trudne do zrozumienia.

Ja mogę błogosławić WAS kiedy to czynię prywatnie, ale nie podczas liturgii (np. na zakończenie sprawowania Liturgii Godzin).

Jest to różnica obiektywna.

Kozioł napisał(a):
Dlaczego u was rodzice nie mogą udzielić błogosławieństwa dzieciom czyniąc znak krzyża i/lub używając formy słownej "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty" ??

Mogą. I to też napisałem wcześniej.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr paź 17, 2012 7:47
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
szumi napisał(a):
Czym innym jest błogosławienie podczas liturgii, a czym innym prywatnie.

CZYM INNYM ??
A czymże innym jest błogosławieństwo podczas liturgii?? Czy w czasie liturgii wybór słów i osoby błogosławiącej nie są tylko sprawą dyscypliny??
szumi napisał(a):
To nie jest tak trudne do zrozumienia.

A właśnie niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego ma być jakaś (jakościowa??) różnica pomiędzy błogosławieństwami.

Aby nie było nieporozumień proszę jasną, rozwiniętą i wyczerpującą odpowiedź, bez skrótów myślowych.


Śr paź 17, 2012 11:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 18:47
Posty: 6
Post Re: Kto może błogosławić?
Dzięki za tę dyskusje, myślę że trochę wymyka się z pod kontroli i się robi trochę emocjonalna.
Wydaje mi się że liturgia jest czynnością Kościoła i tej liturgii w normalnych okolicznościach przewodniczy wyświęcony kapłan i on ma prawo i obowiązek błogosławić temu zgromadzeniu wiernych jako zwyczajny szafarz liturgii Kościoła.


Śr paź 17, 2012 13:36
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
kajtek154 napisał(a):
Dzięki za tę dyskusje, myślę że trochę wymyka się z pod kontroli i się robi trochę emocjonalna.

Nic nie wymyka się spod kontroli. Proszę tylko o pełne, jasne, jednoznaczne wypowiedzi. W sprawach wiary nie powinno być chyba niedomówień, więc nie rozumiem dlaczego się takich jasnych wypowiedzi unika.


Śr paź 17, 2012 20:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kto może błogosławić?
Wow... mnie to też zaciekawiło, z tą różnicą między "prywatnym' a "liturgicznym".
Jeżeli załóżmy byłbym rzymskim katolikiem i przyszedłby do mnie kolega rzymski katolik i razem odprawilibyśmy nieszpory z Liturgii Godzin, to nikt z nas na zakończenie nie mógłby odmówić błogosławieństwa, bo to jest liturgia, tak? A jeżeli odmówilibyśmy różaniec, to każdy z nas mógłby odmówić błogosławieństwo, bo to jest modlitwa "prywatna"? Dobrze rozumiem?

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz paź 18, 2012 11:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Kto może błogosławić?
kazdy wierzacy


Cz paź 18, 2012 12:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto może błogosławić?
Piotr1 napisał(a):
Jeżeli załóżmy byłbym rzymskim katolikiem i przyszedłby do mnie kolega rzymski katolik i razem odprawilibyśmy nieszpory z Liturgii Godzin, to nikt z nas na zakończenie nie mógłby odmówić błogosławieństwa, bo to jest liturgia, tak? A jeżeli odmówilibyśmy różaniec, to każdy z nas mógłby odmówić błogosławieństwo, bo to jest modlitwa "prywatna"? Dobrze rozumiem?

Piotrze.... przeczytaj temat, zanim zaczniesz odpowiadać, bo już to wcześniej zostało napisane.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz paź 18, 2012 14:21
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
Piotrek, ja też nie mogę się doczekać jednej jasnej, spójnej i wyczerpującej wypowiedzi.


Cz paź 18, 2012 15:19

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: Kto może błogosławić?
Błogosławić może każdy, ale słowami, rodzice kreślą na czołach swoich dzieci krzyżyk na chrzcie, I Komunii Św. przy ślubie. Jeżeli osoba świecka błogosławi to wypowiada formułę" Niech Cię/Was błogosławi + Bóg wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Św." Z tą różnicą że nie czyni znaku krzyża - jak ksiądz - przed sobą, ale na sobie, po prostu żegna się i ta druga osoba na znak przyjęcia błogosławieństwa również się żegna. Jeżeli natomiast chodzi o Najśw. Sakrament to monstrancje w umieszczonym w niej Ciałem Pańskim wolno dotknąć dopiero diakonowi po święceniach, osoba świecka nie może tego uczynić.
Pozdrawiam :-)


Wt sie 11, 2015 20:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto może błogosławić?
MistrzCeremonii napisał(a):
Jeżeli osoba świecka błogosławi to wypowiada formułę" Niech Cię/Was błogosławi + Bóg wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Św." Z tą różnicą że nie czyni znaku krzyża - jak ksiądz - przed sobą, ale na sobie, po prostu żegna się i ta druga osoba na znak przyjęcia błogosławieństwa również się żegna.


Jakiś cytacik na potwierdzenie tezy?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sie 13, 2015 13:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL