Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kto może błogosławić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 18:47
Posty: 6
Post Kto może błogosławić?
mam pewną wątpliwość. kto może błogosławić i kogo w liturgii i poza liturgią?
no nie wiem na przykład czy osoba świecka może błogosławić Najświętszym Sakramentem?
oczekuje że ktoś mi będzie mógł udzielić odpowiedzi na moje wątpliwości


Wt kwi 10, 2012 18:52
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
Jeśli chodzi o to konkretne pytanie dotyczące błogosławienia Najśw. Sakramentem:
"Uwagi ogólne dotyczące Komunii Świętej oraz kultu Tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą z dnia 21 czerwca 1973 roku"
Dokument ten zezwala na to, by świecki szafarz Komunii Świętej w określonych warunkach mógł publicznie wystawić Najświętszy sakrament, ale bez błogosławienia ludu.
Na podstawie: http://www.currenda.diecezja.tarnow.pl/ ... art-22.php


Wt kwi 10, 2012 19:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 18:47
Posty: 6
Post Re: Kto może błogosławić?
a jeśli chodzi o zakończenie modlitwy we wspólnocie?
bo wydaje mi się że rodzice mogą błogosławić swoje dzieci
ale czy na przykład modlimy się we wspólnocie i nie ma z nami kapłana to ktoś z nas może pobłogosławić nas na zakończenie spotkania?


Wt kwi 10, 2012 19:50
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
Tego nie wiem..Jest on line Instrukcja Episkopatu Polski o Obrzędach Błogosławieństw
na http://www.kkbids.episkopat.pl, ale nie mogę tego otworzyć.
Pozdro.

Ps. Rodzice z pewnością mogą a nawet powinni błogosławić
dzieciom, sama często to robię jak już nie daję rady :D


Wt kwi 10, 2012 20:05

Dołączył(a): Pt sie 18, 2006 8:18
Posty: 140
Post Re: Kto może błogosławić?
Każdy ochrzczony pełni funkcję kapłańską, nauczycielska i prorocką. Z tego względu każdy ochrzczony może błogosławić. Nie Najświętszym Sakramentem, to już wiesz. Na zakończenie spotkania np. prowadzący może wypowiedzieć formułę "Niech nas wszystkich Pan Bóg błogosławi" (lub podobną). Można zastosować błogosławieństwo używane na zakończenie Liturgii Godzin. Wszyscy powinni zrobić znak krzyża. Błogosławiący może zrobić znak krzyża nad zgromadzonymi, może też zamiast tego również się przeżegnać.Poza tym świecki może błogosławić np. pokarmy. Tutaj masz uzasadnienie i uściślenie: "KKK 1669 Sakramentalia wynikają z kapłaństwa chrzcielnego; każdy ochrzczony jest powołany do tego, by być "błogosławieństwem" (Por. Rdz 12, 2) i by błogosławić (Por. Łk 6, 28; Rz 12, 14; 1 P 3, 9). Dlatego świeccy mogą przewodniczyć pewnym błogosławieństwom (Por. Sobór Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, 79; KPK, kan. 1168). Im bardziej jakieś błogosławieństwo dotyczy życia eklezjalnego i sakramentalnego, tym bardziej jego udzielanie jest zastrzeżone dla wyświęconych do posługi (biskupów, prezbiterów lub diakonów) (Por. De Benedictionibus, 16; 18)."
Rodzice chrześcijańscy mogą i powinni błogosławić swoje dzieci, nawet codziennie. Szczególną okazją jest moment przed zawarciem przez nie sakramentu małżeństwa, jest nawet specjalny rytuał. Mogą małżonkowie błogosławić siebie nawzajem. Kiedyś nikt nie wychodził z domu, zwłaszcza przy dłuższej wyprawie, bez błogosławieństwa rodziców. Matki robiły znak krzyża za każdym dzieckiem wychodzącym z domu, chociażby do szkoły. Warto ten piękny zwyczaj wskrzesić i kultywować.

_________________
Zajmij się sprawami Pana Boga, a Pan Bóg zajmie się twoimi sprawami.


Wt kwi 10, 2012 20:21
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
Zwyczaj błogosławienia dzieciom bardzo mi się podoba.
Przed zaśnięciem, przed wyjściem do szkoły...zresztą obserwuję, że to powraca,
choć osobiście nie przypominam sobie, by mi w domu błogosławiono, ale starsi to pamiętają :)


Wt kwi 10, 2012 20:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 18:47
Posty: 6
Post Re: Kto może błogosławić?
no to dzięki za te informację, bardzo mi pomogły
z mojej strony to wszystko
pozdrawiam +


Wt kwi 10, 2012 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 12:02
Posty: 2
Post Re: Kto może błogosławić?
każdy każdemu na dobrą sprawę, jeśli sobie dobrze życzymy. u mnie w domku przed wyjściem zawsze pamiętamy choćby o zrobieniu sobie krzyżyka na czole. bardzo pomaga :)

_________________
Alstal - Hale stalowe


Pn sie 13, 2012 12:55
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
maciejas napisał(a):
każdy każdemu na dobrą sprawę, jeśli sobie dobrze życzymy.

A tym bardziej jeśli ktoś nam źle życzy, lub zdarzy się,
że sami źle o kimś pomyślimy...Cóż, pewnie znaku krzyża
na czole mu nie uczynimy, ale w myślach możemy
mu pobłogosławić.


Pn sie 13, 2012 16:57

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2011 21:14
Posty: 10
Post Re: Kto może błogosławić?
Czy formuła "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty" jest zastrzeżona tylko dla duchownych czy mogą jej używać też świeccy?


Wt paź 16, 2012 1:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Kto może błogosławić?
mogą jej używać świeccy


Wt paź 16, 2012 5:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 18, 2006 8:18
Posty: 140
Post Re: Kto może błogosławić?
szuba napisał(a):
mogą jej używać świeccy

Wtedy lepsza będzie forma "nas" zamiast was". Tak mi się wydaje.

_________________
Zajmij się sprawami Pana Boga, a Pan Bóg zajmie się twoimi sprawami.


Wt paź 16, 2012 7:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto może błogosławić?
Świeccy nie mogą błogosławić formułą: "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty".

W zasadzie gdzie miałoby takie błogosławieństwo mieć miejsce?

Podczas sprawowania Liturgii Godzin bez osoby duchownej przy zakończeniu Jutrzni i Nieszporów stosuje się formułę: "Niech nas Bóg błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego. Amen." (por. OWLG 54).

I oczywiście nie wykonuje się wówczas gestu 'wielkiego krzyża' czyli tego tradycyjnego kreślenia znaku krzyża nad zgromadzonymi, gdyż to należy do funkcji pasterskich, a świeccy pasterzami w Kościele nie są.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt paź 16, 2012 11:33
Zobacz profil
Post Re: Kto może błogosławić?
szumi napisał(a):
Świeccy nie mogą błogosławić formułą: "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty".

W zasadzie gdzie miałoby takie błogosławieństwo mieć miejsce?

A dlaczego "świeccy" nie mogą używać takich słów? Czyżby były "magiczne" i zarezerwowane dla jakieś bardziej "świętej" grupy? Czy masz cokolwiek na poparcie swojej tezy?

Zastosowanie? Proszę bardzo: np. żegnając trzódkę dzieci przed wyjściem do szkoły.


Wt paź 16, 2012 12:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto może błogosławić?
Po pierwsze: czym innym jest zgromadzenie liturgiczne, a czym innym prywatne praktyki pobożnościowe. I owszem błogosławieństwo dzieci przez rodziców jest gestem 'naturalnym' i zawsze jest dopuszczalne (patrz: Wprowadzenie do Obrzędów błogosławieństw).

Natomiast czym innym jest już kwestia czynienia tego podczas liturgii. I jak już wspomniałem czynienie znaku krzyża nad zgromadzonymi oraz błogosławienie ich (a nie nas) jest przynależne funkcji pasterskiej. To duchowny występuje, jako przewodniczący i on błogosławi zgromadzonych.


I jeszcze raz apelowałbym o niemieszanie liturgii i pobożności prywatnej.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt paź 16, 2012 12:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL