Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień? 
Autor Wiadomość
Post Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Mam spore wątpliwości dotyczące pory "przechodzenia" jednego dnia w drugi. Bo tradycja żydowska wskazuje na zachód słońca, a tradycja katolicka? Jak komu wygodnie. Z jednej strony mamy niedzielną mszę odprawianą w sobotę wieczorem. Procesję rezurekcyjną w sobotę, po zachodzie słońca obowiązkowo. Ale z drugiej: msze niedzielnie odprawia się często o bardzo późnych godzinach, post piątkowy praktykuje się zazwyczaj w piątek od rana aż do późnego wieczoru, a nie od czwartkowego wieczoru do zachodu słonca w piątek. W sumie niedziela trwa gdzieś od 18 w sobotę do 22 w niedzielę, bo o tej godzinie kończą się zazwyczaj ostatnie msze niedzielne. Wszystko odbywa się bez brania pod uwagę pory roku, sobotnie msze niedzielne latem odbywają się na kilka godzin przed zachodem słonca. Rodzi to wiele wątpliwości: czy na przykład urządzanie hucznych imprez w piątek po zachodzie słońca jest złamaniem postu, czy raczej należałoby unikać takich zabaw w nocy z czwartku na piątek?


Cz lis 08, 2012 11:48
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Odpowiedź jest dość prosta.
Otóż Kodeks Prawa Kanonicznego podaje, że:
Cytuj:
Kan. 202 -

§ 1. Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono.


Co oznacza, że dzień zaczyna się zawsze od północy, chyba, że zastrzeżono coś innego.
I takie coś innego zastrzeżono dla niedziel i uroczystości, a podają to Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza:
Cytuj:
3. [...] Obchód niedzieli i uroczystości rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego.


Jednocześnie w tym samym punkcie ONRLiK podają, że:
Cytuj:
Dzień liturgiczny trwa od północy do północy.


Dlatego zasada żydowskiego sposobu liczenia czasu obowiązuje jedynie dla niedziel i uroczystości. Tak więc, w ciągu tygodnia mamy jedynie 'skróconą' sobotę, gdyż niedziela zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego (i analogicznie skrócony jest dzień poprzedzający uroczystość).

Co do godziny rozpoczęcia wigilii, to prymas Wyszyński ustalił (a przynajmniej ja mam taką informację), że można rozpocząć wigilię od godziny 16. Czyli także przed zachodem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lis 08, 2012 12:00
Zobacz profil
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Dziękuję, to wyjasnia, nie znałem tych przepisów. Choć powstaje wątpliwość co do mszy w sobotę przed zachodem.


Cz lis 08, 2012 12:06
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
W katolickim brewiarzu normalne dni zaczynają się jutrznią, a kończą kompletą. Z kolei niedziele i uroczystości zaczynają się I Nieszporami, a kończą II Nieszporami i kompletą. Tak więc w kalendarzu rzymskokatolickim różne dnie różnie liturgicznie trwają.


Cz lis 08, 2012 13:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
zefciu napisał(a):
W katolickim brewiarzu normalne dni zaczynają się jutrznią, a kończą kompletą. Z kolei niedziele i uroczystości zaczynają się I Nieszporami, a kończą II Nieszporami i kompletą. Tak więc w kalendarzu rzymskokatolickim różne dnie różnie liturgicznie trwają.

W zasadzie "pierwszą" jest godzina czytań. W nie-monastyacznej liturgii, tam gdzie nie ma chóru, można ją co prawda odmawiać o każdej porze, także już po jutrzni, począwszy od nieszporów dnia poprzedniego, ale co do zasady jest ona nocną, pierwszą godziną następującego dnia.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz lis 08, 2012 14:32
Zobacz profil
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Piotr1 napisał(a):
W zasadzie "pierwszą" jest godzina czytań. W nie-monastyacznej liturgii, tam gdzie nie ma chóru, można ją co prawda odmawiać o każdej porze, także już po jutrzni, począwszy od nieszporów dnia poprzedniego, ale co do zasady jest ona nocną, pierwszą godziną następującego dnia.
Czyli jest to odpowiednik połunoszcznicy?


Pn lis 12, 2012 10:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
zefciu napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
W zasadzie "pierwszą" jest godzina czytań. W nie-monastyacznej liturgii, tam gdzie nie ma chóru, można ją co prawda odmawiać o każdej porze, także już po jutrzni, począwszy od nieszporów dnia poprzedniego, ale co do zasady jest ona nocną, pierwszą godziną następującego dnia.
Czyli jest to odpowiednik połunoszcznicy?

Mniej więcej, jeśli chodzi o oryginalne miejsce w dobowym cyklu liturgicznym. Dzisiaj, poza chórem monastycznym, straciła ona swój charakter nocnej godziny. Po reformach papieża Montiniego tradycyjny podział nokturny, już i tak uproszczony w reformie brewiarza Piusa X, pozostał też tylko w liturgii monastycznej.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn lis 12, 2012 11:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 04, 2012 18:41
Posty: 14
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Skoro o brewiarzu mowa to skąd się wzięły nazwy godzin modlitw w ciągu dnia ? W polskich przekładach może ten problem nie jest widoczny (modlitwa przedpołudniowa, południowa i popołudniowa), ale po łacinie jest to tercja, sexta i nona. Kiedyś była jeszcze pryma. To by wskazywało, że np tercja to 3 godzina dnia. Od której licząc ?

_________________
http://blog.wiara.pl/Quarcjarz


Pt gru 21, 2012 20:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Chodzi o porę (godzinę) o której odmawiano poszczególne modlitwy.
O 3:00 odmawiano tercję; o 6:00 sextę; a o 9:00 nonę.

Oczywiście licząc zgodnie z żydowskim sposobem liczenia czasu (ich pierwsza godzina dnia, to nasza godzina 6:00; zatem ich 3:00 to nasza 9:00; ich 6:00 to nasza 12:00; a ich 9:00 to nasza 15:00).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So gru 22, 2012 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 25, 2016 10:21
Posty: 1
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
szumi napisał(a):
Odpowiedź jest dość prosta.
Otóż Kodeks Prawa Kanonicznego podaje, że:
Cytuj:
Kan. 202 -

§ 1. Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono.


Co oznacza, że dzień zaczyna się zawsze od północy, chyba, że zastrzeżono coś innego.
I takie coś innego zastrzeżono dla niedziel i uroczystości, a podają to Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza:
Cytuj:
3. [...] Obchód niedzieli i uroczystości rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego.


Jednocześnie w tym samym punkcie ONRLiK podają, że:
Cytuj:
Dzień liturgiczny trwa od północy do północy.


Dlatego zasada żydowskiego sposobu liczenia czasu obowiązuje jedynie dla niedziel i uroczystości. Tak więc, w ciągu tygodnia mamy jedynie 'skróconą' sobotę, gdyż niedziela zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego (i analogicznie skrócony jest dzień poprzedzający uroczystość).

Co do godziny rozpoczęcia wigilii, to prymas Wyszyński ustalił (a przynajmniej ja mam taką informację), że można rozpocząć wigilię od godziny 16. Czyli także przed zachodem.


Czy więc należy powstrzymać się od prac niekoniecznych i czynności zakazanych w niedziele już w sobotę wieczorem?


So cze 25, 2016 10:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Myślę, że sam potrafisz wyciągnąć wnioski z przytoczonych wyżej argumentów.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So cze 25, 2016 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Lukasz800 napisał(a):
Czy więc należy powstrzymać się od prac niekoniecznych i czynności zakazanych w niedziele już w sobotę wieczorem?


Z tego co ja tu zrozumiałem to przez ostatnich kilka godzin soboty, to już jest niedziela :-D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 26, 2016 7:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Cóż... Jeśli chodzi o niedzielę jest to wyjątkowy dzień. Ja rozumiem to w ten sposób, że jeśli Jezus zmartwychwstał w niedzielę przed wschodem słońca, noc jest tutaj ważna. W końcu Exsultet śpiewany przez kapłana podczas liturgii Wigilii Paschalnej to pochwała nocy, podczas której Jezus zmartwychwstał. Według żydowskiej rachuby czasu od zmierzchu trwa już niedziela. Wobec tego, skoro Jezus zmartwychwstał w niedzielną noc (kobiety poszły do groby wczesnym rankiem i nie zastały ciała), wypada żeby tę noc świętować. A każda niedziela to świętowanie zmartwychwstania, czyli Wielkanocy...

_________________
MODERATOR


Śr sie 31, 2016 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Zbigniew3991 napisał(a):
Cóż... Jeśli chodzi o niedzielę jest to wyjątkowy dzień. Ja rozumiem to w ten sposób, że jeśli Jezus zmartwychwstał w niedzielę przed wschodem słońca, noc jest tutaj ważna. W końcu Exsultet śpiewany przez kapłana podczas liturgii Wigilii Paschalnej to pochwała nocy, podczas której Jezus zmartwychwstał. Według żydowskiej rachuby czasu od zmierzchu trwa już niedziela. Wobec tego, skoro Jezus zmartwychwstał w niedzielną noc (kobiety poszły do groby wczesnym rankiem i nie zastały ciała), wypada żeby tę noc świętować. A każda niedziela to świętowanie zmartwychwstania, czyli Wielkanocy...


No ale skoro świętujemy jedynie noc w którą, Jezus zmartwychwstał, to już w niedziele rano nie musimy świętować.

Po twojemu by wychodziło, że niedziela rano to już nie jest niedziela :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sie 31, 2016 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 12, 2016 22:21
Posty: 1
Post Re: Jak długo trwa niedziela? kiedy zaczyna się dzień?
Niestety ale odpowiedzi zawarte w tym wątku nie są do końca zgodna z prawdą co do czasu niedzieli.

Polecam zapoznanie się:

http://vademecumliturgiczne.pl/2016/03/ ... anoniczne/

i chyba nie będzie już wątpliwości...


Pn gru 12, 2016 22:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL