Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 18:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy lektor może śpiewać psalm?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2012 13:34
Posty: 5
Post Czy lektor może śpiewać psalm??
Witam wszystkich,
Bardzo proszę napisać, czy są jakieś zastrzeżenia co do śpiewania Psalmu?
mam syna - 15 lat, bardzo mądry i odpowiedzialny chłopiec, o wybitnych zdolnościach artystycznych. W ubiegłym roku został lektorem. Ponieważ pieknie czyta, recytuje ( I miejsca na wojewódzkich konkursach recytatorskich, śpiewa w chórach, zespole regionalnym) zawsze ma czytanie na mszy świętej, Siostra - organistka pozwalała też mu śpiewać, co robił z wielkim zaangażowaniem, przygotowywał sobie w domu tekst, gra na puianinie, aby zaśpiewać bezbłędnie. Znajomi specjalnie zaczęli chodzić na tę mszę, na której syn służył (wieczorem, oprócz niego żadnego lektora, ani ministranta nie ma na tej mszy). We wrześniu przyszedł nowy wikary, który zaczął wyśmiewać się z dziecka, przedrzeźniać jego śpiew, syn muzykalny ma bardzo mocny głos śpiewa bez błędu, czysto,męskim, prawie, głosem. W ubiegłą niedzielę siostra powiedziała, że syn nie może śpiewać, bo ludzie dzwonią i mówią, że opery nie chcą w kościele. Mąż poszedł zapytać proboszcza( zachwycał się kiedyś głosem syna) dlaczego wikary szykanuje dziecko ( siostra powtórzyła słowa jakimi ten ksiądz wyśmiewał syna do kolegów. Proboszcz odrzekł, że chce mieć spokój i nie będzie żaden lektor śpiewać. Wydaje mi się, że to jest nasz parafialny kościół i ma prawo syn swoim śpiewem się modlić, tym bardziej, że robi to pięknie. Co o tym sądzić. Marzena.


Śr lis 28, 2012 19:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Oczywiście, że może.
Śpiewać może każdy, jeśli tylko umie ;)

Zwłaszcza, że psalm zawsze należy wykonywać z ambony. Dlatego dobrze, gdy robi to ktoś kto jest w prezbiterium. Nie można psalmy wykonywać np. z chóru (organista; -tka).

Oczywiście proboszcz odpowiada za przygotowanie liturgii w parafii i on ma prawo zdecydować o tym, czy dana osoba - ze względu na sposób wykonywania - może wykonywać psalm podczas liturgii.
Bo jeśli chodzi o sposób (technikę) wykonania psalmu liturgia ma zwyczaj. Są melodie zatwierdzone i nie można zupełnie dowolnie podchodzić do śpiewu liturgicznego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lis 28, 2012 19:56
Zobacz profil
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Psalmy powinien spiewac Psałterzysta

Cytuj:
102. Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić swoją funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji. (OWMR 102 )


ale.....

Cytuj:
99. Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami (OWMR 99 )


Nie wiem jaka jest u Was sytuacja, ale możesz to zacytować proboszczowi i dodac, ze nie po to sie jest proboszczem by mieć "świety spokój".

Zaznaczam jednak, że sytuacje znamy tylko z jednej "Twojej" strony, a wiec może być ukazana tendencyjnie.


Śr lis 28, 2012 20:00

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2012 13:34
Posty: 5
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście że ja pisze o swojej sprawie po swojemu, mimo iż staram si eobiektywnie sprawę przedstawiać. Organistka śpiewa a chóru, Syn nie zmienia melodii, ma mocny głos o szerokiej skali, ale śpiewa jak trzeba. Nowy wikary przyszedł z zamiarem prowadzenia kółka muzycznego i od razu na pierwszych zajęciach okazało się, że choć chciał wszystkich "zapędzić w kozi róg" z moim synem nie powiodło mu się. Potem okazało się, że Michał nie może chodzić na te zajęcia, bardzo chciał, bo akurat w te dni i godziny ma lekcje w szkole muzycznej, ksiądz mu obiecał, że jeszcze pożałuje. Zawsze miał złośliwy komentarz po adresem syna. Choć dziecko stara się jak może, tylko on poczuwa się w obowiązku zostać po mszy świętej i wszystko uporządkować, koronnym argumentem było zdanie - że tak się spiewa jak mówi, to znaczy takim samym głosem. Michał czytał głosem innym-ciszej, a śpiewał głośno. Ludzie zakaz śpiewu komentują - sam nie umie, to zabronił dziecku. Nie wiem, czy jest sens walczyć, syn nie chce, żeby sprawa była ciągnięta, ja uważam, że to wielka krzywda z zawiści po prostu. Żle się będzie działo w kościele, jeżeli swoje prwyatne sprawy będzie wygrywał ksiąz przeciw dzieciom. U nas parafia liczy 9 tysięcy ludzi, mimistrantów i lektorów jest około 20 chłopaków. Pozdrawiam serdecznie.


Cz lis 29, 2012 8:04
Zobacz profil
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Cytuj:
Oczywiście że ja pisze o swojej sprawie po swojemu, mimo iż staram si eobiektywnie sprawę przedstawiać.


W Twoim pisaniu nie ma nic dziwnego, jestes przecież matką. Co by to była za matka, która nie brałaby w obrone swojego syna? Tak więc Twoja reakcja na tę sytuacje jest całkowicie zrozumiała.

Cytuj:
Potem okazało się, że Michał nie może chodzić na te zajęcia, bardzo chciał, bo akurat w te dni i godziny ma lekcje w szkole muzycznej, ksiądz mu obiecał, że jeszcze pożałuje. Zawsze miał złośliwy komentarz po adresem syna


Jeżeli jest taki złośliwy jak piszesz to idź do niego i porozmawiaj. Bądź twarda i nie dawaj sie zbyc brakiem czasu lub podobnymi wykrętami. Wikary to taki ktos, kto dzisiaj jest, a jutro go ni ma. To przejściowy członek Waszej parafii. Poproś także by przy rozmowie był obecny proboszcz, a i dobrze by było gdybys wzięła kogos postronnego.
Parafia jest wspólnota, na której czele stoi proboszcz, który owszem ma władzę, ale nie absolutna.

Sprobuj więc rozwiązac sprawę najpierw na drodze pokojowej poprzez rozmowę. W ostateczności gdy to nie pomoże zawsze zostaje instancja wyższa......skarga do biskupa.


Cz lis 29, 2012 8:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Gdybym byla tym15 letnim synem nie chciałabym aby mi mamusia wykłóciła możliwość śpiewania psalmu.
Zle bym się z tym czuła.
Bez względu na to po czyjej stronie lezą argumenty i racja.


Cz lis 29, 2012 11:48
Zobacz profil
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Awa napisał(a):
Gdybym byla tym15 letnim synem nie chciałabym aby mi mamusia wykłóciła możliwość śpiewania psalmu.
Zle bym się z tym czuła.
Bez względu na to po czyjej stronie lezą argumenty i racja.


No popatrz, a ja robie zazwyczaj inaczej.
Jeżeli mam racje to walcze o nia, nawet gdy mi nie zależy. Inna sprawa jest to, ze w takim przypadku po zwycięstwie mówię "...a teraz to mnie cmoknijcie" :D


Cz lis 29, 2012 13:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
HUmalog walczysz ty ?czy twoja mama?


Pt lis 30, 2012 11:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2012 13:34
Posty: 5
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Dzięki Wam kochani za odpowiedź. Poczekam, poczekam, na razie wikary w szkole "dokazuje" całe klasy wypisują się z lekcji religii. Na spotkania zespołu muzycznego chodzi już 4 osoby - resztę wyrzucił. Nie będę walczyć za syna, nie o to chodzi. Chodzi o to, że nikt nie ma prawa poniżać drugiego człowieka, a ja jako matka nie zgadzam się, aby poniżano mojego syna. Mój syn łaski nie potrzebuje, żeby ktoś coś z łaski mu pozwalał. Śpiewa w szkole, w zespole - wystarczy, potem pójdzie do II stopnia szkoly muzycznej na śpiew, a wikary niech w nos się pocałuje. Ja z nim rozmawiałam - zresztą trudno nazwać rozmową jego wrzaski, dziś tak wrzeszczał na dyrektorkę, że słychać było na korytarzu. Sekretarka w swoim pokoju sądziła, że on krzyczy na ucznia, tak beształ dyrekcję, bo nie piszą mu ksiądz przed nazwiskiem w zastępstwach. Nikomu nie piszą ani tytułu, ani pan, ani pani. Ot mania wielkości. Dziękuję za posty. Pozdrawiam.


Pt lis 30, 2012 20:58
Zobacz profil
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Awa napisał(a):
HUmalog walczysz ty ?czy twoja mama?


Moja mama ma juz ponad 70 lat......jestem jednak pewien, że gdyby zaszła taka potrzeba to walczyłaby za mnie jak młoda lwica :D
Takie sa matki, niezależnie od wieku swoich dzieci :)


Pt lis 30, 2012 21:11

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2012 13:34
Posty: 5
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Dzięki, mówiąc, czy raczej pisząc, nie chcę walczyć za syna, mam na myśli fakt, że nie będę dopominać się, aby koniecznie śpiewał psalm. Proboszcz dowiedział się o krzywdzie jaką wyrządza, szydząc z niego wikary, dowiedział się ,że my rodzice na takie coś się nie zgadzamy - jeżeli znów powtórzy się, że ksiądz będzie się wyzłośliwiać - jest biskup, kuria. O dziecko należy walczyć!!! Dzięki za odpowiedzi.


So gru 01, 2012 8:48
Zobacz profil
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
marzena999 napisał(a):
Dzięki, mówiąc, czy raczej pisząc, nie chcę walczyć za syna, mam na myśli fakt, że nie będę dopominać się, aby koniecznie śpiewał psalm. Proboszcz dowiedział się o krzywdzie jaką wyrządza, szydząc z niego wikary, dowiedział się ,że my rodzice na takie coś się nie zgadzamy - jeżeli znów powtórzy się, że ksiądz będzie się wyzłośliwiać - jest biskup, kuria. O dziecko należy walczyć!!! Dzięki za odpowiedzi.


No i tak trzymać!
Obrałas słuszna drogę!
Moze wikary jest dobrym księdzem.....ale jezeli tak się zachowuje względem młodzieży to nie powinien miec z nimi kontaktu. W końcu nie każdy ksiądz jest dobrym pedagogiem, więc zamiast młodzieżą niech się zajmie dorosłymi.


So gru 01, 2012 17:53

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2012 13:34
Posty: 5
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Witajcie drodzy forumowicze - dziś Michał wrócił z wieczornej mszy wściekły, okazało się, że siostra organistka nawrzeszczała na niego, że napuścił tatę na nią, poszedł na skargę od proboszcza. Obiecała, że teraz na pewno nigdy nie będzie śpiewać. Syn płakał pół mszy - mówię mu, żeby odpuścił bycie ministrantem i koniec. Ja się wybirę do tej siostry, ona zainspirowana przez wikarego uważa, że Michał robi wszystko źle ( parafia liczy 9 tysięcy wiernych, ma 20 raptem lektorów i ministrantów), znó wróciła do tego, że ludzie śpiewają tak jak mówią, nie wiem o co jej chodzi, syn głosu nie zmienia, a śpiewa pięknie głośno i czysto.


So gru 01, 2012 22:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 12:59
Posty: 3
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Oczywiście, że może a nawet powinien to również jest zadanie lektora, na kursach lektorskich chłopaków przygotowuje się nie tylko do czytania lekcji ale również śpiewania psalmu, który musi być śpiewany z ambony a nie z chóry ponieważ to również jest słowo samego Boga ! Pozdrawiam i zapraszam na mój nowy blog MUZYKA W LITURGII a ten wątek napewno w niedługim czasie poruszę go na swoim blogu. http://blog.wiara.pl/PropozycjepiesniSebaT


Pn kwi 29, 2013 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 10:54
Posty: 31
Post Re: Czy lektor może śpiewać psalm??
Współczuję takich przygód. Życzę pozytywnego myślenia i nie przejmowanie się drobnostkami.


N wrz 08, 2013 17:14
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL