Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kolor szat liturgicznych 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Kolor szat liturgicznych
Dlaczego na pogrzebie bł. Jana Pawła II kapłani mieli ornaty koloru czerwonego? Są jakieś przepisy, które o tym mówią?


Wt gru 25, 2012 18:59
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
"Używany czerwony kolor szat to jeden ze zwyczajów, który przeszedł z liturgii Kościoła Wschodniego do liturgii papieskiej. Kościół prawosławny stosuje w liturgii za zmarłych kolor czerwony. Jedynie niektóre wspólnoty zaczęły używać koloru czarnego, zresztą pod wpływem zwyczajów rzymskich. Kolor ten ma przypominać szatę, w którą Chrystus był ubrany w czasie swej męki. Ma ona przypominać godność królewską Chrystusa, a także zmarłego Papieża oraz wyrażać prawdę, że człowiek w swojej śmierci jednoczy się ze śmiercią Chrystusa."
http://www.grzegorzki.vbiz.pl/pogrzebjpii.html


Wt gru 25, 2012 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Jakiś ignorant to pisał. W Kościele prawosławnym kolorem żałobnym jest fioletowy. Czerwony używany jest natomiast podczas świąt poświęconych św. Krzyżowi, męczennikom, w okresie postów (rózne tradycje są w Wielkim Poście), w Wielki Czwartek oraz, w niektórych tradycjach, podczas Wielkanocy. Pierwsze słyszę, że niby podczas pogrzebów.


Śr gru 26, 2012 21:46
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
W Kościele prawosławnym kolorem żałobnym jest purpurowy.

Na pewno mężczyzna :D. A purpura to zakres od intensywnej czerwieni do fioletu, więc co się czepiasz?
Tu masz różne odcienie stuły (nie wiem jak to się nazywa w prawosławiu):
http://prawoslawnypartyzant.wordpress.c ... uchownego/ (zdjęcie w cerkwi)
Tu nie widzę ani czerwieni ani fioletu, a złoto:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/51,35798 ... 5.html?i=2


Śr gru 26, 2012 22:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Część kapłanów na pogrzebie o. Bazylego mogła założyć czerwony, gdyż wierni uznali go za męczennika, a czerwony to kolor poświęcony męczennikom.

Na pogrzebie Nowosielskiego duchowni mają szaty koloru złotego, gdyż jest to kolor defaultowy. Parafia krakowska jest dość mała i prawdopodobnie nie mogła zapewnić wszystkim gościom szat koloru fioletowego lub czarnego odpowiednich na pogrzeb (aczkolwiek z czarnym jest inny problem). Podobnie można również tłumaczyć kolorystyczny miszmasz na pogrzebie o. Bazylego.

Czekam na dowód, że prawosławni z rozmysłem używają czerwonego jako koloru żałobnego.


Śr gru 26, 2012 22:45
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
Czekam na dowód, że prawosławni z rozmysłem używają czerwonego jako koloru żałobnego.

A kto powiedział, że z rozmysłem w sensie jakoby nie przestrzegali norm liturgicznych? Przestań się czepiać, bo purpura to różne odcienie od bardzo intensywnej czerwieni aż do fioletu.
A tu chyba nie zabrakło szat?:
http://www.youtube.com/watch?v=GdaaWepdVDw


Śr gru 26, 2012 23:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Helenka napisał(a):
A tu chyba nie zabrakło szat?:
http://www.youtube.com/watch?v=GdaaWepdVDw


Gdzie tu widzisz czerwony?


Cz gru 27, 2012 11:41
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
Helenka napisał(a):
A tu chyba nie zabrakło szat?:
http://www.youtube.com/watch?v=GdaaWepdVDw


Gdzie tu widzisz czerwony?

Normalnie mnie dołujesz poziomem :). Chodziło o to, że nie ma fioletu, bo pisałeś, że w Krakowie zabrakło szat. Skoro z czarnym jest jakiś inny problem, jak raczyłeś stwierdzić, to batiuszkowie powinni tu być w fiolecie, skoro to jest najwłaściwszy kolor, a przynajmniej jeden (jedna szata chyba jest w każdej cerkwi).
I jakoś rakiem wycofałeś się z oskarżeń o rozmyślne używanie koloru czerwonego na pogrzebach. Taktyka prawosławnych czy dogmat (że posłużę się słowami zefcia)?: przemilczeć niewygodne pytania, atakować bez zastanowienia się nad treścią i broń Boże nie przyznać się do pomyłki, a nadal wiercić dziurę w brzuchu?


Cz gru 27, 2012 12:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Helenka napisał(a):
Normalnie mnie dołujesz poziomem :). Chodziło o to, że nie ma fioletu, bo pisałeś, że w Krakowie zabrakło szat. Skoro z czarnym jest jakiś inny problem, jak raczyłeś stwierdzić, to batiuszkowie powinni tu być w fiolecie, skoro to jest najwłaściwszy kolor, a przynajmniej jeden (jedna szata chyba jest w każdej cerkwi).


Oba kolory są używane podczas nabożeństw żałobnych, czy w Wielki Piątek. Problem z czarnym polega na tym, że do XIX w. był to kolor nieobecny w prawosławnych szatach liturgicznych. Został wprowadzony pod wpływem mody z Kościoła rzymskokatolickiego i się przyjął. Nie jest natomiast kolorem tradycyjny i nie ma uzasadnienia teologicznego.


Cytuj:
I jakoś rakiem wycofałeś się z oskarżeń o rozmyślne używanie koloru czerwonego na pogrzebach.


To nie ja oskarżam. Autor tekstu w OP twierdzi, że taka jest praktyka, a ja nigdy z takim twierdzeniem się nie spotkałem i zastanawiam się skąd on to wziął.


Cz gru 27, 2012 12:10
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
To nie ja oskarżam. Autor tekstu w OP twierdzi, że taka jest praktyka, a ja nigdy z takim twierdzeniem się nie spotkałem i zastanawiam się skąd on to wziął.

Autor nie twierdzi, że jest to z rozmysłem. To Twoje oskarżenie.


Cz gru 27, 2012 12:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Helenka napisał(a):
pudlasz napisał(a):
To nie ja oskarżam. Autor tekstu w OP twierdzi, że taka jest praktyka, a ja nigdy z takim twierdzeniem się nie spotkałem i zastanawiam się skąd on to wziął.

Autor nie twierdzi, że jest to z rozmysłem. To Twoje oskarżenie.


"Używany czerwony kolor szat to jeden ze zwyczajów, który przeszedł z liturgii Kościoła Wschodniego do liturgii papieskiej. Kościół prawosławny stosuje w liturgii za zmarłych kolor czerwony."


Cz gru 27, 2012 12:33
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
"Używany czerwony kolor szat to jeden ze zwyczajów, który przeszedł z liturgii Kościoła Wschodniego do liturgii papieskiej. Kościół prawosławny stosuje w liturgii za zmarłych kolor czerwony."

Słowo "z rozmysłem" użyte przez Ciebie sugeruje zarzut nieprzestrzegania norm liturgicznych, na co już zwróciłam uwagę. Nie zaprotestowałeś, że źle zrozumiałam Twoje intencje, a wiec to Ty oskarżasz autora o zarzucanie Cerkwi dowolności liturgicznej obrzędu pogrzebu.
Przytoczone przez Ciebie słowa w żaden sposób nie dyskredytują prawosławia.


Cz gru 27, 2012 12:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Helenka napisał(a):
Słowo "z rozmysłem" użyte przez Ciebie sugeruje zarzut nieprzestrzegania norm liturgicznych, na co już zwróciłam uwagę.


Słowo "z rozmysłem" to mniej-więcej to samo co "celowo". Antonim od "przez przypadek".

Cytuj:
Przytoczone przez Ciebie słowa w żaden sposób nie dyskredytują prawosławia.


Mi nie chodzi o celowe dyskredytowanie, tylko o ignorancję autora.


Cz gru 27, 2012 12:53
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
Słowo "z rozmysłem" to mniej-więcej to samo co "celowo". Antonim od "przez przypadek".

Wiem, ale w Twoim wydaniu ma wydźwięk negatywny. Ani słowo "celowo", ani "z rozmysłem" nie było użyte przez autora zacytowanego przeze mnie fragmentu.
pudlasz napisał(a):
Mi nie chodzi o celowe dyskredytowanie, tylko o ignorancję autora.

I to powoduje, że aż domagasz się przeprosin? Czekasz sprostowania na forum? To napisz do autora tekstu, a nie czepiaj się na forum.


Cz gru 27, 2012 13:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Nie domagam się żadnych przeprosin.


Cz gru 27, 2012 13:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL