Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kolor szat liturgicznych 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Helenka napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Mi nie chodzi o celowe dyskredytowanie, tylko o ignorancję autora.

I to powoduje, że aż domagasz się przeprosin? Czekasz sprostowania na forum?
To napisz do autora tekstu, a nie czepiaj się na forum.
Prostowanie przez pudlasza na łamach forum jest jak najbardziej na miejscu w przypadku wprowadzania w błąd tą samą drogą
(przez autora artykułu pośrednio, ale przez ciebie bezpośrednio, nawet jeśli niewiadomie).
Nie trzeba czeka na prostowanie przez kogoś innego, skoro można to zrobić samemu.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz gru 27, 2012 13:37
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Elbrus napisał(a):
Prostowanie na łamach forum jest jak najbardziej na miejscu w przypadku wprowadzania w błąd tą samą drogą
(przez autora artykułu pośrednio, ale przez ciebie bezpośrednio, nawet jeśli niewiadomie).

Ja tylko zacytowałam w odpowiedzi na pytanie założyciela wątku i nic więcej. Nie twierdzę, że skoro w artykule jest błąd, pudlasz nie ma prawa go sprostować. Nawet powinien, ale w trochę innym tonie. Dlaczego oczekuje tego ode mnie? Domaga się dowodów? Wystarczyłoby stwierdzenie: błąd, w prawosławiu nie używa się koloru czerwonego i podać stosowny link, chociaż niekoniecznie. Przyjęłabym to do wiadomości i tyle. Po co to bicie piany?
----------------------------------------------------------------------------------------------
pudlasz napisał(a):
Nie domagam się żadnych przeprosin.

Różnie można rozumieć te słowa (przy ewentualnej kontrze weź pod uwagę moje wyjaśnienia dotyczące rozmysłu)
pudlasz napisał(a):
Czekam na dowód, że prawosławni z rozmysłem używają czerwonego jako koloru żałobnego.


Cz gru 27, 2012 13:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Broniłaś jego tezy. Skoro broniłaś, to powinnaś była potrafić to podeprzeć jakimiś argumentami.


Cz gru 27, 2012 13:46
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
Broniłaś jego tezy. Skoro broniłaś, to powinnaś była potrafić to podeprzeć jakimiś argumentami.

Niczego nie broniłam, a jedynie odpowiedziałam, że kolor purpurowy jest od intensywnej czerwieni po fiolet. I tu Cię mam. Coś mi nie pasowało, że mówiłam o purpurze, a Ty o fiolecie. Zastanawiałam się skąd się raptem wziął fiolet, a Ty już po mojej odpowiedzi edytowałeś i brniesz w oskarżenia, że broniłam jego tezy.
Cytuj:
W Kościele prawosławnym kolorem żałobnym jest fioletowy.

viewtopic.php?p=720347#p720347
Cytuj:
pudlasz napisał(a):
W Kościele prawosławnym kolorem żałobnym jest purpurowy.

viewtopic.php?p=720365#p720365
Na szczęście nie można edytować cytatów.


Cz gru 27, 2012 13:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Jestem facetem. Nie rozróżniam kolorów ale coś mnie tknęło, że lepszym tłumaczeniem angielskiego "purple" jest "fioletowy" a nie "purpurowy".

http://en.wikipedia.org/wiki/Purple


Cz gru 27, 2012 14:02
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
pudlasz napisał(a):
Jestem facetem. Nie rozróżniam kolorów ale coś mnie tknęło, że lepszym tłumaczeniem angielskiego "purple" jest "fioletowy" a nie "purpurowy".

http://en.wikipedia.org/wiki/Purple

Ok, jesteś facetem, ale ja nim nie jestem i skoro zacząłeś o purpurze, poszłam po tej linii tłumacząc, że ta czerwień jest purpurowa. nie miałeś jednak zamiaru przyznać się, że się pomyliłeś, ale skrycie edytowałeś post domagając się ode mnie argumentów na obronę tezy artykułu w nadziei, że nie zauważę edytowania.
Ok, jesteś facetem, a ja odpowiedź na Twój zarzut też rozpoczęłam od tego, że autor artykułu jest facetem. Ponadto, znalazłam kilka zdjęć z pogrzebu prawosławnego, gdzie gościł kolor purpurowy, wiec jakim prawem żądasz ode mnie wyjaśnień. Podawałam argumenty na Twoja purpurę na podstawie zdjęć.
Jak długo jeszcze będziesz brnąć czepiając się moich wypowiedzi? Bo słowa przepraszam nawet nie oczekuję. Chyba, że się zdziwię.


Cz gru 27, 2012 14:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Nie ma w zasadzie jednolitej reguly dotyczacej uzycia kolorow w liturgii prawoslawnej. Oczywiscie sa podstawowe reguly ale w lokalnych kosciolach bywa roznie. Tak jest np. jesli chodzi o kolor szat w liturgii pogrzebowej lub wspomnienia zmarlych.

Zasadniczo jest to kolor bialy (uzywany rowniez w liturgii wielkanocnej jako symbol boskiego swiatla), w rosyjskiej Cerkwi kolor czarny,dopiero od XVIII wieku.

http://books.google.de/books?id=tXWlFnZ ... navlinks_s

W liturgii katolickiej kolor szat w czasie liturgii zalobnej to czarny lub fioletowy, w niektorych Mszach za zmarlych, gdzie stosuje sie teksty o zmartwychwstaniu kolor bialy, tak jest w innych krajach poza Polska.
Poszczegolne Konferencje Episkopatu moga zatwierdzac inne tradycje dotyczace kolorow szat.

Poza tym w liturgii katolickiej obowiazuje zasada, ze w dni uroczyste mozna uzywac wspanialszych, ladniejszych szat liturgicznych chociazby nie byly one w kolorze dnia.

_________________
ksiądz


Cz gru 27, 2012 14:54
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
bramin napisał(a):
W liturgii katolickiej kolor szat w czasie liturgii zalobnej to czarny lub fioletowy, w niektorych Mszach za zmarlych, gdzie stosuje sie teksty o zmartwychwstaniu kolor bialy, tak jest w innych krajach poza Polska.

Wydźwięk paschalny ma także kolor szat liturgicznych, używanych podczas pogrzebu. Od Soboru Watykańskiego II liturgia pogrzebowa i Oficjum za zmarłych są
sprawowane w szatach, których kolor odpowiada tradycjom i obyczajom poszczególnych regionów a jednocześnie wyraża nadzieję zmartwychwstania
23. Paschalnemu charakterowi Mszy pogrzebowej najbardziej odpowiada kolor biały. Jest to kolor
zmartwychwstania, radości i triumfu. Wiele Episkopatów zdecydowało się na ten
kolor szat w liturgii żałobnej. Episkopat Polski pozostawił kolor fioletowy i czarny
jako związane z tradycją narodową. Dopuścił jednak kolor biały dla osób, które głę-
biej pojmują charakter paschalny obrzędów pogrzebowych i wyraziły przed śmiercią
taką wolę.

http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded ... s47-4a.pdf
Białego koloru używa się w liturgii pogrzebowej dzieci.


Cz gru 27, 2012 15:24

Dołączył(a): Cz lip 26, 2012 18:23
Posty: 131
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Na ogół na pogrzebach używa się ornatów filetowego lub czarnego. Chodź... Kiedy oglądałem transmisje pogrzebu Prymasa Glemba część księży miała ornaty i stuły koloru niebieskiego który ledwo przypominał fiolet (chodź odcieniem fioletu nie był).
Czasem podczas pogrzebu używa się koloru białego:
OBRZĘDY POGRZEBU
WPROWADZENIE TEOLOGICZNE I PASTORALNE, nr 22:

"Obrzędy pogrzebowe dorosłych odprawia się zasadniczo w kolorze fioletowym lub czarnym. Jeżeli zmarły wyraził przed śmiercią pragnienie, aby użyto szat białych, można je spełnić.
Pogrzeb dzieci odprawia się w szatach koloru białego."

viewtopic.php?f=15&t=2469


So cze 15, 2013 16:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 14, 2013 16:34
Posty: 7
Post Re: Kolor szat liturgicznych
W czasie pogrzebu papieża czy kardynała szaty liturgiczne tego koloru można stosować.
Cała filozofia!


Wt cze 18, 2013 16:00
Zobacz profil
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Odświeżę wątek :) Chyba znalazłem odpowiedź na to pytanie:
"Kolor szat liturgicznych jest czerwony, zgodnie z tradycją rzymską, według której Mszę za zmarłego Papieża odprawia się tak, jak Mszę o Apostole".

http://diecezja.waw.pl/173


Cz paź 29, 2015 14:23

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Kolor szat liturgicznych
Bartosik napisał(a):
Odświeżę wątek :) Chyba znalazłem odpowiedź na to pytanie:
"Kolor szat liturgicznych jest czerwony, zgodnie z tradycją rzymską, według której Mszę za zmarłego Papieża odprawia się tak, jak Mszę o Apostole".

http://diecezja.waw.pl/173

No nareszcie, dzięki. Wszak papież to następca św Piotra, to jasne.
Kłócili się dwie strony, a na pytanie nie odpowiedzieli :cry:


Pt paź 30, 2015 8:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL