Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Ministrantura 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 218
Post Ministrantura
Nie wiem, czy wybrałem odpowiedni dział dla tematu- mam nadzieje ,ze tak.

Chciałbym zyskać pewne większe wyobrażenie na temat bycia ministrantem w KK. Najbardziej interesuje mnie kwestia , nazwijmy to ,,formalności'' . Czy ktoś kto ma być ministrantem, przed rozpoczęciem swojej służby składa jakąś przysięgę czy coś podobnego? Jak wygląda sytuacja , jeżeli ktoś kto jest ministrantem chce z jakiegoś powodu/powodów przestać nim być? Czy przedział-wiekowy ministrantów jest jakoś ograniczony? Ile trwa okres szkoleniowy/próbny dla ministranta ( z tego co czytałem, coś takiego istnieje)?

Pytam na razie z ciekawości, choć przyznaje że ostatnio zastanawiałem się jak by to było być ministrantem :)
Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


Pn sty 20, 2014 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ministrantura
Goldian napisał(a):
Najbardziej interesuje mnie kwestia , nazwijmy to ,,formalności'' .
Nie ma tego za dużo.
http://debrzno.salezjanie.pl/ministranci/
http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/?s=liturgia/minwliturgii.php
A jeśli w parafiach istnieją jeszcze jakieś, to są one najprawdopodobniej wewnętrznymi rozporządzeniami/praktykami księży/tradycjami parafialnymi.

Goldian napisał(a):
Czy ktoś kto ma być ministrantem, przed rozpoczęciem swojej służby składa jakąś przysięgę czy coś podobnego?
Może w niektórych parafiach się to praktykuje. Trzeba się zapytać na miejscu.

Goldian napisał(a):
Jak wygląda sytuacja , jeżeli ktoś kto jest ministrantem chce z jakiegoś powodu/powodów przestać nim być?
Po prostu przestaje.

Goldian napisał(a):
Czy przedział-wiekowy ministrantów jest jakoś ograniczony?
Nie, chociaż księża często wolą, żeby było to po przystąpieniu do I Komunii.
O "wykopywaniu" lub sugerowaniu rezygnacji po przekroczeniu jakiegoś przedziału górnego nic nie słyszałem.

Goldian napisał(a):
Ile trwa okres szkoleniowy/próbny dla ministranta ( z tego co czytałem, coś takiego istnieje)?
Może i coś takiego jest, ale nie wiem po co, skoro świeżaków na początku instruuje się tylko, jak i gdzie powinni się usadowić (poważniejszych zadań im się po prostu nie przydziela). Z czasem sami się nauczą. No chyba że brakuje rąk do pomocy, to wtedy szkolenia są potrzebne.

Goldian napisał(a):
Pytam na razie z ciekawości, choć przyznaje że ostatnio zastanawiałem się jak by to było być ministrantem :)
Bardzo przyjemnie - polecam. Jeśli myślisz o zostaniu ministrantem, to możesz spytać się, czy pozwolą ci usiąść "z tamtej strony" obok nich. Na początek np. na Mszach w dni powszednie (tłoku zwykle nie ma).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn sty 20, 2014 19:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 21, 2014 2:25
Posty: 7
Post Re: Ministrantura
Nie wiem, jak jest na wsiach i w miasteczkach, ale mogę powiedzieć, jak to było w kilku parafiach w dużym mieście, kiedy jeszcze służyłem do Mszy Św. w Liturgicznej Służbie Ołtarza.

1. Zwykle preferowani są chłopcy (w niektórych parafiach także dziewczęta) po przystąpieniu do I Komunii Św. Motywowane jest to zaleceniem, aby ministrant w pełni uczestniczył we Mszy Św.

2. Aby zostać ministrantem trzeba zgłosić się do Opiekuna LSO w parafii. W ten sposób osoba taka stanie się "Kandydatem na ministranta". Okres formacji i szkolenia trwa zwykle rok lub dwa i kończy się egzaminem oraz wyświęceniem na ministranta, którego dokonuje zwykle Proboszcz (najpierw odbiera uroczyste ślubowanie)/

3. Jest kilka "stopni" ministrantury, dlatego właściwa formacja polega na tym, żeby odpowiednio się kształcić wraz z wiekiem i dojrzałością (najwyższym stopniem jest Ministrant Słowa Bożego, czyli Lektor).

4. Służba trwa, póki ministrant sam z niej nie zrezygnuje, ew. nie zostanie wydalony (np. za lekceważenie obowiązków, czy niemoralne zachowanie). W jednej z parafii do Mszy służyli 70-letni lektorzy, więc limitu wieku nie ma.

5. Na ołtarz nie da się wejść z przypadku i raczej księża nie pozwalają na to, by nawet kandydaci "obsługiwali" liturgię. Potrzebne jest do tego przeszkolenie i umiejętność zachowania się przy ołtarzu - nie ma nic gorszego, jak kandydat, czy ministrant, który rozgląda się na boki, nie umie się odnaleźć, nie klęka wtedy, kiedy trzeba. Jest to rodzaj służby, więc są odpowiednie regulacje.


So sty 25, 2014 1:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ministrantura
jeszcze odnośnie przygotowania, bo jest takowe:) Mój synek jest ministrantem. U nas w parafii, po I Komunii ksiądz zaprosił chętnych chłopców żeby się zgłosili. Już od wakacji mogli razem w ministrantami siedzieć przy ołtarzu, mieli się przyglądać- jeszcze nie służyć. Tacy chłopcy to aspiranci. Mają wtedy same białe komeżki, bez pelerynek. Od września raz w tygodniu mieli spotkanie formacyjne, na którym nie tylko się uczyli, ale ksiądz poruszał też inne ważne tematy- taka dziecięca formacja. Po około 3 miesiącach spotkań, byli uroczyście przyjęci do grona ministrantów, składali taką formę ślubowania, ksiądz poświęcił pelerynki które mieli założone. Podczas tej Mszy po raz pierwszy każdy z nich pełnił funkcję jakie pełnią zwykle ministranci. Od tej pory służą, mają obowiązkowe dyżury plus mogą służyć zawsze kiedy są na Mszy poza dyżurem.

_________________
Ania


Śr lut 05, 2014 11:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Ministrantura
Polecam zapoznać się z
PODRĘCZNIK_DLA_MINISTRANTÓW_Ettensperger_OSB _1948

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Wt paź 07, 2014 10:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 31, 2013 16:35
Posty: 143
Post Re: Ministrantura
ion napisał(a):
Nie wiem, jak jest na wsiach i w miasteczkach, ale mogę powiedzieć, jak to było w kilku parafiach w dużym mieście, kiedy jeszcze służyłem do Mszy Św. w Liturgicznej Służbie Ołtarza.

1. Zwykle preferowani są chłopcy (w niektórych parafiach także dziewczęta)

Napisz. jak widać masz duże rozeznane czy to jest bezpieczne bo mam syna, ma 9 lat i bardzo chce ?


Wt paź 07, 2014 13:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Ministrantura
W każdej parafii jest inaczej. Gdy ja byłem ministrantem, a było to prawie 10 lat temu, to wystarczyło przyjść do zakrystii i założyć pasującą komżę. Nie było żadnych formalności, szkoleń, ślubowań. Z kolei w parafii mojego kuzyna już było inaczej. Przez kilka tygodni był kandydatem na ministranta i dopiero potem składał jakieś ślubowanie i dostał legitymację.


Cz paź 09, 2014 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: Ministrantura
A powiem tak, bycie ministrantem to najpiękniejsze co może spotkać świecką osobę, bycie w prezbiterium, obcowanie z samym Bogiem i służba Chrystusowi. Jestem ceremoniarzem i powiem Ci tak w każdej parafii księża robią po swojemu, a tak uczciwie i zgodnie z przepisami pierwszy stopień jest to aspirant i chłopiec na tym stopniu przez 3 miesiące ma z bliska obserwować Mszę Św. później na 9 miesięcy jest kandydatem uczy się jak posługuje się przy różnych funkcja. Jeżeli chcesz zrezygnować robisz to i już, tylko nie bo koledzy się ze mnie śmieją, tylko rzeczywiście z ważnych powodów. Przedział no zacząć jest dobrze po I Komunii Św. drugiej granicy nie ma (najstarszy ministrant w Polsce ma 75 lat :-) )
Pozdrawiam i życzę ministranckich sukcesów :-)


Wt sie 11, 2015 19:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL