Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 9:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2009 9:57
Posty: 29
Post Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Witajcie,

w przyszłym roku planujemy z narzeczonym przyjąć sakrament małżeństwa. Szukając pieśni na Mszę św. trafiłam na rozmaite wskazówki i przykłady, często mniej lub bardziej sprzeczne, bądź zupełnie niezrozumiałe dla laika.

Wybrałam takie pieśni (czerpałam trochę z tego, co pojawia się na Mszach św. oazowych, kiedyś należałam do tej wspólnoty):
1. Wejście - Oblubieniec czeka już,
2. Dary - ?(brak pomysłu),
3. Komunia św. - Witaj Pokarmie,
4. Uwielbienie - Jesteś blisko mnie (inaczej - Twoja miłość jak ciepły deszcz),
5. Zakończenie - Nie bójcie się żyć dla Miłości, Marsz Mendelsona.

Czy ktoś znający się na liturgice mógłby się wypowiedzieć i udzielić mi wskazówek, jeśli popełniłam błędy?

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,
M.

_________________
To Ja jestem, nie bójcie się (J 6, 20)


Pn lis 17, 2014 11:27
Zobacz profil
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
O twoich propozycjach sie nie wypowiem, ale na Dary nasunela mi sie piesn "Jeden chleb co zmienia sie w Chrystusa Cialo"


Wt lis 18, 2014 8:32
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
moni_pil napisał(a):
Witajcie,

w przyszłym roku planujemy z narzeczonym przyjąć sakrament małżeństwa. Szukając pieśni na Mszę św. trafiłam na rozmaite wskazówki i przykłady, często mniej lub bardziej sprzeczne, bądź zupełnie niezrozumiałe dla laika.

Wybrałam takie pieśni (czerpałam trochę z tego, co pojawia się na Mszach św. oazowych, kiedyś należałam do tej wspólnoty):
1. Wejście - Oblubieniec czeka już,
2. Dary - ?(brak pomysłu),
3. Komunia św. - Witaj Pokarmie,
4. Uwielbienie - Jesteś blisko mnie (inaczej - Twoja miłość jak ciepły deszcz),
5. Zakończenie - Nie bójcie się żyć dla Miłości, Marsz Mendelsona.

Czy ktoś znający się na liturgice mógłby się wypowiedzieć i udzielić mi wskazówek, jeśli popełniłam błędy?

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,
M.

Modlimy się królowo rodzin - brak w Twoim planie pieśni maryjnej, w 90% ślubów śpiewana/grana jest Ave Maryja.


Wt lis 18, 2014 9:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Alus napisał(a):
w 90% ślubów śpiewana/grana jest Ave Maryja.

Co nie powinno mieć miejsca.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lis 18, 2014 12:25
Zobacz profil
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
szumi napisał(a):
Alus napisał(a):
w 90% ślubów śpiewana/grana jest Ave Maryja.

Co nie powinno mieć miejsca.

Jeśli już to podobnie nie powinno się grać marszu Mendelsona.


Wt lis 18, 2014 12:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2009 9:57
Posty: 29
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Dlaczego bez Mendelsona? Byłam już na kilku ślubach i grany był na każdym, gdy młodzi wychodzili z kościoła.

Może ktoś coś konkretnego zaproponuje?

_________________
To Ja jestem, nie bójcie się (J 6, 20)


Wt lis 18, 2014 14:00
Zobacz profil
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
moni_pil napisał(a):
Dlaczego bez Mendelsona? Byłam już na kilku ślubach i grany był na każdym, gdy młodzi wychodzili z kościoła.

Ave Maryja także w większości ślubów :)


Wt lis 18, 2014 15:43
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
@szumi, zamiast pisac co NIE powinno byc (a jezeli juz to moze z jakims uzasadnieniem zrozumialym dla normalnego wiernego), napisz czy te propozycje sa ok?


Wt lis 18, 2014 15:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Też jestem ciekaw tego uzasadnienia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 18, 2014 15:52
Zobacz profil
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Johnny99 napisał(a):
Też jestem ciekaw tego uzasadnienia.

Na stronie wiara, znajduje się "Instrukcja o muzyce świętej liturgii"...a pośród zaprezentowanych pieśni nie znajduje się żadna z wybranych przez moni
http://liturgia.wiara.pl/doc/418520.Nutowy-zasobnik


Wt lis 18, 2014 16:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2009 9:57
Posty: 29
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Wiem, że Msza św. , nawet ślubna, to nie koncert życzeń. Co jest nie tak z tymi tytułami skoro słyszałam je w kilku katolickich kościołach w czasie różnych uroczystości?

Tylko teksty, które można znaleźć pod powyższym linkiem nadają się na taką uroczystość jak Masz św. ślubna?

Obawiam się, że część z nich nie jest znana przez organistę w parafii, o gościach z różnych stron kraju nie wspomnę.
Czy mógłby ktoś zaproponować konkretne teksty pasujące do danej uroczystości i właściwie ją podkreślających?

_________________
To Ja jestem, nie bójcie się (J 6, 20)


Wt lis 18, 2014 18:43
Zobacz profil
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
moni_pil napisał(a):
Wiem, że Msza św. , nawet ślubna, to nie koncert życzeń. Co jest nie tak z tymi tytułami skoro słyszałam je w kilku katolickich kościołach w czasie różnych uroczystości?

Tylko teksty, które można znaleźć pod powyższym linkiem nadają się na taką uroczystość jak Masz św. ślubna?

Obawiam się, że część z nich nie jest znana przez organistę w parafii, o gościach z różnych stron kraju nie wspomnę.
Czy mógłby ktoś zaproponować konkretne teksty pasujące do danej uroczystości i właściwie ją podkreślających?

Z organistą można się dogadać, przekazując teksty nuty..
Moje córki, obie po długich latach pobytu w oazach, także oprawę muzyczną miały z pieśni oazowych.
Ave Maryja śpiewała koleżanka córki, śpiewaczka operowa i organista po jednej próbie dał rade akompaniować.


Wt lis 18, 2014 19:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
ojejj... z Ave Maria jest problem taki, że to ni przypiął ni przyłatał do momentu Mszy św. w którym jest ono grane/śpiewane. Na ślubach zawsze się je wstawia podczas Komunii lub na uwielbienie po Komunii. Mamy kulminacyjny moment Mszy św. gdzie wierni spotykają się z żywym Chrystusem, gdzie doświadczamy realnych owoców odkupienia a jakiś wirtuoz muzyk zapodaje nam: Zdrowaś Maryjo łaskiś pełna, Pan z Tobą... no nie tutaj, nie ten adresat, nie ten moment. Cała muzyka w liturgii ma pełnić rolę służebną, jeżeli już jest to po to aby nas podprowadzić głębiej w misterium w którym uczestniczymy, a nie, żeby iść w poprzek temu wydarzeniu. Więc de facto jeżeli chcemy na Mszy Ave Maria to albo na wejście, albo na wyjście i to przede wszystkim w mszach o Matce Bożej, bo cały "środek" Mszy jest trynitarny i chrystocentryczny... Jeżeli młodzi rzeczywiście całe swoje wspólne życie chcą zawierzyć opiece Matki to jeszcze na ślubie jakoś mogę przystać na ten utwór, ale na mszach sakramentalnych w normalnych okolicznościach naprawdę trudno obronić pozdrowienie anielskie...

Co do Mendelsona hmm... jest on grany już po celebracji liturgicznej więc nie ma zgrzytu z liturgią. Dalej to utwór poważny, na organy więc nie ma konfliktu (niegodności) z miejscem więc nie wiem dlaczego "nie powinien mieć miejsca". Wydaje się, że to stwierdzenie jest tylko nadinterpretacją autora.

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr lis 19, 2014 11:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
O Ave Maria wypowiedział się jakiś czas temu jeden z biskupów. W odpowiedzi dla jednej z par młodych dał uzasadnienie. Ten list był też opublikowany w piśmie "Anamnesis", które jest organem Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Treść listu: http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded ... kowski.pdf

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lis 19, 2014 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pieśni w czasie Mszy świętej - sakrament małżeństwa
Nieprzekonujący jest ten list. Przede wszystkim, co to znaczy, że Gounod dopisał tylko melodię do I preludium J. S. Bacha z Das Wohltemperierte Klavier, a więc do zupełnie świeckiego utworu, a samo dodanie słów Pozdrowienia Anielskiego nie czyni z niego muzyki liturgicznej? Po pierwsze, skoro dopisał melodię, to znaczy, że nie ma miejsca "samo dodanie słów". Po drugie, to właśnie ta melodia jest przecież tu istotna, nie Preludium Bacha, które stanowiło jedynie do niej bazę - na moim ślubie np. Ave Maria było odegrane przy akompaniamencie samych skrzypiec, przy czym melodia grana przez skrzypce miała niewiele wspólnego z oryginalnym utworem Bacha. Zgodnie z Instrukcją Episkopatu Polski o muzyce
liturgicznej po Soborze Watykanskim II (http://www.oaza.pl/polski/diakonie/litu ... muzlit.pdf) Podczas liturgii nie wolno wykonywać muzyki mającej charakter wyraźnie świecki np. jazzu, big-beatu itp. (20). Trudno mówić o jakimś "wyraźnie świeckim" charakterze pojedynczej melodii, zwłaszcza że nie jest ona np. adaptacją jakiegoś znanego przeboju "świeckiego". Chyba przydałoby się tu stanowisko Episkopatu (a może nawet Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów), bo granie Ave Maria na ślubach jest już dziś żelazną tradycją nie tylko w Polsce, zwłaszcza, że ludziom się ta pieśń bardzo podoba i ciężko by im było z pewnością z niej zrezygnować.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lis 19, 2014 14:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL