Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Woda święcona (wydz.) 
Autor Wiadomość
Post Re: problem
Eubulides napisał(a):
... Następnie kapłan odmawia nad nią stosowną modlitwę i w ten sposób staje się ona rzeczą, która nosi w sobie element sacrum. Tylko parę słów. Błogosławieństwo. ...

Czy wg ciebie woda zmienia się wtedy w ... coś? Zmienia swe właściwości, czy pozostaje zwykłą, kranową wodą?


Pt sty 02, 2015 18:23
Post Re: problem
brunero napisał(a):
Szkoda natomiast, że kilka poważnych osób tak łatwo dało się sprowokować trollowi i i wciągnąć w dyskusję o bakteriach kałowych. Może by moderacja wydzieliła osobny wątek na ten gó...ny temat?
Może dlatego, ze to pretekst do nieco innej rozmowy? Wcale nie o gównie.


Pt sty 02, 2015 18:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: problem
Kozioł napisał(a):
brunero napisał(a):
Szkoda natomiast, że kilka poważnych osób tak łatwo dało się sprowokować trollowi i i wciągnąć w dyskusję o bakteriach kałowych. Może by moderacja wydzieliła osobny wątek na ten gó...ny temat?
Może dlatego, ze to pretekst do nieco innej rozmowy? Wcale nie o gównie.

Może tak, ale chyba nie z vilomortem, którego zdaje się, kupa kręci i podnieca.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt sty 02, 2015 18:33
Zobacz profil
Post Re: problem
Kozioł napisał(a):
brunero napisał(a):
Szkoda natomiast, że kilka poważnych osób tak łatwo dało się sprowokować trollowi i i wciągnąć w dyskusję o bakteriach kałowych. Może by moderacja wydzieliła osobny wątek na ten gó...ny temat?
Może dlatego, ze to pretekst do nieco innej rozmowy? Wcale nie o gównie.

Cóż, jeżeli masz zamiar dowodzić, że woda święcona jest sprzeczna z Biblią, to zacznij od tego wersu:

Lb 5,17
17. Następnie naleje kapłan wody świętej do naczynia glinianego, weźmie nieco pyłu znajdującego się na podłodze przybytku i rzuci go do wody.


Pt sty 02, 2015 18:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: problem
Ciekawe, że szukający bakterii kał w wodzie święconej nie obawiają się klikać w klawiaturę, jedno z największych siedlisk bakterii, no i zapewne nie używają w domach gąbek do mycia naczyń. "Sterylni", ot to.

To i mnie nazwijcie zabobonnym katolem, bo też używam wody święconej do celów kultowych.


Pt sty 02, 2015 19:03
Zobacz profil
Post Re: Woda święcona (wydz.)
@Koziol, ja wiem, ze niektorzy protestanci to takie bezcielesne same duchy, ktorych zycie wiara rozgrywa sie li i jedynie w umydle i cialo niczego nie pozrzebuje, ale Pan Jezus tak nie zyl.
Zaczynajac od znaku obmycia woda orzy chrucie (czeho pruypomniemiem jest zegnanie sie woda swiecona) po znak chleba i wina na znaczenie duchowe pokarmu Jego Ciala i Krwi, üoslugiwal sie jak najbardziej materia.
Mozesz to odrzucac, ale to ... niechrzescijanskie.


Pt sty 02, 2015 19:10
Post Re: Woda święcona (wydz.)
Lol!
No proszę!
Już skończyły się argumenty, skoro zaczynają się wycieczki osobiste!

@Yarpen_Zirgin
Nic o Biblii nie wspomniałem. Nie wychodź więc przed szereg.
Skoro jednak wspomniałeś.
Woda tak samo swięta, jak naczynia liturgiczne, szaty i inne - czyli przeznaczona na potrzeby kultu.
A nie cudownie zmieniona z panaceum na wszelkie choroby.
I na tym cięcie biblii nozyczkami zakończymy.


@Kael
Nie wiem z kim/czym dyskutujesz. Możesz odnieść się do tematu, a nie do mojej osoby?
Czy uważasz, że chrześcijańskie jest nadawanie wodzie jakieś cudownej mocy?
Na czym ona polega?
Z czego się bierze?
Czy przy chrzcie zbawia woda (skoro sam chrzest wg niektórych zbawia), czy jest tylko narzędziem, materią podobna do np. papieru na którym wydrukowane jest Słowo Boże?


Pt sty 02, 2015 21:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Woda święcona (wydz.)
@Koziol

artykul, ktory podajesz ze strony przedsoborowych katolikow zawiera niescislosci i nie zgadza sie z oficjalna wykladnia Kosciola katolickiego.

Nikt nie zaleca picia wody swieconej ani tez wody ze zrodel, znajdujacych sie w poblizu jakichs sanktuariow.

Niektore rzeczy tam opisane to religijny folklor lub magiczne myslenie.

Artykul mowi, ze po soborze aspersja ma miejsce tylko w Wielka Sobote a to nieprawda. W kazda niedziele mozna dokonac obrzedu aspersji.

_________________
ksiądz


Pt sty 02, 2015 22:27
Zobacz profil
Post Re: Woda święcona (wydz.)
Kozioł napisał(a):
Nic o Biblii nie wspomniałem.

Protestant, który proponuje temat o jakiejś katolickiej nauce, który nie zamierza twierdzić, że jest niebiblijna? Fascynujące.

Cytuj:
Skoro jednak wspomniałeś.
Woda tak samo swięta, jak naczynia liturgiczne, szaty i inne - czyli przeznaczona na potrzeby kultu.
A nie cudownie zmieniona z panaceum na wszelkie choroby.

Intrygujące. Któż to, jeśli wolno spytać, naucza o jakiejś wodzie, która jest "cudownie zmieniana" w panaceum na wszelkie choroby? Bo w Kościele katolickim takiej nauki nie ma, więc nie bardzo rozumiem po co o tym wspominasz w temacie o wodzie święconej.

I tak aby już całkowicie wyjaśnić kwestię, to napisz nam o czym chciałeś rozmawiać wysyłając tekst:
Kozioł napisał(a):
brunero napisał(a):
Szkoda natomiast, że kilka poważnych osób tak łatwo dało się sprowokować trollowi i i wciągnąć w dyskusję o bakteriach kałowych. Może by moderacja wydzieliła osobny wątek na ten gó...ny temat?
Może dlatego, ze to pretekst do nieco innej rozmowy? Wcale nie o gównie.


Pt sty 02, 2015 22:51
Post Re: Woda święcona (wydz.)
bramin napisał(a):
artykul, ktory podajesz ze strony przedsoborowych katolikow zawiera niescislosci i nie zgadza sie z oficjalna wykladnia Kosciola katolickiego.
Tak podejrzewałem.
bramin napisał(a):
Nikt nie zaleca picia wody swieconej ani tez wody ze zrodel, znajdujacych sie w poblizu jakichs sanktuariow.
Takich cudownych źródełek przy kapliczkach jest co nie miara. Kapliczki sa zarządzane przez lokalnych proboszczy. Wokoło kaplicy św. Anny w Karpaczu do teraz biegają z woda w ustach. A wycieczki, pielgrzymki parafialne wracają z sanktuariów pełne plastikowych butelek-figurek.
bramin napisał(a):
Niektore rzeczy tam opisane to religijny folklor lub magiczne myslenie.
To na pewno. Pod niektórymi podpisali się księza.
W Polsce (jak mozna przeczytać) ma ona dość szerokie zastosowanie umocowane w folklorze. Podobny folklor znajdziemy pewnie w całej Europie (jak widac na przykladzie Włoch).
Jak to wygląda poza Europą? Jakie jest twoje zdanie na temat wody swięconej?


Pt sty 02, 2015 23:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Woda święcona (wydz.)
Jeśli chodzi o folklor, to w magiczną (boską? - kakaja raznica?) moc wody wierzą także wyznawcy hinduizmu, którzy masowo ciągną do miasta Waranasi nad świętą rzeką Ganges, by obmyć się w jej życiodajnych wodach. Zanurzają się tam z głową, często płuczą usta. I nie przeszkadza im zupełnie fakt, że stężenie bakterii kałowych przekracza 100 razy normy dla wody do mycia (a więc daleko bardziej niż w tych pojemnikach na wodę święconą w kościołach) oraz że nieopodal do rzeki wpadają (często niedopalone) zwłoki rytualnie spalonych zmarłych (i czasem żywych).

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So sty 03, 2015 2:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Woda święcona (wydz.)
Też pomyślałam o Gangesie i wyznawcach hinduizmu.

Co do cudownych źródełek. Co najmniej jednego, w Lourd, nie wymyślili sobie wierni, ale sama Maryja je wskazała.
Jest różnica między wodą święcona a wodą z cudownych źródełek. Ta pierwsza jest święcona poprzez błogosławieństwo kapłana - sakramentalium - i służy uświęceniu człowieka. Jest to Boży znak. I jeśli Boży, to nie diabelski, więc dlatego szatan jej się boi, bo jest to woda uświęcona błogosławieństwem Boga przez ręce kapłana.

Trzeba też dobrze zrozumieć o co chodzi z tą cudowną mocą wody święconej czy tej ze źródełek.
Ta woda nie jest sama w sobie źródłem mocy i świętości. Gdyby tak była traktowana, to katolicyzm byłby pogaństwem, bo uznawałby wodę (formę stworzoną) za bóstwo, lub coś co ma tę samą naturę co Bóg. Woda nie jest sama w sobie "święta" ani "cudowna" ze swej natury.
Jest natomiast "narzędziem", jakimś widocznym, namacalnym dla ludzi znakiem działania łaski Bożej. Bóg stworzył wodę, i może ją wykorzystać jak sam chce.


So sty 03, 2015 7:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Woda święcona (wydz.)
magda68 napisał(a):
Trzeba też dobrze zrozumieć o co chodzi z tą cudowną mocą wody święconej czy tej ze źródełek.
Ta woda nie jest sama w sobie źródłem mocy i świętości. Gdyby tak była traktowana, to katolicyzm byłby pogaństwem, bo uznawałby wodę (formę stworzoną) za bóstwo, lub coś co ma tę samą naturę co Bóg. Woda nie jest sama w sobie "święta" ani "cudowna" ze swej natury.
Jest natomiast "narzędziem", jakimś widocznym, namacalnym dla ludzi znakiem działania łaski Bożej. Bóg stworzył wodę, i może ją wykorzystać jak sam chce.


Obawiam się, że różnica jest nieobserwowalna.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So sty 03, 2015 11:36
Zobacz profil
Post Re: problem
Cytuj:
Ach to teraz rozmawiamy o owocach? :D

Czyli 62 miliony bakterii kałowych na mililitr wody święconej to pikuś, bo przecież owoce też bywają brudne?

Niezła logika.

Poza tym ja nie mam styczności z wodą święconą. Nie chodzę do kościoła. Napisałem o prostym fakcie, o którym wcześniej nie wiedziałeś. Ten fakt wydaje mi się niezwykle ciekawy. Naprawdę niewiele mnie obchodzi, co z tym faktem zrobisz :)

Naturalna logika - multum bakterii, wirusów, roztoczy i innych paskudztw zagrażających zdrowiu i życie napotyka się wszędzie. Nawet po śmierci się ich nie uniknie.
Zatem ich obecność w wodzie święconej nie napawa mnie przerażeniem.
Umrzeć każdy musi, a strach ateistów jest irracjonalny - przecież nicość chyba nie boli?....

Cytuj:
Nic o Biblii nie wspomniałem. Nie wychodź więc przed szereg.
Skoro jednak wspomniałeś.
Woda tak samo swięta, jak naczynia liturgiczne, szaty i inne - czyli przeznaczona na potrzeby kultu.
A nie cudownie zmieniona z panaceum na wszelkie choroby.
I na tym cięcie biblii nozyczkami zakończymy.

To ja wspomnę - siedmiokrotne zanurzenie Naamana w wodach Jordanu skutkuje uleczeniem z trądu (2 Krl 5,1-19), woda w sadzawce Betesda (Owcza).


So sty 03, 2015 12:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Woda święcona (wydz.)
Kozioł napisał(a):
Jak to wygląda poza Europą? Jakie jest twoje zdanie na temat wody swięconej?


Poza Europa, wsrod katolikow, mamy podobne rytualy zwiazane z uzyciem wody swieconej, dochodza oczywiscie pewne elementy zwiazane z inkulturacja ale nie ma zasadniczo wielkich roznic.

Symbolika wody (takze swieconej) jako elementu zyciodajnego, oczyszczajacego jest bardziej wymowna dla ludow, ktore traktuja wode jako cos cennego i luksusowego co jest zrozumiale zwazywszy, ze tubylcy myja sie lub kapia bardzo rzadko (pare razy w zyciu) i co za tym idzie nie rozsiewaja wokol siebie woni fiolkow.

Moi koledzy, ktorzy dzialaja w Boliwii, w Australii wsrod Aborygenow, w Indiach, w innych krajach gdzie woda jest czyms wyjatkowym czesto to podkreslaja.

A co do magii lub przesadow, zawsze bylo i jest niebezpieczenstwo traktowania jakiejs rzeczy w sposob magiczny, czysto rytualny.

Trzeba ludziom przypominac, ze woda swiecona ma wymiar sakramentalny a wiec wymiar znaku przez osobista modlitwe i zywa wiare. Inaczej bedzie to tylko pobozne hokus pokus i handlowanie z Bogiem.

_________________
ksiądz


So sty 03, 2015 16:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL