Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 15:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego w nowych kościołach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 03, 2012 23:59
Posty: 1
Post Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego w nowych kościołach
Szczęść Boże wszystkim,
Mam do Was takie pytanie - czy w parafii istniejącej jakoś od 1995 roku (przy czym obecny kościół został zbudowany kilka lat później - wcześniej był drewniany) - istniałaby możliwość odprawienia Tridentiny? Czy to jednak byłoby nadużycie? Nasz proboszcz jest osobą bardzo uduchowioną, przynajmniej za taką uchodzi wśród parafian, co prawda to człowiek w wieku lat 50-parę...
Jeśli jednak nie Tridentina, to czy przynajmniej dałoby się Waszym zdaniem wynegocjować NOM po łacinie i tyłem do ludzi, jak w przypadku słynnego zdjęcia z Mszy odprawianej przez Abpa Sample? Podaję link jeśli ktoś nie widział.
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10882289_1531099600504475_8636197707812813650_n.jpg?oh=40436cbc5c66db9f37fd34afe49f3fc7&oe=55341F90
Powiecie - najprościej zapytać księdza. Tak zrobię, ale nie chcę wyjść na głupka, więc chcę zrobić jak najszerszy research. Co mnie na razie przed tym zapytaniem powstrzymuje to właśnie fakt architektury kościoła, nie do końca umiem to określić ale jest on pobudowany na nowoczesną modłę, z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, ołtarz jest z tego co wiem z granitu, a przynajmniej obudowany granitem, na ołtarzu zawsze jest świecznik z dwiema świecami.
Jeśli jednak z Waszej perspektywy byłoby to możliwe, a ksiądz by się przeciwstawiał, bo wdrożenie ministrantów w "nową" ( :-D ) formę i jeszcze ta nieszczęsna łacina, i w ogóle kto by na to przyszedł - co wtedy?

Jeśli ktoś uzna moje pytanie za głupie, to przepraszam. Jednocześnie dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi.


So sty 03, 2015 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego w nowych kościołach
Nie powinno być to przeszkodą.

Ważniejsze od stylu prezbiterium są:
- zainteresowanie sprawą proboszcza,
- kumaci ministranci,
- grupa zainteresowanych wiernych.

Na pytanie "Czy udałoby się wynegocjować...?" nie da się odpowiedzieć bez rozmowy z księdzem.

W razie problemów możesz pytać tu:
http://www.unacum.pl/p/porady-dla-grup-wiernych.html


So sty 03, 2015 10:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL