Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 16:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Triduum a zakończenie Godzin w LG 
Autor Wiadomość
Post Triduum a zakończenie Godzin w LG
Szczęść Boże! Mam pewien dylemat dotyczący zakończenia Godzin w czasie Triduum Paschalnego (czyli "Niech nas Bóg błogosławi" albo błogosławieństwa przez kapłana albo też formuła "Blogosławmy Panu"). Otóż chociażby na portalu brewiarz.pl sugerują opuszczanie tego. Znam jednak z drugiej strony przypadki, kiedy błogosławieństwa się normalnie udziela (a i przepisy tego nie precyzują - przynajmniej nic nie znalazłem na ten temat).

Która z tych opcji jest poprawna i dlaczego?


Cz kwi 02, 2015 22:41

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Triduum a zakończenie Godzin w LG
Rzeczywiście, ciekawe. W rubrykach LG nie znalazłem takiej możliwości. Najlepiej zapytaj na ich profilu na FB: https://www.facebook.com/brewiarzpl

Podczas Triduum opuszczało się błogosławieństwa w Brewiarzu przedsoborowym, na znak żałoby.


So kwi 04, 2015 6:06
Zobacz profil
Post Re: Triduum a zakończenie Godzin w LG
Dzięki :) Niestety, tylko ogólnikowo napisali, że opuszcza się błogosławieństwo i rozesłanie. Ale może niezbyt precyzyjnie zadałem to pytanie.

Ale skoro piszesz, że tak było w Brewiarzu przedsoborowym, to być może też i w nowym można opuszczać (na zasadzie tradycji).


N kwi 12, 2015 18:55

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Triduum a zakończenie Godzin w LG
Też myślę, że działa tu zasada ciągłości (prawo nie zniesione wprost obowiązuje nadal). Na tej samej podstawie uzasadnia się kilka innych praktyk, np. traktowanie świąt poświęcenia bazylik jako świąt Pańskich.


N kwi 12, 2015 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Triduum a zakończenie Godzin w LG
Bardziej podkreśla się tym faktem ciągłość jednej celebracji liturgicznej niż żałobę...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt maja 26, 2015 10:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL