Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 4:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Wigilia Paschalna - pytanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 01, 2011 2:47
Posty: 5
Post Wigilia Paschalna - pytanie
hej, mam do was pytanie, gdyż nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi - czy dzisiaj idąc na Wigilię Paschalną wieczorem trzeba OBOWIĄZKOWO przynieść świecę czy nie jest to obowiązek?


So kwi 04, 2015 15:12
Zobacz profil
Post Re: Wigilia Paschalna - pytanie
Mozesz isc bez swiecy i siedziec w ciemnosciach.
Swiece sa zapalane od paschalu, a konkretnie ministranci zapalaja swoje od paschalu i podaja plomien dalej. Ma to znaczenie symboliczne.


So kwi 04, 2015 15:42

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Wigilia Paschalna - pytanie
Szczęść Boże. Jeżeli mamy świecę w domu, to powinniśmy ją do kościoła. Świece w Wigilię Paschalną ludzie zapalają od paschału wnoszonego do naszych świątyń przez kapłana. Paschał (czyli bardzo duża świeca) jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Pan Jezus sam o sobie powiedział, że jest śwaitłością świata (por. J8, 12). Paschał zapala się od ognia poświęconego na samym początku liturgii Wigilii Paschalnej, czyli podczas liturgii światła. Znaczenie ognia najlepiej uwydatnia modlitwa odmawiana przez kapłana przed poświęceniem: ,,Boże. Ty przez swojego Syna udzieliłeś wiernym światła swojej chwały, poświęć ten ogień i przez te święta wielkanocne rozpal w nas tak wielkie pragnienie nieba, abyśmy z czystym sercem mogli dostąpić wiekuistej światłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.Amen"(Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna, poświęcenie ognia). Chodzi o to, aby światło Chrystusa przeniknęło nasze życie, abyśmy żyli w duchu Ewangelii i jej blaskiem promieniowali na innych ludzi (w swojej rodzinie, środowisku, pracy itp). Zapalając paschał od poświęconego ognia kapłan wypowiada modlitwę: ,,Niech śwaitło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów"(tamże). Następnie kapłan wykonuje czynności i wypowiada modlitwy związane z przygotowaniem paschału (kreśli greckie litery alfa i omega oraz bieżący rok i wkłada tzw.grona do paschału).
Cała liturgia światła odbywa się na zewnątrz świątyni przy rozpalonym ognisku. W tym czasie w kościołach jest całkowita ciemność. Nie pali się żadne światło. Dlatego, że światło zmartwychwstałego Chrystusa symbolizowane przez płonący paschał rozjaśnia mroki naszego życia.
POdczas procesji z paschałem do świątyni kapłąn śpiewa: ,,Światło Chrystusa", alud odpowiada:,,Bogu niech będą dzięki). W tym momencie ludzie zapalają świece od paschału. Ta czynność symbolizuje przekazywanie światła Zbawiciela innym ludziom. MOżna powiedzieć, że światło zmartwychwstałego Pana opromienia cąły świat.
Na koniec mogę wspomnę jeszcze, że paschału wraz ze świecami używa się także podczas każdej Mszy świętej w okresie wielkanocnym, a także podczas liturgii sakramentu chrztu i w czasie Mszy świętej pogrzebowej.


Wt kwi 07, 2015 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Wigilia Paschalna - pytanie
PS. W moim poście z dzisiejszego dnia wkradł się błąd. Na końcu napisałem, że paschału wraz ze świecami oprócz Wigilii Paschalnej używa się także w czasie każdej Mszy świętej w okresie wielkanocnym oraz w czasie liturgii sakramentu oraz w czasie Mszy świętej pogrzebowej. Oczywiście jest to błąd. Odpowiem tak: paschału używa się podczas każdej Mszy świętej w okresie wielkanocnym oraz w czasie liturgii sakramentu chrztu, a także w czasie Mszy świętej pogrzebowej. Natomiast w czasie sakramentu chrztu używa się też świecy przniesionej przez rodzicó chrzcielnych. Zapala się tą świecę od paschału. Podczas pogrzebu oprócz paschału palą się przy trumnie także inne świece, ale są to świece ołtarzowe. Palą się one podczas każdej Mszy świętej nie tylko w okresie wielkanocnym. Jest ich bardzo mało (dwie, trzy, maksimum cztery). Zapalane są zazwyczaj podczas przygotowania ołtarza tuż przed Mszą świętą. Natomiast ( o ile sobie dobrze przypominam) wierni (ale nie wszyscy)świec używają np. w czasie procesji z Najświętszym Sakramentem. Zwykle robią to ci, którzy w każdej procesji niosą świece.


Wt kwi 07, 2015 12:53
Zobacz profil
Post Re: Wigilia Paschalna - pytanie
neah napisał(a):
hej, mam do was pytanie, gdyż nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi - czy dzisiaj idąc na Wigilię Paschalną wieczorem trzeba OBOWIĄZKOWO przynieść świecę czy nie jest to obowiązek?
Kolejna okazja to Wigilia Zesłania Ducha Św.

Nie musisz przynosić świecy. Obowiązkowy jest godny strój i wyłączenie telefonu komórkowego.

W trakcie liturgii światła oraz chrzcielnej używane są paschałki, czyli wykonane ze stearyny lub pszczelego wosku cienkie świeczki, o średnicy około 8mm i długości 30 cm. Te świeczki najczęściej zapewnia organizator.


Śr kwi 08, 2015 22:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL