Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 Dlaczego klękamy? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego klękamy?
sowaniejestmadra napisał(a):
Dziękuję i za tę opinię, jakby z innej strony. Dodam, że klękanie jest objawem służalczości w rozumieniu człowieka. Dlaczego mamy tak się kajać przed Bogiem. Bóg chce, żebyśmy właśnie połknęli ten kij, o którym kolega wspomina.

Tak mi się przypomniało:

Flp 2,9-10
9. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię,
10. aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.


Śr gru 30, 2015 11:52

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Dlaczego klękamy?
dominikbartlomiej napisał(a):
Bóg nas kocha i jest BARDZO DOBRY, ale Bóg też jest BOGIEM, Jemu się należy wszelki hołd i Chwała, stąd klękanie.


Chwała należy się również i Tobie, bo jesteś Jego dzieckiem. Mój postulat - skoro tak wszyscy chcą klękać przed Bogiem, klękajmy też przed sobą - bez wyjątku - prezydent przed górnikiem, górnik przed dzieckiem. Wtedy klękanie będzie miało jakiś sens!


Śr gru 30, 2015 23:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Dlaczego klękamy?
chwat napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
Czy ty chciałbyś, żeby ktoś przed tobą klękał? Czy Bóg chce, żebyś przed nim klękał? Czy ksiądz chce, żeby przed nim klękano? No właśnie ...
Mój postulat - nie klękajmy!


Interesujący postulat, że też nikt wcześniej na to nie wpadł.
Czy postulujesz również jakieś inne zmiany w ramach liturgii, typu "dzień dobry" zamiast " w imię Ojca i Syna", albo coś podobnego?


Dokładnie. Czyż to nie trafia lepiej? Może lepiej pokój z Tobą! Ale dzień dobry równie dobre. Ale najważniejsze - liturgia powinna się zaczynać po "Pokój z Tobą" lub po "Dzień dobry" - słowami: "Nie wiem o czym tutaj mówimy, nie wiem po co tu spotkaliśmy się, nie wiem kim jest Bóg, spróbujmy Go poszukać, ale najpierw posłuchajmy naszych sumień"
Bez tej całej liturgii, która opiera się na mitach.


Cz gru 31, 2015 0:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Dlaczego klękamy?
sapper napisał(a):
chwat napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
Czy ty chciałbyś, żeby ktoś przed tobą klękał? Czy Bóg chce, żebyś przed nim klękał? Czy ksiądz chce, żeby przed nim klękano? No właśnie ...
Mój postulat - nie klękajmy!


Interesujący postulat, że też nikt wcześniej na to nie wpadł.
Czy postulujesz również jakieś inne zmiany w ramach liturgii, typu "dzień dobry" zamiast " w imię Ojca i Syna", albo coś podobnego?


Dobre!
Ciekawe jak wygladala by cala msza. :-)
A moze by tak do postulatow dodac internetowa msze i komunie poczta polecona, zamawiana przez e-bay. :-)
Spowiedz tez on line. :-)

Tak ostatnio zastanawiam sie z kad u niektorych osob takie idiotyczne nie tylko pomysly, ale w ogole mysli. ZZgrozzza.
A za 10 lat placz i zgrzytanie zebow.



I znów wycieczki osobiste, brak debaty. Brak debaty jak w całym kościele opartym na hierarchii. Kościół pozostał daleko w tyle w rozumieniu świata, jego stałość będzie jego zagładą. Mam nadzieje, że demokracja i kobiety doprowadzą do upadku Kościoła Katolickiego, a przynajmniej jego zmarginalizowaniu - co da się już odczuć wyraźnie w Europie - oczywiście nie w Polsce, gdzie niejako jest nawrót wieków średnich. Za 10 lat rzeczywiście może być płacz i zgrzytanie zębów - spod łóżka będzie nam wychodził biskup.
Spowiedź powinno załatwiać się u psychologa, który nie będzie dopytywał nas czy grzeszymy oglądając świerszczyki. Więc nawołuje jak w innych postach do totalnego resetu - włącznie z liturgią i klękaniem podczas niej.


Cz gru 31, 2015 0:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Dlaczego klękamy?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
Dziękuję i za tę opinię, jakby z innej strony. Dodam, że klękanie jest objawem służalczości w rozumieniu człowieka. Dlaczego mamy tak się kajać przed Bogiem. Bóg chce, żebyśmy właśnie połknęli ten kij, o którym kolega wspomina.

Tak mi się przypomniało:

Flp 2,9-10
9. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię,
10. aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.


Tak, masz racje, to brzmi strasznie. Chyba nie wszyscy z Jego uczniów odrobili zadanie i zrozumieli Jego lekcje.


Cz gru 31, 2015 0:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego klękamy?
A więc teraz chodzi o debatę?
W pierwszym poscie postulowałeś pewne zmiany w liturgii, teraz mówisz o jakiejś debacie. Należało by się jednak zdecydować, o czym się mówi. Postulowanie czegoś, to coś zupełnie innego niż debatowanie, postulowanie i debatowanie to dwie różne czynności.

Zatem co do postulowania nie klękania (prawdopodobnie podczas mszy, bo nie zostało to przez Ciebie uściślone), podjęcie decyzji o wprowadzeniu zmian w tej kwestii, należy do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mieszczącej się w Rzymie.
Osobiście jednak nie podejrzewam, że argumentacja której użyłeś "Czy Bóg chce, żebyś przed nim klękał? Czy ksiądz chce, żeby przed nim klękano?", będzie wystarczająca dla zajęcia się przez kongregację tą problematyką, no ale spróbować można. W każdym bądź razie forum internetowe, to niewłaściwy adres do tego typu postulatów.

Co do debaty, to aby była ona wartościowa i przekonująca, musi posługiwać się argumentami czy dowodzić użytych tez.
Natomiast Twoje wypowiedzi brzmią np. tak:"Kościół pozostał daleko w tyle w rozumieniu świata, jego stałość będzie jego zagładą"- jest to jakaś teza, teraz potrzebny jest dowód na jej prawdziwość, albo: "w Polsce, gdzie niejako jest nawrót wieków średnich" - to samo, potrzebny dowód na prawdziwość tej tezy. Albo: "Spowiedź powinno załatwiać się u psychologa, który nie będzie dopytywał nas czy grzeszymy oglądając świerszczyki" - to samo, dlaczego mielibyśmy uznać takie zdanie za prawdziwe, gdzie dowód, cytat, przypis?

Podsumowując szanowny Kolego, udaj się z postulatem pod właściwy adres, a co do debaty, to zaproponuj coś rzeczowego, wtedy na pewno będzie ciekawa dyskusja.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 31, 2015 5:39
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego klękamy?
sowaniejestmadra napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
Dziękuję i za tę opinię, jakby z innej strony. Dodam, że klękanie jest objawem służalczości w rozumieniu człowieka. Dlaczego mamy tak się kajać przed Bogiem. Bóg chce, żebyśmy właśnie połknęli ten kij, o którym kolega wspomina.

Tak mi się przypomniało:

Flp 2,9-10
9. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię,
10. aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.


Tak, masz racje, to brzmi strasznie. Chyba nie wszyscy z Jego uczniów odrobili zadanie i zrozumieli Jego lekcje.

To słowa spisane z natchnienia Ducha Świętego. Przegapiłeś?


Cz gru 31, 2015 8:44
Post Re: Dlaczego klękamy?
Cytuj:
Tak, masz racje, to brzmi strasznie. Chyba nie wszyscy z Jego uczniów odrobili zadanie i zrozumieli Jego lekcje.

Cytuj:
To słowa spisane z natchnienia Ducha Świętego. Przegapiłeś?

Co nie zmienia faktu, że Apostołowie i chrześcijanie pierwszych wieków nie przyjmowali ciała Chrystusa w pozycji klęczącej.


Cz gru 31, 2015 9:01
Post Re: Dlaczego klękamy?
Alus napisał(a):
Cytuj:
Tak, masz racje, to brzmi strasznie. Chyba nie wszyscy z Jego uczniów odrobili zadanie i zrozumieli Jego lekcje.

Cytuj:
To słowa spisane z natchnienia Ducha Świętego. Przegapiłeś?

Co nie zmienia faktu, że Apostołowie i chrześcijanie pierwszych wieków nie przyjmowali ciała Chrystusa w pozycji klęczącej.

Z tego, co pamiętam, to temat dotyczy ogólnie klękania przed Bogiem, a nie pozycji w czasie przyjmowania Komunii Świętej.


Cz gru 31, 2015 9:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dlaczego klękamy?
sowaniejestmadra napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
Bóg nas kocha i jest BARDZO DOBRY, ale Bóg też jest BOGIEM, Jemu się należy wszelki hołd i Chwała, stąd klękanie.


Chwała należy się również i Tobie, bo jesteś Jego dzieckiem. Mój postulat - skoro tak wszyscy chcą klękać przed Bogiem, klękajmy też przed sobą - bez wyjątku - prezydent przed górnikiem, górnik przed dzieckiem. Wtedy klękanie będzie miało jakiś sens!


jest taka piosenka: nie nam Panie, nie nam chwała lecz Twojemu Imieniu.

Wiesz z czego to się bierze? Z tego, że Bóg jest Święty, Święty, Święty... po Trzykroć Święty Pan Bóg Izraela - Trishagion.
Stąd też właśnie św. Piotr pisał, że "przed Bogiem zegnie się wszelkie kolano istot niebieskich i ziemskich..." a jak przed nim setnik Korneliusz klęknął, to kazał mu wstać mówiąc: "wstań, ja też jestem człowiekiem."

do tego potrzebna jest mądrość. poganie myślą kategorią "walenia czołem" przed różnymi bożkami i sobie nawzajem, chrześcijanie oddają hołd tylko Bogu w Trójcy Jedynemu i tym, którzy uświęcili swoje życie na tyle, że Kościół zaliczył ich do grona świętych w Niebie, ale i tym oddawany jest szacunek i cześć, której Źródło jest w Bogu!
My ludzie sobie winniśmy okazywać tylko szacunek ze względu na nasze człowieczeństwo i źródło godności ludzkiej osoby, która została stworzona na Boży wzór i podobieństwo, ale CHWAŁA należy się tylko BOGU i świętym, ze względu na Boga.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz gru 31, 2015 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Dlaczego klękamy?
A człowiek pyszny i dumny nie potrafi klęknąć przed Bogiem


Pt sty 01, 2016 9:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 30, 2012 21:11
Posty: 127
Post Re: Dlaczego klękamy?
Ja sobie myślę, że już kilku uczestników tego wątku dostatecznie uzasadniło sens klękania przed Bogiem. Jeśli ktoś tego nie może pojąć, to prawdopodobnie nie jest wierzący, więc cała dyskusja przypominać zaczyna rozmowę ze ślepym o kolorach. Pozostaje podziękować za wymianę zdań i poprosić innowierców, by nie próbowali wpływać na kształt kultu w Kościele, bo on ich nie dotyczy.


Pt sty 01, 2016 11:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego klękamy?
Może ktoś z katolików jednak zdecydował się zmienić obyczaje, na podstawie postulatów sowaniejestmadra? Na razie nie widać, żeby ktoś zameldował chęć poddania się tej postępowej myśli.

Chyba nie tak łatwo jednak przekonać ludzi do zmiany myślenia, że to istota stworzona powinna oddawać cześć Stwórcy, np. klękając.
Może by zacząć od łatwiejszych argumentów, czegoś przystępniejszego?
Proponowałbym reumatyzm, bo wiadomo posadzka w kościele zimna i twarda i trzeba na tym klęczeć, zwyrodniałe stawy kolanowe na stare lata murowane, tu nie ma żartów. A jak tu potem wejść do Królestwa Niebieskiego, jak nie można chodzić? No? :)

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sty 01, 2016 12:57
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego klękamy?
chwat napisał(a):
Może ktoś z katolików jednak zdecydował się zmienić obyczaje, na podstawie postulatów sowaniejestmadra? Na razie nie widać, żeby ktoś zameldował chęć poddania się tej postępowej myśli.

Chyba nie tak łatwo jednak przekonać ludzi do zmiany myślenia, że to istota stworzona powinna oddawać cześć Stwórcy, np. klękając.
Może by zacząć od łatwiejszych argumentów, czegoś przystępniejszego?
Proponowałbym reumatyzm, bo wiadomo posadzka w kościele zimna i twarda i trzeba na tym klęczeć, zwyrodniałe stawy kolanowe na stare lata murowane, tu nie ma żartów. A jak tu potem wejść do Królestwa Niebieskiego, jak nie można chodzić? No? :)

A skąd przekonanie, że wszyscy dożyją starości?


Pt sty 01, 2016 14:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego klękamy?
Hmm, w razie nie dożycia starości? Slusznie, jest taka opcja.
Wygląda na to, że człek może nie zdążyć się pochorować i odchodzi do Pana ze zdrowymi kolanami. A to oznacza, że w czasie swojego krótkiego żywota, mógł sobie klęczeć przed Bogiem do woli i bez skutków ubocznych. Zła wiadomość dla mnie, bo mój argument przeciwko klęczeniu raczej nie działa...

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sty 01, 2016 15:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL