Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt? 
Autor Wiadomość
Post Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Szczęść Boże! Troszkę może rozruszam forum ;)

Niedawno znalazłem takie coś:
http://www.cantus.waw.pl/wp-content/upl ... -2.pdf.pdf

Z tego co słyszałem, ta instrukcja została już rozesłana do niektórych kurii i parafii. Niektórzy zaś mówią, że to tylko projekt, który ma być dopiero przegłosowywany na forum KEPu (swoją drogą - tego dokumentu nie ma ani na stronie głównej, ani "liturgicznej" Episkopatu. W ostatnim komunikacie też o nim ani słowa).

Więc:
1. Czy to projekt, czy przyjęta i obowiązująca instrukcja?
2. Co sądzicie o jej punktach (zwłaszcza dotyczących "gorących punktów", np. gitar czy kolęd poza okresem bożonarodzeniowym)?


N kwi 17, 2016 22:11
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Troszkę mnie to śmieszy, bo organy zostały wymyślone i używane w celach "świeckich", miały pochodzenie, charakter pogański i weszły do kościoła z dużymi oporami. Dziś to się powtarza przy innych instrumentach. Ciekawe, ze harfa nie jest na indeksie zakazanych instrumentów.

Więcej takich zakazów, więcej chórów gregoriańskich i więcej łacińskich pieśni, a młodzieży będzie jeszcze mniej. Bo po co mają iść do skansenu.

A może to obowiązujący albo wcześniejszy tekst?
Kto z katolików rozszyfruje?


N kwi 17, 2016 22:40
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Najpierw to Kościół musi opracować metodę w jaki sposób zmobilizować wiernych uczestniczących we mszy św do śpiewu.
Nie wiem jak w innych, ale w mojej parafii śpiewa jedynie ok 20% uczestników mszy :(


Pn kwi 18, 2016 9:05
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Kozioł napisał(a):
Więcej takich zakazów, więcej chórów gregoriańskich i więcej łacińskich pieśni, a młodzieży będzie jeszcze mniej. Bo po co mają iść do skansenu.


Szczerze mówiąc, nawet jak oaza czy inny zespół gra i śpiewa, to się czują jak "w skansenie". Wtedy oprócz oazy nikt nie śpiewa. Bo im się przeważnie nie chce.
A najczęściej kościół się rozśpiewuje przy kolędach (ale chyba nikt nie będzie kazał śpiewać ich cały rok ;) ). Więc argument chybiony.
Swoją drogą - najbardziej lubię śpiewanie a cappella :)

A co do łacińskich pieśni - może by się jednak dało? W końcu kanon "Misericordias Domini in aeternum cantabo" całkiem chętnie młodzi śpiewają 8)

Alus napisał(a):
Najpierw to Kościół musi opracować metodę w jaki sposób zmobilizować wiernych uczestniczących we mszy św do śpiewu. Nie wiem jak w innych, ale w mojej parafii śpiewa jedynie ok 20% uczestników mszy :(


20% jak 20%, nie jest źle, tylko żeby śpiewali z świadomością, do Kogo śpiewają :) A z tym (jak i z wieloma kwestiami "liturgicznymi") jest niestety różnie.


Pn kwi 18, 2016 10:36
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Kozioł napisał(a):
więcej chórów gregoriańskich i więcej łacińskich pieśni, a młodzieży będzie jeszcze mniej. Bo po co mają iść do skansenu.

Dziwne... bo moje doświadczenie z kościołami i pieśniami łacińskimi, czy nawet chorałami wskazuje, że wierząca młodzież wręcz się do nich garnie.
Być może chodzi ci o niewierzących, którzy do kościoła przyjdą jak zaśpiewa w nich Podsiadło?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn kwi 18, 2016 11:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Bo niewierzący nie mają gdzie posłuchać Podsiadło i muszą chodzić do kościołów.


Pn kwi 18, 2016 11:46

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Alus napisał(a):
Najpierw to Kościół musi opracować metodę w jaki sposób zmobilizować wiernych uczestniczących we mszy św do śpiewu.
Nie wiem jak w innych, ale w mojej parafii śpiewa jedynie ok 20% uczestników mszy :(

Jest kilka czynników sprzyjających wspólnemu śpiewowi.

1. Wiara.
2. Kontakt z żywym śpiewem. Osoby słuchające tylko muzykę poddaną kompresji (MP3, YouTube) mają większe problemy z trafianiem w dźwięk.
3. Śpiewający nie czują się wyręczani w śpiewie przez zespół/organistę.
4. Śpiewający nie są poganiani przez organistę (zbyt długie frazy na 1 oddechu) czy księdza, któremu się spieszy (np. zakaz śpiewania na ofiarowanie więcej niż 2 zwrotek pieśni utrudnia modlitwę tym śpiewem).
5. Stonowane nagłośnienie. Najlepiej śpiewa się w małych kościołach bez nagłośnienia albo tam, gdzie organista potrafi podtrzymywać śpiew organami, nie włączając się "paszczowo".
6. Obecność w nawie osób, szczególnie mężczyzn, śpiewających pełnym głosem. Tam, gdzie śpiewają same panie, mężczyźni włączają się niechętnie. Odwrotna zależność nie zachodzi :)


Wt kwi 19, 2016 12:58
Zobacz profil
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Z punktu widzenia metodysty. A wiadomo u metodystów śpiewają dużo: wyśpiewana modlitwa to jak dwie modlitwy ;)

Brak w KK w Polsce jednolitego śpiewnika. Ludzie nie wiedza co spiewac, organiści co grac, a często jest to monotonne zawodzenie (bez obrazy kogokolwiek) przy monotonnej grze organisty (bywa, ze ta sama melodia pod wszystkie śpiewy).

Aby przekonać się o różnicy, to zapraszam na dowolne nabożeństwo jednego z Kosciołow ewangelickich (śpiewniki są przy wejściu).


Wt kwi 19, 2016 13:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Kościoły mniejszościowe zawsze są bardziej aktywne i ożywione.
Także mniejsze grupki w Kościele rzymskim są liturgicznie bardziej aktywne i pełne życia.

Aby przekonać się o różnicy, to zapraszam na dowolne nabożeństwo jednej z grup duszpasterskich typu Oaza, Ruch charyzmatyczny, Neokatechumenat, etc....(śpiewniki są przy wejściu).

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt kwi 19, 2016 13:18
Zobacz profil WWW
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
medieval_man napisał(a):
Kościoły mniejszościowe zawsze są bardziej aktywne i ożywione.
Także mniejsze grupki w Kościele rzymskim są liturgicznie bardziej aktywne i pełne życia.
Patrząc na liczbę obecnych w zborze, a liczbę osób zarejestrowanych, to nie jestem tego pewien. Doświadczenia ze zborów w innych krajach także nie potwierdzają tego. Bo czy mozna tak nazwać baptystów w USA Kościołem mniejszościowym, albo luteran w Danii?
medieval_man napisał(a):
Aby przekonać się o różnicy, to zapraszam na dowolne nabożeństwo jednej z grup duszpasterskich typu Oaza, Ruch charyzmatyczny, Neokatechumenat, etc....(śpiewniki są przy wejściu).
Tylko to sa małe rodzynki, które wzięły sprawę w swoje ręce. A gdzie reszta? Nie można ustalić jednego śpiewnika dla wszystkich parafii?


Wt kwi 19, 2016 13:31
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
A po co jeden śpiewnik dla wszystkich? Nie byłoby to trochę ... totalitarne?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt kwi 19, 2016 13:33
Zobacz profil WWW
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
medieval_man napisał(a):
Aby przekonać się o różnicy, to zapraszam na dowolne nabożeństwo jednej z grup duszpasterskich typu Oaza, Ruch charyzmatyczny, Neokatechumenat, etc....(śpiewniki są przy wejściu).
Tylko to sa małe rodzynki, które wzięły sprawę w swoje ręce. A gdzie reszta? Nie można ustalić jednego śpiewnika dla wszystkich parafii?[/quote]
W ponad 90% kościołów parafialnych śpiewany tekst jest wyświetlany na ekranie.
Zatem to nie kwestia teksu, ale woli uczestników mszy.
Miesiąc temu w mojej parafii odprawiania była msza z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie - wszyscy uczestnicy mszy śpiewali gromkimi głosami, aż przysłowiowo "mury drżały.
Trudno napotkać podobny zapał na co dzień :(


Wt kwi 19, 2016 13:38

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Kozioł napisał(a):
przy monotonnej grze organisty (bywa, ze ta sama melodia pod wszystkie śpiewy).

Serio "wszystkie"? W tradycji ewangelickiej kontrafakturyzacja jest o wiele częstszym zjawiskiem niż u katolików.


Wt kwi 19, 2016 13:47
Zobacz profil
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
medieval_man napisał(a):
A po co jeden śpiewnik dla wszystkich? Nie byłoby to trochę ... totalitarne?
W ujęciu KK to może tak być jak piszesz, prawda. Pewnie byłby dość cienki, a inne pieśni byłyby zakazane :twisted:
Ale z drugiej strony może by zniknęły takie potworki jak "Serdeczna mateczko".


Wt kwi 19, 2016 13:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Nowa instrukcja KEP o muzyce kościelnej - projekt?
Kozioł napisał(a):
medieval_man napisał(a):
A po co jeden śpiewnik dla wszystkich? Nie byłoby to trochę ... totalitarne?
W ujęciu KK to może tak być jak piszesz, prawda. Pewnie byłby dość cienki, a inne pieśni byłyby zakazane :twisted:
Ale z drugiej strony może by zniknęły takie potworki jak "Serdeczna mateczko".

Nie mogłeś się powstrzymać?
:badgrin:
Ty widziałeś grubość katolickich śpiewników?

ps. co masz do "Serdeczna Matko"? To tylko wyraz pewnej pobożności. Jednego z jej rodzajów.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt kwi 19, 2016 14:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL