Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 15:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
czytelnikBiblii napisał(a):
JedenPost, dobrze piszesz, ale i tak nie przekonasz... {muszą bronić szefa, to i bronią; do ostatniego klawisza klawiatury...}

Zrozum mój drogi, że my wcale nie zaprzeczamy, jakoby kard. Wyszyński tak powiedział.
Nie widzimy też powodu do jakiejkolwiek obrony.
Szczerze wierzymy, że miał rację używając stwierdzenia o "rozkazywaniu" Bogu.
Stwierdzenie to jest, oczywiście, pewnym oratorskim chwytem.
Kapłani nie rozkazują Bogu na przykład sprowadzić deszcz czy uciszyć burzę.
Natomiast za Jego zgodą w modlitwie podczas eucharystii wypowiadają sakramentalne słowa, na które Bóg pojawia się rzeczywiście na ołtarzu.
Wygląda to jak rozkaz przybycia, więc kard. Wyszyński użył takiego oratorskiego chwytu.

Rozumiem, że potraktowałeś zabieg oratorski bardzo poważnie.
Nie szkodzi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt paź 11, 2016 17:50
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Co do rozkazywania - jest to taka sama konstrukcja, jak w dwuwierszu Mickiewicza, wychwalającego dobroć Boga:

Wygnaliśmy z serc Boga, weźmiem dobra po nim,
Gadać o nim i pisać do niego zabronim;
Mamy nań sto gąb grzmiących i piór ostrych krocie,
A ten zbrodniarz emigrant myśli o powrocie?
(...)
Sam Bóg bez wiedzy naszej nie może nas rzucić.
A choć rzuci, gdy zechcem, musi do nas wrócić.


To jest - sorry za szczerość - czepianie się o słowa.
To tak jakbyś do słów z tego samego wiersza:
Bóg nic darmo nie daje, lecz wszystko otwiera,
I każdy z Boga tyle, ile chce, zabiera.

czepiał się, że przecież "a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie."/Rz 3:24/ nie bacząc, że Mickiewicz właśnie to mówi innymi słowami.


Powiem inaczej - spróbujmy zastosować tę "technikę nieprzyjaznej interpretacji" nie do Wyszyńskiego i nie do Mickiewicza,ale do Biblii.
Weźmy fragment, w którym anioł mówi do Korneliusza:
„Poślij do Jafy i sprowadź Szymona, zwanego Piotrem!
On cię pouczy, jak zbawisz siebie i cały swój dom”.
/Dz 11,13b-14/
Stosując Twój sposób interpretacji, musiałbyś konsekwentnie się oburzyć:
Popatrzcie, ten anioł mówi herezję!
Sugeruje że człowiek może się sam zbawić (a w dodatku zbawić innych!) - a przecież wiemy ze tylko Jezus może zbawiać, bo napisano „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”/Dz 4,12/

=========================
CzytelnikuBiblii - generalnie warto jest najpierw starać się zrozumieć słowa, jakie się chce skrytykować (zgodnie z cytatem, który Ci już cytowałem - kto odpowie, nie wysłuchawszy...)
Tutaj clou są słowa o prezbiterze, który jest "drugim Chrystusem".
Jak rozumiesz te słowa?
(Żeby było jasne - nie pytam się teraz czy się z nimi zgadzasz - tylko jak rozumiesz w tekście, który komentujesz).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt paź 11, 2016 18:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
chwat napisał(a):
Dlaczego rozdzielone? To, że Jezus został dłużej w świątyni, nie znaczy że sprzeciwił się rodzicom, to wypadek losowy. Takie sprzeciwienie się woli rodziców można by wywnioskować tylko wtedy, gdyby rodzice zakazywali mu przebywania w świątyni, a on przebywał tam mimo takiego zakazu.


Panie, bądźmy poważni, to przecież tłumaczenie z tej samej półki co "Ale mama nic przecież nie mówiła, żeby nie wchodzić do starych, rozlatujących się budynków". :-D Chłopak wsiąkł na trzy dni, budząc tym samym wielkie obawy rodziców. I on musiał zdawać sobie sprawę, że postępuje wbrew temu, czego oczekiwali i chcieliby jego rodzice, i oni wyraźnie wyrazili swoją pretensję. Co więcej, jka dla mnie podkreślenie w kolejnym wersie
Cytuj:
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany
tym bardziej sugeruje, że zachowanie w Jerozolimie było odstępstwem od posłuszeństwa.

medieval_man napisał(a):
Rozumiem, że potraktowałeś zabieg oratorski bardzo poważnie.


nie on jeden, spójrz na posty Yarpena. Staje na głowie, żeby udowodnić, że człowiek literalnie rozkazuje Bogu.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt paź 11, 2016 18:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
JedenPost napisał(a):
chwat napisał(a):
Dlaczego rozdzielone? To, że Jezus został dłużej w świątyni, nie znaczy że sprzeciwił się rodzicom, to wypadek losowy. Takie sprzeciwienie się woli rodziców można by wywnioskować tylko wtedy, gdyby rodzice zakazywali mu przebywania w świątyni, a on przebywał tam mimo takiego zakazu.


Panie, bądźmy poważni, to przecież tłumaczenie z tej samej półki co "Ale mama nic przecież nie mówiła, żeby nie wchodzić do starych, rozlatujących się budynków". :-D Chłopak wsiąkł na trzy dni, budząc tym samym wielkie obawy rodziców. I on musiał zdawać sobie sprawę, że postępuje wbrew temu, czego oczekiwali i chcieliby jego rodzice, i oni wyraźnie wyrazili swoją pretensję. Co więcej, jka dla mnie podkreślenie w kolejnym wersie
Cytuj:
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany
tym bardziej sugeruje, że zachowanie w Jerozolimie było odstępstwem od posłuszeństwa.

Z jednej strony masz rację, kiedy popatrzy się na tę przypowieść w kategoriach podróży dziecka z rodzicami, trzeba by mieć zastrzeżenia do takiego zachowania dziecka.
Ale w tej przypowieści jest drugi kontekst. Rodzice nie robią mu zarzutów, że był w świątyni, tylko robią mu zarzuty, że nie wiedzieli gdzie jest. Rodzice są posłuszni Bogu i Jezus przebywał w domu Bożym, to ich łączy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt paź 11, 2016 18:48
Zobacz profil
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Małe sprostowanie, chwat. To nie jest przypowieść a fakt. Co do nieposłuszeństwa. Wg prawa żydowskiego Jezus nie był już dzieckiem, a młodym mężczyzną, który nie musiał i zapewne nie trzymał się kurczowo mamusinej spódnicy. Podczas całego święta Paschy, którego obchody trwały 8 dni przypuszczalnie Jezus nie przebywał cały czas z Maryją i Józefem.
Odpowiedź Jezusa Maryi świadczy o Jego świadomości kim jest - Synem Bożym. Robi wyrzut Matce, że nie wiedziała, gdzie jest Jego miejsce.


Wt paź 11, 2016 18:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tutaj clou są słowa o prezbiterze, który jest "drugim Chrystusem".
Jak rozumiesz te słowa?
(Żeby było jasne - nie pytam się teraz czy się z nimi zgadzasz - tylko jak rozumiesz w tekście, który komentujesz).

Jest to jak dla mnie jakaś uzurpacja bo Chrystus jest Jeden i nikt nie może z Nim się równać...
Ksiądz nie jest drugim Chrystusem i nie może rozkazywać Bogu!
Tyle w temacie...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 19:56
Zobacz profil WWW
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
czytelnikBiblii napisał(a):
Ksiądz nie jest drugim Chrystusem i nie może rozkazywać Bogu!

Nie jest, ale sprawując sakramenty występuje in persona Christi. Tyle w temacie.

A teraz pytanie: Kim wg Ciebie jest Chrystus? (Pytam, gdyż z Twojej wypowiedzi wynika, że tylko Chrystus może rozkazywac Bogu.)


Wt paź 11, 2016 19:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Bogu, Heleno, nikt nie może rozkazywać! On jest samoistny i ponad stworzeniami. Jezus - odwieczne Słowo - nie jest stworzeniem, ale w jedności z Ojcem i Duchem istnieje i nie musi rozkazów wydawać (co Ty mi imputujesz?)
Dobranoc

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 20:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
czytelnikBiblii napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tutaj clou są słowa o prezbiterze, który jest "drugim Chrystusem".
Jak rozumiesz te słowa?
(Żeby było jasne - nie pytam się teraz czy się z nimi zgadzasz - tylko jak rozumiesz w tekście, który komentujesz).

Jest to jak dla mnie jakaś uzurpacja bo Chrystus jest Jeden i nikt nie może z Nim się równać...
Ksiądz nie jest drugim Chrystusem i nie może rozkazywać Bogu!
Tyle w temacie...

Wyraźnie napisałem, że nie pytam Cię o zdanie na temat prawdziwości tego stwierdzenia, tylko jak je rozumiesz.
Bo tylko jakoś rozumiejąc, możesz - w świetle swojego rozumienia - ocenić.
Więc bądź łaskaw odpowiedzieć na pytanie które zadałem, a nie na takie, którego nie zadawałem.

Swoją drogą zabawne, ze antykatoliccy bojówkarze muszą sięgać do 1957 roku, żeby znaleźć tekst, który można (przy fałszywym rozumieniu) zinterpretować przeciw katolicyzmowi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt paź 11, 2016 20:08
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Ty mi Marku ROZKAZYWAĆ nie będziesz! :D Napisałem jak rozumiem, co jeszcze chcesz wiedzieć?...

Warto sięgać do starych materiałów, skoro proces beatyfikacyjny trwa - niech ludzie wiedzą do kogo będą się modlić...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 20:15
Zobacz profil WWW
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
czytelnikBiblii napisał(a):
Bogu, Heleno, nikt nie może rozkazywać! On jest samoistny i ponad stworzeniami. Jezus - odwieczne Słowo - nie jest stworzeniem, ale w jedności z Ojcem i Duchem istnieje i nie musi rozkazów wydawać (co Ty mi imputujesz?)
Dobranoc

Jak widać wyrażanie myśli (nie tylko czytanie ze zrozumieniem) nie jest Twoja mocna stroną.
No dobrze: Jezus- Odwieczne Słowo - Kim jest? Nie jest stworzeniem, to jasne. A więc Kim jest to Słowo?


Wt paź 11, 2016 20:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Bogiem, Heleno, Bogiem!
Czy nie możesz tego wyczytać z mojego pisania??!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 20:19
Zobacz profil WWW
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
czytelnikBiblii napisał(a):
Bogiem, Heleno, Bogiem!
Czy nie możesz tego wyczytać z mojego pisania??!

Nie, z Twojego pisania niczego nie da się jasno wyczytać, bo skoro piszesz zdanie, w którym sugerujesz (tak je zbudowałeś), że Chrystus może rozkazywać Bogu, to już nic nie jest jasne:
czytelnikBiblii napisał(a):
Ksiądz nie jest drugim Chrystusem i nie może rozkazywać Bogu!

Z powyższego zdania wynika, że Chrystus może rozkazywać Bogu, stąd moje pytanie brzmiało: Kim jest Chrystus?


Wt paź 11, 2016 20:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Dobrze, że dopytałaś, bo trochę źle zdanie ułożyłem. Dzięki za uwagę.
Też Cię pozdrawiam.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 20:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Rozkazywanie Bogu! - wg prymasa Wyszyńskiego
Marek_Piotrowski napisał(a):

Cytuj:
Swoją drogą zabawne, ze antykatoliccy bojówkarze muszą sięgać do 1957 roku, żeby znaleźć tekst, który można (przy fałszywym rozumieniu) zinterpretować przeciw katolicyzmowi


Jasne, Marku...falszywie rozumieja...falszywie interpretuja...sa zwyczajnie godni pogardy...

Tacy jak Ty maja monopol na prawde...na wiedze...na zbawienie...

Tacy jak Ty moga patrzec na tych pierwszych z gory...Ci pierwsi powinni zapewne jeszcze przeprosic, ze zyja...A jesli nie przeprosza, to zawsze jakis ksiadz moze rozkazac Bogu , zeby ich wtracil do piekla...


Wt paź 11, 2016 20:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL