Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 16:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Ministrantki? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Ministranci są kuźnią wielu puźniejszych powołań kapłańskich. Czy dopuszczenie dziewcząt może wpłynąć na powołania kapłańskie ? Słyszałem opinię, że w parafiach gdzie są ministrantki kończą się powołania do seminariów duchownych.


Śr cze 29, 2005 22:08
Zobacz profil
Post 
Meg napisał(a):
Ja to rozumiem, jako powinien, ale NIE MUSI. Przecież gdy są nadzwyczajne okoliczności może homilię wygłosić osoba nie wyświęcona...


Napiszę jeszcze raz dużymi literami, bo chyba na mniejszych monitorach nie widać.
65. Należy pamiętać, iż w myśl zapisu kan. 767 § 1 wszelkie wcześniejsze przepisy, które dopuszczały wiernych nie wyświęconych do wygłaszania homilii w czasie celebracji eucharystycznej uznaje się za zniesione. Owo dopuszczenie zostaje cofnięte, tak że nie może być przywrócone mocą żadnego zwyczaju
(instrukcja Redemptionis Sacramentum)


Cz cze 30, 2005 8:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 16:13
Posty: 188
Post 
jak widać proboszczowi mojej parafii to nie przeszkadza

dzięki, że tak się troszczysz ale mój monitor jest duży :biggrin:


Cz cze 30, 2005 22:47
Zobacz profil
Post 
Stratovirus napisał(a):
jak widać proboszczowi mojej parafii to nie przeszkadza


A powinno.


Cz cze 30, 2005 22:56

Dołączył(a): Wt mar 29, 2005 12:51
Posty: 106
Post 
Stratovirus napisał(a):
jak widać proboszczowi mojej parafii to nie przeszkadza

dzięki, że tak się troszczysz ale mój monitor jest duży :biggrin:

troche namieszaliśmy bo temat jest o posłudze ministrantek ale jeśli wszystko powiązać to.....homilie moze głosić diakon, w. Pisma Św. kobieta może pełnić posługe diakonną.....a co do bycia ministrantem to jest to tylko rola pewnej pomocy kapłanowi więc nie rozumiem dlaczego kobiety nie mogłyby być ministrantkami.


So lip 02, 2005 10:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
tak się zastanawiam nad argumentem, że ministrantki przyczyniają się do spadku powołań kapłańskich, ale w takim samym stopniu jak się przyczyniaja do spadku, przyczyniają się również do wzrostu powołań zakonnych... no chyba że założymy, że siostry zakonne to druga kategoria w Kościele...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N lip 03, 2005 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 26, 2005 19:19
Posty: 57
Post 
To zależy od biskupa diecezjalnego, czy dopuści do służby ołtaża dziewczyny, czy też nie. Wg mnie to zależy od "niedoboru" chłopców na danym terenie.
Moja opinia jest taka, że dziewczyny są stwożone do innych rzeczy, np. komentatorka, psałterzystka lub posługa darów :D

_________________
Obrazek
"Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia."


Śr lip 13, 2005 10:59
Zobacz profil
Post 
Ja sam nie jestem za tym, aby były ministrantki. Przecież nawet w Piśmie św. jest cytat o chłopcu, który podaje Jezusowi ryby i chleb przed cudem rozmnożenia.


Śr lip 13, 2005 16:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 26, 2005 19:19
Posty: 57
Post 
Pawcio napisał(a):
Ja sam nie jestem za tym, aby były ministrantki. Przecież nawet w Piśmie św. jest cytat o chłopcu, który podaje Jezusowi ryby i chleb przed cudem rozmnożenia.

A wszyscy apostołowie byli mężczyznami :D

_________________
Obrazek
"Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia."


Śr lip 13, 2005 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 12:05
Posty: 59
Post 
No i jak wiadomo na ostatniej wieczerzy nie było żadnej kobiety, nawet Matki Jezusa jak najbardziej godnej uczestnictwa w tej wieczerzy. Więc czy to bedzie Msza czy tez uczta jak wolą inni nie było w niej miejsca dla kobiet! nawet do przynoszenia chleba i zmywania naczyń.
Kapłan doskonale sobie sam poradzi nawet bez ministrantów.


Pn sie 29, 2005 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
szkoda, że obecni mężczyźni nie praktykują tego pradawnego zwyczaju gdzie kobieta nie musiała usługiwać, wysłuchiwać jakże ta potrawa niedosolona a na koniec nie musiała zmywać sterty naczyć... ach ach ach... jak wtedy było pięknie :D

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn sie 29, 2005 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
czyli w domach też nie powinny usługiwać i zmywać naczyń? Ryzykowne stwierdzenie mogące wywołać prawdziwą rewolucję :P :P


Pn sie 29, 2005 12:08
Zobacz profil WWW
Post 
Mrufcia....Meg...

Mylicie sie....jak myslicie po co tyle kobiet chodziło za Chrystusem i jego uczniami?
No owszem słuchały Jego nauk, ale jakoś nie wyobrażam sobie by św Piotr, Jan czy tez sam Jezus pichcili sobie obiadki własnorecznie....

W Ewangelii nie jest to napisane dosłownie, ale zgodnie z tamta tradycja, kobiety usługiwały meżczyznom i dla nich gotowały.
Nie widze więc problemu by miały usługiwac jako ministrantki podczas Mszy św.

Ja wiem...tradycjonaliści sie oburzą...[...]

[...] - jo_tka


Pn sie 29, 2005 14:17
Post 
Troszeczke zle patrzycie na Pismo Swiete w tej kwestii jak tam byly traktowane kobiety..... bo byly tak traktowane ze wzgedu na obyczaje i kulture. Srednie ma to odniesienie do naszej kultury.

Jezus byl Izraelita, byl Zydem, zostal przez Maryje wychowany wedle panujych tam zasad spolecznych. Ot i czesc piesni.

Crosis


Pn sie 29, 2005 14:57
Post 
Jednak wszyscy apostołowie byli mężczyznami. O czymś to świadczy, moim zdaniem... Jestem przeciwna udziałowi ministrantek w celebracji Mszy Św. Większość Świętych przeżywała Eucharystię bez udziału ministrantek.


Pn wrz 05, 2005 14:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL