Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 7:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
 Ministrantki? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Ministrantki?
Monika75 napisał(a):
nomines napisał(a):
U Dominikanów w Krakowie (do których więcej na Mszę nie pójdę) służyły ministrantki i ministranci. I jakoś się nie pozabijali przy Ołtarzu. Choć z drugiej strony sytuacja nie była "podbramkowa" a w końcu do Mszy mogli służyć przecież bracia Dominikanie.


Bez takich uogólnień.
Nie "u dominikanów" tylko na jednej konkretnej Mszy: niedzielnej "dwunastce" odprawianej przez o. Jana Kłoczowskiego:

Cytuj:
Dominikańska "dwunastka" to jedyna w Krakowie msza, gdzie można spotkać ministrantki. Kiedy dzieci tych, którzy od 18 lat przychodzą na "dwunastkę", wyrosły na tyle, że chłopcy zaczęli służyć do mszy, pojawiły się pytania, co zrobić z dziewczynami. Kościół dopuszcza, by były ministrantkami, ale musi na to wydać zgodę lokalny biskup. Kłoczowski taką zgodę uzyskał jeszcze u kard. Franciszka Macharskiego, poprzedniego metropolity krakowskiego. Jak to jest, gdy do mszy służą kobiety? Zakonnik odpowiada: - Ministrantki są dużo bardziej odpowiedzialne. Wszystko ułożą, posprzątają, a chłopaki, jak tylko wrócą do zakrystii, od razu się biją. Ministrantki są u nas do czasu aż wyrosną i zaczynają nosić mini. Wtedy odchodzą, bo za bardzo skupiają na sobie uwagę.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,71704,3434515.html


Na żadnej innej Mszy (a jest ich w niedzielę jeszcze dziewięc - poza dwunastką - a w tygodniu osiem) nie spotkasz ministrantek. Na pozostałych Mszach służą albo bracia (w zdecydowanej większości), albo mistranci z duszpasterstwa akademickiego, czy młodziezowego (czasami jakis chłopak z rodziny związanej z klasztorem).

Djdomin - to nie jest niczyja parafia, tylko kościół zakonny.

Zwracam honor :)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Wt sty 26, 2010 13:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Ministrantki?
Cytuj:
Dominikańska "dwunastka" to jedyna w Krakowie msza, gdzie można spotkać ministrantki. Kiedy dzieci tych, którzy od 18 lat przychodzą na "dwunastkę", wyrosły na tyle, że chłopcy zaczęli służyć do mszy, pojawiły się pytania, co zrobić z dziewczynami.

I biedne matki siedzą same w ławkach... :(
Cytuj:
Djdomin - to nie jest niczyja parafia, tylko kościół zakonny.
Spoko, wszystko jedno. To akurat nie ma znaczenia żadnego.

_________________
Dominik Jan Domin


Wt sty 26, 2010 14:16
Zobacz profil
Post Re: Ministrantki?
djdomin napisał(a):
Cytuj:
Dominikańska "dwunastka" to jedyna w Krakowie msza, gdzie można spotkać ministrantki. Kiedy dzieci tych, którzy od 18 lat przychodzą na "dwunastkę", wyrosły na tyle, że chłopcy zaczęli służyć do mszy, pojawiły się pytania, co zrobić z dziewczynami.

I biedne matki siedzą same w ławkach... :(


Masz racje, ojcow rodzin w kosciele nie uswiadczysz :?


Wt sty 26, 2010 14:30

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Ministrantki?
Kamala napisał(a):
djdomin napisał(a):
Cytuj:
Dominikańska "dwunastka" to jedyna w Krakowie msza, gdzie można spotkać ministrantki. Kiedy dzieci tych, którzy od 18 lat przychodzą na "dwunastkę", wyrosły na tyle, że chłopcy zaczęli służyć do mszy, pojawiły się pytania, co zrobić z dziewczynami.

I biedne matki siedzą same w ławkach... :(


Masz racje, ojcow rodzin w kosciele nie uswiadczysz :?
Yyyy... Nie ma? To bardzo smutne... U nas kilku ojców już z synami służy (choć większość razem z zonami i córkami siedzi w ławce, a synkowie służą - mowa o tych zaangażowanych).

_________________
Dominik Jan Domin


Wt sty 26, 2010 15:51
Zobacz profil
Post Re: Ministrantki?
djdomin, tak serio: w lawkach u ciebie siedza same kobiety (z corkami), a wszyscy mezczyzni przy oltarzu?
Bo wiesz, u mnie w parafii ministranci i ministrantki maja dyzury i mezczyzni (z synami) siedza czasem w lawkach.
Nie mowiac o tym, ze ojcowie przy oltarzu jako ministranci, to tez "zabieraja miejsca" potencjalnym kandydatom do kaplanstwa (standartowy argument przeciw ministrantkom).


Wt sty 26, 2010 15:58

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Ministrantki?
Kamala napisał(a):
djdomin, tak serio: w lawkach u ciebie siedza same kobiety (z corkami), a wszyscy mezczyzni przy oltarzu?
Bo wiesz, u mnie w parafii ministranci i ministrantki maja dyzury i mezczyzni (z synami) siedza czasem w lawkach.
U mnie nie. Każdy przy ołtarzu się zmieści (choć niekoniecznie w prezbiterium). A jak są uroczystości? Jest większość ministrantów, wszyscy na biało, choć jasne, ze słuzyć bezpośrednio będą nieliczni.

A ojcowie przy ołtarzu to świadectwo: ministrantura to nie zabawa dla dzieci.

_________________
Dominik Jan Domin


Wt sty 26, 2010 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 18, 2012 21:47
Posty: 88
Lokalizacja: Gliwice, Śląskie
Post Kobiety przy ołtarzu
Chodzi tutaj konkretnie o ministrantki. Nadużycie liturgiczne? A może brak pozwolenia kobietom na służbę przy ołtarzu to "dyskryminacja kobiet" ? (Szczerze mówiąc to hasło już mi zbrzydło.) Choć jest to głównie kwestia poglądów, to chciałbym abyście wyrazili swoje opinie :)
:-)


Pn gru 31, 2012 15:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kobiety przy ołtarzu
Kościół dopuszcza dziewczęta do służby przy ołtarzu.
Jednak rezerwuje prawo decydowania o tej kwestii poszczególnym biskupom w obrębie ich władzy.
Czyli: ministrantki mogą być, o ile biskup wyda dekret na to pozwalający.

Z tego co wiem, żadem z polskich biskupów takiego dekretu nie wydał.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn gru 31, 2012 15:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 18, 2012 21:47
Posty: 88
Lokalizacja: Gliwice, Śląskie
Post Re: Kobiety przy ołtarzu
http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/re ... zlaki.read

Cytuj:
Na 41 diecezji w Polsce tylko w 20 jest zgoda biskupów na służbę ministrantek.

Nie wiem czy wiarygodne źródło...

_________________
Uśmiechnij się

:)


Pn gru 31, 2012 15:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: Ministrantki?
Znaczy jest tak, że najlepiej zacząć od Mszy Przedsoborowej.
Kobieta nie mogła wówczas służyć w ogóle. Do mszy mogli służyć tylko odpowiednio przygotowani chłopcy, znający całą Mszę po łacinie aby odpowiednio zadzwonić czy podać ampułki. Do Mszy jeżeli już musiała usługiwać, to miała stać za barierką prezbiterium i wykonywać czytania, czy graduał, ale to była ostateczność!
U mnie w parafii są ministrantki, a wprowadził je poprzedni proboszcz. Mi się to w ogóle nie podoba, bo chwilami jak są same to ani która z krzyżem, ani z żadnej funkcji asysty, a ubierają się że no tego się nie da opisać, no ale z drugiej strony to są często i pomagają gdy to konieczne. Ale ich strój :zniesmaczony: A już dobija mnie dziewczyna w niby sutannie i komży i kołnierzyku, no to mnie przeraża i do tego to nigdy nie dopuszczę
Od roku 1992, za zezwoleniem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Kościele mogą służyć ministrantki. Mogą one usługiwać, ale zachęca się je bardziej do śpiewania psalmów, noszenia darów, scholi etc. Asystę biskupią tj. krzyż i świece i ogień mogą nosić chłopcy a ich porządnie musztruję :-) żeby się nie mylili.
Natomiast episkopat dozwolił, za zgodą biskupa ordynariusza, aby służyły do Mszy. Mój niby się zgodził, ale jak zobaczył ją przy kielichu to zrobił się bardziej czerwony niż ornat miał na sobie :-)


Cz sie 13, 2015 19:20
Zobacz profil
Post Re: Ministrantki?
No coz. Patriarchalizm jest mocno zakorzeniony wsrod mezczyzn w Kosciele.

Jakie stroje nosza ministranci u ciebie w parafii? Dokladnie takie same powinny nosic ministrantki. Pelnia te sama funkcje liturgiczna, a Pan Bog nie ma wzgledu na osoby.
Dol Kosciola, jak widac, ma.


Cz sie 13, 2015 19:35

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: Ministrantki?
U mnie jest przyjęte, że
kandydaci - komżę
ministranci - komżę + kapturek
ministrantki - albę taką z "nibykapturkiem" + cingulum
lektorzy - albę z pasem
ceremoniarz - czerwoną sutannę + komżę + pas + krzyż św. Benedykta
Natomiast noszą alby, bo przecież nawet śmiesznie by wyglądało gdyby założyły komżę na spódnicę czy sukienkę, nie sądzisz? Alby w prowadził poprzedni proboszcz i tak zostało, a skoro biskupi już wprowadzili ministrantki to mogli powiedzieć w co się mają ubierać.


Pt sie 14, 2015 8:38
Zobacz profil
Post Re: Ministrantki?
No u mnie wszyscy maja rodzaj alby albo bialej z paskiem w kolorze liturgicznym, albo w kolorze liturgicznym z biala komza, ale bez zdobien.
I nie ma problemu dlugich czy krotkich spodnic / spodni.

A biskup musi o wszystkim sam decydowac? Proboszcz nie moze sam pomyslec? Niech powie, ze ministrantki maja przychodzic w spodniach i bedzie po problemie ;-)
Chodzi o to, zeby sluzba liturgiczna wygladala w miare jednolicie, a ewentualne roznice byly uzasadnione funkcja a nie plcia.


Pt sie 14, 2015 8:58

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: Ministrantki?
Ale, Ty moich ministrantek nie znasz, zwrócisz im uwagę to już foch forever. A mam tylko 16 ministrantów w tym 5 dziewczyn jak się jedna obrazi to wszystkie odejdą a jak zabiorę 7 osób do asysty to mi same nierozgarnięte maluchy by zostały, a tak są już od 10 lat i jest taka tradycja i póki mi w liturgię się nie mieszają to niech robią co do nich należy :-)


Pt sie 14, 2015 9:03
Zobacz profil
Post Re: Ministrantki?
A proboszcza nad toba nie ma, zeby jasne reguly ustalic? Albo stroje liturgiczne ujednolicic?

Przeciez to jest do wyjasnienia, ze nie chodzi o to, zeby ludzie przy oltarzu widzieli dziewczyne/chlopaka, ale maja widziec sluzbe liturgiczna oltarza.


Pt sie 14, 2015 9:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL