Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Liturgia jak wygląda i jak powinna wyglądać 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 29, 2012 15:42
Posty: 3
Post Re: Liturgia jak wygląda i jak powinna wyglądać
Cieszę się, że nie tylko ja tak myślę... :)
Błam się, że z nami jest coś nie tak, zgodnie z opinią ks. T. :/. Szkoda gadać...


So gru 06, 2014 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Liturgia jak wygląda i jak powinna wyglądać
Cytuj:
Nie jestem teologiem, ale czy tak powinny wyglądać kazania dla dzieci? Czy to ja jestem jakaś inna, ze mi to przeszkadza...


Z tego wynika, ze ksieza nie sa do tego przygotowani od strony dydaktycznej lub nie maja smykalki do tego lub sie do tego nie przygotowuja.

Znam ksiezy , ktorzy sa beztalenciami w tematyce dzieciecej ale sa pracowici i potrafia przygotowac krotkie , konkretne i nienudne kazanie dla dzieci.
Spotykalem sie nieraz z kazaniami dla dzieci, ktore byly przerobka kazania dla doroslych. W wiekszosci,niestety, roznica polegala na tym, ze kaznodzieja co pare zdan wtracal ”kochane dzieci”.

Cytuj:
Zaś faktem pozostaje, że często Msze z udziałem dzieci (często zwane "Mszami dla dzieci") są infantylne i budzą niesmak. Dlatego też nasze dzieci w takich Mszach nie uczestniczą.
Można porozmawiać z księżmi na ten temat, ale często efekt będzie zerowy.


No coz, trzeba chyba oglosic dogmat o nieomylnosci ksiedza :D

Cytuj:
Przecież to nie jest Msza wyłącznie dla przedszkolaków (choć i tu należy zachować umiar w aranżacji liturgii), a sposób celebry w wykonaniu bpa Antoniego w mojej ocenie jest wybitnym nadużyciem.


Na czym polegaja Twoim zdaniem te naduzycia?

Cytuj:
Ciekawy jest też powtarzający się temat homilii, a raczj "opowieści dziwnej treści": "...pan doktor nas zbadał ... kiedy umieliśmy sami oddychać, sami jeść i sikać". [patrz: około 40 minuta transmisji]
Czy Ksiądz Biskup ma z czymś problem ...?


A moze Ty masz z czyms problem. To jest wlasnie osadzenie homili w realiach codziennosci. Bulwersuje Cie sikanie? :D

Cytuj:
A te tańce po Mszy w stroju częściowo liturgicznym, bo bez ornatu, ale przed tabernakulum z ukrytym w nim Panem Jezusem? To też jakaś nowoczesność?
Dla mnie to są żenujące wygibasy.


Dyrektorium o Mszach z udzialem dzieci mowi o postawach ciala i gestach podczas liturgii dla dzieci. Zapewniam Cie, ze biskup Dlugosz nie wykracza poza normy okreslone w tym Dyrektorium.

http://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=& ... 2063,d.ZWU

_________________
ksiądz


So gru 06, 2014 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Liturgia jak wygląda i jak powinna wyglądać
bramin napisał(a):
Cytuj:
(...)
Dyrektorium o Mszach z udzialem dzieci mowi o postawach ciala i gestach podczas liturgii dla dzieci. Zapewniam Cie, ze biskup Dlugosz nie wykracza poza normy okreslone w tym Dyrektorium.

http://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=& ... 2063,d.ZWU

Znam to dyrektorium.

Drobna uwaga: po pierwsze dyrektorium jest o Mszach z udziałem dzieci, a nie Mszach dla dzieci

Po drugie: dyrektorium, jak każde zalecenia wymaga roztropności, co do zastosowania w praktyce. Można śmiało powiedzieć, że bp Długosz jest mistrzem racjonalizacji i wszystkie konkretne zalecenia Dyrektorium dostosowuje do swojej pomysłowości.
Choć w dyrektorium można zauważyć możliwość nadinterpretacji dotyczącej niektórych sytuacji liturgicznych. I już mały krok do desakralizacji Mszy św., a pójścia w kierunku imprezowania.

I dzieje się to za cichą zgodą KEP, bo gdyby zostały powzęte pewne decyzje wcześniej, to sytuacja by się nie nakręcała.
A ponadto daje ten biskup zły przykład i w zakresie nadużyć, i na poziomie zastosowania się do przepisów koscielnych.

Przytoczę tu słowa Ojca św. Jana Pawła II z Listu o Tajemnicy i kulcie Eucharystii. Oto one:
"Każdy bez wyjątku z szafarzy Eucharystii... musi pamiętać, że jest tu odpowiedzialny za dobro całego Kościoła. Kapłan jako szafarz, jako celebrans, jako przewodniczący eucharystycznego zgromadzenia wiernych, winien w szczególny sposób mieć poczucie wspólnego dobra Kościoła, które swoją posługą wyraża, ale któremu też w swojej posłudze winien być wedle rzetelnej dyscypliny wiary podporządkowany.
Nie może uważać siebie za "właściciela", który dowolnie dysponuje tekstem liturgicznym i całym najświętszym obrzędem jako swoją własnością i nadaje mu kształt osobisty i dowolny. Może się to czasem wydawać bardziej efektowne, może nawet bardziej odpowiadać subiektywnej pobożności, jednakże obiektywnie jest zawsze zdradą tej jedności która się w tym Sakramencie jedności nade wszystko winna objawiać" (12).
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=247#id=244


N gru 07, 2014 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Liturgia jak wygląda i jak powinna wyglądać
ratio napisał(a):
Drobna uwaga: po pierwsze dyrektorium jest o Mszach z udziałem dzieci, a nie Mszach dla dzieci


A ta drobna uwaga do mnie?

Nie przypominam sobie, zebym pisal o Mszach dla dzieci, pisalem o Mszach z udzialem dzieci. A nawet jak uzywa sie popularnie okreslenia "Msza dla dzieci" nie jest to jakies naduzycie jesli glownym "adresatem" sa dzieci. Analogicznie mozna mowic o Mszy dla mlodziezy, Mszy dla chorych itp. Nie dzielmy wlosa na czworo.

ratio napisał(a):
Można śmiało powiedzieć, że bp Długosz jest mistrzem racjonalizacji i wszystkie konkretne zalecenia Dyrektorium dostosowuje do swojej pomysłowości.


Konkrety prosze a nie ogolniki.


Cytuj:
Choć w dyrektorium można zauważyć możliwość nadinterpretacji dotyczącej niektórych sytuacji liturgicznych.


Ale w wielu przepisach liturgicznych, w prawie koscielnym i wykladniach tego prawa jest mozliwosc nadinterpretacji i kazdy prawodawca bierze to pod uwage. W przypadku watpliwosci bierze sie pod uwage litere i ducha prawa, wzgledy duszpasterskie lub zdanie kompetentnej wladzy koscielnej.


Cytuj:
I dzieje się to za cichą zgodą KEP, bo gdyby zostały powzęte pewne decyzje wcześniej, to sytuacja by się nie nakręcała.


To sie dzieje za glosna aprobata KEP.

Cytuj:
A ponadto daje ten biskup zły przykład i w zakresie nadużyć, i na poziomie zastosowania się do przepisów koscielnych


No to powiedz mi prosze, w jaki sposob ten biskup daje zly przyklad i jakie popelnia, Twoim zdaniem, naduzycia?

I ostatnie pytanie, do jakich przepisow koscielnych/liturgicznych ten biskup sie nie stosuje?

_________________
ksiądz


N gru 07, 2014 23:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL