Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Gdzie jest Msza Święta Trydencka ? 
Autor Wiadomość
Post Gdzie jest Msza Święta Trydencka ?
Zapraszam:

25.09.2005 r. na 17.30 do Bytomia (św. Ducha):
http://bytom.tradycja.org

09.10.2005 r. na 18.00 do Chorzowa (św. Józefa):
http://chorzow.tradycja.org


Wt wrz 13, 2005 11:50

Dołączył(a): Wt sie 23, 2005 10:14
Posty: 5
Post 
Ciekawe dlaczego nie w każdą niedzielę?
Wynika z tego że biskup Wieczorek zastosował zadę kija i marchewki: przez 3 niedziele na NOMA a w ostatnią na Msze Trydecką.
Jak tu mówić że biskupi stosują sie do prośby papieża Jana Pawła II o niedyskryminowaniu wiernych tradycji łacińskej?


Pt wrz 16, 2005 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cóż, jeżeli dla Ciebie wartość Mszy Św zależy od rytu, to rzeczywiście masz problem.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt wrz 16, 2005 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
jo_tka napisał(a):
Cóż, jeżeli dla Ciebie wartość Mszy Św zależy od rytu, to rzeczywiście masz problem.

Jeśli oblicze Mszy Św zależy od zabiegów hierarchów a nie Ducha Św to dopiero jest problem.


Pt wrz 16, 2005 14:46
Zobacz profil
Post 
ks. Wojciech Grygiel FSSP zaprasza...
Obrazek

na zdjęcia z Bytomia :)
http://tradycja.org/liturgia1.html


Wt wrz 27, 2005 23:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 19:50
Posty: 180
Post 
pjo napisał(a):
ks. Wojciech Grygiel FSSP zaprasza...
Obrazek

na zdjęcia z Bytomia :)
http://tradycja.org/liturgia1.html


Panie pjo!

Czy mogę wiedzieć dlaczego są cztery świece, a nie sześć?
Czemu widać dwóch ministrantów, podczas gdy na śwpewaną mszę powinno być ich przynajmniej sześć (czterech w czarnych, 2 lub 4 w czerwonych)?
Poza tym myślałem, że tylko jeden ministrant trzyma ornat przy podniesieniu.
Nie było kadzenia? Kapy na asperges?



Dziękuję za zdjęcia :)


Śr wrz 28, 2005 3:06
Zobacz profil
Post 
Fatal error napisał(a):
Czy mogę wiedzieć dlaczego są cztery świece, a nie sześć?


Bo więcej nie było :-( Nie było jeszcze paru innych rzeczy: stojaka pod Mszał (wykorzystalismy do tego mały koszyczek), dzwonka (mielismy własny), tablic ołtarzowych (mieliśmy własne, co prawda niekompletne, więc ostatnią Ewangelię ksiądz musiał odczytać z Mszału), kapy, odzieży dla ministrantów (mieliśmy własną lub pożyczoną)

Fatal error napisał(a):
Czemu widać dwóch ministrantów, podczas gdy na śwpewaną mszę powinno być ich przynajmniej sześć


Niewiele brakowało, a byłby tylko jeden. Na szczęście ks. Wojciech przyjechał z odpowiednio "wyposażonym" ministrantem. Na miejscu nie ma NIC z odzieży typu sutanella czy komże. Trzeba pożyczać po zaprzyjaźnionych parafiach. W "zakrystii" w tym kościółku jest tylko stół, wieszak na odzież i szafka z bezpiecznikami. Nawet krucyfiksu nie ma :-(

Fatal error napisał(a):
Poza tym myślałem, że tylko jeden ministrant trzyma ornat przy podniesieniu.


Jeśli jest dwóch, to obaj.

http://www.catholictradition.org/booklet-host.jpg
http://www.overcomeproblems.com/images/elevation.jpg
http://members.cox.net/holynamechurch/MVC-015FR.jpg

Fatal error napisał(a):
Nie było kadzenia?


Niestety, nie mamy po domach kadzielnicy, żeby wozić w bagazniku :))

Fatal error napisał(a):
Kapy na asperges?


Obiecali. Miała być. Tak jak i inne elementy wyposażenia. A kościół nam otwarto około 17.10


Śr wrz 28, 2005 7:57
Post 
Fatal error napisał(a):
Poza tym myślałem, że tylko jeden ministrant trzyma ornat przy podniesieniu.

A tak właściwie, co symbolizuje ten gest?? Pytam bo nie wiem. Mnie kojarzy się z dworskim ceremoniałem i trenem monarszym, ale mogę się mylić. Ale cieszę się, że udało się komuś zrobić piękną Liturgię nawet nie posiadając nakładów.


Śr wrz 28, 2005 8:46
Post 
zefciu napisał(a):
A tak właściwie, co symbolizuje ten gest?? Pytam bo nie wiem.


Zasadniczo to pamiątka czasów, gdy ornaty były wielkie i ciężkie i miały rękawy. Podtrzymywanie tylnej części podczas podniesienia zapobiegało zsuwaniu się ornatu w dół i odsłanianiu ramion, które zgodnie z rubrykami miały być zawsze przykryte.

Dla mnie ten gest ma również znaczenie symboliczne. Podczas każdej Mszy świętej Jezus Chrystus na nowo umiera na Krzyżu, a lud Boży w osobie ministranta dotyka się Chrystusowego płaszcza, jak kobieta chora na krwotok z Mk 5,25.


Śr wrz 28, 2005 9:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 10, 2005 21:05
Posty: 485
Lokalizacja: Katowice
Post 
Mam pytanie do forumowiczów.
Widziałam mszę trydencką ściągnięta z internetu i wywarła na mnie wielkie wrażenie. Bardzo chciałabym uczestniczyć w takiej mszy, mam więc pytanie gdzie znajduje sie ten kościół w Chorzowie gdzie taka msza jest odprawiana?może ktoś wie jak tam dojechać, oczywiście komunikcją miejską?

pozdrawiam


So lis 26, 2005 19:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
guarana napisał(a):
gdzie znajduje sie ten kościół w Chorzowie gdzie taka msza jest odprawiana?


Na stronie http://tradycja.org/onas.html są maile do organizatorów - proszę tam popytać.


So lis 26, 2005 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 19:50
Posty: 180
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
chcę ci przypomnieć, że Pjo jest lefebrystą


Pan pjo nie jest lefebvrystą, ale kryptolefebvrystą :) przecież chodzi na Mszę trydencką tzw. "indultową"...

_________________
Logicznych powodów brak, gdy pod chełmem jeno wiatr :-)


N lis 27, 2005 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Czy jawny, czy ukryty zawsze to lefebrysta i to nie tylko dlatego, że chodzi na tzw. "mszę indultową", ale przede wszystkim dlatego, że odrzuca Mszę świętą odnowioną po Soborze Watykańskim II; tak samo nie akceptuje uchwał Soboru i posoborowego nauczania Kościoła.


N lis 27, 2005 17:39
Zobacz profil
Post 
pjo napisał(a):
Miło mi poinformować, że JE abp Damian Zimoń dekretem z dn. 16.VI.2005 znak VH V-4409/05 wyraził zgodę na celebrowanie dwa razy w miesiącu Mszy Świętej podług Mszału z 1962 r. w kościele pw. św. Józefa w Chorzowie.

O szczegółach będę jeszcze informował


Rafi napisał(a):
Szkoda, ze w Bydgoszczy nie ma takiej mozliwości jak w Chorzowie.
My najblizej mamy do Poznania lub Warszawy. Jest jeszcze możliwość uczestnictwa we Mszy Trydenckiej pobliskim Toruniu, gdzie znajduje się kaplica Bractwa Św. Piusa X - ale na msze indultowe to za blisko nie mamy. Pozostaje uczestniczyć w NOM odprawianym porządnie i starać się o uzyskanie indultu.


pjo napisał(a):
Rafi napisał(a):
Pozostaje uczestniczyć w NOM odprawianym porządnie i starać się o uzyskanie indultu.


Starać się, starać! Naprawdę inne czasy nadeszły! Zbierzcie ekipę, znajdźcie chętnego księdza (to powinno przyspieszyć wydanie dekretu) i wystosujcie prośbę do swojego ordynariusza.


Pawcio napisał(a):
Szkoda, że nie ma Mszy św. Wszechczasów w Bydgoszczy. Od dłuższego czasu interesuję się liturgią, ale w Bydgoszczy jest to dość trudne.

Niestety.

Przy okazji jakby ktoś chciał poznawać tajniki Mszy św. Wszechczasów, to będzie to publikowane już od 15 sierpnia w Interenetowym miesięczniku Liturgicznej Służby Ołtarza. Wtedy to wychodzi pierwszy numer.

Zapraszam serdecznie: www.oltarz.pl


djdomin napisał(a):
Może w Toruniu będzie łatwiej uzyskać indult? Jako jeden z powodów można podać zamieszanie czynione w Kościele przez aktywnie działające Bractwo Piusa X?

A z Bydgoszczy do Torunia bliziutko, choć inna diecezja.


Pawcio napisał(a):
no wiesz, tylko jeździć do Torunia to żadna przyjemność :)

Ja sam uważam, że Bydgoszcz jest bardzo słabo rozwinięta liturgicznie naprzykład porównująć z Poznaniem.


djdomin napisał(a):
Jak jest w Bydgoszczy - nie wiem. Ale zapewne się przejadę kiedyś, tylko znajdę lokalizacje kościołów (z tego co wiem, przynajmniej farę i katedrę warto zobaczyć).


Rafi napisał(a):
Ja do Torunia czesto jezdzilem jak tam studiowalem, żaden problem. Gdyby był indult, co niedziele bym jezdził, 40 min. autobusem.
Ale w Toruniu i nie ma szans na indult, pomimo działalności Bractwa.
Tak dla ciekawości to Bractwo kiedyś w Bydgoszczy mialo swoją kaplicę, nie bylem tam - pamiętam tylko z plakatów informacyjnych.
Z pewnością sa ludzie zainteresowani rytem trydenckim, nalezy zorganizować coś.


Pawcio napisał(a):
Tylko że w Bydgoszczy są takie piękne i wzniosłe świątynie jak np. Bazylika. Pełni w niej posługę chyba 15 księży, więc jeden mógłby poświęcić się liturgii.


djdomin napisał(a):
Rafi: Jesteś pewien, ża nie ma szans na indult?? Czy były jakies próby??

Pawcio: Bazylika - piszesz o katedrze czy o farze? Czy jeszcze o innym kościele? Nie znam się aż tak na bydgoskich :(


Powyższe posty zostały przeniesione z bliźniaczego tematu - Proszę, aby wszystkie informacje na temat Mszy Trydenckiej INDULTOWEJ zamieszczać tylko tutaj - niezależnie od miasta, w którym jest indult.

Proszę także o trzymanie się tematu


N cze 03, 2007 10:13

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
Skoro sama Moderacja zachęca, to nie dam sie prosić ;-)
-------------------------------------


W Krakowie we Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim (trydenckim) można uczestniczyć:
- w niedziele i święta o godz. 13.15 w kościele Ojców Bonifratrów przy ul. Krakowskiej 48,
- w dni powszednie w Katedrze na Wawelu o godz. 8.00 w jednej z kaplic bocznych przy lewej nawie (jeśli z powodu wyjazdu kapłana Mszy w ktoryś dzień nie ma, jest to oglaszane w poprzedzającą niedzielę),
- w tzw. "święta zniesione" w kościele św. Wojciecha na Rynku o godz. 17.00.


Na Mszach można skorzystać z drukowanego Mszalika z tekstem łacińsko-polskim wyjaśniającego zasady zachowania wiernych i pomagającego w aktywnym uczestnictwie oraz kartek ze śpiewami na dany dzień.

Krakowskim indultem opiekuje się ks. Wojciech Grygiel FSSP przy pomocy ks. Andrzeja Komorowskiego FSSP.

Link do strony krakowskiego indultu (prowadzonej przez p.Piotra Koca):
http://www.tradycja.koc.pl/

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


N cze 03, 2007 16:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL