Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kwadrynacja 
Autor Wiadomość
Post Kwadrynacja
http://www.adiec.czest.niedziela.pl/age ... n=trinacja

Ktoś z Państwa wie może, czy kwadrynacja (jak wiadomo Polska jest krajem misyjnym, cierpiącym na chroniczny niedobór powołań i kapłanów) to nasz polski wynalazek, czy "przyszło z góry" i jak się ma kwadrynacja do Kodeksu Prawa Kanonicznego, w szczególności kan. 905?


So wrz 17, 2005 19:54
Post 
Cytuj:
Otrzymane zezwolenie jest ważne na ściśle określony czas. W kwestionariuszu wizytacji parafii, w wypadku korzystania z prawa kwadrynacji, należy podać datę i numer swojej prośby oraz sygnaturę pozwolenia Arcybiskupa Metropolity.


..Tak więc sam artykuł odpowiada na to pytanie.
To sa sprawy WYJATKOWE i nie powszechne, w dodatku musza byc scisle uzasadnione i udokumentowane.

Kodeks Prawa Kanonicznego, to przepisy prawne stworzone przez ludzi dla ludzi.....i moga byc modyfikowane w taki sposób by wychodzic na przeciw ludziom, a nie ograniczac ich dostep do Boga powołujac sie na bezduszny przepis
Nie widze w tym niczego straszliwego...ale mentalność lefebvrystów jest dyktatorska, dlatego jak przypuszczam na fidelitas trwa powszechne oburzenie.....no cóz, jedni zyja Bogiem inni martwymi przepisami...(smacznego tym drugim :) )


So wrz 17, 2005 21:34
Post 
..acha, gdybyśc Waść nie był w temacie
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów....to RZYM, a nie Pcim. Dlatego tez ma władze modyfikowac to co jest...

ROMA LOCUTA CAUSA FINITA EST

Nie dyskutuj Waść więc...chyba zes nie katolik


So wrz 17, 2005 21:42
Post 
Belizariusz napisał(a):
Kodeks Prawa Kanonicznego, to przepisy prawne stworzone przez ludzi dla ludzi.....i moga byc modyfikowane


Ach tak! A kto może "modyfikować" KPK i w jaki sposób? Każda kongregacja, kiedy jej się tylko zachce?


So wrz 17, 2005 21:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
pjo nie wiem o co Ci chodzi... jeśli taka jest konieczność to tak się robi... Znam parafie gdzie jest stosunkowo niewielu parafian, ale znaczny obszar i gdzie jedyny kapłan musi odprawiać po jednej mszy w każdym z trzech kościołów na terenie parafii w każdą niedziele i święto. Więc jestem w stanie jeszcze pojąć możliwość kwadrynacji, choć się z tym nie spotkałam i raczej nie jest to często używane - bo nie ma konieczności.

Pjo jesteś przewrażliwiony :P

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N wrz 18, 2005 11:42
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ach tak! A kto może "modyfikować" KPK i w jaki sposób? Każda kongregacja, kiedy jej się tylko zachce?


O rany...kolejna "dowcipnie umaszczona"

Dowiedz sie najpierw czym jest owa kongregacja która wydała to pozwolenie i gdzie się ona mieści...a pózniej dyskutuj.


N wrz 18, 2005 16:16
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
pjo nie wiem o co Ci chodzi... jeśli taka jest konieczność to tak się robi.


Po to jest Kodeks Prawa Kanonicznego (czyli "Konstytucja" Kościoła), aby się do niego stosować. Zauważ, że przewiduje on również sposób postępowania w warunkach konieczności (binacje i trynacje). Nie uważasz, że gdyby autorzy KPK 1983 chcieli umożliwić ordynariuszom zezwalanie na kwadrynacje, kwintynacje, czy nawet decymacje - umieściliby stosowną wzmiankę o tym w kanonie 905 KPK, a nie ograniczali by się jedynie do binacji i trynacji? Swoją drogą trynację "wynaleziono" dopiero w 1983 roku - w KPK 1917 była tylko binacja.

Kan. 905 -
§ 1. Z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z prawem można kilka razy odprawiać lub koncelebrować Eucharystię w tym samym dniu, nie wolno kapłanowi więcej niż raz odprawiać w ciągu dnia.
§ 2. Gdy brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może zezwolić dla słusznej przyczyny na binację, a gdy tego domaga się konieczność duszpasterska, także na trynację w niedzielę i święta nakazane.

I naprawdę nie jestem przewrażliwiony. Mam tylko jedno zyczenie - aby Kościół w osobach swoich hierarchów raczył przestrzegać prawa, które sam stworzył. Gdyby tak było, to nie trzeba by całego szeregu najprzeróżniejszych "instrukcji dyscyplinujących", których watykańskie dykasterie wydają coraz więcej, a których - mam wrażenie - i tak nikt nie przestrzega i się nimi zbytnio nie przejmuje. :-(


N wrz 18, 2005 17:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
pjo spokojnie czytałam ten kanon ;) ale dzięki za zacytowanie go... wiesz jak coś jest z wyjątkiem, to kwadrynacja pewnie pod ten wyjątek podpada szczególnie, że jest z nią odpowiednio dużo zachodu ;)

Zresztą ja nie wiem co Cię tak boli w tym Kościele bo 1983, a tymbardziej 2005 to są czasy daleko posoborowe, których Ty już zupełnie nie uznajesz :?

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N wrz 18, 2005 18:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL