Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pieśn "Serdeczna Matko" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post Pieśn "Serdeczna Matko"
Mam niezwykle ważne pytanie i nie wiem w zasadzie czy umieściłam je we właściwym dziale. Moja kumpela bierze ślub.Rodzice zmuszają ją by na błogosławieństwo była pieśń, której nie lubi a mianowicie "Serdeczna Matko". Czy są jakieś inne tradycyjne pieśni maryjne na błogosławieństwo młodych w domu?

_________________
Obrazek


Pn paź 10, 2005 15:34
Zobacz profil WWW
Post 
Znam taka jedna pieśń.
Co prawda nie jest ona "sślubna", ale warto ja zaspiewać

"Zastanów się o człowiecze, na chwilkę małą. Zastanów sie a pójdziemy drogą krzyżowa....."

:)


Pn paź 10, 2005 15:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Wiem, że nie jest to pieśń ślubna, ale podobno granie tej pieśni to tradycja.... ale czy znasz może jakieś inne które nadawałyby sie na błogosławieństwo w domu????????

_________________
Obrazek


Pn paź 10, 2005 15:50
Zobacz profil WWW
Post 
Posypmy głowy popiołem,
Uderzmy przed panem czołem,
Zapustne śmiechy na stronę,
Cieniowa wijmy koronę


:D


Pn paź 10, 2005 15:57

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Pieśń "Serdeczna Matko", o ile o nią chodzi, zawiera herezje. Przykłady:

2.
Do kogóż mamy wzdychać nędzne dziatki?
Tylko do Ciebie, ukochanej Matki,
U której serce otwarte każdemu,
A osobliwie nędzą strapionemu.

Mamy przecież do kogo wzdychać - do Ojca, który czeka na marnotrawnego syna i poszukuje zagubionej owcy. "Tylo do Ciebie, ukochanej Matki" brzmi jak zaprzeczenie objawionego obrazu miłosiernego Boga i miłosiernego Zbawiciela.
3.
Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości,
By nas Bóg karał rózgą surowości,
Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze,
Szczęśliwy kto się do Matki uciecze.

Wydaje się, że obraz Boga zafałszowany jest jednostronnością: Bóg surowy, siekący własne dzieci... A przecież zesłał Syna... Przeciwstawianie kochanej i dobrej Maryi gniewnemu Bogu. Zestawinie gniewu ojca z dobrocią matki byłoby jeszcze do zniesienia, gdyby wyrazy "Ojciec" i "Matka" nie były pisane z wielkich liter wskazujących, że chodzi tu o Boga i Maryję.

W podobnym stylu napisane są dalsze zwrotki.


Pn paź 10, 2005 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Nie wiem czy heretycka, ale zgadzam się z koleżanką. Jak na ślub to ta pieśń raczej się nie nadaje. Ale prosiłabym o jakieś inne tytuły pieśni Maryjnych na błogosławieństwo i mszę w kościele??????

_________________
Obrazek


Pn paź 10, 2005 17:05
Zobacz profil WWW
Post Re: Pieśn "Serdeczna Matko"
klarowna napisał(a):
Czy są jakieś inne tradycyjne pieśni maryjne na błogosławieństwo młodych w domu?


A nie lepiej pobłogosławić w ciszy?


Pn paź 10, 2005 17:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
To by było dobre, ale w jej rodzinie od wieków spiewa się "Serdeczna Matko" i nawet nie wiem jak ona ma swoich czcigodnych prosić o zmianę.Wiem, że są bardzo staroświecy-aż do bólu.Uważam , że modlitwa byłaby dobrym wyjściem

_________________
Obrazek


Pn paź 10, 2005 17:46
Zobacz profil WWW
Post 
klarowna napisał(a):
To by było dobre, ale w jej rodzinie od wieków spiewa się "Serdeczna Matko"


Dziwny obyczaj... Bo pieśń ta się do tego obrzędu średnio nadaje :-/

Proszę może zasugerować Veni Sancte Spiritus. Chociaż nie - bo narzeczony jeszcze przejrzy i zrezygnuje? ;-)


Pn paź 10, 2005 18:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Zasugerować mogę;) to nie ja się chajtam.

_________________
Obrazek


Pn paź 10, 2005 18:24
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
"Rytuał rodzinny" nie przewiduje śpiewu podczas błogosławieństwa, proszę tam zajrzeć. Po błogosławieństwie odmawia się "Pod twoją obronę" - można by to zaśpiewać.

I proszę się tak nie gorszyć pieśnią "Serdeczna Matko" - zwyczaj jej śpiewu w ważnych chwilach, nie tylko przed ślubem, był w Polsce dość powszechny. A treść pierwszej zwrotki pozwala przypuszczać, że pieśń powstała jako ludowy odpowiednik "Salve Regina" ("Witaj Królowo, Matko miłosierdzia..."), którą np. taki Kolumb śpiewał wyruszając na odkrycie nowych lądów ;)


Wt paź 11, 2005 8:18
Zobacz profil
Post 
Bartek napisał(a):
I proszę się tak nie gorszyć pieśnią "Serdeczna Matko" - zwyczaj jej śpiewu w ważnych chwilach, nie tylko przed ślubem, był w Polsce dość powszechny.


Jeszcze lepsze jest śpiewane na tę samą melodię "Boże, coś Polskę...". Mało kto pamięta, że Antoni Feliński napisał tę pieśń na cześć przedostatniego króla Polski (i przy okazji cesarza Rosji) - Aleksandra I :-))

http://monika.univ.gda.pl/~literat/bozecos/gazeta.jpg


Wt paź 11, 2005 15:44

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
Cóż, takie czasy... Kościół na ziemiach zaboru rosyjskiego świętował urodziny i imieniny każdego członka rodziny carskiej - nawet w Wielkim Poście śpiewało się wtedy "Te Deum" po Mszy św. i specjalne modlitwy.


Wt paź 11, 2005 16:54
Zobacz profil
Post 
Bartek napisał(a):
Cóż, takie czasy... Kościół na ziemiach zaboru rosyjskiego świętował urodziny i imieniny każdego członka rodziny carskiej - nawet w Wielkim Poście śpiewało się wtedy "Te Deum" po Mszy św. i specjalne modlitwy.


A zauważył Pan, że w oryginale cytowanej przeze mnie pieśni jest nieco inny refren? "Naszego Króla zachowaj nam Panie!" - Ciekawe, kto go spaprał i kiedy?


Wt paź 11, 2005 17:32

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
Różnic jest więcej - wyleciała trzecia zwrotka, ewoluując pewnie w hymn TPPRu ;-)
A co do refrenu - myślę, że rychło po rozpowszechnieniu pieśni rozeszła się wśród ludu bliższa sercu wersja z refrenem "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!"


Wt paź 11, 2005 18:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL