Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Co o tym sądzicie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Belizariusz napisał(a):
Mimo, że jestem daleki od histerii jaka panuje wśród zatwardziałych tradycjonalistów....to jednak zgadzam się ze zdaniem mrufki.
Ołtarz nie jest miejscem na takie szopki....mozna to było zrobic na jakims stoliczku


Nie badz taki przewrazliwiony. ;)

Dawid tez nie mial prawa jesc chlebow pokladanych a jednak jadl i wszystko bylo w porzadku. :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Pn gru 05, 2005 0:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
No tak ale tak naprawdę w czasie sprawowanie Eucharystii nie powinno na ołtarzu się nic znajdować... ot świętszego miejsca w tym czasie nie znajdziesz... dlatego ta kasa w tej scence mnie zabolała.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn gru 05, 2005 13:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
No tak ale tak naprawdę w czasie sprawowanie Eucharystii nie powinno na ołtarzu się nic znajdować... ot świętszego miejsca w tym czasie nie znajdziesz... dlatego ta kasa w tej scence mnie zabolała.


A okulary albo mikrofon na ołtarzu już nie? Jak nic to nic ;-)

O szczegółach można dyskutować, myślę, że inscenizacja nie musi odbywać się na ołtarzu. Najważniejsza jest sama idea uczynienia kazania "łatwiej przyswajalnym" dla dzieci.


Pn gru 05, 2005 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Mikrofon jak Cię mogę... okulary już nie, tak jak zapalniczki/zapałki i te nieszczęsne dolary ;)
OWMR napisał(a):
306. Na mensie ołtarza bowiem można umieszczać tylko te przedmioty, które są konieczne przy sprawowaniu Mszy świętej, to znaczy: Ewangeliarz od początku celebracji aż do ogłoszenia Ewangelii; od przygotowania darów do puryfikacji naczyń: kielich, patenę, puszkę, jeśli to konieczne, korporał, puryfikaterz, palkę i mszał.

W sposób dyskretny można w razie potrzeby umieścić na ołtarzu przyrządy wzmacniające głos kapłana.


Pozdrawiam :)

ps. żeby nie było, że coś zjadam to dalsze punkty mówią jeszcze o świecznikach i krzyżu i ich umieszczeniu ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn gru 05, 2005 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 19:50
Posty: 180
Post 
To też wam chyba nie będzie przeszkadzać.... http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=258 :oops:

_________________
Logicznych powodów brak, gdy pod chełmem jeno wiatr :-)


Pt gru 09, 2005 5:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
Fatal error napisał(a):
To też wam chyba nie będzie przeszkadzać.... http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=258 :oops:


Też. Mi to drugie podoba się nawet o wiele bardziej niż pierwsze, bo wyzwanie trudniesze - podważenie kultu urody panującego wśród dziewczynek starszych i młodszych :-D Wąsy Salvadore Dali jak najbardziej na miejscu więc, Maryja jako alternatywa także, całość bardzo głęboka i przemyślana - :spoko:

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


Pt gru 09, 2005 7:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Fatal error napisał(a):
To też wam chyba nie będzie przeszkadzać.... http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=258 :oops:


Zasadniczo nie, może z wyjątkiem "zajrzeliśmy w jej duszę, okazało się, że jest tam tylko pustka.". To prawie jak Sąd Ostateczny nad tą duszyczką już tu na ziemi.
Samo przesłanie ("podważenie kultu urody") uważam za warte poparcia :ok:


Pt gru 09, 2005 10:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
SweetChild napisał(a):
Zasadniczo nie, może z wyjątkiem "zajrzeliśmy w jej duszę, okazało się, że jest tam tylko pustka.". To prawie jak Sąd Ostateczny nad tą duszyczką już tu na ziemi.


Spokojnie, spokojnie, kazanie jest dla dzieci, więc musi zawierać proste, jasne sygnały. Cieniować będziemy później :-D

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


So gru 10, 2005 0:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Pomysł dobry na lekcję w szkole, albo nawet na rekolekcje, ale nie na Mszę. Punktem centralnym Mszy ma być Eucharystia, a nie kazanie. Przedstawienie takich scenek dziecku na Mszy prowadzi wprost do odwrócenia jego uwagi od punktów kulminacyjnych Mszy, a jeżeli mamy wychowywać dzieci w prawdziwej pobożności, musimy ich nauczyć także tego, że to Liturgia Eucharystyczna jest centralnym punktem Mszy. W strukturze Mszy Św. kazanie nie może zdominować przeistoczenia czy momentu przyjmowania Pana Jezusa.


N gru 11, 2005 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 23, 2006 21:44
Posty: 85
Post 
Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler - liturgia - teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem.

Nicolás Gómez Dávila


Pt sty 27, 2006 23:56
Zobacz profil WWW
Post 
Cytuj:
Mimo, że jestem daleki od histerii jaka panuje wśród zatwardziałych tradycjonalistów....to jednak zgadzam się ze zdaniem mrufki.
Ołtarz nie jest miejscem na takie szopki....mozna to było zrobic na jakims stoliczku

Hehe, Beli. Ja też tak kiedyś patrzyłem - są nadużycia, ale nie można dzielić histerii i przesadzać, a jedynie walczyć z nadużyciami. Aż w końcu, czara goryczy się przechyliła (na zachodzie Europy, gdzieżby indziej) i doszedłem do wniosku "albo ostra dyscyplina liturgiczna i zachowanie pełnego sacrum, albo powoli będziemy zjeżdżać ku nadużyciom i nie obejrzymy się, kiedy nikogo nie będą one dziwić". Moja ostatnia Msza w KK była bardziej wiecem politycznym niż Liturgią, a tą kropelką w czarze stało się użycie w Modlitwie Powszechnej słowa "partner".

Obecnie należę do Cerkwi Prawosławnej, gdzie nie wolno dotknąć Prestoła nikomu poza kapłanem i diakonem. Kiedyś pewnie skończysz jak ja :D


Pn sty 30, 2006 15:41

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 17:14
Posty: 24
Post 
A mnie ponadto bardzo przeszkadza, że mu koloratka wyłazi spod alby. Doświadczenie nauczyło mnie, że jak ktoś nie przestrzega przepisów co do stroju, to wszystko ma gdzieś.
W razie watpliwosci odsylam do OWMR.


Cz lut 02, 2006 18:28
Zobacz profil
Post Re: Co o tym sądzicie?
Fatal error napisał(a):
Czy nie uważacie że to jest przegięcie? Nadużycie? Mogli zrobić taką katechezę.... ale kazanie???? w kościele - domie Bożym???

http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=247


Nadużyciem jest tu przede wszystkim profanancja ołtarza. Według przepisów liturgicznych, na ołtarzu nie można kłaść żadnych przedmiotów nie używanych do odprawiania mszy.


N mar 26, 2006 13:20
Post Re: Co o tym sądzicie?
Tomek Torquemada napisał(a):
Nadużyciem jest tu przede wszystkim profanancja ołtarza. Według przepisów liturgicznych, na ołtarzu nie można kłaść żadnych przedmiotów nie używanych do odprawiania mszy.


Ołtarz jest konsekrowany do WYŁĄCZNEGO składania ofiary. To nie jest stół, na którym można po Mszy zjeść obiad, albo zagrać w karty.


Śr mar 29, 2006 23:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ale wiadomo, że na ołtarzu leżą:
- tekst modlitwy powszechnej
- kartka z intencjami
- "ściąga" z tekstem Przeistoczenia
- jakiś śpiewnik?
- okulary księdza

a czasami wiele innych rzeczy :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 30, 2006 7:23
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL