Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 dobre owoce Komunii na rękę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post 
kaloryfer napisał(a):
1. Jeżeli forma przyjmowania ma wpływ na przeżywanie to wg mojego rozumienia staje się czymś na wzór: "magicznego, pogańskiego rytuału"

Ludzie są stworzeniami równocześnie duchowymi i cielesnymi, dlatego postawy i gesty podczas liturgii są ważne - ludzkie życie duchowe ma związek z cielesnością i nie da się całkiem oddzielić naszych wewnętrznych przeżyć od zewnętrznych akcji (przecież nawet w sprawach codziennych nasz szacunek lub lekceważenie wobec innych objawia się często poprzez postawę ciała i odpowiednie gesty; nie sądzę, żeby ktokolwiek uwierzył, że dwie osoby, z których jedna przyklęka przed Najświętszym Sakramentem, a druga przechodzi przed Nim żując gumę i trzymając ręce w kieszeni, mają to samo duchowe nastawienie). Co może ważniejsze to fakt, iż katolicka liturgia to liturgia Słowa, które "stało się ciałem". Dlatego nasze ciała też mają mieć udział w liturgii poprzez swoiste uczestnictwo, które wyrasta z wnętrza zaangażowanej osoby i wyraża się we właściwych postawach i zachowaniach. I te zasady dotyczą także przyjmowania Komunii św.

kaloryfer napisał(a):
2. ochrona przed zbeszczeszczeniem też do mnie nie trafia - Kościół nie jest od tego żeby podejmowac wybory życiowe za swoich wiernych. Jedyne co może to nauczać.

Problem profanacji Ciała Pana Jezusa (dla tych, którzy wierzą, że Hostia staje się prawdziwie Ciałem Chrystusowym) jest niezwykle poważny - i Kościół jest między innymi od tego (ma wręcz obowiązek), aby chronić Ciało Pańskie przed wszelkim zbezczeszczeniem. A jeśli chodzi o wiernych, to Kościół ma nadaną przez Boga władzę, dzięki której może czynić wobec swoich wiernych dużo więcej rzeczy niż tylko ich nauczać.


Pn maja 18, 2009 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post 
Jak dla mnie jest to bardzo chybiony pomysł i mam wielką nadzieję, że się nie będzie rozprzestrzeniał...

Do wielu nie trafia argument, że jest to obrona przed profanacją, ale do mnie trafia bardzo. Nie ma większej Świętości, większego Spotkania z Bogiem, niż właśnie w substancjalny i duchowy sposób w Eucharystii. Przychodzi do nas On, Bóg, Niepojęty, uniżony w postaci chleba. Wielu ludziom być może pomaga taki sposób przyjmowania Komunii, czują się swobodniej. Jednak nie można tutaj myśleć tylko o sobie. Jest mnóstwo przykładów na to, kiedy ludzie wynoszą w różnych krajach hostie poza kościół. Ktoś powie, że jak ktoś się uprze to i tak i tak wyniesie. Racja, ale dając Komunię Świętą do ust można do bardzo ograniczyć. Takie jest moje zdanie. Dla mnie przyjęcie Komunii jest tak wielkim wydarzeniem i cudem, że staram się już potem tylko uwielbiać Boga. Dla mnie byłoby dodatkowym utrudnieniem przekładać jeszcze Komunię z ręki do ust, właśnie z troski o szacunek. Pamiętajmy też, że nie każdy jest na tyle nieciapowaty, żeby mu się udało nie upuścić Komunii i jeśli się ją rozdaje na rękę to jest tych przypadków na pewno więcej. Może to teraz się tak wydaje, żę to nic wielkiego że nie chcący spadło, ale dla mnie i wielu innych to wcale nie jest nic takiego...


Pn cze 08, 2009 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Moim zdaniem postulaty '' komunii na rękę '' biorą się po prostu z pychy - ludziom już nie odpowiada klękanie przed kapłanem i " jedzenie mu z ręki ''. Przepraszam, że wyrażam się takim językiem o Eucharystii, ale dam głowę, że właśnie o to chodzi. I choćby tylko z tego powodu jestem przeciw.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 08, 2009 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Johnny99 napisał(a):
Moim zdaniem postulaty '' komunii na rękę '' biorą się po prostu z pychy - ludziom już nie odpowiada klękanie przed kapłanem i " jedzenie mu z ręki ''. Przepraszam, że wyrażam się takim językiem o Eucharystii, ale dam głowę, że właśnie o to chodzi. I choćby tylko z tego powodu jestem przeciw.

W mojej parafii, niestety, nie ma w zwyczaju przyklękania przed przyjęciem Komunii Świętej. A szkoda, bo nawet ten ułamek sekundy, w którym kolano styka się z podłogą jest wymownym symbolem tego, że człowiek przyklęka przed Czymś, czego nie da się pojąć i Co jest większe od niego. Dlatego też bardzo mile wspominam msze poranne x lat temu, na które przychodziło raptem 10 osób - czasem więcej. Na mszach tych Komunię przyjmowało się klęcząc na pierwszym stopniu prezbiterium. Wtedy właśnie nauczyłem się szczególnego szacunku dla Najświętszego Sakramentu - bo to starzy i schorowani ludzie klękali pokornie przed przychodzącym Panem. Niestety wielu z tych ludzi już nie żyje, a młodsi, którzy ich poniekąd zastąpili ani myślą o klękaniu.

Choćby cały Kościół przyjmował Komunię na rękę ja z szacunku będę to czynił na język. Bo jest to po prostu piękne, gdy człowiek pozwala się karmić Ciałem Pańskim a nie karmi się Nim sam.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn cze 08, 2009 17:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Tutaj widać ciągle średniowieczne myślenie. Bóg jest wielki, transcendentny, niepojęty, wszechmocny, etc, więc należy się Go bać i podchodzić do Niego na kolanach...

A w pierwszych wiekach był On bardziej Emmanuelem - Bogiem ze swoim ludem. Ludzie brali Najświętszy Sakrament do domu, by tam go spożywać, by dawać tym, których nie było. I jakoś nikogo to nie gorszyło.

Ja nie chce mówić, która opcja jest lepsza. Chcę tylko pokazać jak zmieniła się przez wieki mentalność ludzi.
Ważne tylko, by nie tracić żadnej z tych dwóch rzeczywistości (transcendencji i Emmanuela). Bo zagubienie pojmowania Boga jako Emmanuela zaowocowało w średniowieczu zaniechaniem Komunii świętej. Ludzie całymi latami nie przyjmowali Komunii, bo nie byli godni zbliżyć się do wielkiego i groźnego Boga. A On nas do tego zaprasza. Po to nam siebie zostawił. Na szczęście już od dłuższego czasu obserwuje się powrót do częstej Komunii (zwłaszcza widać to po Soborze Watykańskim II).

Dlatego mając świadomość wielkości Boga, pamiętajmy, że On sam chciał z nami być. Chciał byśmy byli przy Nim i byśmy się Nim karmili. Nawet biedaka i brudnego On się nie wstydził.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt cze 16, 2009 20:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 03, 2009 12:01
Posty: 164
Post Sposób przyjmowania komunii
Myślę, ze Tomkowi chodzi głownie o sprawę możliwości zbezczeszczenia Hostii. I prawdę mówiąc nie ma na to dobrej odpowiedzi. Komunikowanie na rękę ułatwia schowanie jej a potem sprofanowanie.
Sam wole przyjąć Ciało Pańskie na język.
Ale muszę też powiedzieć, że kilka razy zdarzyło mi się przyjąć na rękę i było to dla mnie ogromne przeżycie. Poczułem jeszcze bardziej pokorę Jezusa w tym kiedy przychodzi do nas w tak kruchym opłatku, który naprawdę można tak łatwo sponiewierać. To dało mi poczucie jakby jeszcze większej odpowiedzialności i większej łaski której doświadczam.

Ale oczywiście rozumiem, ze jest to moje odczucie subiektywne i nie do końca odpowiada na pytanie.

pozdrawiam


Śr lip 08, 2009 13:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Niestety wyjąć z ust też jest trudno. Ostatnio po raz kolejny widziałem taką sytuację, gdzie chłopaczek (w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej!) po Komunii wrócił do ławki, wyjął Hostię pochwalił się koledze i skrzętnie próbował ukryć, ale niestety (dla niego) zobaczyłem, podszedłem, on zaskoczony kłamie mi w oczy, że on w rękach nic nie ma... Po krótkiej argumentacji spożył ją przy mnie i mogłem odejść do rodziny ;)

Tak więc sposób przyjmowania nie wpływa na ten sposób profanacji. Inna sprawa, czy przy podawaniu na rękę istnieje większe prawdopodobieństwo przypadkowego upadku na ziemię... Myślę, że nawet może mniejsze, bo wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdy (zwłaszcza osobom starszym, choć nie tylko) podczas udzielania Komunii Hostia wypadła. A jak weźmie w rękę, to pewniej włoży w usta, niż ksiądz, który boi się poślinienia ;)

Tak więc argument o zwiększonym prawdopodobieństwie profanacji wg mnie jest nietrafiony.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 08, 2009 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
owoce sa ale złe w postaci utraty wiary


Cz sty 06, 2011 17:13
Zobacz profil
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
Jakies studia w tym temacie na potwierdzenie twojej tezy? Czy to tylko zdanie wlasne?


Cz sty 06, 2011 17:30

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
Największym złem jest nowoczesny sposób przyjmowania Komunii świętej” – bł. Matka Teresa

Na zachodzie wiele Episkopatów wprowadziło całkowicie heretyckie katechizmy, w których zostały podważone wszelkie dogmaty wiary np.: Adam i Ewa SA to symbole ludzkości i w rzeczywistości nigdy nie istnieli. W świetle takiej błędnej tezy, że nie było grzechu pierworodnego, ofiara Jezusa Chrystusa na Krzyżu nie ma żadnego sensu ani uzasadnienia. Na Zachodzie wiara upadła w 95%. Tam Kościoły świecą pustkami. A jeśli już ludzie wchodzą do kościołów, to w przeważającej części, tylko po to aby je zwiedzać.

Główna przyczyna Komunii Św. na stojąco, do ręki i rozdawanej przez świeckich tzw."szafarzy" bierze się z błędne tezy tj.
WYKLUCZA SIĘ OFIARNY CHARAKTER MSZY ŚW.OBRAZ BOGA WSZECHMOGĄCEGO JEST WYPACZONY! JEST TO BÓG ABSTRAKCYJNY! NIE WIERZY SIĘ W PRAWDZIWĄ OBECNOŚĆ CHRYSTUSA W EUCHARYSTII!

A jeśli mówią że wierzą, to ta wiara jest bardzo powierzchowna. Jeśli Kapłani uważają, że można przyjmować Komunię Św. na stojąco lub do ręki, wtedy CAŁKOWICIE WYPACZAJĄ OBRAZ BOŻY, FAŁSZUJĄ BOŻE OBJAWIENIE ORAZ TOTALNIE LEKCEWAŻĄ ŚWIĘTĄ TRADYCJĘ!!!

Klęczeć przed Bogiem ( Komunia Św. ) to jest postawić się w prawdzie , że człowiek jest prochem przed Jego Majestatem, przed Jego Świętością.
Pan Jezus powiedział Św. Faustynie: „ Jestem Święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech. Ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia.”(VI-1728)

Jeśli w kościele , gdzie Najświętszy Sakrament są organizowane różne koncerty, w czasie których ludzie klaszczą, skaczą, bujają się, przytupują w rytm perkusyjnej głośnej muzyki, jest to BLUŹNIERSTWO RZUCONE BOGU W TWARZ!Czy np. możemy sobie pozwolić na niestosowne zachowanie się wobec jakiegoś Biskupa?

TAM GDZIE NIE MA KLĘKANIA, TAM KOŃCZY SIĘ WIARA KATOLICKA A ZACZYNA SIĘ WIARA PROTESTANCKA!!!


Cz sty 06, 2011 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
mówi ojciec Pio z objawienia Katarzyny szymon
Są tacy Proboszczowie, którzy powiadają: „Będziecie wszyscy stać!
Bo tak wam nie dam Jezusa.” Pan Jezus jest bardzo miłosierny ale będzie
bardzo cierpieć ten Kapłan, który powie: na stojąco. A tak wiara słabnie.
Nie szybko, ale powoli..., [i przygotowuje grunt dla Antychrysta]. Gdy
Komunie św. rozdziela na stojąco i gdy dzieci pierwszokomunijne będą
stać. Te dzieci to aniołki, bo to są jeszcze dzieci niewinne. Ale nigdy nie
stójcie, tylko upadajcie na kolana, bo Pan Jezus patrzy na te maleństwa, co
upadają na kolana swoje. Jezus się cieszy. Jezus się uśmiecha do tych
wiernych dzieci. A Kapłan powiada, będziecie stać i rozdziela na stojąco.
To są Kapłani już bardzo oddaleni od Boga. Leniwi. Leniwy, bo jak Mszę
świętą odprawia, to przyjmuje na stojąco (zamiast pokłonić się głęboko).
Każdy Kapłan musi się poniżyć, gdy przyjmuje Ciało Boże. Musi się
upokorzyć, a nawet poniżyć głęboko, ponieważ przyjmuje Zbawiciela.
Każdy Kapłan. A nie stać jak drut i przyjmować Jezusa. Wszystkie te słowa
rzekłem ja - Ojciec Pio i chcę być z wami na zawsze (wspomagać was). I
wierny lud, gdy będzie prosić Jezusa, ma przyjmować Go z całą pokorą i
wiarą, ręce mają być złożone. Musicie pamiętać, że idziecie do Jezusa po
Ciało Jego i po Krew Najświętszą na życie wieczne. Nie wolno postępować
lekkomyślnie, tylko z pokorą. Uważajcie na Rany Zbawiciela, byście nie
ranili Jego Ciała. Abyście z największą pokorą Go przyjmowali. Boże
Wszechmogący, przepraszam Cię, miłuję Cię, nie odwracaj Swojego
Oblicza na wieki ode mnie. Nie bądź zagniewany na wieki. Jezu dobry,
nawrócę się i będę z Tobą na zawsze. Jezu, nie bądź mi sędzią, tylko
Zbawicielem moim. Pan Jezus chce każdego, by przyszedł do Niego. On
wylał do kropelki Krew. Jezus nie chce grzesznika, tylko nawróconego, by
żył dla Niego, by się upokorzył. By Go przyjął z radością, Ciało Jego i
Krew Najświętszą - to daje życie wieczne. I miłujcie sługi Boże (kapłanów)
bo sługa Boży na to zasługuje, on się uczył i został poświęcony.
Namaszczony był Olejem świętym i Pan Jezus dał mu ten talent. Ci, którzy
przeklinają Kapłanów, to sami siebie przeklinają Przyszedłem wam to
powiedzieć - Ojciec Pio


Cz sty 06, 2011 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
merkaba napisał(a):
mówi ojciec Pio z objawienia Katarzyny szymon
"Mimo próśb wiernych proces beatyfikacyjny Katarzyny Szymon formalnie nie rozpoczął się.
Objawienia nie zostały uznane za zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Szymon#Kult

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz sty 06, 2011 18:41
Zobacz profil
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
merkaba napisał(a):
Największym złem jest nowoczesny sposób przyjmowania Komunii świętej” – bł. Matka Teresa

Coś mi sie wydaje, że ktoś "darabia gębę" bł Matce Teresie.
Dopisuje jeszcze dalszy ciąg owego cytatu ponoć jej autorstwa: "Komunia na rekę jest większym zlem niż aborcja.
Znając nieustająca walkę M. Teresy o każde życie, wydaje się nonsensem takie stwierdzenie.
http://parafia.jana.w.interia.pl/32page.htm
A może jeszcze należy uznac za potępionych chrześcijan pierwszych wieków?? :o
http://angelus.pl/index.php?option=com_ ... Itemid=684


Cz sty 06, 2011 19:45

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
W katolickim Kościele, jak twierdził św. Bazyli († 339) Komunii do ręki udzielano wyjątkowo i nie była to reguła powszechna. Zdarzało się tak w czasach prześladowań lub w sytuacjach wyjątkowych. Na początku V wieku Leon I Wielki († 461) nie uważał otrzymywania Komunii na dłoń za zwyczaj prawidłowy. Papież Grzegorz Wielki († 604) poświadcza praktykę Komunii świętej udzielanej do ust.
Około 650 roku Synod w Rouen, za Chlodwiga II, mówi o sposobie rozdawania Komunii, która ma być udzielana do ust. Sobór w Konstantynopolu (692) zakazuje wiernym komunikowania się samemu. Grozi nawet ekskomuniką tym, którzy mieli odwagę to uczynić w chwili, gdy ksiądz lub diakon znajdowali się na miejscu.
Święty Tomasz z Akwinu stwierdza, że Ciało Chrystusa należy do kapłanów; nie może być ono dotykane przez tego, kto nie jest wyświęcony. Nikt, poza kapłanem, nie może tego czynić, chyba że w stanie wyższej konieczności.
Ponadto poucza on:
Rozdawanie Ciała Chrystusa należy do kapłana z trzech powodów. Po pierwsze, ponieważ, jak było powiedziane wyżej, dokonał on konsekracji w osobie Chrystusa. Ale tak jak Chrystus konsekrował Swoje Ciało podczas Ostatniej Wieczerzy, tak również dał je innym, aby je spożywali. Analogicznie, tak jak konsekracja Ciała Chrystusa należy do kapłana, podobnie i rozdawanie należy do niego. Po drugie, ponieważ kapłan jest wyznaczonym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, więc tak jak do niego należy ofiarowanie darów człowieka Bogu, tak i do niego należy przekazywanie konsekrowanych darów ludziom. Po trzecie, ze względu na cześć dla tego Sakramentu, nic nie może się z nim stykać, lecz tylko to, co jest konsekrowane, stąd też i korporał i kielich są konsekrowane, a podobnie i ręce kapłana. Nie jest zatem uprawnione, aby ktokolwiek inny tego dotykał, chyba że w stanie konieczności, gdyby np. miało upaść na ziemię, lub w innych nie cierpiących zwłoki przypadkach.
Powszechny ten zwyczaj dotrwał do dziś. Na początku tego wieku, słynny ze swego nadprzyrodzonego kultu do Najświętszego Ciała i Krwi, Papież św. Pius X, przeciwstawiając się modernistom, w swoim Wielkim Katechizmie przypomniał i potwierdził ten starożytny zwyczaj liturgiczny Kościoła:
Kiedy otrzymuje się Komunię należy klęknąć, głowę lekko opuścić, oczy skromnie zwrócić w stronę Świętej Hostii. Usta należy odpowiednio otworzyć, język lekko wychylić z ust, opierając na dolnej wardze. Jeżeli Hostia przyklei się do podniebienia, należy odkleić ją językiem, a nie palcami.
Tymczasem pojawili się „ archeologowie” , fałszywi miłośnicy „ korzeni” . Odżyła protestancka mania „ powracania do źródeł” Tak jakby Kościół nie był strażnikiem i depozytariuszem źródła i Świętej Tradycji Apostolskiej. Jakżeby mógł zagubić starożytność, będąc jednocześnie najbardziej starożytną rzeczywistością. To uporczywe „ powracanie do źródeł” nosi cechy sekciarstwa, służy wyrażaniu swej niechęci do Kościoła katolickiego i odcięcia się od czcigodnej, starodawnej praktyki Kościoła.
Jakie są „ źródła powrotu do źródeł” ? Zapewne różne. Ksiądz Roca († 1893), słynny apostata, który zaprzedał się wolnomularstwu, napisał:
Jestem przekonany, że święte obrzędy regulowane przez liturgię, ceremoniał, rytuał i przepisy Kościoła Rzymskiego, ulegną niebawem na Soborze ekumenicznym przeobrażeniom, które przywracając im czcigodną prostotę złotego wieku czasów apostolskich, zharmonizują je z nowym stanem świadomości i cywilizacji współczesnej.
Przywoływane i cytowane źródła są fałszowane, a samo powracanie jest właśnie odchodzeniem od Świętej Tradycji. Przedziwne: istnieją katolicy, których uwiera katolickość! Chcą zmieniać to, co Kościół - w swej mądrości, kierowany przez Ducha Świętego - zatrzymał, odrzucając formy mniej doskonałe. Dlaczego „ archeologowie” nie przywrócą postu eucharystycznego, który od samego zarania chrześcijaństwa rozpoczynał się w wigilię Komunii? Dlaczego nie przywrócą innych praktyk ukierunkowanych na świadomość obecności Boga w Eucharystii. Byłby to niemały wkład w odrodzenie pobożności, gdyż wierni lepiej by się przygotowywali się do przyjęcia Chrystusa.
"Miłośnicy starożytności” nie zwracają uwagi, że ani obecnie ani nigdy w historii nie przywracano w Kościele tego, co już raz - z poważnych racji - zanikło. To co nigdy nie było powszechnym zwyczajem w Kościele, a co zanikło i nie przetrwało (choćby w formie szczątkowej lub lokalnie) nigdy już przywróconym być nie może. Przeciwnie, obecny „ powrót” , jako niezgodny z tą regułą, daje początek nadużyciom i świętokradztwom. To powrót, który ma być przewrotem. Przez szesnaście wieków papieże, Sobory, święci i wielcy teologowie uważali, że Komunia przyjmowana bezpośrednio do ust jest najwyższą i właściwą formą czci oddawanej Eucharystii


Cz sty 06, 2011 20:26
Zobacz profil
Post Re: dobre owoce Komunii na rękę
merkaba, a usta nie sa bardziej nieczyste niz rece?
Jakis teologiczny argument, ze byle smiertelnik moze ustami i jezykiem dotykac Ciala Chrystusa, a rekami nie?
Bo moze Cialo Chrystusa to w ogole tylko dla wyswieconych osob?


Cz sty 06, 2011 20:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL