Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 27, 2024 11:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 O języku łacińskim 

Uważam, że
Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego jest dla Kościoła korzystne 14%  14%  [ 10 ]
Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego nawet jeśli nie jest korzystne to nie przynosi szkody 14%  14%  [ 10 ]
Warto by było zrobić tak, aby w większości parafii przynajmniej raz dziennie Msza była odprawiana w języku łacińskim 51%  51%  [ 36 ]
Że należy na powrót wykopać z liturgii języki narodowe 21%  21%  [ 15 ]
Liczba głosów : 71

 O języku łacińskim 
Autor Wiadomość
Post O języku łacińskim
W sąsiednim temacie pod adresem: viewtopic.php?t=8605&start=15 zamieściłem parę uwag odnośnie użycia języka łacińśkiego.

maciek_z_gdanska napisał(a):
a) że łacina była dla większości Kościoła w powszechnym użyciu przez conajmniej półtorej tysiąca lat, i wsztcy uważali taką sytuację za normalną, mało komu to przeszkadzało
b) że rozumieć co się dzieje na ołtarzu a rozumieć słowa to dwie inne rzeczy
c) że zrozumienie (lub nie) tego, co sie przez te 30-80 minut dzieje to przede wszystkim kwestia odpowiedniej katechizacji a nie użytego języka
d) że wspólny język zachodniego kościoła podkreśla jego siłę i jedność
d2) że użycie tego samego języka co ponad tysiąc lat temu podkreśla ciągłość
e) że jest prawda w słowach Marcina Jarzębskiego że "modlitwa w nim [języku łacińskim] staje się poezją", co ma związek między innymi z tym, że te prawie wszystkie teksty zostały w języku łacińskim ułożone.
f) że wspólny język jest nam (nam to znaczy Kościołowi) dzisiaj potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Świat jeszcze nigddy nie był tak mały jak dziś dzięki m.in. internetowi i samolotom - A teraz wyobraźcie sobie, że w każdej z 50 parafii Waszego miasta Msza jest odprawiana w innym języku.
g) że sobór V2 nie kazał zlikwidować łaciny, a jedynie zarezerwować więcej miejsca dla języków narodowych, w dalszym ciągu żądając aby wierni choćby umieli po łacinie odpowiadać na Mszy.


Śr sie 02, 2006 15:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Raz dziennie - myślę, że warto - łacina jest pięknym językiem... Nawet bym się wybrał żeby posłuchać...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Śr sie 02, 2006 15:49
Zobacz profil
Post 
Przynajmniej jedna niedzielna Msza (na 6-7) w języku łacińskim i chorałem gregoriańskim powinna być w każdej parafii. Homilia oczywiście po polsku. Natomiast mój znajomy (organista) wprowadza czasem częsci stałe (Agnus Dei, Pater Noster) na zwykłych Mszach. I po odpowiednim wprowadzeniu ludzie jakoś śpiewają...

Toż chorał jest śpiewem własnym Kościoła! A niestety, bardzo często zaniedbywany...


Śr sie 02, 2006 16:05
Post 
koralinek napisał(a):
Przynajmniej jedna niedzielna Msza (na 6-7) w języku łacińskim i chorałem gregoriańskim powinna być w każdej parafii. Homilia oczywiście po polsku. Natomiast mój znajomy (organista) wprowadza czasem częsci stałe (Agnus Dei, Pater Noster) na zwykłych Mszach. I po odpowiednim wprowadzeniu ludzie jakoś śpiewają...

Toż chorał jest śpiewem własnym Kościoła! A niestety, bardzo często zaniedbywany...
Tak... masz rację. Ośmielam się tylko zauważyć, że chorał jest trudny.


Śr sie 02, 2006 16:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
A ja zaznaczyłem pierwszą opcję - "Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego jest dla Kościoła korzystne".

Tak właśnie uważam. Łaciny nie znam i uważam,że gdybym miał uczestniczyć w nabożeństwach w tym języku, to w dużej mierze - poza świadomością słuchania Słowa Bozego i przyjmowania Ciała Pana, byłyby to dla mnie "czary", zupełnie niezrozumiałe gdy chodzi o treść, o słowa.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr sie 02, 2006 16:28
Zobacz profil WWW
Post 
maciek_z_gdanska napisał(a):
Tak... masz rację. Ośmielam się tylko zauważyć, że chorał jest trudny.


Nie zawsze, Zblizam sie w pokorze to tez choral ;)


Śr sie 02, 2006 16:55

Dołączył(a): Cz lip 06, 2006 7:53
Posty: 201
Post Re: O języku łacińskim
Zaznaczam opcję z przynajmniej jedną Mszą św., głównie z powodu braku przygotowania księży, miernej znajomości łaciny i rytu. Oczywiście, mając na myśli Mszę św. w rytu trydenckiego, a nie NOM po łacinie.


Śr sie 02, 2006 17:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
zaznaczylam opcje, ze jest to korzystne.

ja troche lacine znam, jesli mozna tak powiedziec. na studach sie troszke uczyclam, ale glwonie odstawy gramatyki i paremie prawnicze :P

gdyby msza yla po lacinie to ic bym pewnie z neij nie rozumiala poza wyrywkowymi slowami, z ktorych nadal nic by nie wynilkalo. rownie dobrze mozna by ja prowadzic w swahili. niewielu ludzi zna lacine i przypuszczam, ze na takie msze chodzilo by baaaaaaaaaardzo malo osob.

koscioly niestety sa i tak juz rczej puste na mszach, poza swietami moze. wprowadzeie laciny tylko by jeszcze te frekwencje pogorszylo - wszyscy by wychodzili z zalozenia, ze nie ma co ;tracic czasu; skoro i tak sie nic nie rozumie.

to by byl bardzo zly pomysl.

a opcja przynajmniej jedna msza dziennie? sori. jestem z Pnoznania i osciolow Ci u nas dostatek. ale jeszcze nie slyszalam, zeby w jakimkolwiek poza niedziela bylo wiecej niz jedna msza dziennie. to by znaczylo chyba,ze wszystkie msze poza niedzielnymi mialyby byc po lacinie. bez sensu! (jesli ktos zna taki kosciol gdzie jest wiecej niz jedna msza w tygodniu - to fajnie. nie chce sie czepiac - mowie ogolnie. btw - na tym forum czasem widze napisane Kosciol z duzej litery, kiedy mowa jest o kosciele jako budowli, takjak w moim poscie. mysle, ze dobrze by byl, gdyby wszyscy rozrozniali jednak Kosciol jako wspolnote i kosciol jako budynek:) - to tak na marginesie, jakby ktos sie chcial uczepic, ze mala pisze)

i znow sie rozpisalam. kiedy ja sie naucze pisac krotnie posty?

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


Śr sie 02, 2006 18:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Myśle że warto, aby chociaz jedna Msza w tygodniu była sprawowana w pełni po łacinie (prócz czytań i homilii), choćby ze względu na piękno tego języka. Poza tym uważam że Kościół powinien sie zatroszczyć o podstawową znajomość "łaciny mszalnej" wśród wiernych


Śr sie 02, 2006 18:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Mnie wystarczy, kiedy jest "Sanctus" i "Agnus Dei". Reszta, lepiej by byla po polsku :) .

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Śr sie 02, 2006 20:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Rozumiem, że osobom znającym łacinę pomysł cyklicznych mszy w tym języku odpowiada.

Warto jednak nie być egoistą i zastanowić się, dla jakiego procentu ludzi ta msza byłaby zrozumiała :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr sie 02, 2006 20:21
Zobacz profil WWW
Post 
Mozna by wprowadzic Msze po lacinie jako dodatkowa, niemniej mysle ze w kazdej parafii to za duzo, mowiac obrazowo "nie bedzie chetnych". W Krakowie msze po lacinie sa - np 7 rano u Jezuitow (nie wiem czy codziennie, czy w piatek), w niedziele w kaplicy na Rakowicach. Ale o ile w tygodniu z uczestnictwem w liturgii przedsoborowej nie ma problemu (dni powszednie 8" na Wawelu, niedziela u Bonifratrow), o tyle nie wiem czy sa codziennie msze w rycie posoborowym, choc mysle ze jakas sie znajdzie.


Śr sie 02, 2006 20:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
I jeszcze chyba kolo 10 u sw. Wojciecha ;) .

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Śr sie 02, 2006 21:06
Zobacz profil
Post 
Ale jaka ?


Śr sie 02, 2006 21:11

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Według mnie przedsoborowa. Ale nie dam głowy - tym bardziej, że do tej pory wydawało mi się, że akurat ta na Wawelu jest posoborowa ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr sie 02, 2006 21:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL