Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 5:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Historia określenia "Ojciec Święty" 
Autor Wiadomość
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Tytul to tytul.
Prezydenta RP nie nazwiesz publicznie prezydencikiem a premiera - premieruniem.

Mozesz prezesa twojej firmy nazwac publicznie preziem albo prezesikiem i wytlumaczyc mu w razie gwaltownej reakcji, ze serdeczne uczucia ciebie poniosly.
Napisz koniecznie jak ta akcja sie dla ciebie skonczyla.


So paź 18, 2014 18:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Kazdy czlowiek "na stanowisku" deklaruje swoja "sluzbe" dla narodu, firmy itp.. Sluzyc i jednoczesnie zgarniac 3 banki rocznie, kiedy narod 30 patykow, kupy sie nie trzyma. Czyli mamy czysty przerost formy nad trescia.
W przypadku "ojcow Kosciolow" jest inaczej. Oni sa zmuszeni, przez wzglad na wiare, sluzyc za "Bog zaplac", dobre slowo, moze kilkadziesiat groszy (wart nauczyciel nauki jak mawial Jezus).
Czy tym ludziom nie nalezy sie specjalny szacunek? Chocby taka blahostka - "tatusiu"? :)


N paź 19, 2014 17:05
Zobacz profil
Post Historia określenia "Ojciec Święty"
Nazwa sama w sobie nie jest najważniejsza. To tak jakbyśmy mieli przybraną ciocię i możemy mówić na nią ciocia a także babcia albo ciocia-babcia. Najważniejsze jest jakim darzymy uczuciem i szacunkiem kogoś. Określenie Ojciec Święty zawsze będzie lepsze niż Petrus Romanus :-)
Mnie się często ostatnio śni że zakończy się pontyfikat w tym roku ale z jakiego powodu to nie wiem.


Pn paź 31, 2016 20:39
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Kwoczka napisał(a):
Nazwa sama w sobie nie jest najważniejsza. To tak jakbyśmy mieli przybraną ciocię i możemy mówić na nią ciocia a także babcia albo ciocia-babcia. Najważniejsze jest jakim darzymy uczuciem i szacunkiem kogoś. Określenie Ojciec Święty zawsze będzie lepsze niż Petrus Romanus :-)
Mnie się często ostatnio śni że zakończy się pontyfikat w tym roku ale z jakiego powodu to nie wiem.

Mnie się śni z kolei, że wylecisz z tego forum jeśli będziesz konsekwentnie raczyła nas swoimi snami.
:lol:

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 31, 2016 21:46
Zobacz profil WWW
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
A nie śniło Ci się czasem oburzenie jakie wywoła w Szwecji na obchodach 500 lecia Reformacji, uścisk na znak pokoju papieża z panią biskup, na dodatek żyjącą w lesbijskim związku.
Biedny papież zbierze od prawowitych......


Wt lis 01, 2016 8:35
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
No coz. Pan Jezus tez oberwal za spoufalanie sie z Zacheuszem.


Wt lis 01, 2016 9:21
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Alus napisał(a):
A nie śniło Ci się czasem oburzenie jakie wywoła w Szwecji na obchodach 500 lecia Reformacji, uścisk na znak pokoju papieża z panią biskup, na dodatek żyjącą w lesbijskim związku.
Biedny papież zbierze od prawowitych......

A jaki to ma związek z tematem Historia określenia "Ojciec Święty"?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 01, 2016 13:51
Zobacz profil WWW
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
medieval_man napisał(a):
Alus napisał(a):
A nie śniło Ci się czasem oburzenie jakie wywoła w Szwecji na obchodach 500 lecia Reformacji, uścisk na znak pokoju papieża z panią biskup, na dodatek żyjącą w lesbijskim związku.
Biedny papież zbierze od prawowitych......

Cytuj:
A jaki to ma związek z tematem Historia określenia "Ojciec Święty"?

Nawiązanie do Twojej dysputy z Kwoczką o snach......


Wt lis 01, 2016 16:01

Dołączył(a): Pt lis 11, 2016 17:31
Posty: 42
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Abditus napisał(a):
"Dlaczego JP II za życia pozwalał się tytułować "świętym"?

Biblijne określenia takie jak "sprawiedliwy", "święty" odnoszą się do osób już zbawionych. Czyli każdy, kto wg. słów Jezusa w rozmowie z Nikodemem, narodził się na nowo jest i sprawiedliwym, i świętym.


Pt lis 11, 2016 19:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
To trochę inne znaczenie słowa "święty".
W nazewnictwie "Ojciec święty" określenie "święty" oznacza, że człowiek ten reprezentuje autorytet samego Boga.
Zacytuję o. Salija:
Cytuj:
Tytuł "Ojciec Święty", którym nazywamy człowieka powołanego do kierowania Kościołem, wyraża tę właśnie prawdę, że jest w Kościele taki człowiek -- tak samo śmiertelny i grzeszny, jak wszyscy inni -- którego Bóg powołał do tego, aby w sposób szczególny uobecniał dla nas wszystkich Jego autorytet.

(warto) przeczytać napisane ok. 108 roku listy św. Ignacego z Antiochii. Ten bezpośredni uczeń Apostoła Jana raz po raz przypomina w tych listach, że biskup nie jest zwyczajnym kierownikiem Kościoła, ale realnie symbolizuje swoją osobą obecność i działanie samego Boga wśród swego ludu.

Cytuj:
Ojcem Świętym nazywamy biskupa Rzymu wyłącznie z racji jego świętej funkcji.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lis 11, 2016 19:41
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Ta cała dyskusja o szacunku dla urzędu papieskiego jest w pewnym sensie spóźniona. Bo watykańska rozgłośnia Radio Vaticana, edycja polska, wogóle się nie przejmuje takimi drobiazgami - dla nich normalne jest mówienie o papieżu "Franciszek", np. "Franciszek był tu ...", lub "Franciszek powiedział ...". okazjonalnie zaś używają "papież", lub "papież Franciszek" :D

Być może pili z nim bruderszaft?


So lis 12, 2016 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Nie bardzo wiem, co Cię tak oburza. Nie wydaje mi się, by mówili o papieżu z brakiem szacunku - raczej nawiązują do Jego dość swobodnego stylu.
W Piśmie też pisano "przemówił do nich Piotr" (Dz 15,7) lub "Piotr stoi przed bramą" (Dz 12,14), choć jak Piotr pisał coś oficjalnego to powoływał się na funkcję: "Piotr, apostoł Jezusa Chrystusa, do wybranych, przybyszów wśród diaspory w Poncie, Galacji, Kapadocji, Azji i Bitynii" (1 P 1,1)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 12, 2016 13:53
Zobacz profil WWW
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie bardzo wiem, co Cię tak oburza. Nie wydaje mi się, by mówili o papieżu z brakiem szacunku - raczej nawiązują do Jego dość swobodnego stylu.
W Piśmie też pisano "przemówił do nich Piotr" (Dz 15,7) lub "Piotr stoi przed bramą" (Dz 12,14), choć jak Piotr pisał coś oficjalnego to powoływał się na funkcję: "Piotr, apostoł Jezusa Chrystusa, do wybranych, przybyszów wśród diaspory w Poncie, Galacji, Kapadocji, Azji i Bitynii" (1 P 1,1)



To w takim razie dlaczego KK uzywa takiego tytulu (Ojciec Swiety) w stosunku do czlowieka...?

Przeciez w Biblii jest wyrazny zakaz...Jednoznaczny...

Dlaczego wywleka sie rozne inne teksty i probuje za wszelka cene udowodnic, ze Jezus mial co innego na mysli...? Przeciez tego nie mozna inaczej zinterpretowac...jest po prostu oczywiste i jednoznaczne...

Dla mnie w tym miejscu konczy sie dyskusja.

A jesli uwazasz, ze jestem katolickim bojowkarzem, to wyjasnij mi w koncu, o co chodzilo Jezusowi z tym Ojcem...?


So lis 12, 2016 14:50
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
O rzekomej jednoznaczności tego zakazu pogadamy jak przeczytasz całe Pismo Święte.


So lis 12, 2016 14:58

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
adaBRD napisał(a):
A jesli uwazasz, ze jestem katolickim bojowkarzem, to wyjasnij mi w koncu, o co chodzilo Jezusowi z tym Ojcem...?
Wyjasniłem Ci, dokładnie, z analizą biblijną w wątku "Nauczanie kościoła - gdzie leżą granice 'nieomylności'
Wystarczy przeczytać.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 12, 2016 15:05
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL