Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 19:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jan Paweł II - był czy nie był wyjątkowy? 
Autor Wiadomość
Post 
Proszę w swoich wypowiedziach o zachowanie odrobiny szacunku dla papieża (jeśli się samemu czegoś nie pojmuje to nie jest od razu powód do nazywania tego "wypocinami")


Berea napisał(a):
a Domine Jesus czytają wtajeminczeni

Miałaś na myśli "Dominus Jesus"?


Cz lip 26, 2007 19:02

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Berea napisał(a):
Bo tak w ogóle to się z Tobą Zen zgadzam! Encykliki JPII nie są skierowane do zwykłego czlowieka, do wykstzałconego- tak.

Uważasz, że to źle?


Cz lip 26, 2007 19:10
Zobacz profil
Post 
"jego wypociny" - studiując samodzielnie Pismo Święte - tak odczytałaś właściwą postawę miłości bliźniego.....pogarda??????


Cz lip 26, 2007 21:37

Dołączył(a): So paź 15, 2005 16:29
Posty: 448
Post 
Używając sformułowania "wypociny" nie miałam na myśli nic złego. Wiele osób tak mówi o dłuższych elaboratach. Ale dobrze, mogę mówić: jego ...hm...dzieła? Tak lepiej? Skoro tak się czepiacie słówek...

Cytuj:
Miałaś na myśli "Dominus Jesus"?

Tak, podobnie ja Ty miałeś na myśli "Dominus Iesus" ( w łacinie nie występuje litera J).
Cytuj:
Berea napisał:
Bo tak w ogóle to się z Tobą Zen zgadzam! Encykliki JPII nie są skierowane do zwykłego czlowieka, do wykstzałconego- tak.

Uważasz, że to źle?

Oj, Zen, przeczytaj parę postów wyzej, to się domyślisz, dlaczego o tym w ten sposób pisałam. Poza tym, nie -nie uważam, że to źle. Szczerze mówiąc, jest mi to doskonale obojętne, dla kogo pisał JPII. I tak nikt go nie czyta( może za wyjątkiem wąskiej grupy osób).

Cytuj:
"jego wypociny" - studiując samodzielnie Pismo Święte - tak odczytałaś właściwą postawę miłości bliźniego.....pogarda??

Nie przesadzasz trochę z tą...pogardą? A co- nie może się komuś podobać co napisał JPII? Jego książki i ...hm...dzieła czy poezje nie mogą podlegać krytyce?
Szczerze mówiąc, nie podoba mi się ani styl wypowiedzi JPII ani jego poezja- jest przeintelektualizowana.


Pt lip 27, 2007 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 15, 2005 16:29
Posty: 448
Post 
Powinno być:A co- nie może się komuś nie podobać co napisał JPII?
Szybko piszę, a tu nie ma funkcji edit.


Pt lip 27, 2007 16:49
Zobacz profil
Post 
Nie musi się wszystkim podobać - a "wypociny" jest słowem zdecydowanie obrażliwym i pogardliwym.


Pt lip 27, 2007 19:17

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Widzę, że największymi "specjalistami" od Jana Pawła II zrobili się na tym forum ci, którzy prawie nic o Nim nie wiedzą. Były filmy w kinach i w telewizji o Papieżu Wojtyle, dostępnych jest wiele książek, tak samo materiałów w necie. Jeśli ktoś jest naprawdę szczerze zainteresowany odkryciem tej osoby, łatwo może tego dokonać.
A o ile się nie mylę, to owi "specjaliści" popełnili kardynalny błąd, przypisując Janowi Pawłowi II autorstwo deklaracji Dominus Iezus, skądinąd bardzo potrzebnej i pożytecznej, bo przypomina ona o podstawowych zasadach eklezjologii i ekumenizmu.


Pt lip 27, 2007 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 15, 2005 16:29
Posty: 448
Post 
Nie czuję pogardy do JPII, może niefortunnie użyłam słowa "wypociny".
Chodziło mi raczej o to, że ma taki styl pisania: wg mnie cały ten długi wywód np. dot. eucharystii można by skreślić w kliku zdaniach. Czytasz, czytasz...w końcu tracisz z oczu sens tego, co czytasz. Gubisz się w aforyzmach, zwrotach obcojęzycznych, cytatach. To co genialne, jest i proste. To, co zagmatwane, robi wrażenie madrego, ale tak naprawdę jest jedynie ...elaboratem nie wnoszącym nic nowego ani odkrywczego. Ma świadczyć o inteligencji autora? Czy może zrobić wrażenie na czytelniku?
W każdym razie- JPII był humanistą wysokiej klasy. Ale to nie świadczy o jego wierze i mądrości.


Pt lip 27, 2007 19:31
Zobacz profil
Post 
Berea napisał(a):
Tak, podobnie ja Ty miałeś na myśli "Dominus Iesus" ( w łacinie nie występuje litera J).


W klasycznej łacinie (czyli do średniowiecza) nie ma litery "J".
We współczesnej łacinie jest. Obecnie obie formy są prawidłowe


Pt lip 27, 2007 19:48

Dołączył(a): So paź 15, 2005 16:29
Posty: 448
Post 
No, to jakaś nowość...Czetry lata uczyłam się łaciy w liceum( skończyłam w 1989), wtedy jeszcze nie było "j".No, widocznie mam braki.


Pt lip 27, 2007 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 15, 2005 16:29
Posty: 448
Post 
Aaa...w ogóle to fajne zestawienie..."współczesna łacina"( łacina to wszka język martwy... :lol: )


Pt lip 27, 2007 20:51
Zobacz profil
Post 
"W każdym razie- JPII był humanistą wysokiej klasy. Ale to nie świadczy o jego wierze i mądrości"

Oczywsicie, o jego wierze i madrosci swiadczylo co innego.

Berea napisala jeszcze takie slowa. "Chodziło mi raczej o to, że ma taki styl pisania: wg mnie cały ten długi wywód np. dot. eucharystii można by skreślić w kliku zdaniach. Czytasz, czytasz...w końcu tracisz z oczu sens tego, co czytasz. Gubisz się w aforyzmach, zwrotach obcojęzycznych, cytatach"

Przeczytalam prawie wszystkie encykliki Jana Pawla II i mam calkiem odmienne zdanie. Nigdy czytajac nie tracilam sensu tego, co czytalam. Dlatego tez nie podzielam opinii Berea.

Poezja Papieza jest piekna, a jak pieknie brzmi spiewana. Kazde jej slowo mozna na nowo odkrywac.
Poezja ta jest dzielem intelektualisty, filozofa, teologa, humanisty dlatego tez nie moze byc inna. Pokazuje prawde o wnetrzu i duszy Papieza. Jest autentyczna.

Papiez umial cenic wypowiedziane przez siebie slowa. Znal wage slowa, co w dzisiejszych czasach jest rzadkoscia, stad tez ludzie nie zastanawiajac sie dluzej co powiedziec czesto popelniaja gafy, czego przykladem moze byc uzyte slowo "wypociny".


Pt lip 27, 2007 21:17
Post 
Berea napisał(a):
No, to jakaś nowość...Czetry lata uczyłam się łaciy w liceum( skończyłam w 1989), wtedy jeszcze nie było "j".No, widocznie mam braki.


Wiedza i Życie napisał(a):
Alfabet łaciński epoki klasycznej (I w. przed Chr.) składał się z 23 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y, Z; we wczesnym średniowieczu dodano znaki U, W oraz J.

http://archiwum.wiz.pl/1999/99073600.asp


Pt lip 27, 2007 21:57
Post 
Jezeli Berea uczylas sie laciny, to musisz znac " Gaudeamus Igitur ", ktora to piesn zaczyna sie slowami

"Gaudeamus igitur
Juvenes dum sumus
Post jucundum juventutem"


Pt lip 27, 2007 22:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2007 19:55
Posty: 452
Post 
Przepraszam za dygresję. :)

Formą stosowaną od zawsze jest litera "I". Poprawna nazwa brzmi "Dominus Iesus". Niemniej przez pewien czas stosowano literę "J", oto dowód z 1931 roku: (Widoczny wyraźnie na prawej stronicy)

Obrazek

_________________
Respexit orationem humilium, non sprevit preces eorum...


Pt lip 27, 2007 22:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL