Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jak to jest z tym dniem papieskim? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Jak to jest z tym dniem papieskim?
Na ulicach widzę billboardy z informacją o dniu papieskim i oczywiście, jest na nich J.Ś. Jan Paweł II, a nie J.Ś. Benedykt XVI. Czy to jest dzień papieski, czy dzień Jana Pawła II?


Wt wrz 25, 2007 8:35
Zobacz profil
Post 
"Od 2001 roku niedziela bezpośrednio poprzedzająca 16 października jest w polskim Kościele przeżywana jako Dzień Papieski. Pomysłodawcą tego dnia jest powołana w 1999 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Obchody organizowane są w kilku wymiarach. Jednym z nich jest wymiar intelektualny: chodzi o upowszechnienie nauczania Jana Pawła II, czemu ma służyć szeroka debata w środkach masowego przekazu oraz szereg sesji naukowych, seminariów i publikacji. Na wymiar duchowy składają się uroczystości liturgiczne, spotkania i czuwania modlitewne. Organizowane są także liczne imprezy kulturalne - koncerty, wieczory poezji, zloty i rajdy. Przy tej okazji wręczane są przyznawane co roku nagrody TOTUS - zwane często "katolickimi Noblami". Uhonorowano nimi dotychczas m.in. ks. Jana Twardowskiego, prof. Andrzeja Wojciechowskiego, Zygmunta Kubiaka, prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut "Tertio Millennio".
Szczególnie widocznym akcentem obchodów jest powszechna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością", przeprowadzana przy okazji obchodów Dnia Papieskiego. Dochód z niej jest przeznaczony na fundusz stypendialny, dzięki któremu najbardziej uzdolniona młodzież, pochodząca z ubogich rodzin, głównie ze wsi, będzie miała możliwość kontynuowania nauki.

Po raz pierwszy Dzień Papieski zorganizowano w Polsce w roku 2001. Przebiegał on pod hasłem "Papież przełomów". Kolejny Dzień Papieski zorganizowano w roku 2002 - tym razem pod hasłem "Jan Paweł II - świadek nadziei". W roku 2003 Dzień Papieski przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Apostoł Jedności". W 2004 r. hasłem Dnia Papieskiego były słowa "Jan Paweł II - pielgrzym pokoju". W 2005 r., po raz pierwszy po śmierci Jana Pawła II, V Dzień Papieski został zorganizowany pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik prawdy".


Wt wrz 25, 2007 16:10

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Acha, czyli jednak jest to Dzień Jana Pawła II. Moim zdaniem źle że tak to zrobiono, bo tylko utrwala się Polakom w głowie schemat "papież = Jan Paweł II". Nauczanie J.Ś. Benedykta XVI jest równie wartościowe co nauczanie jego poprzednika, więc moim zdaniem Polacy powinni przykładać do niego taką samą wagę i je poznawać.
Już nie raz czytałem wypowiedzi w stylu "dla mnie jedynym/prawdziwym/naszym papieżem jest i będzie Jan Paweł II", czyli cały Kościół na świecie ma papieża, ale naszym papieżem zawsze będzie papież-Polak. Myślę, że to są po części owoce takich akcji jak Dzień Papieski.


Wt wrz 25, 2007 16:22
Zobacz profil
Post 
Zencognito, przesadzasz, jakby zorganizowano dni poswiecone np. Papiezowi Pawlowi VI i nazwano by je "Dniami Papieskimi", to tez nie byloby to bledem.
Zrozumialym jest tez to, ze "blizsza jest koszula cialu".

Zauwaz to, ze pierwsza ksiazka Benedykta XVI - "Jezus z Nazaretu", ktora szczerze polecam, cieszy sie w Polsce wielkim zainteresowaniem a wiec poznajemy blizej rowniez obecnego Papieza.

Benedykt XVI bedac w Polsce w czasie swojej I zagranicznej pielgrzymki, podziekowal Polakom za wsparcie a takze przy kazdej sposobnosci wspomina Papieza Polaka, z ktorym sie przyjaznil.


Wt wrz 25, 2007 16:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 26, 2007 18:46
Posty: 786
Post 
wszystko jedno. Tylko czekać, aż zrobią ten dzień wolny od pracy, przez co znowu się ateistom i innowiercom ( ;) ) wepchną z buciorami w życie.

_________________
"Doch gestohlen ist er wertlos,
Und dann brauch' ich ihn nicht"


So paź 06, 2007 6:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Dzień Papieski - ustanowiony na cześć Jana Pawła II.

Teraz, gdy go już nie ma, modlimy się o jego beatyfikację i trwanie zapoczątkowanych przezeń dzieł - a także o siły i błogosławieństwo dla Benedykta XVI :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So paź 06, 2007 10:24
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL