Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Beatyfikacja Jana Pawła II?? 
Autor Wiadomość
Post 
20 Cze 2008 napisał(a):
baranek napisał(a):
- natomiast ludzie potwierdzają, że ktoś mocą Bożej decyzji juz przebywa w niebie.


a skąd ludzie mogą wiedziec, kto już jest w niebie a kto nie
i jak zdecydował Bóg ?? :x :x :x :-(

kupy sie to nie trzyma.


Akurat na to pytanie odpowiedział szumi. Jeśli chcesz więcej informacji na temat przebiegu procesu beatyfikacyjnego, to znajdziesz je także pod powyższym linkiem.

Idąc za Twoim tokiem myślenia- każda osoba, która się ze mną nie zgadza, mnie atakuje ? :) - bo to musi działac w obie strony ;)


Cz sty 01, 2009 19:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Zachęcam do studium nad prawodawstwem kanonizacyjnym.

Nie przytoczę cytatu, gdyż nie mam właściwego dokumentu na komputerze.

Nie mniej beatyfikacja jest jedynie zezwoleniem na kult. Dopiero decyzja kanonizacyjna jest wydawana z mocą nieomylności i jest nieodwołalna.
Mnie również zaskoczyła ta informacja gdy ją usłyszałem na wykładzie z prawa kanonizacyjnego. Postaram się w najbliższym czasie skontaktować z ks. dr A. Maćkowskim wykładowcą prawa kanonicznego na wydziale teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego i poprosić go o dokładne źródło tej informacji :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sty 01, 2009 19:14
Zobacz profil
Post 
dzieki za odpowiedzi baranek i szumi.

prawodawstwo kanonizacyjne, kult lokalny, kult uniwersalny, te wszystkie prawa i rozporzędzenia Kościelne mnie przerastają, rozumiem, że wasza duchowość opiera sie własnie na tym i stanowi punkt wyjścia.

Ja po prostu nie potrafie w to wierzyć i przyjmować za najprawdziwszą prawdę i tyle.


Cz sty 01, 2009 19:21
Post 
Myślę, że na uczelni masz dostęp do czegoś takiego:
http://taniawysylka.pl/ksiazki.php?akcj ... 8&g_id=468

Poproszę o cytat z tej książki :)


Cz sty 01, 2009 19:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post Re: Beatyfikacja Jana Pawła II??
Masta_M napisał(a):
Sprawa Jego beatyfikacji ucichła a zrobiło się głośno o kanonizacji Piusa XII który jest poważnie oskarżany o "niejednoznaczną postawę wobec nazistów i Holocaustu (m.in. wstrzymywania się od krytyki Hitlera). Niektórzy przeciwnicy wyniesienia tego papieża na ołtarze otwarcie żądają przerwania procesu. " Podobno wiele biskupów jest przychylnych kanonizacji Piusa XII .


podobno są to bezpodstawne oskarżenia
Cytuj:
Od wielu lat niechętni PiusowiXII historycy z całego świata starają się znaleźć dowody jego winy bądź zaniedbań. Efekt ich trudów jest jednak odwrotny od zamierzonego. Dzięki dokumentom z archiwum watykańskiego oraz relacjom żydowskich świadków jednoznacznie ustalono, że Pius XII nie tylko systematycznie potępiał nazizm i III Rzeszę, ale w miarę swych możliwości przez cały okres wojny pomagał Żydom. Dzięki jego postawie, gdy Rzym był okupowany przez wojska niemieckie, uratowano w papieskich pałacach, bazylikach i klasztorach większość z członków rzymskiej gminy żydowskiej. W czasie wojny i do końca życia papieża społeczność żydowska dziękowała mu za tę postawę.

Ataki na Piusa XII rozpoczęły się po jego śmierci. Pochodziły z ośrodków masońskich i komunistycznych. Żydzi dołączyli do nich dopiero, kiedy Holocaust stał się nową świecką quasi-religią w Izraelu i kiedy należało odsunąć w cień pytanie, co zrobiła potężna międzynarodowa diaspora żydowska w USA dla ratowania swych rodaków w Europie. Komuniści nie zapomnieli Piusowi XII, że potępiał komunizm, a po II wojnie światowej stawał w obronie represjonowanych chrześcijan na Wschodzie. Wspierając włoską chadecję, przyczynił się także do tego, że bardzo silna i wpływowa włoska partia komunistyczna nie wygrała wyborów w 1948 r., które mogły zmienić bieg historii Europy Zachodniej.


artykuł z http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&cr=2&kolej=0&art=1230649554&dzi=1104785534&katg=

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Cz sty 01, 2009 19:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
baranek napisał(a):
Poproszę o cytat z tej książki :)


A jak będzie z czegoś innego to nie zaakceptujesz?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sty 01, 2009 20:23
Zobacz profil
Post 
Ta książka jest oficjalnym prawem- w innych mogą być jedynie opinie prywatne autorów , które mogą się różnić (jak widać po tym, co już napisaliśmy) :) - dlatego wolałabym jednak coś oficjalnego.


Cz sty 01, 2009 20:29
Post 
Cytuj:
Różnica między błogosławionym a świętym jest jedna: w obszarze, na jakim dozwolony jest kult tej osoby. W przypadku błogosławionego - jego kult może odbywać się tylko na określonym terytorium; w przypadku świętych - taki kult jest nakazany w całym Kościele. Zarówno błogosławieni, jak i święci, cieszą się radością przebywania w gronie zbawionych w chwale nieba.


http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci.php3

:)


Pt sty 02, 2009 11:34
Post 
ALE
znalazłam też coś takiego :

ks.Adam napisał(a):
Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest beatyfikacja i kanonizacja? Często robi się pomyłki na temat tego, co to jest beatyfikacja, a co kanonizacja i czym się one różnią. Istotnym elementem rozróżniającym beatyfikację od kanonizacji jest fakt, że beatyfikacja jest zezwoleniem na kult publiczny, natomiast kanonizacja jest poleceniem i decyzją ostateczną. Zatem kanonizacja jest orzeczeniem mającym charakter prawny, polecającym czcić danego świętego w całym Kościele Powszechnym, przez co wprowadza nowy kult publiczny w życie Kościoła.

Papież kanonizując kogoś w sposób uroczysty ogłasza, że ktoś jest zbawionym, świętym i można się do niego modlić, a on może się wstawiać do Boga. W związku z tym kanonizacja poza walorem prawnym posiada także wymiar dogmatyczny.


http://wnmp-zukowo.alleluja.pl/archn.php

Zbierając to wszystko razem, wyszło, że :
1. Beatyfikacja jest stwierdzeniem, że ktoś jest zbawiony w niebie, ale stwierdzenie to może być podważone, gdyby zostały przedstawione jakieś dowody przeciw (znalazłam take, że takie podważenie jest praktycznie niemożliwe). Niemniej jednak jest to stwierdzenie, a nie hipoteza ;) Zezwala na kult lokalny.

2. Kanonizacja jest potwierdzeniem tego, co zostało w trakcie beatyfikacji- czyli, że ktoś jest w niebie. Jest to decyzja ostateczna, której podważyć nie można i nakazuje kult powszechny.


W skrócie- beatyfikacja i kanonizacja to uznanie, że ktoś jest w niebie, ale kanonizacja jest ostatecznym potwierdzeniem tego, co zostało stwierdzone w czasie beatyfikacji i już nie może być podważona. Potwierdzenie dokonuje się w ten sposób, że za wstawiennictwem kogoś, kto jest w niebie, Bóg dokonuje dalszych cudów

Myślę, że to nas pogodzi :)


Pt sty 02, 2009 12:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Czyli mówiąc prościej: przyznajesz że to co napisałem był prawdą i mam rację.
I na tym koniec o tym, co to beatyfikacja, a co kanonizacja.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt sty 02, 2009 15:19
Zobacz profil
Post 
Nie, szumi :)

Cytuj:
A zatem: proces beatyfikacyjny (a jeszcze bardziej kanonizacyjny, bo beatyfikacja nie przesądza o byciu danej osoby w niebie) ma wykazać czy dany człowiek spełnił warunki świętości przedstawione w Piśmie (np. miłość do Boga i bliźnich) oraz zweryfikowanie cudów jakie za przyczyną Sługi Bożego się dokonały.
Jeśli przejdzie tę weryfikację pozytywnie jest pewność, że w niebie jest.


Nie zgadzam się z pogrubionym fragmentem. Jak wynika z cytowanych przeze mnie tekstów, beatyfikacja jest stwierdzeniem, że ktoś w niebie jest. I dopóki nie zostanie podważona, to jest to stwierdzenie obowiązujące :) Jeśli nie dostrzegasz tej różnicy, to trudno :)


Pt sty 02, 2009 15:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Oj tak czułem, że te słowa nie przejdą Ci przez gardziołko...

Jedna kwestia: nie przesądza, że jest w niebie nie oznacza, że jej tam nie ma.
Jedynie nie przesądza, czyli może się okazać, że jej tam nie ma (choć takiej sytuacji nie było, to teoretycznie jest to możliwe).
A zatem jest to zgodne z tym co podałaś.
Ja nie mówię, że beatyfikowanych nie ma w niebie, ale że może się okazać, że ich nie ma.

Dopiero kanonizacja odbywa się z użyciem charyzmatu nieomylności.

Jeśli nie rozumiesz w swej zaciekłości co oznacza "nie przesądza" to trudno.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt sty 02, 2009 15:35
Zobacz profil
Post 
szumi napisał(a):
Jedna kwestia: nie przesądza, że jest w niebie nie oznacza, że jej tam nie ma.


Powtórzę:

Dopóki nie zostanie udowodnione coś innego, beatyfikacja oznacza, że ktoś jest w niebie. - Kościól wydając dekret o uznaniu kogoś błogosławionym ma w danym momencie pewność co do jego zbawienia. - a stwierdzenie "nie przesądza" zakłada wątpliwość - której wówczas nie ma - choć może się pojawić później, jeśli zostaną ujawnione jakieś dowody.

Większość nieporozumień między nami wynika z faktu, że nie piszesz precyzyjnie, używając zamiennie określeń, które nie są jednoznaczne :)


Pt sty 02, 2009 19:44

Dołączył(a): So lis 21, 2009 10:50
Posty: 1679
Post Re: Beatyfikacja Jana Pawła II??
Beatyfikacja, czy kanonizacja?
Wiadomo, że pierwszym, często jedynym etapem jest beatyfikacja.
W wypadku Jana Pawła II mogłaby byc od razu kanonizacja, było takich kilka czy więcej przykładów w Kościele Katolickim.
Wydaje mi się, że mozna poszukać ten temat w internecie.
"Santo Subito"-natychmiast święty, były takie hasła, ale decyzja nie należy do tłumu.


N lut 07, 2010 9:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 10:50
Posty: 1679
Post Re: Beatyfikacja Jana Pawła II??
Już wiemy, że Beatyfikacja odbędzie się w Rzymie 1 maja.Cud został uznany.
A ile cudów na ciele i duszy za wstawiennictwem Jana Pawła II dokonało sie w Polsce i świecie?
Oto jeden z nich:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?da ... d=nj12.txt


Pn sty 24, 2011 10:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL